Licensed to Just in Time Racing - Contractor License      HY-TEK's Meet Manager
             Section VIII  Division  4A  Championships - 5/14/2018             
                                   Lynbrook                                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 400 Meter Hurdles Division 4A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Isabelle Glennon          12 North Shore              70.14   1  10   
  2 Celine Thomas              9 VS South                 70.46   2   8   
  3 Courtney Martin           10 Island Trees             71.52   1   6   
  4 Jules Firouztale           9 North Shore              71.83   1   4   
  5 Katherine Burgess         12 West Hemp                73.11   1   2   
  6 Gabriela Bury              8 VS South                 77.28   2   1   
  7 Killian Doyle             12 North Shore              77.43   2 
  8 Tori Marzari              10 Lynbrook                 79.86   2 
  9 Kristina Welsh            11 Island Trees           1:20.34   3 
 10 Juliana Vanegas           11 Clarke                 1:20.99   3 
 11 Carly Knopf               12 Locust Valle           1:22.17   5 
 12 Laura Machado             10 Mineola                1:24.65   4 
 13 Joanne Kubat              12 Mineola                1:25.94   3 
 14 Diana Dajani              10 VS South               1:26.89   3 
 15 Brianna Bhola             12 West Hemp              1:29.06   4 
 16 Olivia Amian              11 Locust Valle           1:34.12   5 
 17 Kirstin Fogarty           10 Clarke                 1:34.32   4 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash Division 4A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Chibugo Obichere          11 VS South                 12.76Q  1 
  2 Gianna McGowan             9 Island Trees             12.98Q  2 
  3 Madison Rees              11 Mineola                  13.37Q  4 
  4 Burrell Shyla             11 West Hemp                13.42Q  3 
  5 Kaylei McDonald            9 VS South                 13.70q  3 
  6 Arianna Lombardi          12 Locust Valle             13.93q  4 
  7 Victoria Topol            10 North Shore              14.05   2 
  8 Jessica Gavzie            12 Lynbrook                 14.15   3 
  9 Ruby Kessler               7 North Shore              14.21   1 
 10 Gianna Ferrara            11 Locust Valle             14.23   2 
 11 Genesis Holland           11 West Hemp                14.26   4 
 12 Casey Shea                10 Lynbrook                 14.51   1 
 13 Bethany Zekraus           11 Locust Valle             14.59   3 
 14 Sevda Cinar               12 Mineola                  14.66   1 
 15 Christina Hillery         10 VS South                 14.67   4 
 16 Godlee Sainvillus          9 West Hemp                14.77   2 
 17 Brenda Herenandez         12 Clarke                   14.93   2 
 18 Izabella Bratter          11 North Shore              14.98   3 
 19 Paris Haddo               11 Clarke                   15.02   1 
 20 Jessica Baum              12 Clarke                   15.64   4 
 21 Rebecca Tobar             10 Mineola                  18.00   4 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash Division 4A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Chibugo Obichere          11 VS South                 12.50   10   
  2 Gianna McGowan             9 Island Trees             12.79    8   
  3 Madison Rees              11 Mineola                  13.17    6   
  4 Burrell Shyla             11 West Hemp                13.25    4   
  5 Kaylei McDonald            9 VS South                 13.54    2   
  6 Arianna Lombardi          12 Locust Valle             13.71    1   
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run Division 4A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sophie Rosencrans          9 North Shore            4:46.73   10   
  2 DeAnna Martin             11 VS South               4:49.21    8   
  3 Nicole Schneider          10 North Shore            4:55.21    6   
  4 Caitlin Buchala           10 Lynbrook               5:13.65    4   
  5 Isabella Strajanekova     11 North Shore            5:15.58    2   
  6 Gabby Vogt                12 Lynbrook               5:22.92    1   
  7 Isabella Caldwell         11 West Hemp              5:25.25  
  8 Piper Bondy                9 Locust Valle           5:27.20  
  9 Marissa Simone            10 Clarke                 5:40.45  
 10 Joanna Yu                 11 Locust Valle           5:47.90  
 11 Kelly Koo                 11 Mineola                5:52.24  
 12 Katherine Simon           10 Locust Valle           5:52.58  
 13 Karina Romero             11 Clarke                 5:54.19  
 14 Elena Grajales            11 Lynbrook               5:55.05  
 15 Ziya Patel                11 Mineola                6:01.30  
 16 Makenzie Bauman           10 Clarke                 6:07.62  
 17 Maya Narvekar             12 Mineola                6:23.42  
 -- Julia Carroll             10 North Shore           X5:53.94  
 -- BarbaraAnn Raynolds       11 Locust Valle          X6:02.52  
 
