Licensed to Just in Time Racing - Contractor License      HY-TEK's Meet Manager
             Section VIII  Division  1A Championships - 5/16/2018              
                                   Freeport                                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 400 Meter Hurdles Division 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Courtashia Felton         12 Hempstead                65.75   2  10   
  2 Lauren Rullo              12 Oceanside                66.71   1   8   
  3 Nakacee McNab             11 Freeport                 68.96   1   6   
  4 Rene''e Newton             9 Hempstead                70.28   2   4   
  5 Josephine Alliano         11 Massapequa               72.29   1   2   
  6 Madison Burke             11 Farmingdale              75.01   1   1   
  7 Karla Olazabal            12 Oceanside                76.23   1 
  8 Melanie Holman            12 Farmingdale              76.58   2 
  9 Emma Romano                9 Oceanside                76.96   2 
 10 Maddie Sturm              12 Farmingdale              77.05   1 
 11 Kelly Meyer               10 Massapequa               78.95   2 
 12 Ciara Sablah              12 Freeport               1:21.07   2 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash Division 1A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Alexandria Yarbrough      10 Freeport                 12.72Q  1 
  2 Janiya Cooke              10 Freeport                 12.95Q  4 
  3 Ayanna Higgins            12 Hempstead                13.06Q  2 
  4 Diara Oliver              12 Oceanside                13.16Q  3 
  5 Meri Berrios               9 Uniondale                13.31q  3 
  6 Cantee Cowan               9 Freeport                 13.41q  2 
  7 Jenna Monteagudo          10 Farmingdale              13.47   4 
  8 Kaley Theodorus           12 Massapequa               13.52   3 
  9 Julia Ianarelli           11 Massapequa               13.77   2 
 10 Valerie Levine            11 Oceanside                13.93   1 
 11 Jayda Wood                 9 Hempstead                14.04   3 
 12 Allie Rossi               10 Oceanside                14.06   2 
 13 Kayla Morisi              10 Massapequa               14.11   3 
 14 Sumaira Mayan              9 Syosset                  14.18   2 
 15 Carly Kleinberg           10 Syosset                  14.20   1 
 16 Geena Anesta              12 Farmingdale              14.44   4 
 17 Anneliese Pack            12 Farmingdale              14.63   4 
 18 Emily Locker              11 Syosset                  15.76   1 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash Division 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Alexandria Yarbrough      10 Freeport                 12.60   10   
  2 Ayanna Higgins            12 Hempstead                12.80    8   
  3 Janiya Cooke              10 Freeport                 12.90    6   
  4 Diara Oliver              12 Oceanside                13.10    4   
  5 Cantee Cowan               9 Freeport                 13.30    2   
  6 Meri Berrios               9 Uniondale                13.90    1   
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run Division 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reilly Siebert            12 Syosset                4:55.34   10   
  2 Andria Scaglione          11 Oceanside              4:58.14    8   
  3 Nicola Scaglione          11 Oceanside              5:06.63    6   
  4 Caitlin McCann            11 Syosset                5:13.24    4   
  5 Tiffany-Ann Matturro      11 Massapequa             5:14.95    2   
  6 Sera King                 11 Oceanside              5:22.94    1   
  7 Samantha DeStefani        12 Syosset                5:25.06  
  8 Jennifer Cooney           12 Massapequa             5:28.24  
  9 Julia McHugh              10 Farmingdale            5:29.06  
 10 Nyah Porter               11 Freeport               5:29.22  
 11 Mikayla Cecora             9 Massapequa             5:37.36  
 12 Hannah Wenzel              9 Farmingdale            5:56.66  
 13 Rena Michaels             12 Farmingdale            6:02.53  
 14 Lynita Davis              10 Freeport               6:11.35  
 15 Yakelin Palacios-Ramirez  10 Freeport               6:30.33  
 
