Boys Sophomore Race
    Sunken Meadow State Park (5K)
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Brenden Connell           10 Smithtown               5:46.2   17:55.62    1   
  2 Steve Challacombe         10 Newburg Free            5:53.3   18:17.48        
  3 Quimes DelaCruz           10 Wantagh                 5:55.9   18:25.55    2   
  4 Evan Bloomberg            10 Northport Boys          5:56.4   18:27.18    3   
  5 Matt Knott                10 Smithtown               6:01.3   18:42.44    4   
  6 Jason Santos              10 Smithtown               6:04.2   18:51.53    5   
  7 Kevin Portillo            10 Newburg Free            6:05.5   18:55.44        
  8 Colin Anderson            10 Northport Boys          6:06.7   18:59.09    6   
  9 kevin ansel               10 Hauppauge               6:07.4   19:01.34    7   
 10 Andrew Coelho             10 Wantagh                 6:08.0   19:03.26    8   
 11 Jonathan Hoeg             10 Mount Sinai             6:10.7   19:11.66        
 12 Eric Dietsche             10 St. John the            6:11.4   19:13.91    9   
 13 Chris Lewis               10 Wantagh                 6:12.1   19:16.03   10   
 14 Chris Connelly            10 Patchogue/Medford       6:12.3   19:16.68   11   
 15 Tom Clark                 10 Wantagh                 6:17.9   19:33.95   12   
 16 Ryan Delaney              10 Longwood                6:19.1   19:37.67   13   
 17 Jordan Ashley             10 Jfk Boys                6:19.4   19:38.60   14   
 18 Christian Altamura        10 Levittown Division      6:19.8   19:39.87        
 19 Vincent Juliano           10 Miller Place            6:21.2   19:44.11   15   
 20 John Greisheimer          10 Wantagh                 6:21.3   19:44.37   16   
 21 Terrance Livingston       10 Great Neck South        6:23.3   19:50.65        
 22 Warner Paul               10 Riverhead               6:24.9   19:55.57   17   
 23 Michael Steinberg         10 Hills East              6:26.4   20:00.23   18   
 24 billy felice              10 Hauppauge               6:29.3   20:09.43   19   
 25 Alex Mantoura             10 Patchogue/Medford       6:30.7   20:13.72   20   
 26 Collin Zeffer             10 Miller Place            6:31.2   20:15.38   21   
 27 Alex Haffer               10 Northport Boys          6:32.7   20:20.01   22   
 28 Mike Lopizzo              10 Northport Boys          6:33.2   20:21.47   23   
 29 conor cardillo            10 Hauppauge               6:35.4   20:28.25   24   
 30 casey cardillo            10 Hauppauge               6:36.8   20:32.78   25   
 31 Luke Milano               10 Wantagh                 6:37.0   20:33.33        
 32 Dillon Reilly             10 Lakeland/Panas          6:37.1   20:33.65   26   
 33 Eduardo Valle             10 Brentwood               6:42.2   20:49.56        
 34 Brian Hannigan            10 St. John the            6:42.6   20:50.64   27   
 35 Jonathan Orea             10 Curtis High School      6:42.9   20:51.49   28   
 36 Jordan Dorney             10 St. John the            6:43.1   20:52.31   29   
 37 Phil Lentricchia          10 West Babylon            6:43.2   20:52.68   30   
 38 Mark Russell              10 Sayville                6:43.3   20:52.97   31   
 39 Jonathan Razzano          10 Riverhead               6:43.4   20:53.23   32   
 40 Tim Gerraro               10 Northport Boys          6:43.5   20:53.46   33   
 41 Breandan Murtha           10 Curtis High School      6:44.8   20:57.39   34   
 42 Matt Genchi               10 Hills East              6:46.6   21:03.26   35   
 43 Late Registration  7         Northport Boys          6:47.6   21:06.10        
 44 Late Registration  3         Saunders Boys           6:48.7   21:09.80   36   
 45 Ethan Reith               10 Mattituck               6:52.2   21:20.62   37   
 46 anthony scroi             11 Connetquot              6:52.4   21:21.03   38   
 47 Michael Saccomanno        10 Lakeland/Panas          6:52.7   21:21.99   39   
 48 John Leo                  10 St. Anthonys            6:53.1   21:23.21   40   
 49 John Spitz                10 Chaminade               6:55.5   21:30.87   41   
 50 Billy Altman               9 Hampton Bays            6:55.6   21:31.07        
 51 Steven Cerreta            10 Eastport/SouthMano      6:55.7   21:31.50   42   
 52 Stuart Guild              10 Hicksville              6:57.4   21:36.76   43   
 53 Late Registration  8         Northport Boys          6:57.8   21:38.04        
 54 Mike Commesso             10 Patchogue/Medford       6:58.2   21:39.22   44   
 55 Late Registration  9         Northport Boys          6:59.8   21:44.15        
 56 Thomas Barrett            10 Sayville                7:02.7   21:52.99   45   
 57 Richard Meares            10 Chaminade               7:03.3   21:54.89   46   
 58 osterman matt             11 Garden City             7:03.8   21:56.71        
 59 Jesse Allen-Dicker        10 Great Neck South        7:04.1   21:57.64        
 60 Eric Wong                 10 Massapequa              7:04.5   21:58.67   47   
