The Bench 5K Run/Walk

Age Group Results

May 09, 2015


Just - In - Time - Racing


5K Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
5K Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Wheelchair Men: Top Finishers
Wheelchair Women:
Cancer Survivor Men: Top Finishers
Cancer Survivor Women: Top Finishers
Clydesdale Men: Top Finishers
Clydesdale Women:
SBU Employee Men: Top Finishers
SBU Employee Women: Top Finishers
Athena Men:
Athena Women: Top Finishers

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kathryn Sheehan 1001 24 6 19:20 19:20 6:14/M
2 Frances Brillante Port Jefferson Stati NY 590 22 7 19:30 19:30 6:17/M
3 Danielle Murphy Port Jefferson Stati NY 736 22 11 21:15 21:15 6:51/M
Top

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Morgan Bullis Port Jefferson NY 592 10 53 24:05 24:05 7:46/M
2 Alanna Powell East Setauket NY 773 13 73 25:25 25:25 8:12/M
3 Isabella DiPalermo Mount Sinai NY 622 12 76 25:31 25:31 8:14/M
4 sarah thornton Stony Brook NY 846 13 81 25:41 25:41 8:17/M
5 Amanda Probst Stony Brook NY 920 8 109 26:53 26:53 8:40/M
6 Alexandra Ruehle East Setauket NY 798 11 128 27:57 27:57 9:01/M
7 Arayna Bances Stony Brook NY 926 8 142 28:41 28:41 9:15/M
8 Laura Liebowitz East Setauket NY 939 10 179 30:08 30:08 9:43/M
9 Maddie Mastriano East Setauket NY 940 14 180 30:08 30:08 9:43/M
10 Arianna Fournaris East Setauket NY 918 14 191 30:45 30:45 9:55/M
11 Madison Cole Port Jefferson Stati NY 976 8 198 31:00 31:00 10:00/M
12 Gianna Dunn East Setauket NY 892 14 205 31:20 31:20 10:06/M
13 Daniella Ruehle East Setauket NY 797 13 237 33:46 33:46 10:54/M
14 Sydney Savickis Kings Park NY 934 10 251 34:57 34:57 11:16/M
15 Meena Tommasino-Storz 853 10 284 38:09 38:09 12:18/M
16 Claire Sloniewsky Stony Brook NY 825 8 295 39:57 39:57 12:53/M
17 Emily Golub Selden NY 955 11 315 48:29 48:29 15:38/M
18 Marino Mia East Setauket NY 894 13 316 48:46 48:46 15:44/M
19 Allison Clahane Mount Sinai NY 602 12 329 52:22 52:22 16:54/M
20 Gina Tamburro Commack NY 838 10 332 53:04 53:04 17:07/M
21 Isabella Ruehle East Setauket NY 800 6 346 57:07 57:07 18:25/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alison Briggs Commack NY 589 17 22 22:19 22:19 7:12/M
2 Sarah Dern Shirley NY 987 15 40 23:25 23:25 7:33/M
3 Christine Donat Stony Brook NY 624 18 82 25:42 25:42 8:17/M
4 Melissa Manzello Shoreham NY 27 16 97 26:35 26:35 8:35/M
5 Brittany Coughlin Stony Brook NY 882 17 115 27:13 27:13 8:47/M
6 Casey Gavigan East Setauket NY 881 17 118 27:16 27:16 8:48/M
7 Nicole Batinsey Ronkonkoma NY 975 15 189 30:41 30:41 9:54/M
8 Alice Kaplan Stony Brook NY 680 17 213 32:02 32:02 10:20/M
9 Hannah Fondacaro East Setauket NY 919 15 218 32:17 32:17 10:25/M
10 Amanda Ogazon East Setauket NY 750 19 314 46:04 46:04 14:52/M
11 Sophie Looney Stony Brook NY 890 15 347 57:08 57:08 18:26/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kate Conrad East Setauket NY 609 23 16 21:52 21:52 7:03/M
2 Katie Talbot Saint James NY 999 23 85 25:54 25:54 8:21/M
3 Jessica Butera Ronkonkoma NY 593 24 136 28:18 28:18 9:08/M
4 Alexa Tomei Miller Place NY 851 24 167 29:30 29:30 9:31/M
5 Yanina Arredondo Port Jefferson Stati NY 928 24 185 30:28 30:28 9:50/M
6 Jennifer griuffre Ridgewood NY 991 24 192 30:49 30:49 9:56/M
7 Nicole Wagner New York NY 863 23 196 30:53 30:53 9:58/M
8 Jaclyn Berthiaume Anoka MN 574 23 229 32:49 32:49 10:35/M
