Licensed to Just in Time Racing - Contractor License      HY-TEK's Meet Manager
                Section XI  Sectional Championships - 11/6/2009                
                           Sunken Meadow State Park                            
                                    Results                                    
 
Event 3  Girls 5000 Meter Run   Class  A 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women
  1 kelsey margey             11 Harborfields          18:13.40  
  2 michelle gaye             12 Harborfields          19:23.90  
  3 Tiana Guevara              9 Miller Place          19:39.90  
  4 Talia Guevara              9 Miller Place          20:09.70  
  5 Shannon Ahern              9 Kings Park            20:14.70  
  6 Krystina Choinski         12 Hauppauge             20:24.90  
  7 Christine Hagan           12 Kings Park            20:32.20  
  8 Carissa Citro             12 Miller Place          20:46.90  
  9 Meghan Reilly             12 Deer Park             21:01.30  
 10 julia mackey              10 Harborfields          21:03.30  
 11 chelsea farinacci         11 Harborfields          21:03.40  
 12 Kathleen Naeher           10 Kings Park            21:03.50  
 13 kelly mahoney             11 Harborfields          21:13.80  
 14 Danielle Opatovsky        12 Shoreham Wad          21:18.60  
 15 Celine Takekoshi          11 Huntington            21:19.60  
 16 Dominique Betterbed        8 Miller Place          21:22.00  
 17 Audrey Kelly              11 Shoreham Wad          21:23.10  
 18 Ashley West               11 East Hampton          21:25.90  
 19 Sarah Pellegrini          12 Sayville              21:37.00  
 20 Steoh Vickers             10 Westhampton           21:38.50  
 21 Serena Rudisel            10 Hauppauge             21:41.60  
 22 Lindsey Andarakis         12 Westhampton           21:44.60  
 23 Nicole Schafer            10 Eastport/Sou          21:50.30  
 24 Laura Lee                 10 Shoreham Wad          21:51.80  
 25 Molly Bennett             12 Westhampton           21:52.60  
 26 Amanda Tascarella          9 Rocky Point           21:53.50  
 27 Kerri Culhane             11 Sayville              21:54.50  
 28 Taylor Young              11 Miller Place          22:00.00  
 29 Rachel Vanlandingham      12 Eastport/Sou          22:07.80  
 30 Julia Magnani              9 Sayville              22:12.60  
 31 Maggie Verspoor           12 Sayville              22:12.90  
 32 Tori Silvers               9 Kings Park            22:21.20  
 33 Alex Faggione             12 Kings Park            22:22.30  
 34 emily shea                12 Harborfields          22:23.40  
 35 Codi Mullen               12 Shoreham Wad          22:26.20  
 36 Sarah Ritzmann            10 Eastport/Sou          22:30.70  
 37 Kim Grabow                11 Sayville              22:36.90  
 38 Jessica Kenyon            12 Rocky Point           22:42.40  
 39 Annica Penn               10 Westhampton           22:43.20  
 40 Jennifer Blakley          11 Rocky Point           22:50.30  
 41 Kaitlyn Suarez            12 Shoreham Wad          22:54.50  
 42 Robyn Schaefer            11 Sayville              22:57.20  
 43 Alexandra Zalewski        10 Hauppauge             22:57.50  
 44 Ashley Incatasciato       10 Hauppauge             22:59.80  
 45 Rose Andrews               8 Shoreham Wad          23:01.70  
 46 Michelle Sygulski         12 Kings Park            23:05.30  
 47 Claire Shankln            10 Shoreham Wad          23:08.90  
 48 Gabrielle Mason           10 Westhampton           23:10.20  
 49 Kelli McCarthy            10 Miller Place          23:10.70  
 50 Marissa Gurello           10 Eastport/Sou          23:13.00  
 51 Allyson Tolken             8 Eastport/Sou          23:13.90  
 52 Courtney Solana           10 Hauppauge             23:16.00  
 53 Taylor Ricker             10 Rocky Point           23:29.90  
 54 Erin MacDonell             9 Sayville              23:30.10  
 55 Ashley Schafer             8 Eastport/Sou          23:39.60  
 56 Taylor Veracka             9 Hauppauge             23:43.00  
 57 Casey Spirio              10 Hauppauge             23:48.70  
 58 Julia Tunis               12 Kings Park            23:50.90  
 59 kelly macrae              10 Harborfields          23:53.50  
 60 Amanda Yezarski           12 Miller Place          24:02.00  
 61 Coryn Cange               12 Westhampton           24:07.80  
 62 Sarah Donohue             12 Westhampton           24:45.50  
 63 Courtney Digirolomo        9 Rocky Point           25:08.60  
 64 Rachel Mannetta           11 Rocky Point           25:31.20  
 65 Rachel Wooley             11 Rocky Point           26:26.70  
 66 Erica Smith               11 Eastport/Sou          27:28.20  


