Boys Senior Race
                   Sunken Meadow State Park (5K)
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Brendan Martin            12 Smithtown               5:28.1   16:59.32    1   
  2 Keith Stapleton           12 Curtis High School      5:32.9   17:14.24    2   
  3 Casey Barrett             12 Sayville                5:33.1   17:14.84    3   
  4 Matt Santoro              12 Sayville                5:39.5   17:34.78    4   
  5 Derek Rammelkamp          12 Miller Place            5:40.9   17:39.05        
  6 Dan Frost                 12 Smithtown               5:42.3   17:43.47    5   
  7 Matt Temme                12 Longwood                5:49.0   18:04.27    6   
  8 Steve Ferguson            12 St. John the            5:50.0   18:07.20    7   
  9 will lapp                 12 Connetquot              5:51.3   18:11.46    8   
 10 Connor Marengo            12 Riverhead               5:52.2   18:14.21    9   
 11 Andrew Poggioli           12 Newburg Free            5:52.3   18:14.54   10   
 12 Jeffrey Brannigan         12 Curtis High School      5:52.9   18:16.18   11   
 13 Kurt Stavdal              12 Longwood                5:53.8   18:19.22   12   
 14 Kevin Tighe               12 St. John the            5:54.0   18:19.85   13   
 15 Dylan Jung                12 Sayville                5:54.7   18:21.99   14   
 16 Ryan Nash                 12 Patchogue/Medford       5:56.6   18:27.75   15   
 17 Thomas Rammelkamp         12 Miller Place            5:57.9   18:31.90        
 18 Joe Santosus              12 Smithtown               5:58.5   18:33.78   16   
 19 Patrick McNeil            12 Sayville                5:58.7   18:34.35   17   
 20 Adam Clark                12 Wantagh                 5:59.7   18:37.37        
 21 Tom Bentivegna            12 Longwood                6:00.5   18:39.79   18   
 22 James Stavdal             12 Longwood                6:00.9   18:41.22   19   
 23 Thomas Grosskurth         12 Hills East              6:02.7   18:46.75   20   
 24 Joseph Keegan             12 Port Jefferson          6:05.4   18:55.04   21   
 25 dave goodge               12 Connetquot              6:06.8   18:59.37   22   
 26 Frank Cuadros             12 Northport Boys          6:07.2   19:00.74        
 27 Matt Gorman               12 St. John the            6:08.0   19:03.05   23   
 28 ryan O'Toole              12 Hauppauge               6:11.3   19:13.57   24   
 29 frank tufano              12 Hauppauge               6:12.5   19:17.06   25   
 30 Ben Haffner               12 Northport Boys          6:13.1   19:18.93        
 31 Matt Ligouri              12 Longwood                6:13.2   19:19.40   26   
 32 Jim Bosco                 12 St. John the            6:14.6   19:23.69   27   
 33 Peter Beierle             12 Riverhead               6:14.7   19:24.10   28   
 34 Dan Holst                 12 Smithtown               6:15.5   19:26.36   29   
 35 Mike Evans                12 Smithtown               6:15.6   19:26.69   30   
 36 Neal Reff                 12 Massapequa              6:16.1   19:28.21        
 37 Brian Gravano             12 Southampton             6:16.2   19:28.62        
 38 Brian Richman             12 Wantagh                 6:17.9   19:34.02        
 39 Mike Filimon              12 Rocky Point             6:18.4   19:35.45   31   
 40 Jeff Lugo                 12 Great Neck South        6:19.4   19:38.58   32   
 41 Brian Rojas               12 St. John the            6:19.7   19:39.56   33   
 42 Tyler Lauer               12 Levittown Division      6:21.2   19:44.22        
 43 Bailey Ince               12 Riverhead               6:21.9   19:46.28   34   
 44 Kevin Valenski            12 Massapequa              6:22.3   19:47.59        
 45 Tyler Trojanowski         12 Riverhead               6:22.4   19:47.96   35   
 46 John Limoncelli           12 Longwood                6:24.0   19:52.86        
 47 Sean Boden                12 Chaminade               6:24.5   19:54.32   36   
 48 Keith Taylor              12 Chaminade               6:25.1   19:56.18   37   
 49 sean dowling              12 Connetquot              6:26.3   19:59.99   38   
 50 Kris Zito                 12 Patchogue/Medford       6:28.0   20:05.25   39   
 51 Gregory Michelena         12 Chaminade               6:28.9   20:08.15   40   
 52 Joe Scotti                12 St. John the            6:30.1   20:11.95        
 53 Dan Smith                 12 Patchogue/Medford       6:30.5   20:13.24   41   
 54 Tom Boeje                 12 Eastport/SouthMano      6:33.0   20:20.95        
 55 Anthony Runco             12 Chaminade               6:33.5   20:22.40   42   
 56 Connor Harvey             12 Longwood                6:34.8   20:26.57        
 57 john garcia               12 Connetquot              6:35.3   20:28.13   43   
 58 Thomas Cleary             12 St. John the            6:36.0   20:30.14        
 59 Gavin Davila              12 North Babylon           6:39.0   20:39.56   44   
 60 Andre Burnett             12 Great Neck South        6:40.2   20:43.24   45   