9 Kaitlynne Cunningham Stony Brook NY 914 20 231 32:51 32:51 10:36/M
10 Katelyn Dougherty East Setauket NY 626 24 232 33:05 33:05 10:40/M
11 Gina Giglio Nesconset NY 982 24 243 34:09 34:09 11:01/M
12 Annie George Port Jefferson Stati NY 650 22 245 34:17 34:17 11:04/M
13 Nicole Manzello Shoreham NY 19 23 247 34:45 34:45 11:13/M
14 Sherline Payen Spring Valley NY 765 22 272 36:29 36:29 11:46/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Caroline Giuffre Ridgewood NY 984 27 43 23:35 23:35 7:36/M
2 Sherry Bieber Commack NY 576 27 93 26:22 26:22 8:30/M
3 Tabitha Dixon Middle Island NY 949 29 100 26:41 26:41 8:36/M
4 Stephanie Usefof Stony Brook NY 856 27 117 27:15 27:15 8:47/M
5 Aimee Ronzetti East Northport NY 793 28 124 27:36 27:36 8:54/M
6 Alicia Petrulis Holtsville NY 769 26 137 28:19 28:19 9:08/M
7 Kayce Cronin Brooklyn NY 1000 28 140 28:29 28:29 9:11/M
8 Callie Brennan Stony Brook NY 983 27 141 28:35 28:35 9:13/M
9 Jessica Marcano Stony Brook NY 972 28 148 28:51 28:51 9:18/M
10 Jenna Perotti East Setauket NY 766 29 149 28:51 28:51 9:18/M
11 Allison Carolan East Setauket NY 897 29 166 29:26 29:26 9:30/M
12 Naomi Ocko New York NY 30 29 168 29:34 29:34 9:32/M
13 Carrie Ann Parker East Northport NY 763 27 172 29:50 29:50 9:37/M
14 Sarah Nowaski Middle Island NY 743 29 184 30:26 30:26 9:49/M
15 Jennifer Kim Stony Brook NY 686 27 194 30:51 30:51 9:57/M
16 Danielle Mercado Commack NY 731 27 209 31:28 31:28 10:09/M
17 Jennifer Bisharah Bohemia NY 577 26 219 32:26 32:26 10:28/M
18 Amanda Davis Rochester MN 619 25 230 32:49 32:49 10:35/M
19 Nadine Nemeti Smithtown NY 740 28 248 34:48 34:48 11:14/M
20 Jamie Kassay Brooklyn NY 682 27 267 36:06 36:06 11:39/M
21 Maria Mennella Holbrook NY 730 28 269 36:10 36:10 11:40/M
22 Shannon Meany Massapequa Park NY 728 25 310 44:21 44:21 14:18/M
23 Marlena Berner Middle Island NY 572 28 323 51:11 51:11 16:31/M
24 Alyssa Aiello Saint James NY 548 27 327 52:12 52:12 16:50/M
25 Allison Marchese New York NY 715 29 337 54:38 54:38 17:37/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Grace Moran Ronkonkoma NY 735 30 80 25:40 25:40 8:17/M
2 Jessica Sarlo Coram NY 810 33 147 28:46 28:46 9:17/M
3 Kerianne Ohliger Ronkonkoma NY 754 30 150 28:51 28:51 9:18/M
4 Kristin Sparks Miller Place NY 830 30 151 28:51 28:51 9:18/M
5 Amanda Jones Mount Sinai NY 674 30 197 30:56 30:56 9:59/M
6 Amanda White Selden NY 869 30 210 31:48 31:48 10:15/M
7 Mary Jo Allegra Stony Brook NY 550 33 220 32:28 32:28 10:28/M
8 Kimberly Behanna East Setauket NY 569 32 236 33:41 33:41 10:52/M
9 Melissa Kretschmer East Setauket NY 911 30 254 35:03 35:03 11:18/M
10 Sarah Behanna East Setauket NY 568 30 255 35:04 35:04 11:19/M
11 Amanda Callahan Ronkonkoma NY 596 30 262 35:37 35:37 11:29/M
12 Catherine Long New York NY 695 31 274 37:05 37:05 11:58/M
13 Kristin Stelfox Mount Sinai NY 832 30 275 37:05 37:05 11:58/M
14 Bonnie Antelo Holbrook NY 556 30 298 40:26 40:26 13:03/M
15 Laura Marino Valley Stream NY 718 34 311 45:41 45:41 14:44/M
16 Kathleen Callahan Centereach NY 595 33 320 50:17 50:17 16:13/M
17 Danielle Psarreas Oakdale NY 775 33 321 50:17 50:17 16:13/M
18 Emily Giammanco West Babylon NY 651 33 341 54:41 54:41 17:38/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sasha Kemnitzer Miller Place NY 966 36 59 24:21 24:21 7:51/M
2 Marivi Fernandez East Setauket NY 930 39 89 26:11 26:11 8:27/M
3 MaryEllen Schneider Port Jefferson Stati NY 912 37 121 27:31 27:31 8:53/M