                                    Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women
   1 Harborfields                 34    1    2    9   10   12   31   56
      Total Time:  1:40:57.80
         Average:    20:11.56
   2 Miller Place                 54    3    4    8   14   25   46   57
      Total Time:  1:43:58.50
         Average:    20:47.70
   3 Kings Park                   82    5    7   11   29   30   43   55
      Total Time:  1:46:33.90
         Average:    21:18.78
   4 Shoreham Wading River       119   13   15   21   32   38   42   44
      Total Time:  1:49:54.20
         Average:    21:58.84
   5 Sayville                    129   16   24   27   28   34   39   51
      Total Time:  1:50:33.90
         Average:    22:06.78
   6 Westhampton Beach           139   17   19   22   36   45   58   59
      Total Time:  1:51:09.11
         Average:    22:13.82
   7 Hauppauge                   154    6   18   40   41   49   53   54
      Total Time:  1:51:19.80
         Average:    22:15.96
   8 Eastport/SouthMano          174   20   26   33   47   48   52   63
      Total Time:  1:52:55.70
         Average:    22:35.14
   9 Rocky Point                 205   23   35   37   50   60   61   62
      Total Time:  1:56:04.70
         Average:    23:12.94








 
Event 4  Girls 5000 Meter Run   Class  AA 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Kate Anselmini       12 Ward Melvill          18:55.60  
  2 Brigid Brennan             9 Northport             19:04.10  
  3 Rachel Paul               11 Sachem East           19:12.40  
  4 Allison Stapleton         12 Commack               19:14.90  
  5 Alyssa Knott              12 Smithtown             19:16.80  
  6 Erin Neville               9 Commack               19:21.70  
  7 Caroline O'Hea            11 Ward Melvill          19:33.70  
  8 Anna Corrigan             11 Northport             19:34.80  
  9 Paige Koenig              11 Smithtown             19:39.70  
 10 Ali Foote                 12 West Islip            19:55.70  
 11 Deirdre Connor             9 Smithtown             20:01.10  
 12 Marisa Schoeps            12 Connetquot            20:05.90  
 13 Victoria D'Amato           8 Northport             20:07.50  
 14 Meghan Murphy             12 Half Hollow           20:09.40  
 15 Erin Melli                 9 Connetquot            20:11.40  
 16 Jessie Smillie             9 Connetquot            20:17.60  
 17 Lindsay Arcuri            10 Bayshore              20:18.20  
 18 Sarah Zieve               10 Northport             20:25.00  
 19 Joanna Castrogivanni      12 Smithtown             20:30.40  
 20 Sami Reilly               12 Ward Melvill          20:34.50  
 21 Keira Wood                12 Sachem North          20:34.60  
 22 Danielle Vazquez          11 Sachem East           20:41.50  
 23 Jessica Ball              10 West Islip            20:48.20  
 24 Melanie Notarstefano      11 Sachem East           20:53.10  
 25 Aviana Goode               7 Bayshore              20:55.20  
 26 Kathryn Glynn             12 Bayshore              20:56.30  
 27 Shannon O'Hehir            9 Sachem East           20:57.00  
 28 Lindsday Dougherty         9 Commack               21:01.90  
 29 Kelly Lavan               10 Sachem North          21:02.10  
 30 Amy Irving                10 Connetquot            21:05.30  
 31 Kim Kaloroumakis          11 Ward Melvill          21:07.40  
 32 Haley Cohen               11 Commack               21:07.80  
 33 Alyssa Strong             12 Middle Country        21:09.30  
 34 Danielle Rowe             11 Bayshore              21:12.20  
 35 Claire Moran               9 Bayshore              21:13.60  
 36 Kathleen Hempfling         9 Sachem East           21:14.30  
 37 Roxane Javadi             12 Ward Melvill          21:17.90  
 38 Sarah Cottone             11 Ward Melvill          21:18.80  
 39 Quinn Favilla             11 East Islip            21:27.10  
 40 Catherine Dolan           10 Connetquot            21:27.50  
 41 Mary Cipriano             12 Sachem North          21:30.30  
