Jim Smith Invitational - 9/17/2005                           Jim Smith Invitational
                             Sunken Meadow State Park                                            Sunken Meadow State Park
                               Last Completed Event                                 
 
 Boys Freshmen 1.5 Mile Run 
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Joe McNulty                9 Sayville                5:11.1    7:46.66    1   
  2 Andrew Hayes              09 Chaminade               5:19.7    7:59.54    2   
  3 Kevin Sullivan             9 Port Jefferson          5:25.3    8:07.85    3   
  4 Jose Guzman                9 Hills East              5:30.4    8:15.59    4   
  5 Quentin Cannin             9 Sayville                5:33.3    8:19.88    5   
  6 Tom Mathleson              9 Smithtown               5:34.8    8:22.13    6   
  7 Ben Maire                  9 Longwood                5:35.3    8:22.95    7   
  8 Stephen Smith             09 Chaminade               5:36.8    8:25.16    8   
  9 Jason Stapleton            9 Curtis High School      5:37.0    8:25.45        
 10 tyler chin                 9 Hauppauge               5:37.8    8:26.57    9   
 11 Forest Gilbakian           8 Westhampton Beach       5:39.6    8:29.29   10   
 12 James Penyear              9 Saunders Boys           5:44.4    8:36.57        
 13 Justin Rivera              9 St. John the            5:45.3    8:37.95   11   
 14 Zachary Thorne             8 Eastport/SouthMano      5:45.6    8:38.38   12   
 15 Kornelijus Barsauskas      9 Longwood                5:46.2    8:39.31   13   
 16 Timothy Serkes            09 Chaminade               5:46.5    8:39.69   14   
 17 Nick Troisi                9 Mattituck               5:48.0    8:41.92   15   
 18 steve dutton               9 Hauppauge               5:50.9    8:46.30   16   
 19 Terry Corrigan             9 Northport Boys          5:52.1    8:48.07        
 20 Patrick O'Reilly           9 St. John the            5:52.8    8:49.12   17   
 21 Christopher Bonifati       9 Lakeland/Panas          5:53.6    8:50.28        
 22 Joseph Lawless            09 Chaminade               5:53.9    8:50.81   18   
 23 Andrew Federowicz          9 Lakeland/Panas          5:55.0    8:52.40        
 24 Trevor Dunigan             9 St. John the            5:55.1    8:52.66   19   
 25 Nicholas Petsky           09 Chaminade               5:57.1    8:55.55   20   
 26 Matt Chiarelli             9 Smithtown               5:57.5    8:56.20   21   
 27 Scott Mendlinger           9 Great Neck South        5:58.0    8:56.96   22   
 28 Jacob Sherretts            9 North Babylon           5:58.7    8:58.06   23   
 29 andrew ranftle             9 Hauppauge               5:59.3    8:58.89   24   
 30 Justin Blaszcyk            9 Smithtown               5:59.5    8:59.16   25   
 31 Chris MacElveen            9 Rocky Point             6:00.2    9:00.18   26   
 32 Mike Fotiou                9 Rocky Point             6:00.4    9:00.52   27   
 33 Daniel Bornstein           9 Jfk Boys                6:00.5    9:00.74        
 34 Andrew Friedman            9 Wantagh                 6:01.1    9:01.52   28   
 35 Peter Ruess                9 North Babylon           6:03.1    9:04.53   29   
 36 Michael DuPlessis          9 St. John the            6:03.7    9:05.52   30   
 37 Matt Green                 9 Clarkstown North        6:04.3    9:06.32   31   
 38 Peter Daly                 9 Northport Boys          6:04.7    9:07.03        
 39 Michael O'Brien            9 St. John the            6:04.9    9:07.32   32   
 40 Frankie Norberto           9 Patchogue/Medford       6:06.1    9:09.12   33   
 41 Keiran Lynch              09 Chaminade               6:06.3    9:09.40        
 42 Zach Kenny                 9 Hicksville              6:06.5    9:09.71        
 43 Tom Walter                 9 Sayville                6:07.0    9:10.47   34   
 44 Dylan Clay                 9 Smithtown               6:07.4    9:11.09   35   
 45 Frank Pierri               8 Newburg Free            6:07.7    9:11.51        
 46 fasano nick                9 Garden City             6:08.7    9:13.05   36   
 47 Mark Levine                9 Longwood                6:09.0    9:13.39   37   
 48 Andrew James              09 Chaminade               6:09.2    9:13.68        
 49 Rory Daniels               9 St. John the            6:09.4    9:14.04        
 50 Mike Dioguardi             9 Massapequa              6:10.0    9:14.88   38   
 51 scouras tom                9 Garden City             6:10.7    9:15.94   39   
 52 Sean Burpoe               09 Chaminade               6:11.1    9:16.61        
 53 Patrick Mulligan           9 Patchogue/Medford       6:11.6    9:17.37   40   
 54 Robert Radecki             9 Hills East              6:12.3    9:18.46   41   
 55 Thomas Erikson            09 Chaminade               6:12.9    9:19.35        
 56 Cody Amengual              9 West Babylon            6:13.3    9:19.90   42   
 57 Mike Esposito              9 Massapequa              6:13.6    9:20.40   43   
 58 Michael Martin            09 Chaminade               6:14.1    9:21.15        
 59 Peter Kechegian           09 Chaminade               6:14.3    9:21.37        
 60 Dillon Connolly           09 Chaminade               6:14.6    9:21.78        
 61 Matthew Butler            09 Chaminade               6:15.0    9:22.45        
 62 Billy Coggans              9 Rocky Point             6:15.4    9:22.99   44   