Event 7  Girls 400 Meter Dash Division 4A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Caroline Reiner           11 North Shore              58.06   1  10   
  2 DeAnna Martin             11 VS South                 58.49   1   8   
  3 Tiara McDougle            12 VS South                 60.98   1   6   
  4 Marlene Goldstein         11 Locust Valle             61.20   1   4   
  5 Molly Krasnoff            10 North Shore              61.82   1   2   
  6 Isabelle Glennon          12 North Shore              62.19   1   1   
  7 Celine Thomas              9 VS South                 62.23   2 
  8 Taylor D''Allesandro      12 West Hemp                65.64   2 
  9 Suruthica Nimalan         10 Mineola                  66.41   2 
 10 Nicole Chiu               12 Mineola                  66.49   2 
 11 Joanfaith Guerrier         9 West Hemp                66.84   2 
 12 Kallieope Vitetzakis      10 Clarke                   68.65   2 
 13 Makela Fenton              9 West Hemp                72.00   3 
 14 Zophie Lemaitre            9 Locust Valle             72.01   3 
 15 Juliana Goyzuata          11 Clarke                   73.74   3 
 16 Carmen Lima               10 Mineola                  76.96   3 
 17 Sandra Worthman           10 Clarke                   77.70   3 
 
Event 9  Girls 100 Meter Hurdles Division 4A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Chibugo Obichere          11 VS South                 14.84   1  10   
  2 Caroline Reiner           11 North Shore              16.58   1   8   
  3 Theresa Scarola           12 North Shore              16.81   1   6   
  4 Courtney Martin           10 Island Trees             16.94   1   4   
  5 Kristina Welsh            11 Island Trees             18.02   2   2   
  6 Nicolette LoMonte          8 Island Trees             18.96   2   1   
  7 Gabriela Bury              8 VS South                 19.00   2 
  8 Brittany Cardona          10 Clarke                   19.46   2 
  9 Emily Barosin              9 Locust Valle             20.56   3 
 10 Laura Machado             10 Mineola                  20.58   3 
 11 Ashleigh Capozzi          10 Locust Valle             21.15   4 
 12 Olivia Amian              11 Locust Valle             22.42   4 
 13 Victoria Medina            9 Lynbrook                 25.26   3 
 
Event 11  Girls 800 Meter Run Division 4A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 DeAnna Martin             11 VS South               2:25.24   1  10   
  2 Sophie Rosencrans          9 North Shore            2:26.62   1   8   
  3 Carolyn Doyle             10 North Shore            2:28.94   1   6   
  4 Nicole Schneider          10 North Shore            2:31.60   1   4   
  5 Lindsey Smith             11 VS South               2:32.28   1   2   
  6 Erin Maguire              10 Island Trees           2:33.26   1   1   
  7 Gabby Vogt                12 Lynbrook               2:36.45   1 
  8 Allyson Camacho           10 VS South               2:39.09   1 
  9 Katherine Burgess         12 West Hemp              2:39.17   1 
 10 Claudia Rodriquez          9 Island Trees           2:41.24   2 
 11 Morgan Brady              10 Mineola                2:45.95   2 
 12 Juliana Vanegas           11 Clarke                 2:48.11   2 
 13 Monica Loeffler           10 West Hemp              2:50.34   2 
 14 Karina Romero             11 Clarke                 2:54.55   2 
 15 Juliana Goyzuata          11 Clarke                 2:56.18   2 
 16 Joanne Kubat              12 Mineola                3:01.27   2 
 17 Julia Rosati              10 Mineola                3:05.32   2 
 
