Licensed to Just in Time Racing - Contractor License      HY-TEK's Meet Manager
                Section XI  Sectional Championships - 11/6/2009                
                           Sunken Meadow State Park                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 5000 Meter Run Class B 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men
  1 Connor Crowley            12 Bayport/Blue          16:53.80  
  2 Joe Ray                   12 Bayport/Blue          17:17.50  
  3 John Antonacci            10 Bayport/Blue          17:23.90  
  4 Adam LaFemina             10 Bayport/Blue          17:26.30  
  5 Nicholas Collazos         12 Southampton           17:35.70  
  6 Erich Grosse              12 Bayport/Blue          17:42.80  
  7 Jeff Byrne                12 Bayport/Blue          18:10.30  
  8 Eric Wittenburg           11 Southampton           18:38.90  
  9 Brandon Yip               11 Mount Sinai           18:56.60  
 10 Justin Felizzari          11 John Glenn            19:01.80  
 11 Frank Bosio                9 Mount Sinai           19:07.30  
 12 John D'Ambrosio           11 Bayport/Blue          19:18.20  
 13 Terence Albach            11 John Glenn            19:21.60  
 14 Michael Callahan          10 Mount Sinai           19:36.00  
 15 Zack Kollmer              12 Mount Sinai           19:38.10  
 16 Bryan O'Connor            10 John Glenn            19:42.70  
 17 Patrick McGrath           11 John Glenn            19:52.10  
 18 Joseph Fodera             11 John Glenn            19:55.70  
 19 Michael Gross             12 John Glenn            20:04.70  
 20 david Chang               11 John Glenn            20:11.90  
 21 Connor Fitzgerald         12 Southampton           20:27.60  
 22 Chris Linkletter          12 Mount Sinai           20:37.50  
 23 Andrew Silberfeld         10 Mount Sinai           20:41.80  
 24 Nicholas Berglin           8 Hampton Bays          20:46.40  
 25 Raul Meza                 12 Southampton           20:56.10  
 26 James Tran                12 Hampton Bays          21:02.30  
 27 Paul Golyski              12 Hampton Bays          21:02.40  
 28 Timmy Squires              9 Southampton           21:04.80  
 29 Keaton Laub                9 Southampton           21:09.40  
 30 James Cowell              12 Southampton           21:16.70  
 31 Steve Rojas               11 Hampton Bays          21:31.40  
 32 Josef Plemper             11 Hampton Bays          21:36.70  
 33 Shayne Prentiss           11 Mount Sinai           21:47.50  
 34 Tyler Reimer              10 Hampton Bays          22:26.00  
 35 Clayton Quiros            10 Hampton Bays          23:09.90  

        TEAM SCORES

   1 Bayport/Bluepoint            16    1    2    3    4    6    7   12
      Total Time:  1:26:44.30
         Average:    17:20.86
   2 Mount Sinai                  71    9   11   14   15   22   23   33
      Total Time:  1:37:55.50
         Average:    19:35.10
   3 John Glenn                   74   10   13   16   17   18   19   20
      Total Time:  1:37:53.90
         Average:    19:34.78
   4 Southampton                  87    5    8   21   25   28   29   30
      Total Time:  1:38:43.11
         Average:    19:44.62
   5 Hampton Bays                140   24   26   27   31   32   34   35
      Total Time:  1:45:59.20
         Average:    21:11.84





 
Event 1  Boys 5000 Meter Run Class  C 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Andrew Keresztes          11 Port Jeff             17:21.40  
  2 James Burke                8 Port Jeff             17:25.90  
  3 Cole Conte                11 Port Jeff             17:45.20  
  4 Tyler McGARVEY            10 Babylon               18:17.80  
  5 Matthew Finelli           10 Babylon               18:18.50  
  6 Sean Swords               12 Port Jeff             18:26.70  
  7 Corey Zlatniski           11 Mattituck             18:35.60  
  8 Matthew Masone            12 Babylon               18:37.40  
  8 John McMahon              11 Center Moric          18:37.40  
 10 James IV Capie            12 Babylon               18:55.50  
 11 Jackson Marienfeld        10 Pierson               19:04.70  
 12 Christian Peterson        12 Center Moric          19:12.50  
 13 Casey Grathwohl           12 Mattituck             19:26.80  
 14 Fred Agostino             11 Port Jeff             19:30.70  
 15 Max Yardley                9 Pierson               19:47.50  
 16 Anthony Torres            11 Babylon               19:52.30  
 17 Kevin Anderson            10 Port Jeff             19:54.00  
 18 Tristan Sess              10 Center Moric          20:04.60  
 19 Drew Comanda              11 Center Moric          20:04.70  
 20 William Campbell          10 Babylon               20:25.80  
 21 Jake Bennett              10 Pierson               20:27.10  
 22 Matthew Harberg           11 Babylon               20:43.30  
 23 Colin Flanagan            12 Port Jeff             20:51.70  
 24 Peter Skerys              11 Pierson               20:52.60  
 25 Jesse Grathwohl           12 Mattituck             21:01.90  
 26 Clay Davis                 9 Mattituck             21:05.50  
 27 Brendon Sheil             12 Pierson               21:37.50  
 28 Chris Baglivi             10 Mattituck             21:44.50  
 29 Joe Butts                 10 Pierson               21:45.70  
 30 Chaz Schneider            12 Mattituck             21:52.50  
 31 Adam Hicks                 9 Mattituck             22:15.70  
 32 Toney McFarlane           10 Center Moric          22:16.10  
 33 Paul Dorego               11 Pierson               22:51.70  
 34 Jack Hatton                9 Center Moric          26:06.50  