 63 Pat Morgan                 9 Massapequa              6:15.7    9:23.56   45   
 64 Gary Camilleri             9 Patchogue/Medford       6:16.1    9:24.04   46   
 65 Paul Bartley               9 St. John the            6:16.6    9:24.80        
 66 Brian Hall                09 Chaminade               6:17.4    9:26.09        
 67 Doug Binder                9 Shelter Island          6:18.2    9:27.23        
 68 Mike Tittl                 9 Massapequa              6:18.7    9:28.06   47   
 69 Robert McGrane            09 Chaminade               6:21.4    9:32.05        
 70 Ryan Pubins                9 Eastport/SouthMano      6:21.7    9:32.54   48   
 71 Sal Tantillo               9 Smithtown               6:22.8    9:34.14   49   
 72 John Canperlengo          09 Chaminade               6:23.0    9:34.40        
 73 Glen McKenna              09 Chaminade               6:23.2    9:34.67        
 74 Miguel Orea                9 Curtis High School      6:23.4    9:35.08        
 75 Frank Valente              9 Patchogue/Medford       6:24.3    9:36.33   50   
 76 Mike Purpura               9 Westhampton Beach       6:24.5    9:36.65   51   
 77 Lukas Bentel              09 Chaminade               6:24.6    9:36.88        
 78 Ryan Grosso                9 St. John the            6:25.0    9:37.39        
 79 Marco Pizzo                9 Westhampton Beach       6:26.6    9:39.86   52   
 80 Russell Feinstein          9 Hills East              6:30.1    9:45.15   53   
 81 Dylan Black                9 St. Anthonys            6:31.8    9:47.68   54   
 82 Michael Volpe              9 St. Anthonys            6:32.1    9:48.08   55   
 83 Anthony Volpe              9 Rocky Point             6:32.3    9:48.33   56   
 84 Mike Andres                9 Sayville                6:32.5    9:48.75   57   
 85 Wooju Baek                 9 North Babylon           6:33.2    9:49.67   58   
 86 manna pay                  9 Garden City             6:33.6    9:50.39   59   
 87 Michael Tanowoitz          9 Clarkstown North        6:34.2    9:51.23   60   
 88 Mike Liegui                9 St. Anthonys            6:34.9    9:52.25   61   
 89 Ryan Funk                  9 St. John the            6:35.1    9:52.64        
 90 Tyler Caliendo             9 Eastport/SouthMano      6:35.3    9:52.94   62   
 91 Matt Sviridoff             9 Sayville                6:35.6    9:53.30   63   
 92 Ben Albers                 9 West Babylon            6:35.7    9:53.55   64   
 93 jake nuccio                9 Connetquot              6:35.9    9:53.77   65   
 94 Daniel Klinzing            9 Port Jefferson          6:36.1    9:54.07   66   
 95 Zach Nicholson             9 Mattituck               6:37.3    9:55.90   67   
 96 Ethan Koreff               9 Wantagh                 6:37.5    9:56.13   68   
 97 Evan Watts                 9 West Babylon            6:38.9    9:58.22   69   
 98 Eric Brochard              9 Smithtown               6:39.1    9:58.62        
 99 Jeff Laudenschloger        9 St. John the            6:39.3    9:58.93        
100 Patrick Riley              9 Wantagh                 6:39.5    9:59.14   70   
101 Conor Nickel              09 Chaminade               6:39.8    9:59.60        
102 Ryan Wilk                  9 Hills East              6:40.8   10:01.12   71   
103 Zach Cassetta              9 Sayville                6:41.1   10:01.56        
104 Mike Kelly                 9 Longwood                6:41.3   10:01.85   72   
105 Anthony Orioles            9 Miller Place            6:41.4   10:02.09   73   
106 Eric Peterson              9 Smithtown               6:41.8   10:02.59        
107 Jason Manzo                9 Mattituck               6:42.0   10:02.99   74   
108 Matt Arpino                9 St. Anthonys            6:42.2   10:03.21   75   
109 Vinny Tunkel               9 Miller Place            6:45.1   10:07.64   76   
110 Kenny Gaudio               9 Miller Place            6:45.8   10:08.68   77   
111 Justin Park                9 Great Neck South        6:46.3   10:09.39   78   
112 William Choi               9 Great Neck South        6:46.9   10:10.32   79   
113 robert burns               9 Hauppauge               6:48.2   10:12.24   80   
114 Doug Schoenstein           9 Hicksville              6:50.1   10:15.02        
115 Tom Malinowski             9 Levittown Division      6:50.7   10:15.99        
116 Sharieff Fisher            9 St. John the            6:51.4   10:17.06        
117 Kyle Cattell               9 West Babylon            6:51.7   10:17.51   81   
118 andrew may                 9 Connetquot              6:51.9   10:17.82   82   
119 Andrew DiNonno             9 Massapequa              6:52.1   10:18.03   83   
120 Lucas Spector              9 Longwood                6:53.5   10:20.18   84   
121 gillespie brian            9 Garden City             6:53.8   10:20.63   85   
122 David Kaye                 9 Longwood                6:54.2   10:21.29        
123 Tim Steiner                9 St. Anthonys            6:54.8   10:22.16   86   
124 Ari Horowitz               9 Hills East              6:55.5   10:23.25   87   
125 Tom Nethaway               9 Wantagh                 6:57.6   10:26.35   88   
126 John Nielsen               9 Sayville                6:58.5   10:27.64        
127 Matt Miecnikowski          9 Hills East              6:58.9   10:28.35        
128 adams nelson               9 Garden City             7:00.1   10:30.05   89   