 61 Matthew Bartolotta        10 Chaminade               7:04.7   21:59.36   48   
 62 John Del Guidice          10 Miller Place            7:05.4   22:01.40   49   
 63 John Blackler             10 St. John the            7:05.7   22:02.49   50   
 64 John Hunt                 10 Sayville                7:06.8   22:05.83   51   
 65 Pat Evans                 10 Smithtown               7:06.9   22:06.22   52   
 66 Stephen Semenick          10 Chaminade               7:07.3   22:07.59   53   
 67 Charles Biada             10 Curtis High School      7:07.4   22:07.84   54   
 68 Johnny Crucchio           10 Longwood                7:08.0   22:09.75   55   
 69 Rick Sosulski             10 Smithtown               7:08.4   22:10.89   56   
 70 Steve Allard              10 Miller Place            7:08.5   22:11.12   57   
 71 Late Registration  4         Saunders Boys           7:08.6   22:11.53   58   
 72 Ben Johnson               10 Mattituck               7:09.8   22:15.26   59   
 73 James Reardon             10 Chaminade               7:11.1   22:19.10   60   
 74 Ryan McIntyre             10 Chaminade               7:12.0   22:22.09        
 75 Jon Heller                10 Chaminade               7:13.3   22:26.13        
 76 Late Registration 10         Northport Boys          7:14.0   22:28.37        
 77 lenny carlino             10 Hauppauge               7:14.3   22:29.18   61   
 78 evan mcleod               10 Hauppauge               7:14.4   22:29.56        
 79 Steve Mirra               10 Massapequa              7:14.7   22:30.40   62   
 80 Hirasaka Kyle             10 Port Jefferson          7:17.4   22:38.93        
 81 Andrew Riggio             10 Massapequa              7:17.8   22:40.19   63   
 82 Brendan Tully             10 Chaminade               7:20.0   22:46.97        
 83 Pat Marks                 10 Massapequa              7:21.0   22:50.03   64   
 84 sean farrel               10 Connetquot              7:21.1   22:50.26   65   
 85 Alex White                10 Sayville                7:21.8   22:52.37   66   
 86 Mike Lopez                10 Rocky Point             7:22.7   22:55.35   67   
 87 Matt Cordella             10 Eastport/SouthMano      7:22.9   22:55.81   68   
 88 paul jansch               10 Connetquot              7:23.9   22:59.04   69   
 89 Magatte Mbengue           10 Curtis High School      7:24.3   23:00.37   70   
 90 Paul Mezzacappa           10 St. John the            7:24.6   23:01.15   71   
 91 Stephen Kaminski          10 St. John the            7:24.9   23:02.13        
 92 John Meyer                10 West Babylon            7:25.1   23:02.59   72   
 93 Joe Tetonic               10 St. John the            7:25.7   23:04.67        
 94 Dan Leaden                10 Mattituck               7:25.8   23:04.89   73   
 95 Anthony Marinaccio        10 Patchogue/Medford       7:25.9   23:05.25   74   
 96 Alex Miller               10 St. John the            7:26.8   23:07.94        
 97 Quincy Henderson          10 Curtis High School      7:29.1   23:15.27   75   
 98 John Fallot               10 Riverhead               7:29.5   23:16.50   76   
 99 Kevin Harrington          10 Chaminade               7:29.6   23:16.71        
100 Matt Martinez             10 Sayville                7:30.9   23:20.77   77   
101 James O'Neill             10 Chaminade               7:32.3   23:25.24        
102 Christopher Wallace       10 Chaminade               7:32.4   23:25.47        
103 Thomas Houghton           10 Riverhead               7:32.5   23:25.67   78   
104 Peter Balling             10 St. John the            7:35.2   23:34.11        
105 Joseph Grieco             10 Chaminade               7:35.6   23:35.36        
106 Mike Gargan               10 Rocky Point             7:35.8   23:36.08   79   
107 Ed Montenegro             10 Eastport/SouthMano      7:40.6   23:50.88   80   
108 Matthew Schmidt           10 Chaminade               7:43.3   23:59.34        
109 Ryan Akley                10 Wantagh                 7:43.5   23:59.80        
110 John Paul Sullivan        10 Chaminade               7:43.8   24:00.80        
111 Aldo Mazzaferro           10 Chaminade               7:43.9   24:01.06        
112 Patrick Campbell          10 Wantagh                 7:45.0   24:04.70        
113 cole dethomasis           10 Connetquot              7:45.5   24:06.06   81   
114 Justin Feltkamp           10 Hicksville              7:45.6   24:06.31   82   
115 Tom Powell                10 Hicksville              7:45.6   24:06.57   83   
116 Brian Boden               10 Chaminade               7:48.0   24:13.89        
117 Ethan Cohen               10 Smithtown               7:50.2   24:20.80        
118 mike eleaterio            10 Connetquot              7:50.6   24:21.86   84   
119 John Cutolo               11 St. Anthonys            7:52.1   24:26.62   85   
120 Greg Charriez             10 Lakeland/Panas          7:52.5   24:27.94   86   
121 greg lonieski             10 Connetquot              7:54.2   24:33.15        