4 Susan Sorbera Stony Brook NY 829 36 164 29:18 29:18 9:27/M
5 Mary Sanchez Nesconset NY 808 39 186 30:28 30:28 9:50/M
6 Lisa Figueroa Nesconset NY 638 39 187 30:29 30:29 9:50/M
7 Betsy Bitman East Setauket NY 924 36 235 33:39 33:39 10:51/M
8 Tammie Putney Patchogue NY 779 36 280 38:01 38:01 12:16/M
9 Kerrin Shank Stony Brook NY 817 39 299 40:27 40:27 13:03/M
10 Monica Rogers West Babylon NY 791 39 302 42:03 42:03 13:34/M
11 Diana Golub Selden NY 956 36 319 49:31 49:31 15:58/M
12 Patricia Heather Middle Island NY 660 37 322 51:02 51:02 16:28/M
13 Jean Conety Farmingville NY 607 36 335 53:50 53:50 17:22/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jamie Edson East Setauket NY 962 40 13 21:31 21:31 6:56/M
2 Colleen Liebowitz East Setauket NY 938 41 96 26:29 26:29 8:33/M
3 Tammy Balg Rocky Point NY 565 41 99 26:39 26:39 8:36/M
4 Christine Silverman Stony Brook NY 34 44 126 27:39 27:39 8:55/M
5 Cynthia Ruehle East Setauket NY 796 43 129 27:58 27:58 9:01/M
6 lori kaley Stony Brook NY 678 43 154 28:56 28:56 9:20/M
7 Erin McCoy Lake Grove NY 727 44 155 28:58 28:58 9:21/M
8 Caroline Costanza Stony Brook NY 613 43 156 28:58 28:58 9:21/M
9 Danielle Forsyte Miami FL 978 41 181 30:16 30:16 9:46/M
10 Eileen Constantouris East Setauket NY 610 44 202 31:04 31:04 10:01/M
11 Danielle Dunn East Setauket NY 891 42 215 32:06 32:06 10:21/M
12 Deana Tietjen Mount Sinai NY 849 44 226 32:44 32:44 10:34/M
13 Jessica Martin Huntington NY 720 40 246 34:26 34:26 11:06/M
14 Elyssa Werner East Setauket NY 867 40 266 35:59 35:59 11:36/M
15 Melissa Altholtz East Setauket NY 552 43 297 40:17 40:17 13:00/M
16 Melissa Tommasino-Storz East Setauket NY 852 44 300 41:03 41:03 13:15/M
17 Jennifer Savickis Kings Park NY 935 44 301 41:23 41:23 13:21/M
18 Michele Gargano East Setauket NY 649 43 309 44:19 44:19 14:18/M
19 Tami Santulli Holtsville NY 809 44 312 45:51 45:51 14:47/M
20 Marlene Hendel East Setauket NY 661 43 317 48:48 48:48 15:45/M
21 Geralyn Mueller East Setauket NY 888 40 326 51:47 51:47 16:42/M
22 Stephanie Clahane Mount Sinai NY 599 42 336 53:52 53:52 17:23/M
23 Patrica Fienie Ronkonkoma NY 995 41 349 57:44 57:44 18:37/M
24 kristen johnson Coram NY 673 41 350 1:01:13 1:01:13 19:45/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dianne Finneran Smithtown NY 963 48 50 23:59 23:59 7:44/M
2 Misha Monticciolo Coram NY 992 45 66 24:45 24:45 7:59/M
3 Eileen Ripa Stony Brook NY 788 46 75 25:30 25:30 8:14/M
4 Jean Abazis Center Moriches NY 545 48 91 26:20 26:20 8:30/M
5 Anita Distefano Nesconset NY 970 48 101 26:42 26:42 8:37/M
6 Roxanne Brocker Mount Sinai NY 996 49 105 26:47 26:47 8:38/M
7 Lisa Flynn East Setauket NY 916 47 127 27:57 27:57 9:01/M
8 Ann Staudte Sound Beach NY 831 45 131 28:05 28:05 9:04/M
9 Marie Bances Stony Brook NY 566 46 143 28:41 28:41 9:15/M
10 Beth Murray Holtsville NY 737 49 158 29:02 29:02 9:22/M
11 Beth Oliver Hauppauge NY 755 49 175 29:54 29:54 9:39/M
12 Dianne Fitzpatrick East Setauket NY 639 49 190 30:45 30:45 9:55/M
13 Elizabeth Wolff Port Jefferson Stati NY 876 47 212 32:01 32:01 10:20/M
14 Angela Baer 560 47 214 32:03 32:03 10:20/M
15 Jennifer Sloat Stony Brook NY 900 45 216 32:08 32:08 10:22/M
16 Christine Vella Lake Grove NY 952 48 223 32:38 32:38 10:32/M
17 Maura Turner Huntington Station NY 855 46 224 32:38 32:38 10:32/M
18 Melodie Vanasse Galler East Setauket NY 859 46 240 33:59 33:59 10:58/M