129 Sean McGiveney             9 Port Jefferson          7:00.4   10:30.47   90   
130 Edward Parisi             09 Chaminade               7:00.7   10:30.92        
131 Eric Berman                9 Clarkstown North        7:01.6   10:32.29   91   
132 Dan Fiore                  9 Sayville                7:02.1   10:33.12        
133 Eric Lodol                 9 Sayville                7:04.4   10:36.50        
134 Doug Schantz               9 Mattituck               7:04.5   10:36.75   92   
135 Richard Krusch             9 Eastport/SouthMano      7:04.8   10:37.17   93   
136 Kyle Black                 9 St. Anthonys            7:05.5   10:38.24        
137 Stephen Dietrich           9 Clarkstown North        7:05.7   10:38.52   94   
138 Bobby Swetlana             9 West Babylon            7:06.2   10:39.31   95   
139 Bryan Gitto               09 Chaminade               7:07.2   10:40.71        
140 Cory Levy                  9 Rocky Point             7:07.5   10:41.24   96   
141 John Montefusco            9 Center Moriches         7:07.9   10:41.85        
142 Sean O'Neill               9 St. John the            7:09.0   10:43.44        
143 Chris Baio                 9 Sayville                7:10.2   10:45.20        
144 Douglas Allen             09 Chaminade               7:11.8   10:47.69        
145 Tim Young                  9 Mattituck               7:13.9   10:50.86   97   
146 Dan Cronin                 9 St. Anthonys            7:16.2   10:54.17        
147 Chris Perniciaro           9 Sayville                7:17.1   10:55.63        
148 David Chen                 9 Great Neck South        7:20.7   11:00.96   98   
149 Jahmel Bellamy             9 Central Islip           7:20.9   11:01.31        
150 James Donnelly             9 Sayville                7:23.2   11:04.78        
151 Shane O'Connor             9 West Babylon            7:23.9   11:05.75        
152 Patrick Peck               9 St. John the            7:27.9   11:11.80        
153 Declan Stack              09 Chaminade               7:29.6   11:14.39        
154 Javon Massop               9 Central Islip           7:29.9   11:14.84        
155 Anthony Eichorn            9 St. Anthonys            7:30.9   11:16.31        
156 Andrew In                  9 Great Neck South        7:38.0   11:26.89   99   
157 Nick Grinere               9 Mattituck               7:38.2   11:27.28        
158 Joe Giustino               9 St. Anthonys            7:40.7   11:31.00        
159 Keith Rackett              9 St. Anthonys            7:48.6   11:42.80        
160 Late Registration  1         Saunders Boys           7:50.1   11:45.16        
161 alex rienzie               9 Connetquot              7:53.5   11:50.13  100   
162 John O'Malley              9 Sayville                7:55.2   11:52.73        
163 alex garcia                9 Connetquot              7:55.5   11:53.25  101   
164 Mark Butera                9 Port Jefferson          7:56.2   11:54.23  102   
165 Mike Mullady               9 Smithtown               7:59.1   11:58.64        
166 Nick Sclafani              9 St. Anthonys            8:05.4   12:07.99        
167 Brian Lundahl              9 St. Anthonys            8:07.7   12:11.51        
168 Michael Puig               9 St. John the            8:21.1   12:31.58        
169 Kyle Pierce                9 St. John the            8:23.4   12:34.99        
170 Josh Zelen                 9 Hills East              8:29.2   12:43.71        
171 Sean Gomes                 9 Port Jefferson          8:31.7   12:47.56  103   
172 Joe Cieslewicz             9 Wantagh                 8:36.7   12:54.92  104   
173 Jimmy McLoughlin           9 Rocky Point             8:46.2   13:09.17        
174 Brian Maud                 9 Patchogue/Medford       8:50.1   13:15.05  105   
175 Michael Saslofsky          9 Mount Sinai             8:54.1   13:21.16        
176 Brian Hughs                9 St. Anthonys            9:11.3   13:46.84        
177 Joe Senra                  9 St. Anthonys            9:12.3   13:48.38        
178 Michael Short             09 Chaminade               9:20.4   14:00.50        
179 joe biganini               9 Connetquot              9:34.1   14:21.06  106   
                                         
69 Unknown                                              6:20.8    9:31.19        
 71 Unknown                                              6:21.6    9:32.27        
 82 Unknown                                              6:27.1    9:40.59        
 83 Unknown                                              6:28.5    9:42.66        
113 Unknown                                              6:43.3   10:04.84        
119 Unknown                                              6:49.6   10:14.28        
122 Unknown                                              6:50.8   10:16.20        
139 Unknown                                              7:01.8   10:32.57        
173 Unknown                                              7:58.8   11:58.13        
187 Unknown                                              9:14.4   13:51.48        
189 Unknown                                              9:34.1   14:21.06        
                                         
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Chaminade                    24    2    8   14   18   20                     
      Total Time:    25:04.39                                                     