122 Late Registration  5         Jfk Boys                7:54.7   24:34.64   87   
123 brian eyring              10 Hauppauge               7:58.0   24:44.88        
124 chilelli paul             11 Garden City             7:59.7   24:50.23        
125 Ryan Dolan                10 West Babylon            7:59.8   24:50.58   88   
126 Late Registration  3         Jfk Boys                8:00.8   24:53.79   89   
127 Ben Weinberg              10 Smithtown               8:01.8   24:56.85        
128 Andrew Sardis             10 Hills East              8:03.8   25:02.93   90   
129 Peter D'Agnes             10 Chaminade               8:07.8   25:15.31        
130 Daniel Matuozzi           10 Chaminade               8:09.7   25:21.44        
131 Michael Pinto             10 Chaminade               8:10.2   25:22.76        
132 Chris DuPoint             10 St. John the            8:11.0   25:25.34        
133 Andrew Sparling           10 Rocky Point             8:13.4   25:32.66   91   
134 Patrick Heffernan         10 Wantagh                 8:13.7   25:33.79        
135 Briar Cromartie           10 St. John the            8:17.1   25:44.44        
136 Brendan O'Shea            10 Chaminade               8:19.5   25:51.85        
137 Anthony Epstein           10 St. Anthonys            8:20.6   25:55.20   92   
138 Casey Bach                10 Massapequa              8:23.1   26:03.08   93   
139 Bobby Kiel                10 West Babylon            8:23.9   26:05.44   94   
140 Tom Gallardo              10 St. Anthonys            8:24.1   26:06.08   95   
141 Andrew Williamson         10 Hills East              8:32.8   26:33.19   96   
142 Ben Guter                 10 West Babylon            8:35.8   26:42.31   97   
143 Marc Smith                10 West Babylon            8:37.3   26:46.99        
144 Doug Elijew               10 Longwood                8:37.4   26:47.26   98   
145 Max Gold                  10 Hills East              8:39.7   26:54.41   99   
146 Peter Sarian              10 Chaminade               8:40.6   26:57.33        
147 Late Registration  4         Jfk Boys                8:43.9   27:07.52  100   
148 Dylan Gould               10 Riverhead               8:45.1   27:11.36  101   
149 James Bryant              10 Miller Place            8:46.3   27:15.10  102   
150 Late Registration  5         Saunders Boys           8:46.8   27:16.46  103   
151 Chris Prosa               10 North Babylon           8:47.1   27:17.64  104   
152 Andrew Madonia            10 North Babylon           9:02.3   28:04.77  105   
153 Kenneth White             10 North Babylon           9:04.5   28:11.41  106   
154 Jordan Jorisch            10 Massapequa              9:13.9   28:40.89        
155 Joseph Whelan             10 Lakeland/Panas          9:14.6   28:42.80  107   
                                       
 49 Unknown                                              6:53.4   21:24.27        
 63 Unknown                                              7:05.3   22:01.18        
 84 Unknown                                              7:18.6   22:42.55        
 89 Unknown                                              7:22.2   22:53.74        
105 Unknown                                              7:31.0   23:21.00        
112 Unknown                                              7:39.3   23:46.72        
114 Unknown                                              7:41.1   23:52.37        
115 Unknown                                              7:42.8   23:57.88        
155 Unknown                                              8:41.3   26:59.37        
165 Unknown                                              9:18.6   28:55.26        
166 Unknown                                              9:45.7   30:19.45        
167 Unknown                                              9:52.4   30:40.32        
168 Unknown                                             10:00.0   31:03.84        
                                           
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Smithtown                    10    1    4    5   52   56                     
      Total Time:    55:29.59                                                     
         Average:    18:29.87                                                     
   2 Wantagh                      20    2    8   10   12   16                     
      Total Time:    56:44.84                                                     
         Average:    18:54.95                                                     
   3 Northport Boys               31    3    6   22   23   33                     
      Total Time:    57:46.28                                                     
         Average:    19:15.43                                                     
   4 Hauppauge                    50    7   19   24   25   61                     
      Total Time:    59:39.02                                                     
         Average:    19:53.01                                                     
   5 St. John the Baptist         65    9   27   29   50   71                     