19 Maureen Brennan Mount Sinai NY 586 47 242 34:01 34:01 10:58/M
20 Kristy Richards Stony Brook NY 786 46 263 35:45 35:45 11:32/M
21 Theresa Martorano Ronkonkoma NY 725 47 264 35:52 35:52 11:34/M
22 Elizabeth Grosse Port Jefferson NY 985 49 276 37:27 37:27 12:05/M
23 Lori Tepedino Saint James NY 842 49 277 37:29 37:29 12:05/M
24 Kathy Tonry Hauppauge NY 854 45 291 39:02 39:02 12:35/M
25 Carrie Walsh Holtsville NY 902 48 293 39:24 39:24 12:43/M
26 Josette Sloniewsky Stony Brook NY 824 45 296 39:57 39:57 12:53/M
27 Theresa Ogazon East Setauket NY 749 48 313 46:04 46:04 14:52/M
28 Michael Kaplan Stony Brook NY 679 45 331 52:47 52:47 17:02/M
29 Peg Laux Ronkonkoma NY 994 49 348 57:41 57:41 18:36/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Guest 1 Curcio Ronkonkoma NY 617 54 14 21:40 21:40 6:59/M
2 Josephine Marcel East Setauket NY 711 51 78 25:32 25:32 8:14/M
3 Janet Clarke Rocky Point NY 603 51 145 28:45 28:45 9:16/M
4 Sharon Martino Stony Brook NY 724 51 182 30:19 30:19 9:47/M
5 Patty Ann Oehrlein East Northport NY 946 52 199 31:01 31:01 10:00/M
6 linda sanders East Setauket NY 977 54 241 33:59 33:59 10:58/M
7 Colleen Moore Port Jefferson Stati NY 734 54 256 35:08 35:08 11:20/M
8 Susan Pigott Sayville NY 770 53 260 35:29 35:29 11:27/M
9 Christine Villanueva Bohemia NY 884 50 286 38:22 38:22 12:23/M
10 Tina Ann Donat Stony Brook NY 623 54 304 43:06 43:06 13:54/M
11 Erin Tamburro Commack NY 840 52 333 53:05 53:05 17:07/M
12 Debra Pardee Centereach NY 761 50 344 54:50 54:50 17:41/M
13 Johanne Judd Sayville NY 676 50 354 1:05:37 1:05:37 21:10/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Maggio Northport NY 700 57 114 26:59 26:59 8:42/M
2 Cindy Baldwin Ronkonkoma NY 563 55 170 29:37 29:37 9:33/M
3 Karen Perry Centereach NY 767 57 173 29:50 29:50 9:37/M
4 Lisa Boyle Amityville NY 583 55 207 31:23 31:23 10:07/M
5 Julie Nalibov Stony Brook NY 738 55 281 38:03 38:03 12:16/M
6 Patricia Brooks Bohemia NY 885 55 287 38:22 38:22 12:23/M
7 Susan Ahearn Farmingville NY 547 57 342 54:50 54:50 17:41/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ellen Ohliger Rocky Point NY 753 61 206 31:23 31:23 10:07/M
2 lynn ingrao Stony Brook NY 666 62 289 38:28 38:28 12:25/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lucia Martinek Ronkonkoma NY 721 68 273 36:36 36:36 11:48/M
2 Hettie Lang New York NY 958 65 345 55:20 55:20 17:51/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nicholas Holowka East Setauket NY 664 29 1 17:46 17:46 5:44/M
2 Matthew Payamps West Hempstead NY 764 14 2 18:32 18:32 5:59/M
3 Daniel Dern Shirley NY 621 49 3 18:33 18:33 5:59/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelby Bishop-Scioli Ronkonkoma NY 578 13 4 18:40 18:40 6:01/M
2 jack thornton Stony Brook NY 847 13 5 18:45 18:45 6:03/M
3 Matthew Cracchiola Saint James NY 614 11 10 21:12 21:12 6:50/M
4 James Powell East Setauket NY 772 14 12 21:20 21:20 6:53/M
5 Unknown Partic. 23 23 29 22:46 22:46 7:21/M
6 Andrew Araneo Stony Brook NY 906 11 30 22:48 22:48 7:21/M
7 Ryan Engel East Setauket NY 33 13 34 23:08 23:08 7:28/M
8 Brian Liebowitz East Setauket NY 936 9 37 23:15 23:15 7:30/M
9 Andrew Racher Stony Brook NY 964 13 39 23:22 23:22 7:32/M
10 Timofey Kayran Mount Sinai NY 683 10 45 23:45 23:45 7:40/M
11 George Austin Stony Brook NY 558 8 47 23:54 23:54 7:43/M
12 Tyler Flynn East Setauket NY 915 11 55 24:09 24:09 7:47/M
13 Kevin Henry East Setauket NY 889 13 63 24:35 24:35 7:56/M
