Kerry Moran Memorial 5K Race

Age Group Results

March 24, 2013


Just-In-Time-Racing


Men: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-12 13-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexandra Russo 396 17 30 18:14.62 5:53/M
2 Barbara Russo 395 49 42 20:12.58 6:31/M
3 Jessica Bonvicino 149 34 47 20:40.09 6:40/M
Top

Female 13 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gianna Mincone 368 14 48 20:57.79 6:45/M
2 Shea Bohan 383 15 49 20:58.27 6:46/M
3 Gina D'Angelo 385 16 50 20:58.57 6:46/M
4 Ellaterina Mennsolo 388 16 57 21:54.20 7:04/M
5 Gabriella Vezza 390 17 60 22:06.40 7:08/M
6 Danielle Buglino 379 16 66 22:29.06 7:15/M
7 Kern Flynn 413 18 67 22:29.31 7:15/M
8 Teresa Kennedy 365 15 75 24:24.76 7:52/M
9 Alyssa Ison 364 15 77 24:26.75 7:53/M
10 Antonia Pazazolla 363 15 78 24:34.84 7:55/M
11 Jennifer Deery 369 15 79 24:35.15 7:56/M
12 Kimberlee Casey 372 18 112 28:48.91 9:17/M
13 Annie Levinson 380 18 113 28:49.14 9:18/M
Top

Female 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Quinn 409 28 68 23:26.32 7:34/M
2 Erin Wilson 438 24 72 24:16.59 7:50/M
3 Marisa Daioza 366 20 76 24:25.00 7:53/M
4 Megan Licari 262 24 80 24:46.61 7:59/M
5 Nina Schlissel 342 26 92 26:02.83 8:24/M
6 Cassidy Bohan 382 21 99 26:54.63 8:41/M
7 Emily Murphy 289 25 100 26:58.95 8:42/M
8 Deirdre Eberhart 174 28 106 27:29.73 8:52/M
9 Megan Hallquest 228 21 130 34:40.89 11:11/M
Top

Female 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alethea Lynch 269 39 90 25:57.33 8:22/M
2 Donna Battisle 148 31 95 26:12.18 8:27/M
3 Beth Shibles 419 35 97 26:35.70 8:35/M
4 Sara Fennell 175 38 109 28:36.48 9:14/M
5 Eileen Wyer 354 30 110 28:40.75 9:15/M
6 Locuse Shegog 414 39 117 29:49.64 9:37/M
7 Jessica Sparacino 346 32 126 33:17.74 10:44/M
8 Yara Gnosalves 423 38 133 43:49.87 14:08/M
Top

Female 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Tantone 397 48 63 22:17.89 7:11/M
2 Roxana Barsalona 142 42 93 26:07.78 8:25/M
3 Jackie Burton 168 43 101 27:01.62 8:43/M
4 Melissa Moran 288 40 102 27:01.89 8:43/M
5 Melissa Stillwagon 348 45 103 27:04.28 8:44/M
6 Kim McGreevey 285 43 121 31:03.32 10:01/M
7 June Orourke 305 47 125 32:47.89 10:35/M
8 Angelica Sideris 344 45 131 41:19.53 13:20/M
9 Marybeth Kraese 435 44 132 41:19.81 13:20/M
Top

Female 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marianne Kreider 249 51 55 21:40.09 6:59/M
2 Patti Brown 155 56 82 24:59.84 8:04/M
3 Anita Vontlimmel 436 52 108 27:59.46 9:02/M
4 Lynn Romanelli 312 50 123 31:54.83 10:17/M
5 Kathy Sheridan 433 57 127 33:41.16 10:52/M
Top

Female 60 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bernadette Moran 286 66 134 50:12.45 16:12/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Taddeo 349 17 1 16:28.24 5:19/M
2 Pat Tucker 375 16 2 16:30.37 5:19/M
3 Tim Don 371 18 3 16:30.64 5:19/M
Top

Male 12 and under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Irish 245 0 71 23:57.27 7:44/M
2 Aidan Lynch 267 10 89 25:57.04 8:22/M
3 Participant 355 355 1 116 29:43.88 9:35/M
Top