 61 Michael Viscusi           12 St. John the            6:40.3   20:43.52        
 62 Cornelius Rogers          12 Chaminade               6:43.1   20:52.32   46   
 63 Robert Allan              12 Lakeland/Panas          6:43.3   20:52.99        
 64 dan reuther               12 Hauppauge               6:43.8   20:54.52   47   
 65 Pat Rooney                12 West Babylon            6:44.1   20:55.24   48   
 66 Matt Berntson             12 Smithtown               6:46.2   21:02.03        
 67 Matthew Kuffner           12 Curtis High School      6:47.2   21:05.11   49   
 68 eric vanderbeck           12 Connetquot              6:47.9   21:07.10   50   
 69 Robert Webster            12 Central Islip           6:48.4   21:08.66   51   
 70 Louis Troisi              12 Mattituck               6:48.5   21:08.90        
 71 Frederic Bertino          12 Chaminade               6:48.9   21:10.26        
 72 Matt Breimann             12 North Babylon           6:49.9   21:13.27   52   
 73 Peter Tamuk               12 Port Jefferson          6:51.1   21:16.99   53   
 74 jeff lesser               12 Hauppauge               6:54.4   21:27.31   54   
 75 Mike O'Donnell            12 Riverhead               6:54.7   21:28.24   55   
 76 Tom Ballato               12 St. John the            6:55.5   21:30.77        
 77 Bryan Edwards             12 Smithtown               6:56.5   21:33.99        
 78 Jerome Smith              12 Curtis High School      6:57.7   21:37.46   56   
 79 Nolan Ecock               12 Lakeland/Panas          6:59.6   21:43.51        
 80 Corey Adwar               12 Smithtown               7:01.1   21:48.23        
 81 Christopher Morales       12 Curtis High School      7:01.5   21:49.29   57   
 82 Andrew Perniciaro         12 St. John the            7:03.5   21:55.54        
 83 Matt Brown                12 Smithtown               7:06.6   22:05.18        
 84 James Fuchs                9 Hampton Bays            7:07.1   22:06.69        
 85 Adolfo Pinzon             12 Newburg Free            7:07.2   22:06.98   58   
 86 Steve Baio                12 Sayville                7:08.7   22:11.88   59   
 87 James Clearwater          12 Newburg Free            7:08.8   22:12.13   60   
 88 Ethan Hartman             12 Smithtown               7:12.7   22:24.35        
 89 Ashish Amin               12 Clarkstown North        7:16.2   22:34.99        
 90 Bruce King                12 Hampton Bays            7:17.8   22:40.14        
 91 Bill Gabrell              12 West Babylon            7:19.4   22:44.99   61   
 92 chris citro               12 Hauppauge               7:19.8   22:46.42   62   
 93 Michael Dick              12 Mount Sinai             7:21.9   22:52.88        
 94 Austin Piazza             12 Great Neck South        7:22.3   22:54.03   63   
 95 Maurice David             12 North Babylon           7:25.4   23:03.66   64   
 96 Ryan Walsh                12 Smithtown               7:26.2   23:06.00        
 97 Late Registration  2         Jfk Boys                7:26.2   23:06.24        
 98 Tom Bongiorno             12 St. Anthonys            7:26.8   23:08.04   65   
 99 Craig Wellbrock           12 Riverhead               7:30.5   23:19.39        
100 Warner John               12 Riverhead               7:35.1   23:33.69        
101 Justin Loumas             12 Rocky Point             7:35.3   23:34.39   66   
102 Rosario Chiarenza         12 Hills East              7:46.2   24:08.39   67   
103 nick klopsis              12 Connetquot              7:46.3   24:08.62        
104 Justin Levy               12 Rocky Point             7:51.7   24:25.49   68   
105 Kevin Zachman             12 Sayville                7:52.2   24:26.94        
106 chris preey               12 Connetquot              7:57.7   24:44.03        
107 phil montanez             12 Connetquot              8:00.3   24:52.09        
108 Nick Thompson             12 St. Anthonys            8:00.4   24:52.35   69   
109 Late Registration  3         Jfk Boys                8:01.2   24:54.86        
110 Steve Acquavita           12 North Babylon           8:02.2   24:58.03   70   
111 Matthew Ritchie           12 Mount Sinai             8:03.7   25:02.73        
112 Thomas Lesh               12 Central Islip           8:08.5   25:17.54   71   
113 David Weidler             12 Port Jefferson          8:09.1   25:19.48   72   
114 Richard Semenick          12 Chaminade               8:10.6   25:24.24        
115 Dan Bautista              12 St. Anthonys            8:14.8   25:37.16   73   
116 Erick Freeze              12 West Babylon            8:19.5   25:51.66   74   
117 Eric Healy                12 Chaminade               8:34.8   26:39.42        
118 Liam Hayes                12 Riverhead               8:40.1   26:55.75        
119 Araib Nasir               12 Central Islip           9:00.2   27:58.30   75   
120 Christopher Looney        12 Hills East              9:26.2   29:19.03   76   
121 Joseph Mastrocola         12 Hills East              9:45.9   30:20.21   77   
122 kevin jaurequi            12 Connetquot              9:50.4   30:34.28        
                                           