14 Will Silverman Stony Brook NY 35 10 72 25:24 25:24 8:12/M
15 Brendan Clarkin Centereach NY 604 10 77 25:32 25:32 8:14/M
16 James Araneo Stony Brook NY 904 11 86 26:08 26:08 8:26/M
17 Benjamin Shank Stony Brook NY 818 11 88 26:11 26:11 8:27/M
18 Tommy Ruehle East Setauket NY 799 9 112 26:57 26:57 8:42/M
19 Ryan Eno East Northport NY 632 12 116 27:14 27:14 8:47/M
20 Brian Edson East Setauket NY 961 12 122 27:32 27:32 8:53/M
21 Jake Cassidy East Setauket NY 909 13 132 28:06 28:06 9:04/M
22 Gavin Girard East Setauket NY 879 10 146 28:46 28:46 9:17/M
23 Phillip Foucher East Setauket NY 643 14 171 29:42 29:42 9:35/M
24 Peter Sloniewsky Stony Brook NY 826 10 188 30:32 30:32 9:51/M
25 Nolan Richards Stony Brook NY 787 12 195 30:51 30:51 9:57/M
26 Elijah Lam Stony Brook NY 36 9 208 31:25 31:25 10:08/M
27 Rowan Dunn Stony Brook NY 629 8 250 34:53 34:53 11:15/M
28 Brandon Shank Stony Brook NY 819 10 268 36:10 36:10 11:40/M
29 Tyler Pancotto Stony Brook NY 950 14 270 36:13 36:13 11:41/M
30 Jake Hendel East Setauket NY 662 9 271 36:27 36:27 11:45/M
31 Michael Clahane Mount Sinai NY 601 14 278 37:30 37:30 12:06/M
32 Jake Pallas Miller Place NY 760 12 290 39:01 39:01 12:35/M
33 Andrew Gargano East Setauket NY 22 9 307 44:13 44:13 14:16/M
34 Unknown Partic. 21 21 308 44:18 44:18 14:17/M
35 Jack Golub Selden NY 957 8 318 49:28 49:28 15:57/M
36 Steven Kaplan Stony Brook NY 681 12 330 52:47 52:47 17:02/M
37 Ryan Conety Farmingville NY 608 9 334 53:49 53:49 17:22/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christian Araneo Stony Brook NY 905 17 20 22:16 22:16 7:11/M
2 Michael Bogush East Setauket NY 581 17 23 22:20 22:20 7:12/M
3 Kyle Cassidy East Setauket NY 908 18 25 22:27 22:27 7:15/M
4 Nicholas Bogush East Setauket NY 580 15 31 22:54 22:54 7:23/M
5 Timothy Ogazon East Setauket NY 751 16 57 24:13 24:13 7:49/M
6 Sean Amato Stony Brook NY 943 16 94 26:27 26:27 8:32/M
7 Sam Dunmire Stony Brook NY 948 15 138 28:19 28:19 9:08/M
8 Alexander Garcia Stony Brook NY 646 18 221 32:33 32:33 10:30/M
9 Shawn Davenport Stony Brook NY 944 17 222 32:33 32:33 10:30/M
10 Benjamin Garcia Stony Brook NY 645 15 233 33:10 33:10 10:42/M
11 Riley Brennan Mount Sinai NY 588 17 234 33:18 33:18 10:45/M
12 Charles Werner West Babylon NY 865 18 340 54:39 54:39 17:38/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Trevor Vachris East Setauket NY 858 23 9 20:50 20:50 6:43/M
2 Jun Singh Port Jefferson Stati NY 951 21 18 22:03 22:03 7:07/M
3 Jeffrey Bohn East Setauket NY 887 20 24 22:24 22:24 7:14/M
4 Christopher Langstrand Lindenhurst NY 968 23 46 23:52 23:52 7:42/M
5 Gary Hauck West Babylon NY 658 21 104 26:45 26:45 8:38/M
6 Nicholas valente Holbrook NY 965 23 108 26:53 26:53 8:40/M
7 Andrew Gallo Lake Grove NY 644 24 135 28:16 28:16 9:07/M
8 Jon Divita Stony Brook NY 980 24 244 34:10 34:10 11:01/M
9 Jovan Booker West Babylon NY 582 21 338 54:38 54:38 17:37/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Anderson Holtsville NY 555 25 21 22:18 22:18 7:12/M
2 Mike Smit Mount Sinai NY 828 29 32 22:57 22:57 7:24/M
3 Gregory Thide East Northport NY 844 26 51 24:01 24:01 7:45/M
4 Christopher Wolf Brooklyn NY 875 28 69 25:05 25:05 8:05/M
5 Corbin Mackey Selden NY 698 26 70 25:12 25:12 8:08/M
6 Heeyoung Kwon Stony Brook NY 689 28 110 26:56 26:56 8:41/M
7 Drew Bieber Commack NY 575 29 169 29:36 29:36 9:33/M
8 Robert Rodriguez West Babylon NY 790 28 174 29:51 29:51 9:38/M