Male 13 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Justin Lippert 263 17 4 16:30.89 5:19/M
2 William Henfling 231 16 5 16:47.52 5:25/M
3 John McMullin 400 17 6 16:47.81 5:25/M
4 Joseph Tucker 374 16 7 16:48.07 5:25/M
5 Chris Langer 359 14 8 16:54.42 5:27/M
6 Patrick Ginty 223 18 9 17:00.75 5:29/M
7 Thomas Louro 265 17 10 17:01.01 5:29/M
8 Louis Santelli 315 16 11 17:01.22 5:29/M
9 Jake Hensler 241 17 12 17:04.41 5:30/M
10 Chris Reegan 394 17 13 17:09.70 5:32/M
11 Sean Fitzgerald 188 17 14 17:12.18 5:33/M
12 Nolan Hayes 411 17 15 17:12.63 5:33/M
13 Brian Kreider 386 16 16 17:13.89 5:33/M
14 Nick Aprigliano 376 18 17 17:27.06 5:38/M
15 Kevin Solar 402 17 18 17:30.09 5:39/M
16 Joe Keane 377 15 20 17:46.69 5:44/M
17 Kyle Lopes 264 16 21 17:57.81 5:47/M
18 Ryan Dearie 373 14 22 17:58.48 5:48/M
19 Andrew McManus 410 16 23 17:58.73 5:48/M
20 Greg Oliva 300 17 24 18:02.42 5:49/M
21 Brian Gallagher 387 17 26 18:05.21 5:50/M
22 Kieran O'Shea 378 17 27 18:06.16 5:50/M
23 Pat Hurd 406 17 28 18:06.40 5:50/M
24 Freddie Buckholtz 167 14 29 18:06.75 5:50/M
25 Ryan Kerwick 1604 17 31 18:32.77 5:59/M
26 Alex Garcia 403 15 32 18:45.12 6:03/M
27 Jack Regan 401 14 33 18:50.88 6:05/M
28 Eddie Blakkler 418 18 34 18:52.80 6:05/M
29 Ryan Kutch 250 14 35 18:56.58 6:06/M
30 Michael Fiola 408 15 36 19:08.55 6:10/M
31 Christopher Zarnit 407 18 39 19:32.50 6:18/M
32 Justin O'Rourke 412 15 44 20:30.87 6:37/M
33 Justin Bonhomme 428 14 52 21:29.95 6:56/M
34 Louis Aquino 139 15 54 21:38.60 6:59/M
35 Michael Perniciaro 398 16 58 21:57.70 7:05/M
36 Mark Schum 343 17 65 22:28.29 7:15/M
37 Gawn McGuire 424 15 70 23:53.94 7:42/M
38 Daniel Pandella 370 15 73 24:17.44 7:50/M
39 Eamonn Bees 417 15 74 24:24.52 7:52/M
40 Justin Perciral 389 14 83 25:09.09 8:07/M
41 Daniel Miranda 357 15 84 25:10.05 8:07/M
42 Alex Mahlmeister 361 14 87 25:46.07 8:19/M
43 Giovanni Fuduli 360 14 88 25:50.53 8:20/M
44 Alex Brancati 427 15 114 28:55.45 9:20/M
45 Ryan McAliney 362 14 118 30:09.02 9:44/M
46 Mason Kraese 434 14 124 32:39.27 10:32/M
47 Evan Brandow 152 15 128 34:33.31 11:09/M
Top

Male 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Sirico 399 28 41 20:05.74 6:29/M
2 Andrew Gray 392 27 46 20:37.22 6:39/M
3 Connor Meikle 437 27 59 22:04.65 7:07/M
4 Christopher Romanelli 313 22 62 22:13.91 7:10/M
5 Michael Eberhart 430 28 85 25:11.10 8:07/M
Top

Male 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Moran 287 37 19 17:40.11 5:42/M
2 Edward Kenyon 246 35 53 21:36.45 6:58/M
3 Mike Wisniewski 353 34 94 26:09.70 8:26/M
4 Matthew Johnson 416 32 98 26:38.47 8:35/M
5 Michael Donovan 172 39 105 27:29.45 8:52/M
6 Justine Durso 173 32 129 34:34.46 11:09/M
Top

Male 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kieran Moran 415 43 25 18:03.22 5:49/M
2 Martin Viera 393 42 40 19:32.89 6:18/M
3 Edward Granshaw 391 41 43 20:23.34 6:35/M
4 Edward Brandow 153 49 61 22:06.99 7:08/M
5 Thomas Fennell 176 42 81 24:53.16 8:02/M
6 John Despagna 170 49 96 26:32.13 8:34/M
7 John Ttura 350 47 104 27:28.07 8:52/M
8 Adam Goldenberg 224 42 107 27:56.91 9:01/M
9 J.michael Demeo 169 41 111 28:48.41 9:17/M
Top

Male 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Denton 405 50 38 19:20.47 6:14/M
2 William Herbert 242 53 45 20:33.36 6:38/M
3 Martin Brown 154 56 51 21:07.73 6:49/M
4 Richard Kreider 248 51 56 21:40.33 6:59/M
5 Vincent Aquino 384 54 64 22:26.20 7:14/M
6 Daniel Goldstein 227 51 69 23:50.39 7:41/M
7 John Mincone 429 51 91 25:57.84 8:22/M
8 Marcio Connoly 426 54 115 28:58.78 9:21/M
9 Bill Guichard 420 57 119 30:15.10 9:45/M
10 Robert Montgomery 404 53 120 30:58.07 9:59/M
11 Patrick Cannon 425 53 122 31:16.24 10:05/M
Top

Male 60 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Carroll 356 60 37 19:12.13 6:12/M
2 Joe Wywne 432 61 86 25:21.92 8:11/M