 42 Bridgette Joskow          12 William Floy          21:33.30  
 43 Julie Laudenschlager      11 West Islip            21:34.40  
 44 Gabriella Botticelli      12 Commack               21:34.70  
 45 Krista Rivera             11 Commack               21:38.40  
 46 Ashley Ayers              12 Sachem East           21:39.80  
 47 Corrie Kavanaugh          10 Northport             21:40.40  
 48 Juliana Marcucci          11 Riverhead             21:41.50  
 49 Tori Spector              12 Longwood              21:42.30  
 50 Jill Faber                10 Half Hollow           21:42.60  
 51 Jasmine Reyes              7 Bayshore              21:44.50  
 52 Kelly Flanagan            10 Northport             21:45.70  
 53 Marlaena LeMaitre         12 West Islip            21:47.90  
 54 Stephanie DeFazio         11 Smithtown             21:48.00  
 55 Nicole Bermudez           11 Lindenhurst           21:49.80  
 56 Erin Grosskurth           12 Half Hollow           21:50.90  
 57 Melinda Czaja             10 Bayshore              21:52.20  
 58 Nicole Gabriel            12 Half Hollow           21:57.10  
 59 Jillian Reilly            12 Ward Melvill          21:58.10  
 60 Kayla Wahl                10 William Floy          21:58.70  
 61 Bridget Sullivan          10 Connetquot            21:59.10  
 62 Marina Pettinicchi        12 Bellport              22:02.30  
 63 Jennifer Zahn             12 West Islip            22:03.50  
 64 Keri Teufel               11 Sachem East           22:04.50  
 65 Elizabeth Fierro          12 Northport             22:04.90  
 66 Jessica Scheriff           9 North Babylo          22:05.60  
 67 Kela Gelling               8 Smithtown             22:11.70  
 68 Bari Zeiger               10 Smithtown             22:12.30  
 69 Marysa Mullen             10 Sachem North          22:17.50  
 70 Rachel Kuhl               11 Commack               22:21.20  
 71 Kimberly Cain             12 Half Hollow           22:29.50  
 71 Bonnie Piscotta           10 Lindenhurst           22:29.50  
 73 Grace Revello             10 East Islip            22:33.40  
 74 Audrey Miller              9 Longwood              22:36.50  
 75 Brianna D'Amato           12 Sachem North          22:44.80  
 76 Kayla Shea                10 Middle Country        22:45.70  
 77 Nicole DeGeorgio          11 Longwood              22:49.60  
 78 Brianna Maginn            12 William Floy          22:54.20  
 79 Kayla Cataldo             12 Sachem North          22:57.30  
 80 Kristina Schrepf          10 Sachem North          23:04.90  
 81 Alexa Francisco           11 East Islip            23:06.30  
 82 Erin Glynn                12 East Islip            23:07.80  
 83 Alison Cappetta           10 West Islip            23:22.30  
 84 Bridget Reiffert           9 William Floy          23:25.80  
 85 Melissa Wiener            11 William Floy          23:29.70  
 86 Kelsey McNally            11 West Islip            23:29.90  
 87 Megan Hughes              11 William Floy          23:30.10  
 88 Kayla Clements             9 William Floy          23:46.30  
 89 Devin Benkov              12 Half Hollow           23:47.10  
 90 Andrea Ramsay              9 Half Hollow           23:52.90  
 91 Kristen DE Palo           10 Lindenhurst           23:55.80  
 92 Maria Manno               12 Lindenhurst           24:00.20  
 93 Gina Dorso                11 Lindenhurst           24:03.80  
 94 Merissa Happich           11 Lindenhurst           24:07.60  
 95 Jourdann Green            11 Longwood              24:14.40  
 96 Nadine Fiske               9 Longwood              24:16.60  
 97 Lacey Donnlon             10 Longwood              24:20.70  
 98 Samantha MACYS            10 Lindenhurst           24:23.90  
 99 Alyssa Febbraro           11 East Islip            24:51.20  
100 Michelle Kirschenheiter    9 East Islip            24:52.90  
101 Elyse Orski               12 East Islip            25:04.10  
102 Kristina Duncan           11 Longwood              25:39.00  