Event 13  Girls 3000 Meter Run Division 4A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sophie Rosencrans          9 North Shore           11:13.05   10   
  2 Caitlin Buchala           10 Lynbrook              11:14.23    8   
  3 Isabella Strajanekova     11 North Shore           11:14.27    6   
  4 Sarah Hoell                8 North Shore           12:17.16    4   
  5 Marissa Simone            10 Clarke                12:19.71    2   
  6 Shannon MacArthur          9 Locust Valle          13:13.37    1   
  7 Ziya Patel                11 Mineola               13:21.95  
  8 Taylor Cunha              11 Mineola               13:27.01  
  9 Yanelia Fernandez          9 VS South              13:28.24  
 10 Alex Sylvia               10 Lynbrook              13:29.83  
 11 Maya Narvekar             12 Mineola               14:27.07  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash Division 4A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Chibugo Obichere          11 VS South                 25.83   1  10   
  2 Gianna McGowan             9 Island Trees             26.19   1   8   
  3 Caroline Reiner           11 North Shore              26.66   1   6   
  4 Molly Krasnoff            10 North Shore              27.64   1   4   
  5 Madison Rees              11 Mineola                  27.89   1   2   
  6 Marlene Goldstein         11 Locust Valle             28.05   1   1   
  7 Taylor D''Allesandro      12 West Hemp                28.82   2 
  8 Arianna Lombardi          12 Locust Valle             28.96   2 
  9 Lauren Perkins             8 VS South                 29.12   2 
 10 Allyson Camacho           10 VS South                 29.43   2 
 11 Victoria Topol            10 North Shore              29.51   2 
 12 Genesis Holland           11 West Hemp                29.77   3 
 13 Bethany Zekraus           11 Locust Valle             30.43   3 
 14 Godlee Sainvillus          9 West Hemp                30.78   2 
 15 Paris Haddo               11 Clarke                   31.36   3 
 16 Emily Bergin               9 Lynbrook                 31.84   3 
 17 Courtney Villalona        12 Mineola                  32.13   3 
 18 Brenda Herenandez         12 Clarke                   32.28   4 
 19 Sophia Miele              11 Lynbrook                 32.57   3 
 20 Sandra Worthman           10 Clarke                   34.04   4 
 
Event 17  Girls 4x800 Meter Relay Division 4A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 North Shore  'A'                                   10:38.91   10   
     1) Fiona Reagan 8                  2) Jules Firouztale 9             
     3) Hannah Bradford 10              4) Ashton Guss 9                  
  2 West Hemp  'A'                                     11:25.32    8   
  3 Locust Valley  'A'                                 11:30.08    6   
  4 Mineola  'A'                                       11:41.19    4   
  5 VS South  'A'                                      11:49.48    2   
  6 Clarke  'A'                                        11:55.01    1   
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay Division 4A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 North Shore  'A'                                    4:17.69   10   
     1) Kerin Krasnoff 10               2) Nicole Schneider 10            
     3) Carolyn Doyle 10                4) Georgia Ritter 10              
  2 VS South  'A'                                       4:26.34    8   
  3 Island Trees  'A'                                   4:36.68    6   
  4 Mineola  'A'                                        4:40.69    4   
  5 Clarke  'A'                                         4:42.07    2   
  6 Locust Valley  'A'                                  4:55.85    1   
 
Event 21  Girls 4x100 Meter Relay Division 4A
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Locust Valley  'A'                                    53.84   1  10   
     1) Arianna Lombardi 12             2) Gianna Ferrara 11              
     3) Bethany Zekraus 11              4) Nina Cialone 10                
  2 VS South  'A'                                         54.33   1   8   
  3 Island Trees  'A'                                     54.83   1   6   
  4 West Hemp  'A'                                        55.77   2   4   
  5 Lynbrook  'A'                                         58.76   1   2   
  6 Clarke  'A'                                           60.47   2   1   
  7 Mineola  'A'                                          62.83   2 
 -- North Shore  'A'                                         DQ   1  2-3 out of zone
 
