2015 Maggie Fischer South Bay Swim

Age Group Results

July 17, 2015


Just - In - Time - Racing


Men: 0-29 30-49 50-99
Women: 0-29 30-49 50-99

(5.44 mile swim)

Top

Female 29 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephanie Palmeri Indianapolis IN 75 27 9 1:59:31.60 1:59:31.60
2 Mikaila Gaffey Bohemia NY 33 20 12 2:05:50.29 2:05:50.29
3 Sarah Redding West Sayville NY 83 23 21 2:15:55.53 2:15:55.53
4 Ashley Jiran East Islip NY 46 18 27 2:21:54.50 2:21:54.50
5 Molly Lesser Chappaqua NY 52 17 33 2:24:34.45 2:24:34.45
6 Ali Hoffman Brightwaters NY 42 22 43 2:28:42.16 2:28:42.16
7 Isabella Danzi Brightwaters NY 20 18 44 2:28:43.55 2:28:43.55
8 Catherine Darcy Brightwaters NY 21 19 60 2:39:03.42 2:39:03.42
9 Jesse Carew Oakdale NY 13 21 62 2:41:10.48 2:41:10.48
10 Emma Boskovski Bay Shore NY 8 16 68 2:48:28.11 2:48:28.11
Top

Female 30 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bryan Krut Bay Shore NY 48 41 2 1:45:01.66 1:45:01.66
2 Scott Burman Huntington NY 11 36 6 1:57:40.90 1:57:40.90
3 Cynthia Drum Patchogue NY 27 35 7 1:58:53.55 1:58:53.55
4 Christa Harrison Bay Shore NY 39 34 8 1:58:53.95 1:58:53.95
5 Melissa Nordquist Tacoma WA 70 43 17 2:10:31.40 2:10:31.40
6 Erin Miller Bethesda MD 66 40 20 2:15:28.64 2:15:28.64
7 Katrina Lundstedt Berkeley CA 54 45 24 2:17:57.99 2:17:57.99
8 Danielle Sullivan West Islip NY 101 38 50 2:31:16.35 2:31:16.35
9 Amanda Rosen Stratford CT 86 38 51 2:32:43.42 2:32:43.42
10 Lona Antonucci Brightwaters NY 3 46 67 2:47:58.37 2:47:58.37
11 Melanie Baudille Babylon NY 5 47 75 2:54:54.58 2:54:54.58
12 Tara Manzella Shirley NY 56 32 86 3:11:52.70 3:11:52.70
13 Lynn McVeety Babylon NY 64 44 92 3:30:22.32 3:30:22.32
Top

Female 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laura Hill Mill Valley CA 40 51 25 2:19:39.28 2:19:39.28
2 Daphne Hoffman Brightwaters NY 43 53 26 2:20:44.85 2:20:44.85
3 Phyllis Ho New York NY 41 53 49 2:30:43.28 2:30:43.28
4 Patricia Snydstrup Bohemia NY 100 57 71 2:51:33.47 2:51:33.47
5 Lyn Goldsmith New York NY 36 62 79 3:02:37.40 3:02:37.40
6 Carol Amelia Babylon NY 2 51 83 3:06:59.52 3:06:59.52
7 Melissa Grappone Yaphank NY 37 53 84 3:07:03.20 3:07:03.20
8 Diane McManus Upper Darby PA 62 64 89 3:20:11.29 3:20:11.29
Top

Male 29 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Morgan Wolfe New York NY 110 16 1 1:43:16.86 1:43:16.86
2 James Sheerin Cranford NJ 95 29 13 2:05:54.48 2:05:54.48
3 Connor Duddy Bay Shore NY 29 22 36 2:26:17.45 2:26:17.45
4 Steven Nelson Holtsville NY 69 24 38 2:26:31.45 2:26:31.45
5 Andrew Isaacson 44 26 56 2:37:47.73 2:37:47.73
6 Tiffer Valente 104 25 65 2:44:12.40 2:44:12.40
Top