9 Christopher Ward Saint James NY 864 27 193 30:50 30:50 9:57/M
10 Jeremy Tomei Miller Place NY 850 25 261 35:29 35:29 11:27/M
11 Andrew Nemeti Smithtown NY 741 27 328 52:14 52:14 16:51/M
12 Tyler Marchese New York NY 716 28 339 54:39 54:39 17:38/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 William Joyner New York NY 29 30 26 22:39 22:39 7:18/M
2 Brian Kinney Port Jefferson NY 960 30 62 24:32 24:32 7:55/M
3 Owen Carey East Setauket NY 993 30 74 25:26 25:26 8:12/M
4 Pete Marcano Stony Brook NY 973 33 87 26:08 26:08 8:26/M
5 Lenny Giammanco West Babylon NY 652 34 162 29:15 29:15 9:26/M
6 Anthony Andreach Stony Brook NY 959 30 253 35:02 35:02 11:18/M
7 Ed Kolinek JR Coram NY 687 31 292 39:16 39:16 12:40/M
8 Casey Rengifro West Babylon NY 784 30 352 1:03:05 1:03:05 20:21/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Fink Stony Brook NY 979 35 28 22:45 22:45 7:20/M
2 Timothy Carey Saint James NY 598 38 38 23:19 23:19 7:31/M
3 Ryan Bohr East Setauket NY 886 38 58 24:14 24:14 7:49/M
4 Mike Kearns Bay Shore NY 684 39 83 25:43 25:43 8:18/M
5 Sean Argyros East Setauket NY 557 38 92 26:21 26:21 8:30/M
6 Raymond Basso East Setauket NY 567 36 134 28:15 28:15 9:07/M
7 Joseph Marino Valley Stream NY 717 35 159 29:03 29:03 9:22/M
8 Paulinder Rai Brightwaters NY 781 36 160 29:10 29:10 9:25/M
9 Amy Marino East Setauket NY 893 39 325 51:46 51:46 16:42/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Sheridan Rocky Point NY 989 44 8 20:35 20:35 6:38/M
2 Kenneth Nuss Holtsville NY 981 44 35 23:14 23:14 7:30/M
3 Sean Russell Port Jefferson NY 802 43 56 24:10 24:10 7:48/M
4 Mark Jackett Port Jefferson NY 671 41 68 24:50 24:50 8:01/M
5 David Tegay Mount Sinai NY 841 42 95 26:29 26:29 8:33/M
6 Patrick Looney East Setauket NY 696 44 111 26:56 26:56 8:41/M
7 Michael Paik Bayside NY 758 43 139 28:28 28:28 9:11/M
8 Bryon Whitley Island Park NY 872 42 177 30:04 30:04 9:42/M
9 William Balg Rocky Point NY 564 40 225 32:41 32:41 10:33/M
10 Matt Dunn Stony Brook NY 903 42 252 34:58 34:58 11:17/M
11 Gary Martinek Patchogue NY 723 44 265 35:53 35:53 11:35/M
12 Todd Leighly West Babylon NY 692 43 294 39:33 39:33 12:45/M
13 Brian Rogers West Babylon NY 792 40 303 42:03 42:03 13:34/M
14 GUY GORHAM Middle Island NY 654 43 351 1:01:14 1:01:14 19:45/M
15 Vincent Gargano East Setauket NY 648 41 353 1:05:37 1:05:37 21:10/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Keith Camacho Babylon NY 953 46 17 21:59 21:59 7:05/M
2 Marc Anderes Stony Brook NY 28 49 19 22:05 22:05 7:07/M
3 Brian Liebowitz East Setauket NY 937 48 36 23:15 23:15 7:30/M
4 Mike Vulpis Islip Terrace NY 862 47 44 23:43 23:43 7:39/M
5 Kevin Bullis Port Jefferson NY 591 48 54 24:05 24:05 7:46/M
6 Matt Nocerino Nesconset NY 742 46 64 24:36 24:36 7:56/M
7 James Keaveny Miller Place NY 685 48 65 24:36 24:36 7:56/M
8 John Albright East Northport NY 549 47 107 26:50 26:50 8:39/M
9 Antonio Marcel East Setauket NY 712 47 113 26:59 26:59 8:42/M
10 Kirt Vovou Bethpage NY 861 48 123 27:32 27:32 8:53/M
11 Bill Brennan Mount Sinai NY 585 48 133 28:10 28:10 9:05/M
12 Paul Ogazon East Setauket NY 747 49 153 28:53 28:53 9:19/M
13 Jim Powell East Setauket NY 771 45 183 30:23 30:23 9:48/M
14 Perry Cassidy East Setauket NY 907 49 201 31:03 31:03 10:01/M
15 Evan Altholtz East Setauket NY 551 48 227 32:48 32:48 10:35/M
16 Marc Foucher East Setauket NY 642 48 228 32:48 32:48 10:35/M