49 Unknown                                              6:25.7   19:58.19        
 85 Unknown                                              7:07.0   22:06.38        
102 Unknown                                              7:34.6   23:32.35        
126 Unknown                                             10:15.0   31:50.55        
                                       
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Sayville                     21    3    4   14   17   59                     
      Total Time:    53:11.61                                                     
         Average:    17:43.87                                                     
   2 Smithtown                    22    1    5   16   29   30                     
      Total Time:    53:16.57                                                     
         Average:    17:45.53                                                     
   3 Longwood                     36    6   12   18   19   26                     
      Total Time:    55:03.28                                                     
         Average:    18:21.10                                                     
   4 St. John the Baptist         43    7   13   23   27   33                     
      Total Time:    55:30.10                                                     
         Average:    18:30.04                                                     
   5 Curtis High School           62    2   11   49   56   57                     
      Total Time:    56:35.53                                                     
         Average:    18:51.85                                                     
   6 Connetquot                   68    8   22   38   43   50                     
      Total Time:    57:10.82                                                     
         Average:    19:03.61                                                     
   7 Riverhead                    71    9   28   34   35   55                     
      Total Time:    57:24.59                                                     
         Average:    19:08.20                                                     
   8 Patchogue/Medford            95   15   39   41                               
      Total Time:    58:46.24                                                     
         Average:    19:35.42                                                     
   9 Hauppauge                    96   24   25   47   54   62                     
      Total Time:    59:25.15                                                     
         Average:    19:48.39                                                     
  10 Chaminade                   113   36   37   40   42   46                     
      Total Time:    59:58.65                                                     
         Average:    19:59.55                                                     
  11 Newburg Free Academy        128   10   58   60                               
      Total Time:  1:02:33.65                                                     
         Average:    20:51.22                                                     
  12 Great Neck South            140   32   45   63                               
      Total Time:  1:03:15.85                                                     
         Average:    21:05.29                                                     
  13 Port Jefferson              146   21   53   72                               
      Total Time:  1:05:31.51                                                     
         Average:    21:50.51                                                     
  14 North Babylon               160   44   52   64   70                          
      Total Time:  1:04:56.49                                                     
         Average:    21:38.83                                                     
  15 Half Hollow Hills East      163   20   67   76   77                          
      Total Time:  1:12:14.17                                                     
         Average:    24:04.73                                                     
  16 Rocky Point                 165   31   66   68                               
      Total Time:  1:07:35.33                                                     
         Average:    22:31.78                                                     
  17 West Babylon                183   48   61   74                               
      Total Time:  1:09:31.89                                                     
         Average:    23:10.63                                                     
  18 Central Islip               197   51   71   75                               
      Total Time:  1:14:24.50                                                     
         Average:    24:48.17                                                     
  19 St. Anthonys                207   65   69   73                               
      Total Time:  1:13:37.55                                                     
         Average:    24:32.52