Event 23  Girls Long Jump Division 4A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lindsey Smith             11 VS South              18-04.75      5.60m  10   
  2 Burrell Shyla             11 West Hemp             15-06.50      4.73m   8   
  3 Nina Cialone              10 Locust Valle          15-05.50      4.71m   6   
  4 allie kunstler            12 Lynbrook              15-02.25      4.62m   4   
  5 Nicolette LoMonte          8 Island Trees          14-06.75      4.43m   2   
  6 Jessica Sierzega          10 VS South              14-00.75      4.28m   1    13-05.00
  7 Imogen Parker              9 North Shore          J14-00.75      4.28m  13-03.00
  8 Tiara McDougle            12 VS South              13-10.75      4.23m 
  9 Ruby Kessler               7 North Shore           13-04.25      4.07m 
 10 Georgia Ritter            10 North Shore           12-11.75      3.95m 
 11 Kallieope Vitetzakis      10 Clarke                12-09.75      3.90m 
 12 Courtney Villalona        12 Mineola               12-09.50      3.89m 
 13 Nitha Paulas              10 Locust Valle          12-06.75      3.82m 
 14 Natalia Bonilla           10 Island Trees          12-04.75      3.77m 
 15 Jessica Baum              12 Clarke                12-01.50      3.69m 
 16 Nicole Izzo                9 Clarke                10-11.25      3.33m 
 -- Isabelle Glennon          12 North Shore                 ND            
 
Event 25  Girls Discus Throw Division 4A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tara Donahue              12 Island Trees             86-02     26.26m  10   
  2 Jillian Ledesma           11 VS South                 79-05     24.20m   8   
  3 Brianna Cieza             12 VS South                 76-02     23.21m   6   
  4 Rebecca Gersbeck          10 Island Trees             70-07     21.51m   4   
  5 Robin Rodriguez           12 West Hemp                69-03     21.10m   2   
  6 Alina Czvar               12 West Hemp                68-01     20.75m   1   
  7 Pamela Salas               9 North Shore              67-03     20.49m 
  8 Marybell Mendoza          12 VS South                 65-04     19.91m 
  9 Natalie Johnston          11 Island Trees             64-04     19.60m 
 10 Paola Cardeno             12 West Hemp                57-11     17.65m 
 11 Sarah Denker               9 Lynbrook                 50-05     15.36m 
 12 Courtney Villalona        12 Mineola                  49-10     15.18m 
 13 Joana Marques             11 Mineola                  49-07     15.11m 
 14 Brianna Centeno           12 North Shore              47-02     14.37m 
 15 Jade Kessler               9 North Shore              46-10     14.27m 
 16 Kirstin Fogarty           10 Clarke                   46-00     14.02m 
 17 Briana Quadrozzi          12 Lynbrook                 45-09     13.94m 
 18 Claudia Perez             10 Clarke                   43-03     13.18m 
 19 Sonia Paletta             11 Clarke                   30-04      9.24m 
 -- Hanna Guglielmo           11 Locust Valle                ND            
 