      Total Time:  1:00:56.86                                                     
         Average:    20:18.96                                                     
   6 Patchogue/Medford            75   11   20   44   74                          
      Total Time:  1:01:09.62                                                     
         Average:    20:23.21                                                     
   7 Miller Place                 85   15   21   49   57  102                     
      Total Time:  1:02:00.89                                                     
         Average:    20:40.30                                                     
   8 Curtis High School          116   28   34   54   70   75                     
      Total Time:  1:03:56.72                                                     
         Average:    21:18.91                                                     
   9 Riverhead                   125   17   32   76   78  101                     
      Total Time:  1:04:05.30                                                     
         Average:    21:21.77                                                     
  10 Sayville                    127   31   45   51   66   77                     
      Total Time:  1:04:51.79                                                     
         Average:    21:37.27                                                     
  11 Chaminade                   135   41   46   48   53   60                     
      Total Time:  1:05:25.12                                                     
         Average:    21:48.38                                                     
  12 Half Hollow Hills East      143   18   35   90   96   99                     
      Total Time:  1:06:06.42                                                     
         Average:    22:02.14                                                     
  13 Lakeland/Panas              151   26   39   86  107                          
      Total Time:  1:06:23.58                                                     
         Average:    22:07.86                                                     
  14 Longwood                    166   13   55   98                               
      Total Time:  1:08:34.68                                                     
         Average:    22:51.56                                                     
  15 Mattituck                   169   37   59   73                               
      Total Time:  1:06:40.77                                                     
         Average:    22:13.59                                                     
  16 Massapequa                  172   47   62   63   64   93                     
      Total Time:  1:07:09.26                                                     
         Average:    22:23.09                                                     
  17 Connetquot                  172   38   65   69   81   84                     
      Total Time:  1:07:10.33                                                     
         Average:    22:23.45                                                     
  18 West Babylon                190   30   72   88   94   97                     
      Total Time:  1:08:45.85                                                     
         Average:    22:55.29                                                     
  19 Jfk Boys                    190   14   87   89  100                          
      Total Time:  1:09:07.03                                                     
         Average:    23:02.35                                                     
  20 Eastport/SouthMano          190   42   68   80                               
      Total Time:  1:08:18.19                                                     
         Average:    22:46.07                                                     
  21 Saunders Boys               197   36   58  103                               
      Total Time:  1:10:37.79                                                     
         Average:    23:32.60                                                     
  22 Hicksville                  208   43   82   83                               
      Total Time:  1:09:49.64                                                     
         Average:    23:16.55                                                     
  23 St. Anthonys                217   40   85   92   95                          
      Total Time:  1:11:45.03                                                     
         Average:    23:55.01                                                     
  24 Rocky Point                 237   67   79   91                               
      Total Time:  1:12:04.09                                                     
         Average:    24:01.37                                                     
  25 North Babylon               315  104  105  106                               
      Total Time:  1:23:33.82                                                     
         Average:    27:51.28