17 Marc Werner West Babylon NY 866 46 239 33:54 33:54 10:56/M
18 James Clahane Mount Sinai NY 600 46 279 37:35 37:35 12:07/M
19 Brian Storz East Setauket NY 835 49 288 38:24 38:24 12:23/M
20 Michael Pallas Miller Place NY 759 49 306 43:46 43:46 14:07/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Dooryhee Manorville NY 625 53 15 21:49 21:49 7:02/M
2 Paul Bode Smithtown NY 31 50 27 22:41 22:41 7:19/M
3 Chris Vachris East Setauket NY 857 51 33 23:02 23:02 7:26/M
4 Hristos Konstantiniclis Port Jefferson NY 929 50 41 23:29 23:29 7:35/M
5 Theodore Masters East Setauket NY 726 53 42 23:33 23:33 7:36/M
6 Mark Pulaski East Setauket NY 777 50 52 24:05 24:05 7:46/M
7 Dan Dunmire Stony Brook NY 947 52 67 24:45 24:45 7:59/M
8 Daniel Lahey Port Jefferson NY 690 51 71 25:21 25:21 8:11/M
9 Peter Morilli East Setauket NY 32 53 79 25:35 25:35 8:15/M
10 Dennis Lestrange Saint James NY 693 54 103 26:45 26:45 8:38/M
11 Peter Canese Smithtown NY 597 53 119 27:27 27:27 8:51/M
12 Scott Middleton Lake Grove NY 732 53 125 27:36 27:36 8:54/M
13 Robert Rate Selden NY 782 50 130 28:00 28:00 9:02/M
14 Robert Spagrdi Stony Brook NY 974 53 152 28:52 28:52 9:19/M
15 Kevin Kaley Stony Brook NY 677 53 165 29:19 29:19 9:27/M
16 Alan Baisch Selden NY 562 53 178 30:06 30:06 9:43/M
17 William Oehrlein East Northport NY 945 50 200 31:01 31:01 10:00/M
18 Gus Constantouris East Setauket NY 611 52 203 31:05 31:05 10:02/M
19 Glenn Denzler West Islip NY 620 53 204 31:15 31:15 10:05/M
20 Michael Reilly Merrick NY 783 53 283 38:03 38:03 12:16/M
21 Richard Villanuea Bohemia NY 883 50 285 38:22 38:22 12:23/M
22 William Gorham Coram NY 655 50 305 43:36 43:36 14:04/M
23 Loreto Tamburro Commack NY 839 52 324 51:13 51:13 16:31/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jerry Crennan Patchogue NY 615 57 48 23:55 23:55 7:43/M
2 Richard Pulaski Nesconset NY 778 56 60 24:24 24:24 7:52/M
3 Karl Fassberger Centerport NY 998 55 61 24:25 24:25 7:53/M
4 Ray Smith Stony Brook NY 954 57 84 25:47 25:47 8:19/M
5 Emil Wisekal East Setauket NY 874 58 90 26:19 26:19 8:29/M
6 Charles Mandemaker Smithtown NY 710 56 98 26:37 26:37 8:35/M
7 Byron Rice East Setauket NY 785 59 102 26:45 26:45 8:38/M
8 Rick Perry Centereach NY 768 57 161 29:15 29:15 9:26/M
9 Steven Hunter Patchogue NY 665 58 217 32:08 32:08 10:22/M
10 James Dowd Medford NY 628 56 238 33:49 33:49 10:55/M
11 Harvey Cormer Rocky Point NY 932 57 249 34:50 34:50 11:14/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Daniel O'Donnell Smithtown NY 746 62 106 26:47 26:47 8:38/M
2 Bill Pohmer East Setauket NY 967 61 176 30:02 30:02 9:41/M
3 doug swoish Saint James NY 836 60 211 31:59 31:59 10:19/M
4 Mark Cohen Stony Brook NY 913 64 258 35:16 35:16 11:23/M
5 Gerry Puchalski Stony Brook NY 895 62 282 38:03 38:03 12:16/M
6 JOHN WHALEN Centereach NY 868 60 343 54:50 54:50 17:41/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Lazzaro Ridge NY 691 69 49 23:56 23:56 7:43/M
2 Leonard Carolan East Setauket NY 896 65 120 27:30 27:30 8:52/M
3 Bruce Schempp East Northport NY 811 69 144 28:41 28:41 9:15/M
4 Alan Meisel East Setauket NY 729 65 257 35:16 35:16 11:23/M
5 Ron Kagel East Setauket NY 927 68 259 35:23 35:23 11:25/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Vincent LoCicero Port Jefferson NY 925 71 157 29:00 29:00 9:21/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Floyd Thornton Ronkonkoma NY 845 76 163 29:18 29:18 9:27/M
 