                                     Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Women
   1 Northport                    87    2    8   13   18   46   50   62
      Total Time:  1:40:51.80
         Average:    20:10.36
   2 Ward Melville                95    1    7   20   31   36   37   57
      Total Time:  1:41:29.10
         Average:    20:17.82
   3 Smithtown                    96    5    9   11   19   52   63   64
      Total Time:  1:41:16.00
         Average:    20:15.20
   4 Sachem East                 111    3   22   24   27   35   45   61
      Total Time:  1:42:58.30
         Average:    20:35.66
   5 Connetquot                  112   12   15   16   30   39   59
      Total Time:  1:43:07.70
         Average:    20:37.54
   6 Commack                     113    4    6   28   32   43   44   66
      Total Time:  1:42:21.00
         Average:    20:28.20
   7 Bayshore                    135   17   25   26   33   34   49   55
      Total Time:  1:44:35.50
         Average:    20:55.10
   8 West Islip                  186   10   23   42   51   60   78   81
      Total Time:  1:46:09.70
         Average:    21:13.94
   9 Sachem North                226   21   29   40   65   71   74   75
      Total Time:  1:48:09.30
         Average:    21:37.86
  10 Half Hollow Hills Girls     240   14   48   54   56   68   84   85
      Total Time:  1:48:09.50
         Average:    21:37.90
  11 William Floyd               331   41   58   73   79   80   82   83
      Total Time:  1:53:21.70
         Average:    22:40.34
  12 East Islip                  354   38   69   76   77   94   95   96
      Total Time:  1:55:05.80
         Average:    23:01.16
  13 Longwood                    370   47   70   72   90   91   92   97
      Total Time:  1:55:39.40
         Average:    23:07.88
  14 Lindenhurst                 381   53   67   86   87   88   89   93
      Total Time:  1:56:19.10
         Average:    23:15.82








 
Event 5  Girls 5000 Meter Run  Class B 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Hardie               9 John Glenn            20:11.40  
  2 Katie Saroka              10 Bayport/Blue          20:27.30  
  3 Janie Turek               12 Mount Sinai           20:41.40  
  4 Nina Volino               11 Mount Sinai           21:12.80  
  5 Courtney Dooley            9 Bayport/Blue          21:22.20  
  6 Erika Gulija               9 Southampton           21:30.60  
  7 Nicole Noa                11 Hampton Bays          21:45.40  
  8 Taylor Darby               8 Bayport/Blue          21:52.60  
  9 Stephanie Sheehan         11 Mount Sinai           22:00.00  
 10 Tori Moretti               9 Bayport/Blue          22:07.80  
 11 Caroline Fitzgerald       10 Mount Sinai           22:24.60  
 12 Allison Coyle             11 Bayport/Blue          22:51.20  
 13 Cassie Dooley              9 Bayport/Blue          22:55.80  
 14 Brenna Darby              12 Bayport/Blue          22:57.20  
 15 Julia Dooley              10 Mount Sinai           23:08.90  
 16 Jessica Sieger            11 John Glenn            23:27.30  
 17 Stacey Sinkoff            10 Mount Sinai           23:36.60  
 18 Gillian Murphy             9 John Glenn            23:38.50  
 19 Megan Kang                 9 John Glenn            23:39.80  
 20 Sierra Wiegman             9 Southampton           24:13.90  
 21 Alyssa Tobin              12 Mount Sinai           24:18.10  
 22 Saroja Cuffey             12 John Glenn            24:55.80  
 23 August Thilberg           12 Hampton Bays          25:00.10  
 24 Monika Sivilli             8 John Glenn            25:01.60  
 25 Gabi Escallier            11 Southampton           25:15.80  
 26 Maddlyn Sivilli           11 John Glenn            26:55.70  
 27 Stefani Joslin            11 Hampton Bays          27:19.90  
 28 Zoe Strassfield           12 Southampton           29:14.10  
 29 Mikela Ryan                9 Hampton Bays          31:54.10  
 30 Hannah Immerman           11 Southampton           33:48.50 

     TEAM SCORES
 
   1 Bayport/Bluepoint            34    2    5    7    9   11   12   13
      Total Time:  1:48:41.11
         Average:    21:44.22
  
