First Annual Trick or Trot 5K Run/Walk

Age Group Results

October 31, 2015


Just - In - Time - Racing


5K Men: Top Finishers 0- 8 9-12 13-15 16-19 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
5K Women: Top Finishers 0- 8 9-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Mile Fun Run Men:
Mile Fun Run Women:

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Briana taylor Wading River NY 1408 43 14 23:13.5
2 Emma Conroy Calverton NY 1086 13 15 23:17.9
3 Erica Murphy Manorville NY 1852 31 16 23:31.2
Top

Female 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Alex Raynor 1435 8 137 47:46.7
Top

Female 9 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Shannon O'Brien Laurel NY 1857 12 32 25:35.8
2 Oona MURPHY East Moriches NY 1853 9 51 27:45.9
3 Reilly Hubbard Wading River NY 1696 12 79 31:40.5
4 Peyton Choma Calverton NY 1082 9 88 33:20.8
5 Megan Kenny 1448 9 89 33:22.6
6 Ava Sumwalt 1460 10 90 33:41.4
7 Morgan Stromski Jamesport NY 1405 9 92 34:06.4
8 Sarah Fabricator 1428 9 104 37:06.3
9 Riley Dunbar Riverhead NY 1091 11 108 37:55.2
10 Kaleigh Seal Riverhead NY 1388 12 110 38:02.3
11 Kaya Payton Riverhead NY 1861 11 112 38:50.1
12 Olivia Levesque 1426 12 114 39:44.8
13 Jayden Binkis 1449 11 117 39:46.2
14 Jordyn DiGiaimo Calverton NY 1088 11 133 44:52.6
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kristina Deraveniere 1424 13 18 23:52.5
2 Aimee Drexel 1420 15 30 25:30.8
3 Olivia pizzuto Riverhead NY 1863 15 33 25:54.1
4 Madison Stromski Jamesport NY 1404 13 42 26:28.0
5 Lauren Kenny 1445 13 43 26:30.5
6 Lillyanna McCue Riverhead NY 1809 14 44 26:34.7
7 Hannah O'niell 1421 14 52 27:46.4
8 Alison Ziegler 1422 15 63 29:23.4
9 Jenna Smith 1423 13 91 33:57.6
10 Katie Moore Wading River NY 1836 13 100 35:33.0
11 Casey Dunbar Riverhead NY 1090 13 109 37:59.7
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Megan Carrick 1432 17 31 25:35.3
2 Kerri Koeberl Calverton NY 1729 19 150 51:39.1
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Katie Butler Jupiter FL 1077 24 36 26:19.3
2 Sarah Aylesworth Loxahatchee FL 1062 24 38 26:20.2
3 Caitlin Baron Calverton NY 1063 24 64 29:23.8
4 Stephanie Mincieli Laurel NY 1834 24 67 29:54.4
5 Kaitlyn Mickaliger Southold NY 1833 24 71 30:05.9
6 Georgia Gass 1440 21 135 46:03.1
7 Tara Sanders Wading River NY 1385 21 139 48:15.7
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kim McGurk 1465 27 119 40:22.4
2 Aimee Niegocki Stony Brook NY 1855 29 142 48:49.2
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Marcia Maldonado 1433 33 61 29:06.6
2 Patricia McGoey Riverhead NY 1811 31 81 32:04.4
3 Monica Griepsma Rocky Point NY 1674 34 122 42:18.0
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Krista Whitman Hampton Bays NY 1413 38 83 32:06.8
2 Jessica Binkis Riverhead NY 1450 39 116 39:45.5
3 Heather McCue Riverhead NY 1807 36 123 42:22.5
4 Jenna Raynor 1436 35 138 47:49.5
5 Janel Sumwalt 1458 38 145 49:51.8
6 Annehal Spencer 1446 38 148 50:32.0
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michelle Kielbasa 1452 43 37 26:19.9
2 Susan Roman Calverton NY 1382 44 54 27:53.4
3 Christine Berman Calverton NY 1069 42 86 32:36.3
4 Katie Etheridge Mount Sinai NY 1092 41 99 35:18.0
5 Stacy Seal Riverhead NY 1387 44 113 39:44.4
6 Stacey Dunbar Riverhead NY 1089 42 115 39:45.2
7 Susan Koukounas Aquebogue NY 1734 43 126 43:23.9
8 Kerry Anderson 1457 40 128 43:41.4
9 Betsy Ruotolo 1437 42 130 43:48.8
10 Keri Stromski Jamesport NY 1403 42 131 44:09.3
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kelly evers Cutchogue NY 1093 49 57 28:11.6
2 Sandra Jantzen Wading River NY 1704 45 58 28:18.5
3 Margaret Kennedy Holbrook NY 1726 47 68 29:55.1
4 Tammy Luby Calverton NY 1803 45 97 35:03.8
5 Doreen moore Wading River NY 1846 45 132 44:10.0
6 Shelly Walker Riverhead NY 1412 49 147 50:31.5
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Deborah Baron Calverton NY 1064 51 48 27:36.6
2 Susan Payne East Hampton NY 1859 54 50 27:38.8
3 Kerry MURPHY East Moriches NY 1854 52 72 30:16.2
4 Joan Mlodynia Calverton NY 1835 53 75 31:03.6
5 Dawn Thomas Jamesport NY 1410 51 77 31:23.5
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Lisa Lovas Jamesport NY 1439 58 45 26:43.4
2 Jani Rothberg Moriches NY 1383 58 69 29:55.8
3 Doreen Cobris 1463 55 106 37:23.6
4 Bernice Brown Coram NY 1073 59 118 39:47.3
5 Maureen Gunderson 1441 57 141 48:48.6
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Angelina Mehenna 1464 63 73 30:20.9
2 Cheryl Hotchkiss 1430 60 140 48:16.2
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Eric Cunha 1427 17 1 17:52.0
2 Joe Rizzo 1418 45 2 18:17.2
3 Gavin Rizzo 1417 17 3 20:07.3
Top