Wheelchair

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Peter Hawkins Malverne NY 659 51 1 18:28 18:28 5:57/M
 

Cancer Survivor

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Susan White Stony Brook NY 870 55 6 48:11 48:11 15:33/M
2 Maria McMullen Stony Brook NY 917 48 7 51:39 51:39 16:40/M
3 Meg O'Donnell Smithtown NY 745 58 9 54:39 54:39 17:38/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryan Pace Centereach NY 756 14 1 25:27 25:27 8:13/M
2 Michael Jezewski Centereach NY 672 68 2 31:39 31:39 10:13/M
3 Michael Ogazon Garden City NY 748 74 3 36:04 36:04 11:38/M
4 Billy Brennan Mount Sinai NY 587 19 4 40:46 40:46 13:09/M
5 Bill casey 969 56 5 45:26 45:26 14:39/M
6 Joseph Ahearn Farmingville NY 546 57 8 54:38 54:38 17:37/M
 

Clydesdale

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matt Spagnoli Stony Brook NY 971 25 1 20:45 20:45 6:42/M
2 Rick Johnson Kings Park NY 990 54 2 23:57 23:57 7:44/M
3 Todd Oconnell Hauppauge NY 986 47 3 24:41 24:41 7:58/M
4 Vincent Curcio Ronkonkoma NY 616 53 4 27:03 27:03 8:44/M
5 Timothy Austin Stony Brook NY 559 47 5 27:14 27:14 8:47/M
6 Brian Savickis Kings Park NY 933 47 6 27:18 27:18 8:48/M
7 Kevin Thornton Stony Brook NY 848 51 7 28:22 28:22 9:09/M
8 Michael Amato Stony Brook NY 554 48 8 29:57 29:57 9:40/M
9 Robert Putney Patchogue NY 780 37 9 31:34 31:34 10:11/M
10 Jay Kahn Port Jefferson NY 910 44 10 31:41 31:41 10:13/M
11 adam seligson Old Bethpage NY 816 46 11 33:37 33:37 10:51/M
12 Bryan Robarge East Northport NY 789 29 12 35:13 35:13 11:22/M
13 Greg Ellinas Centereach NY 631 28 13 37:30 37:30 12:06/M
 

SBU Employee

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Seeliger Stony Brook NY 815 36 5 26:27 26:27 8:32/M
2 Joanne Davila Stony Brook NY 618 48 9 28:18 28:18 9:08/M
3 Jae-Sook Park Coram NY 762 40 11 29:39 29:39 9:34/M
4 Yvonne Maroney New Hyde Park NY 719 54 13 32:05 32:05 10:21/M
5 Daha Brun Stony Brook NY 923 43 14 32:42 32:42 10:33/M
6 Kristen Ladwig East Setauket NY 898 28 16 34:09 34:09 11:01/M
7 Christine Ziman Port Jefferson Stati NY 878 34 18 39:14 39:14 12:39/M
8 Sherri Tergino New Hyde Park NY 843 27 19 41:14 41:14 13:18/M
9 Sue Ann Sisto East Setauket NY 820 57 20 41:38 41:38 13:26/M
10 Kathryn Machin Central Islip NY 697 55 21 48:08 48:08 15:32/M
11 Leahana Rowehl Middle Island NY 795 29 22 51:11 51:11 16:31/M
12 Denise Garcia Stony Brook NY 647 49 23 51:39 51:39 16:40/M
13 Michelle Brandafino Nesconset NY 584 39 24 54:04 54:04 17:26/M
14 Maggie O'brien New Hyde Park NY 744 26 25 54:05 54:05 17:27/M
15 christine benowitz East Setauket NY 571 55 26 55:21 55:21 17:51/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Louis Eron Selden NY 634 23 1 21:14 21:14 6:51/M
2 Mark Wiggins East Setauket NY 873 53 2 23:22 23:22 7:32/M
3 Leor Needleman East Setauket NY 739 23 3 25:41 25:41 8:17/M
4 Ronn Callada Centereach NY 594 28 4 26:04 26:04 8:25/M
5 Andrew White Stony Brook NY 871 48 6 27:03 27:03 8:44/M
6 Steve Probst Stony Brook NY 921 40 7 27:05 27:05 8:44/M
7 Jihoon Ryoo Centereach NY 807 33 8 28:17 28:17 9:07/M
8 Timothy Glotch Stony Brook NY 653 37 10 28:21 28:21 9:09/M
9 Daniel Sloniewsky Stony Brook NY 827 45 12 30:44 30:44 9:55/M
10 Peter Baigent Saint James NY 561 69 15 33:34 33:34 10:50/M
11 Timothy Jones Mount Sinai NY 675 34 17 37:33 37:33 12:07/M
 

Athena

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Karina Hahn East Setauket NY 988 44 1 31:25 31:25 10:08/M
2 Debra Berretta East Setauket NY 573 41 2 35:35 35:35 11:29/M
3 Jean Dowd Medford NY 627 55 3 36:39 36:39 11:49/M
4 Beth Bode Smithtown NY 579 49 4 38:26 38:26 12:24/M
5 Donna Bolognesi Port Jefferson Stati NY 899 45 5 45:07 45:07 14:33/M
6 Danielle Russo Miller Place NY 803 40 6 45:07 45:07 14:33/M