Event 7  Girls 400 Meter Dash Division 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Zaria Fuller              11 Uniondale                59.57   1  10   
  2 Courtashia Felton         12 Hempstead                59.84   1   8   
  3 Nakacee McNab             11 Freeport                 59.98   1   6   
  4 Nailah Jinks               9 Uniondale                60.06   2   4   
  5 Enyero Omokeni             9 Freeport                 60.12   2   2   
  6 Kimmie Williams           11 Oceanside                61.65   1   1   
  7 Rene''e Newton             9 Hempstead                61.92   1 
  8 Lizbeth Marine            10 Freeport                 62.07   2 
  9 Alexandra Stasichin        9 Massapequa               62.56   2 
 10 Zola Petgrave             12 Uniondale                62.74   2 
 11 Demi Sofocli              11 Oceanside                65.38   2 
 12 Lindsey Webb              10 Hempstead                66.43   1 
 13 Samantha Sivert           11 Massapequa               66.90   3 
 14 Leylana Ashley            10 Massapequa               67.20   4 
 15 Eesha Alladin              9 Syosset                  67.84   4 
 16 Samantha Maggio           12 Farmingdale              68.13   3 
 17 Ally Milas                10 Syosset                  68.56   3 
 18 Sam Leroy                  9 Farmingdale              70.12   3 
 19 Trenee Pack                9 Farmingdale              78.54   4 
 
Event 9  Girls 100 Meter Hurdles Division 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lauren Rullo              12 Oceanside                16.03   1  10   
  2 Nino Baghashvili          11 Massapequa               16.94   1   8   
  3 Maddie Sturm              12 Farmingdale              17.26   1   6   
  4 Josephine Alliano         11 Massapequa               17.74   1   4   
  5 Hannah Romano             10 Syosset                  17.84   2   2   
  6 Madeline Levine            9 Oceanside                17.86   3   0.50
  6 Melanie Holman            12 Farmingdale              17.86   1   0.50
  8 Karla Olazabal            12 Oceanside                18.00   1 
  9 Melissa Moreno            10 Freeport                 18.06   2 
 10 Kyla Jackson              10 Freeport                 18.10   2 
 11 Emma Romano                9 Oceanside                18.20   3 
 12 Emily Wagner              10 Syosset                  18.54   3 
 13 Quinci Easter             10 Freeport                 19.09   2 
 14 Madison Burke             11 Farmingdale              19.32   2 
 15 Lindsay Abdul-Karim       10 Oceanside                20.12   3 
 16 Kelly Meyer               10 Massapequa               21.26   2 
 
Event 11  Girls 800 Meter Run Division 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reilly Siebert            12 Syosset                2:25.74   10   
  2 Nicola Scaglione          11 Oceanside              2:26.86    8   
  3 Bianca St. Cilien         12 Uniondale              2:27.97    6   
  4 Jaclyn Portogallo         10 Massapequa             2:28.50    4   
  5 Christina Moran           12 Oceanside              2:29.84    2   
  6 Mia Almonte               11 Freeport               2:31.23    1   
  7 Meghan O'Callaghan        12 Massapequa             2:36.23  
  8 Jenna Cottone             10 Farmingdale            2:36.71  
  9 Alexandra Mott            11 Farmingdale            2:36.96  
 10 Tyler Hawkins             10 Freeport               2:39.90  
 11 Mikaela Ruvolo            12 Syosset                2:42.56  
 12 Maureen O''Callaghan      11 Massapequa             2:49.24  
 13 Stephanie Yormack          9 Syosset                2:50.38  
 14 Christina Palmieri        10 Oceanside              2:51.74  
 15 Emrrol Webley             10 Uniondale              3:06.90  
 16 Kesi Mathis               11 Uniondale              3:30.94  
 