   2 Mount Sinai                  39    3    4    8   10   14   16   20
      Total Time:  1:49:27.70
         Average:    21:53.54
   
   
   3 John Glenn                   72    1   15   17   18   21   22   24
      Total Time:  1:55:52.80
         Average:    23:10.56
   
   4 Southampton                  99    6   19   23   25   26
      Total Time:  2:14:02.90
         Average:    26:48.58

    


 
Event 5  Girls 5000 Meter Run  Class  C
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryleigh Donegan            8 Center Moric          20:20.80  
  2 Georgie Nicholes           9 Center Moric          21:57.10  
  3 Meaghan Pashen             7 Babylon               22:02.60  
  4 Molly Schaefer            11 Center Moric          22:20.60  
  5 Jill Almond               10 Center Moric          22:45.10  
  6 Katharina Ross            11 Port Jeff             23:12.60  
  7 Elena Skerys               9 Pierson               23:40.70  
  8 Sarah Powell              11 Center Moric          23:47.40  
  9 Emily Sweet               10 Babylon               24:03.00  
 10 Savanna Campbell          11 Mattituck             24:03.70  
 11 Francesca Monaco          11 Center Moric          24:19.00  
 12 Caroline Dunn              9 Babylon               24:24.00  
 13 Sandi Woodhead            10 Port Jeff             24:47.20  
 14 Alexandra Diaz             9 Babylon               24:54.20  
 15 Samantha Nankervis        11 Center Moric          25:06.00  
 16 Megan Finn                10 Mattituck             26:06.00  
 17 Delaney Cassidy           10 Babylon               26:22.60  
 18 Ashley Lucas               9 Babylon               26:23.00  
 19 Hallie Kujawski            9 Mattituck             26:57.50  
 20 Yuliya Palianok           10 Mattituck             27:01.40  
 21 Sara Paparatto            10 Mattituck             27:15.60  
 22 Cecilia McCAFFREY         10 Babylon               27:27.70  
 23 Joanna Cherches           11 Port Jeff             28:02.10  
 24 Brianna Kinnier           12 Pierson               28:25.90  
 25 Danielle Knuth            10 Mattituck             29:06.30  
 26 Eena Setyawati            12 Pierson               29:31.30  
 27 Abigail Finer             12 Port Jeff             30:42.30  
 28 Anastasia Konstantinidis  11 Port Jeff             31:14.30  
 29 Melissa Barry             11 Mattituck             32:42.30 

     TEAM SCORES

  1 Center Moriches              19    1    2    4    5    7   10   14
      Total Time:  1:51:11.00
         Average:    22:14.20
  2 Babylon                      51    3    8   11   13   16   17   21
      Total Time:  2:01:46.40
         Average:    24:21.28

  3 Mattituck                    81    9   15   18   19   20   23   26
      Total Time:  2:11:24.20
         Average:    26:16.84
  4 Port Jefferson               89    6   12   22   24   25
      Total Time:  2:17:58.50
         Average:    27:35.70
 




 
 
Event 5  Girls 5000 Meter Run  Class  D
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Margot Rashba              9 Stony Brook           21:23.40  
  2 Ivy Croteau               12 Southold              21:35.60  
  3 Shelby Pickerell          10 Southold              22:41.00  
  4 Ayana Aaron               12 Stony Brook           23:10.40  
  5 Na Yeon Kathy Kim         11 Stony Brook           23:25.70  
  6 Maria Paz Valenzuela      11 Stony Brook           24:06.10  
  7 Shannon Guyer              9 Southold              24:06.30  
  8 Allie Damianos            10 Stony Brook           24:19.70  
  9 Meghan Kelley             12 Southold              24:20.30  
 10 Colette Steele             9 Southold              24:43.80  
 11 Jennifer Roslak           12 Southold              24:50.90  
 12 Katie Connolly             9 Southold              25:30.00  
 13 Aileen Catapano           12 Stony Brook           25:52.20  
 14 Kriupa Samson             12 Stony Brook           27:14.00 


        TEAM SCORES

   1 Stony Brook                  24    1    4    5    6    8   13   14
      Total Time:  1:56:25.30
         Average:    23:17.06
   2 Southold                     31    2    3    7    9   10   11   12
      Total Time:  1:57:27.00