Event 28  Girls Shot Put Division 4A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Tara Donahue              12 Island Trees          29-06.00      8.99m  10   
  2 Natalie Johnston          11 Island Trees          27-11.00      8.50m   8   
  3 Brianna Cieza             12 VS South              27-03.00      8.30m   6   
  4 Ryann Bressingham         12 Locust Valle          25-11.00      7.89m   4   
  5 Alina Czvar               12 West Hemp             25-06.00      7.77m   2   
  6 Jillian Ledesma           11 VS South              25-05.00      7.74m   1    24-10.00
  7 Leah Hetrick              12 Lynbrook             J25-05.00      7.74m  24-00.00
  8 Rebecca Gersbeck          10 Island Trees          25-00.00      7.62m 
  9 Sarah Denker               9 Lynbrook              22-10.00      6.95m 
 10 Rachel Layvey             12 Clarke                22-04.00      6.80m 
 10 Jordanna-Carol Udai       10 VS South              22-04.00      6.80m 
 12 Robin Rodriguez           12 West Hemp             21-00.00      6.40m 
 13 Pamela Salas               9 North Shore           20-09.00      6.32m 
 14 Jade Kessler               9 North Shore           20-07.00      6.27m 
 15 Victoria Campanella       12 Locust Valle          20-05.00      6.22m 
 16 Paola Cardeno             12 West Hemp             19-11.00      6.07m 
 17 Claudia Perez             10 Clarke                19-10.50      6.05m 
 18 Hanna Guglielmo           11 Locust Valle          19-03.00      5.86m 
 19 Briana Quadrozzi          12 Lynbrook              19-02.00      5.84m 
 20 Katelyn Escorcia          10 Mineola               18-05.00      5.61m 
 21 Brianna Centeno           12 North Shore           17-02.00      5.23m 
 22 Sonia Paletta             11 Clarke                13-09.00      4.19m 
 
Event 29  Girls Triple Jump Division 4A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Lindsey Smith             11 VS South              36-11.25     11.25m  10   
  2 Nina Cialone              10 Locust Valle          34-01.75     10.40m   8   
  3 Tiara McDougle            12 VS South              32-08.50      9.96m   6   
  4 Burrell Shyla             11 West Hemp             32-05.50      9.89m   4   
  5 allie kunstler            12 Lynbrook              30-02.00      9.19m   2   
  6 Nicole Chiu               12 Mineola               29-08.00      9.04m   1   
  7 Adorah Charles            12 Lynbrook              29-07.75      9.03m 
  8 Natalia Bonilla           10 Island Trees          28-00.75      8.55m 
  9 Nitha Paulas              10 Locust Valle          27-09.00      8.45m 
 10 Nicolette Auld-Griffith   11 VS South              27-08.00      8.43m 
 11 Nicolette LoMonte          8 Island Trees          27-02.25      8.28m 
 12 Julia Arena               12 Lynbrook              26-08.50      8.14m 
 13 Erlisa Kabashi            10 Mineola               26-01.75      7.96m 
 14 Robin Rodriguez           12 West Hemp             24-04.25      7.42m 
 -- Wenny Chen                 9 Mineola                     ND            
 
Event 31  Girls Pole Vault Division 4A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Theresa Scarola           12 North Shore            9-00.00      2.74m  10   
  2 Adorah Charles            12 Lynbrook               8-06.00      2.59m   8   
  3 Jessica Sierzega          10 VS South               6-06.00      1.98m   6   
 -- Carolyn Doyle             10 North Shore                 NH            
 -- Nathalie Melo             11 VS South                    NH            
 -- Fatima Moien              12 VS South                    NH            
 -- Casey Shea                10 Lynbrook                    NH            
 
Event 34  Girls High Jump Division 4A
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Cathryn Kramer            11 Island Trees           5-02.00      1.57m  10   
  2 Theresa Scarola           12 North Shore            5-00.00      1.52m   8   
  3 Shannon MacArthur          9 Locust Valle           4-06.00      1.37m   6   
  4 Adorah Charles            12 Lynbrook              J4-06.00      1.37m   4   
  5 Victoria Campanella       12 Locust Valle           4-04.00      1.32m   2   
  6 Nicolette Auld-Griffith   11 VS South              J4-04.00      1.32m   0.50
  6 Imogen Parker              9 North Shore           J4-04.00      1.32m   0.50
  8 Erlisa Kabashi            10 Mineola               J4-04.00      1.32m 
  9 Makela Fenton              9 West Hemp              4-00.00      1.21m 
 10 Jordanna-Carol Udai       10 VS South              J4-00.00      1.21m 
 -- Nathalie Melo             11 VS South                    NH            
 -- Brittany Cardona          10 Clarke                      NH            
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) VS South                   147.50     2) North Shore               145.50
    3) Island Trees                86        4) Locust Valley              50   
    5) West Hemp                   35        6) Lynbrook                   33   
    7) Mineola                     17        8) Clarke                      6