Event 13  Girls 3000 Meter Run Division 1A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andria Scaglione          11 Oceanside             11:25.21   10   
  2 Josena Joseph             12 Oceanside             11:26.22    8   
  3 Emily Berg                 8 Syosset               11:39.76    6   
  4 Kayla Schuler              9 Massapequa            12:02.44    4   
  5 Erin Fader                12 Massapequa            12:18.53    2   
  6 Brittney Smith            12 Massapequa            12:24.00    1   
  7 Mckayla Estevez           12 Oceanside             12:35.94  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash Division 1A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Alexandria Yarbrough      10 Freeport                 26.08   1  10   
  2 Lindsey Webb              10 Hempstead                27.04   1   8   
  3 Janiya Cooke              10 Freeport                 27.21   1   6   
  4 Ayanna Higgins            12 Hempstead                27.27   1   4   
  5 Mya Smithson              12 Hempstead                27.66   1   2   
  6 Kimmie Williams           11 Oceanside                27.86   1   1   
  7 Katelyn Byrnescunnigham   12 Massapequa               28.14   2 
  8 Jenna Monteagudo          10 Farmingdale              28.39   2 
  9 Cantee Cowan               9 Freeport                 28.54   2 
 10 Diara Oliver              12 Oceanside                28.78   2 
 11 Kristen McLeod            12 Massapequa               28.95   2 
 12 Julia Ianarelli           11 Massapequa               29.40   2 
 13 Anneliese Pack            12 Farmingdale              30.36   3 
 14 Christina Sofocli          9 Oceanside                31.19   3 
 15 Geena Anesta              12 Farmingdale              31.72   3 
 
Event 17  Girls 4x800 Meter Relay Division 1A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Oceanside  'A'                                      9:57.33   10   
     1) Demi Sofocli 11                 2) Christina Moran 12             
     3) Sera King 11                    4) Andria Scaglione 11            
  2 Massapequa  'A'                                    10:14.64    8   
  3 Syosset  'A'                                       10:15.96    6   
  4 Freeport  'A'                                      10:55.31    4   
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay Division 1A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Freeport  'A'                                       4:03.32   10   
     1) Enyero Omokeni 9                2) Nakacee McNab 11               
     3) Lizbeth Marine 10               4) Alexandria Yarbrough 10        
  2 Uniondale  'A'                                      4:06.38    8   
  3 Oceanside  'A'                                      4:22.78    6   
  4 Massapequa  'A'                                     4:25.16    4   
  5 Syosset  'A'                                        4:25.41    2   
  6 Farmingdale  'A'                                    4:51.26    1   
 
Event 21  Girls 4x100 Meter Relay Division 1A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hempstead  'A'                                        51.64   10   
     1) Ayanna Higgins 12               2) Leah Webb 10                   
     3) Jayda Wood 9                    4) Lisette Gaffney 9              
  2 Massapequa  'A'                                       52.36    8   
  3 Oceanside  'A'                                        53.26    6   
  4 Freeport  'A'                                         53.94    4   
  5 Farmingdale  'A'                                      54.72    2   
  6 Syosset  'A'                                          56.98    1   
 
Event 23  Girls Long Jump Division 1A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kendra Parmelee           10 Oceanside             16-05.50      5.01m  10   
  2 Amanda Belgrave           12 Farmingdale           16-04.00      4.97m   8   
  3 Efe Omokeni               10 Freeport              15-10.75      4.84m   6   
  4 Gillian Murphy            12 Massapequa            15-10.50      4.83m   4   
  5 Emily Corso               12 Massapequa            15-09.00      4.80m   2   
  6 Elizabeth Glashen         10 Uniondale             15-00.50      4.58m   1   
  7 Kaley Theodorus           12 Massapequa            14-08.00      4.47m 
  8 Mya Smithson              12 Hempstead             14-07.50      4.45m 
  9 Hailee Comple              9 Farmingdale           13-10.00      4.21m 
 10 Jaylin Boyd               11 Hempstead             12-10.00      3.91m 
 11 Sophia Zou                 9 Syosset               11-02.00      3.40m 
 12 Sumaira Mayan              9 Syosset               10-08.00      3.25m 
 -- Enyero Omokeni             9 Freeport                  FOUL            
 -- Aliyah Cutting            11 Freeport                  FOUL            
 -- Amanda Qian                9 Syosset                   FOUL            
 