Male 30 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Thomas Dolan Breezy Point NY 26 47 3 1:45:36.52 1:45:36.52
2 Craig Orski Ridgewood NJ 72 35 4 1:51:53.38 1:51:53.38
3 Richard Wilde Brooklyn NY 109 42 10 2:00:32.81 2:00:32.81
4 Shawn Drum East Islip NY 28 45 11 2:01:30.45 2:01:30.45
5 Rob McNulty Bay Shore NY 63 46 14 2:07:34.83 2:07:34.83
6 Keith Scharfschwerdt West Babylon NY 90 35 18 2:12:50.64 2:12:50.64
7 Patrick McElhone New York NY 59 34 22 2:16:34.47 2:16:34.47
8 Alex Patterson Brooklyn NY 76 34 23 2:17:45.68 2:17:45.68
9 Daniel McBride Commack NY 58 48 28 2:21:54.52 2:21:54.52
10 Gerard Sentochnik Islip NY 94 49 31 2:24:07.70 2:24:07.70
11 Robert Votruba Garden City NY 106 43 34 2:25:33.59 2:25:33.59
12 Richard Tomkins Gallatin TN 103 47 35 2:25:38.00 2:25:38.00
13 Thomas Sconzo Brooklyn NY 93 49 37 2:26:25.10 2:26:25.10
14 Dave Carswell Buffalo NY 15 32 39 2:27:27.34 2:27:27.34
15 Dan Quinn Brightwaters NY 80 34 40 2:28:05.00 2:28:05.00
16 Robert Mazzarella Virginia Beach VA 57 39 41 2:28:25.71 2:28:25.71
17 James McGetrick Babylon NY 60 47 42 2:28:31.91 2:28:31.91
18 Joseph Fiorillo Brightwaters NY 32 48 45 2:29:11.42 2:29:11.42
19 Peter Patterson Brooklyn NY 77 37 47 2:29:55.60 2:29:55.60
20 Garret Golden Brightwaters NY 35 33 52 2:35:05.94 2:35:05.94
21 Brian Sieger East Setauket NY 98 41 53 2:35:21.10 2:35:21.10
22 Tom DiGilio Brightwaters NY 25 44 54 2:35:28.22 2:35:28.22
23 Matt Siben Jupiter FL 96 41 57 2:37:56.50 2:37:56.50
24 John Krut East Northport NY 49 46 58 2:38:11.15 2:38:11.15
25 Chris Carew Babylon NY 12 43 61 2:40:42.28 2:40:42.28
26 Glenn Cohn Mount Sinai NY 18 44 72 2:53:01.10 2:53:01.10
27 Justin Galbraith Brightwaters NY 34 46 76 2:57:50.93 2:57:50.93
28 Robert Roos Clifton Park NY 85 48 87 3:14:04.20 3:14:04.20
29 Travis Buonocore Bay Shore NY 9 41 88 3:17:19.55 3:17:19.55
30 Rob Palmeri Bay Shore NY 74 49 90 3:25:26.73 3:25:26.73
31 Matt Ryan Clifton Park NY 88 42 91 3:28:12.80 3:28:12.80
Top

Male 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Ackell San Diego CA 1 52 5 1:55:31.14 1:55:31.14
2 John Betz Babylon NY 7 59 15 2:08:46.65 2:08:46.65
3 Mark Sagliocca Brightwaters NY 89 54 16 2:09:11.51 2:09:11.51
4 David O'Connor Brightwaters NY 71 52 19 2:14:14.67 2:14:14.67
5 Mark Dempsey Bay Shore NY 24 56 29 2:23:37.34 2:23:37.34
6 Thomas Schmidt Brightwaters NY 91 50 30 2:23:50.69 2:23:50.69
7 Rick Ramsay Bay Shore NY 82 50 32 2:24:16.94 2:24:16.94
8 Russell Siedlewicz Merrick NY 97 56 46 2:29:12.42 2:29:12.42
9 Stanley Lozinski Great River NY 53 50 48 2:29:56.64 2:29:56.64
10 Jonathan Maier Berkeley CA 55 51 55 2:36:09.70 2:36:09.70
11 Denise DeFazio Babylon NY 23 53 59 2:38:25.21 2:38:25.21
12 Tim Corcoran Babylon NY 19 53 63 2:41:27.17 2:41:27.17
13 Rick Grempel 38 58 64 2:42:36.85 2:42:36.85
14 Terry McGowan 61 55 66 2:47:49.57 2:47:49.57
15 Basil Palmeri Brightwaters NY 73 55 69 2:50:35.44 2:50:35.44
16 William Carew Oakdale NY 14 57 70 2:51:05.50 2:51:05.50
17 Sergio Celikoyar Oakdale NY 16 51 73 2:53:28.38 2:53:28.38
18 James Sconzo 92 59 74 2:54:35.41 2:54:35.41
19 Kevin Burke Ocean Beach NY 10 61 77 2:58:21.75 2:58:21.75
20 Rod McVeety Smithtown NY 65 55 78 3:00:34.36 3:00:34.36
21 Curtis Barteau Bay Shore NY 4 62 80 3:05:42.92 3:05:42.92
22 James Ferguson Brightwaters NY 30 59 81 3:06:15.20 3:06:15.20
23 Don Podesta Bay Shore NY 78 63 82 3:06:21.98 3:06:21.98
24 Geoff Ringstad Babylon NY 84 54 85 3:11:00.11 3:11:00.11
25 Peter Smith Huntington NY 99 55 93 3:38:27.33 3:38:27.33
26 Pat LaFontaine Merrick NY 50 50 94 3:38:27.34 3:38:27.34
27 Tim Lee Cold Spring Harbor NY 51 57 95 3:38:27.55 3:38:27.55
28 John Ward East Islip NY 107 55 96 3:38:27.56 3:38:27.56
29 Robert DeAngelo Greenwich CT 22 58 97 3:38:27.57 3:38:27.57