         Average:     8:21.47                                                     
   2 Sayville                     40    1    5   34   57   63                     
      Total Time:    25:17.01                                                     
         Average:     8:25.67                                                     
   3 St. John the Baptist         47   11   17   19   30   32                     
      Total Time:    26:19.73                                                     
         Average:     8:46.58                                                     
   4 Hauppauge                    49    9   16   24   80                          
      Total Time:    26:11.76                                                     
         Average:     8:43.92                                                     
   5 Smithtown                    52    6   21   25   35   49                     
      Total Time:    26:17.49                                                     
         Average:     8:45.83                                                     
   6 Longwood                     57    7   13   37   72   84                     
      Total Time:    26:15.65                                                     
         Average:     8:45.22                                                     
   7 Rocky Point                  97   26   27   44   56   96                     
      Total Time:    27:23.69                                                     
         Average:     9:07.90                                                     
   8 Half Hollow Hills East       98    4   41   53   71   87                     
      Total Time:    27:19.20                                                     
         Average:     9:06.40                                                     
   9 North Babylon               110   23   29   58                               
      Total Time:    27:52.26                                                     
         Average:     9:17.42                                                     
  10 Westhampton Beach           113   10   51   52                               
      Total Time:    27:45.80                                                     
         Average:     9:15.27                                                     
  11 Patchogue/Medford           119   33   40   46   50  105                     
      Total Time:    27:50.53                                                     
         Average:     9:16.85                                                     
  12 Eastport/SouthMano          122   12   48   62   93                          
      Total Time:    28:03.86                                                     
         Average:     9:21.29                                                     
  13 Massapequa                  126   38   43   45   47   83                     
      Total Time:    27:58.84                                                     
         Average:     9:19.62                                                     
  14 Garden City                 134   36   39   59   85   89                     
      Total Time:    28:19.38                                                     
         Average:     9:26.46                                                     
  15 Mattituck                   156   15   67   74   92   97                     
      Total Time:    28:40.81                                                     
         Average:     9:33.61                                                     
  16 Port Jefferson              159    3   66   90  102  103                     
      Total Time:    28:32.39                                                     
         Average:     9:30.80                                                     
  17 Wantagh                     166   28   68   70   88  104                     
      Total Time:    28:56.79                                                     
         Average:     9:38.93                                                     
  18 St. Anthonys                170   54   55   61   75   86                     
      Total Time:    29:28.01                                                     
         Average:     9:49.34                                                     
  19 West Babylon                175   42   64   69   81   95                     
      Total Time:    29:11.67                                                     
         Average:     9:43.89                                                     
  20 Great Neck South            179   22   78   79   98   99                     
      Total Time:    29:16.67                                                     
         Average:     9:45.56                                                     
  21 Clarkstown North            182   31   60   91   94                          
      Total Time:    29:29.84                                                     
         Average:     9:49.95                                                     
  22 Miller Place                226   73   76   77                               
      Total Time:    30:18.41                                                     
         Average:    10:06.14                                                     
  23 Connetquot                  247   65   82  100  101  106                     
      Total Time:    32:01.72                                                     
         Average:    10:40.58