Event 25  Girls Discus Throw Division 1A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Brittny Membreno          12 Massapequa              106-03     32.38m  10   
  2 Ashley Makolo             10 Uniondale                90-00     27.43m   8   
  3 Melanie Krieger           12 Oceanside                87-06     26.67m   6   
  4 Emma Forman                9 Massapequa               78-03     23.85m   4   
  5 Christalee Pringle        10 Uniondale                78-02     23.82m   2   
  6 Julianna Zizzo            12 Massapequa               76-09     23.39m   1   
  7 Kayko Donald              12 Farmingdale              74-04     22.65m 
  8 Kendra Parmelee           10 Oceanside                73-07     22.42m 
  9 Natalie Goldstein         12 Oceanside                70-05     21.46m 
 10 Khamilia Jones            10 Uniondale                69-10     21.28m 
 11 Tasheena Evans             9 Freeport                 59-06     18.13m 
 12 Dayana Granados           12 Freeport                 37-01     11.30m 
 13 Zada Morrow               11 Freeport                 27-09      8.45m 
 
Event 28  Girls Shot Put Division 1A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Natalie Goldstein         12 Oceanside             33-05.50     10.19m  10   
  2 Ashley Makolo             10 Uniondale             30-06.00      9.29m   8   
  3 Emma Forman                9 Massapequa            30-00.50      9.15m   6   
  4 Shannon Bernhardt         12 Massapequa            29-06.75      9.01m   4   
  5 Christalee Pringle        10 Uniondale             28-10.00      8.78m   2   
  6 Brittny Membreno          12 Massapequa            28-09.00      8.76m   1   
  7 Kendra Parmelee           10 Oceanside             28-00.25      8.54m 
  8 Nicola Ford               10 Oceanside             26-09.00      8.15m 
  9 Khamilia Jones            10 Uniondale             25-06.50      7.78m 
 10 Claire Larson             10 Syosset               24-10.50      7.58m 
 11 Kayko Donald              12 Farmingdale           22-07.00      6.88m 
 12 Olivia Farquharson         9 Farmingdale           20-00.00      6.09m 
 13 Dayana Granados           12 Freeport              14-11.50      4.55m 
 
Event 29  Girls Triple Jump Division 1A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Quinci Easter             10 Freeport              34-10.00     10.61m  10   
  2 Elizabeth Glashen         10 Uniondale             34-02.50     10.42m   8   
  3 Kyla Jackson              10 Freeport              33-02.00     10.10m   6   
  4 Hailee Comple              9 Farmingdale           32-11.00     10.03m   4   
  5 Alexandra Stasichin        9 Massapequa            32-04.50      9.86m   2   
  6 Nino Baghashvili          11 Massapequa            31-11.00      9.72m   1   
  7 Kaliee Vaseghi            12 Oceanside             30-09.00      9.37m 
  8 Nicole Iannuzzi           12 Massapequa            30-03.00      9.22m 
  9 Emily Wagner              10 Syosset               27-06.00      8.38m 
 10 Amanda Bonacasa           12 Oceanside             27-00.00      8.22m 
 11 Emily Myer                11 Oceanside             26-08.00      8.12m 
 
Event 34  Girls High Jump Division 1A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily Corso               12 Massapequa             4-10.00      1.47m  10   
  2 Chi Chi Okoli             12 Uniondale              4-08.00      1.42m   6   
  3 Jada White                11 Massapequa            J4-08.00      1.42m   6   
  4 Imani Simmons             10 Uniondale             J4-08.00      1.42m   6   
  5 Kaliee Vaseghi            12 Oceanside              4-06.00      1.37m   2   
  6 Annabel Lynch             12 Syosset                4-02.00      1.27m   0.50
  6 Jenna Cottone             10 Farmingdale            4-02.00      1.27m   0.50
  8 Kelly Meyer               10 Massapequa             4-00.00      1.21m 
  8 Emily Myer                11 Oceanside              4-00.00      1.21m 
 -- Sophia Zou                 9 Syosset                     NH            
 -- Efe Omokeni               10 Freeport                    NH            
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Oceanside                  117.50     2) Massapequa                 98   
    3) Freeport                    89        4) Uniondale                  70   
    5) Hempstead                   54        6) Syosset                    41.50
    7) Farmingdale                 23