Male 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Colin Fitzgerald 1444 8 39 26:20.5
2 Christopher Jones Calverton NY 1716 8 40 26:25.1
3 Benjamin Griepsma Rocky Point NY 1669 5 87 32:43.1
Top

Male 9 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Ayden Concannon Riverhead NY 1083 12 12 22:52.7
2 Dan Burns Islip NY 1076 11 17 23:50.2
3 Griffin Sumwalt 1461 9 20 24:13.3
4 Brian Buday Riverhead NY 1074 12 21 24:25.3
5 Nathaniel Bollermann Aquebogue NY 1071 12 25 25:02.9
6 David Raynor 1434 10 26 25:05.3
7 Burke Evers Cutchogue NY 1095 11 27 25:09.9
8 Trevor Zappulla Laurel NY 1415 10 28 25:11.1
9 Mark Gajowski Calverton NY 1098 9 29 25:11.5
10 Daniel Buday Riverhead NY 1075 10 46 27:05.2
11 Nicholas Frisella Sound Beach NY 1097 10 47 27:35.7
12 Sean-Michael Payton Riverhead NY 1862 9 53 27:50.3
13 Zachary Timpone 1442 9 55 27:56.3
14 William Green Jamesport NY 1657 12 56 27:57.4
15 Ranan Levesque 1425 10 74 30:48.4
16 Xavier moore Wading River NY 1845 11 76 31:08.9
17 Matty McGurk Commack NY 1825 11 93 34:50.9
18 Marc Zappulla Laurel NY 1416 10 94 34:51.2
19 Ethan evers Cutchogue NY 1096 11 96 34:57.4
20 Collin bendernagel Calverton NY 1066 12 101 35:41.7
21 Aidan Griffiths Riverhead NY 1676 12 102 36:54.3
22 Brian Berman Calverton NY 1070 10 103 36:57.3
23 Zachary Himelfarb Hampton Bays NY 1681 10 120 41:35.1
24 Kevin Stevenson Coram NY 1401 12 136 46:04.1
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Iyriy Denys Calverton NY 1087 15 8 21:36.3
2 Ben Cutrone 1429 14 9 21:42.0
3 Christopher Timpone 1443 13 10 21:47.4
4 Benjamin Payton Riverhead NY 1860 13 19 24:10.0
5 Tucker woychuk Riverhead NY 1414 13 24 24:54.4
6 Daniel Concannon Riverhead NY 1084 15 34 26:09.3
7 Jacob gilmartin Riverhead NY 1099 13 41 26:26.2
8 Zachary Stein Stony Brook NY 1396 13 60 29:06.1
9 Matthew Jones Coram NY 1722 14 65 29:24.3
10 Aaron Walker Riverhead NY 1411 13 84 32:28.7
11 Joey Brown Riverhead NY 1072 13 85 32:35.8
12 Mikey McGurk Commack NY 1821 13 105 37:17.1
13 Nicholas Koukounas Aquebogue NY 1730 13 127 43:40.5
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Christian Baron Calverton NY 1065 16 5 21:07.5
2 Peter Cook 1453 17 7 21:31.2
3 Kevin Schuhmann Riverhead NY 1386 19 146 49:52.5
4 David Siletti Riverhead NY 1390 16 151 52:10.4
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Drew Kelly 1419 24 23 24:30.1
2 Charles Jones Coram NY 1724 24 66 29:37.3
3 Eric Gunderson Medford NY 1677 23 134 44:54.8
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michael Griepsma Rocky Point NY 1659 32 70 30:02.7
2 Matt Niegocki Stony Brook NY 1856 31 143 49:04.9
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Ryan Springer Mattituck NY 1438 39 22 24:27.8
2 Robert S. Albinski Calverton NY 1058 38 80 31:52.7
3 Jason McCue Riverhead NY 1805 39 124 42:44.6
4 Jeff Sumwalt 1459 38 144 49:23.1
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Brandon Berman Calverton NY 1068 43 11 22:04.1
2 Christopher Kielbasa 1451 44 35 26:16.3
3 Neil russo Calverton NY 1384 44 59 28:32.7
4 Brian Ziegler 1462 44 62 29:18.0
5 Kirk Stevenson Coram NY 1399 44 107 37:32.3
6 John Ferro 1456 43 125 42:45.3
7 Jay bendernagel Calverton NY 1067 44 129 43:48.2
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 John Taylor Mattituck NY 1455 46 13 23:13.1
2 Dan Concannon Riverhead NY 1085 46 98 35:08.8
3 Scott Spencer 1447 46 149 51:35.2
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 David Parker Sound Beach NY 1858 51 6 21:10.4
2 John Siedlarz East Hampton NY 1389 50 49 27:37.7
3 Chuck Thomas Jamesport NY 1409 52 78 31:39.5
4 Michael evers Cutchogue NY 1094 50 95 34:51.9
5 Mike Himelfarb Hampton Bays NY 1680 51 121 42:14.1
6 Kevin Koeberl Calverton NY 1727 51 152 52:11.9
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Martin Connors 1454 56 111 38:02.6
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Bruce Hotchkiss 1431 61 4 20:51.7
2 Charles mcgoey Riverhead NY 1814 64 82 32:06.3