      TEAM SCORES

  1 Port Jefferson               26    1    2    3    6   14   17   23
      Total Time:  1:30:29.90
         Average:    18:05.98
  2 Babylon                      44    4    5    9   10   16   20   22
      Total Time:  1:34:01.50
         Average:    18:48.30

  3 Center Moriches              89    8   12   18   19   32   34
      Total Time:  1:40:15.30
         Average:    20:03.06
  4 Pierson                      98   11   15   21   24   27   29   33
      Total Time:  1:41:49.40
         Average:    20:21.88
  5 Mattituck                    99    7   13   25   26   28   30   31
      Total Time:  1:41:54.30
         Average:    20:22.86







 
Event 1  Boys 5000 Meter Run Class  D
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Salvatore Manno           12 Southold              19:44.70  
  2 Yisheng Cai               11 Stony Brook           20:08.00  
  3 Griffin Quist             11 Southold              20:17.10  
  4 William Tseng             10 Stony Brook           20:30.90  
  5 Jeffrey Fung              11 Stony Brook           21:16.30  
  6 Ryan Hanrahan             10 Southold              21:18.60  
  7 John Tomici               10 Southold              21:33.70  
  8 Justin Thompson           12 Stony Brook           22:03.40  
  9 Terry Huang               10 Stony Brook           22:18.90  
 10 Darryl Baker               9 Stony Brook           22:21.70  
 11 Frank Cone                11 Southold              22:31.50  
 12 Nicolas Amara             12 Southold              22:49.00  
 13 Matthew Reilly            11 Southold              23:03.10  
 14 Yi He                     11 Stony Brook           24:11.40

   TEAM SCORES

1 Stony Brook                  28    2    4    5    8    9   10   14
      Total Time:  1:46:17.50
         Average:    21:15.50
2 Southold                     28    1    3    6    7   11   12   13
      Total Time:  1:45:25.60
         Average:    21:05.12




 
 
Event 2  Boys 5000 Meter Run Class    AA 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alex Saavedra             12 Sachem East           16:01.40  
  2 Joe DiRienzo              11 Sachem East           16:22.40  
  3 Zachary Cammer            10 Walt Whitman          16:28.60  
  4 Zach Krause               12 Connetquot            16:34.70  
  5 Tyler Murtha              12 Connetquot            16:37.90  
  6 Mike Damato               10 Walt Whitman          16:40.00  
  7 Kris Moran                10 North Babylo          16:41.00  
  8 Scott Litts               12 Connetquot            16:49.00  
  9 Tim Odin                  12 Northport             16:52.00  
 10 Ryan Scarpelli            11 Sachem East           16:54.40  
 11 Dom Costanzo              12 Connetquot            16:55.10  
 12 Mark Valentino            12 Smithtown             16:56.50  
 13 Patrick Ginty             10 Smithtown             17:00.60  
 14 Robert Calamia            11 Smithtown             17:02.50  
 15 Justin Tampellini         12 Commack               17:03.00  
 16 anthony de matteo         11 Hills West            17:08.00  
 17 Mike Catalano             11 Smithtown             17:09.10  
 18 Chaz Abad                 12 Ward Melvill          17:15.40  
 19 Greg Perrier              12 Hills East            17:25.80  
 20 James Dickinson           10 Northport             17:26.90  
 21 Brandon Ahl               12 Lindenhurst           17:27.80  
 22 Conner Amoruso            12 Northport             17:33.80  
 23 Zach Patsy                11 Sachem East           17:36.30  
 24 Connor Gray               11 Commack               17:36.50  
 25 Donato Geraci             12 Longwood              17:38.10  
 26 Gavin Shulock             11 Smithtown             17:38.40  
 27 john battistelli          12 Hills West            17:40.00  
 28 Mike Branigan              8 Northport             17:42.20  
 29 Josh Gittleman            12 Commack               17:42.70  
 30 Aneesh Sampath            12 Ward Melvill          17:45.80  
 31 Matt Cohen                11 Bayshore              17:46.90  
 32 Joe Pellegrino            11 Commack               17:49.10  
 33 Michael Lynch             11 Smithtown             17:50.50  
 34 Tim McGowan                9 Northport             17:51.00  
 35 Bobby Kelly               10 Connetquot            17:52.00  
 36 Mike Custance             10 Commack               17:52.50  
 37 Rich Schimmel             12 Lindenhurst           17:53.60  
 38 Colin Eberhardt           11 Sachem North          17:55.40  
 39 Kurt Steinmuller          12 Ward Melvill          17:55.80  
 39 Chris Odin                10 Northport             17:55.80  
 41 Max Ganz                  12 Commack               17:56.10  
 42 Paul Levy                 12 Ward Melvill          17:56.30  
 43 kyle sammis               12 Hills West            17:58.40  
 44 Thomas Mullally           11 William Floy          17:59.10  
 45 Brandon Hayes             11 Sachem North          18:00.20  
 46 Tom Rascona                9 Sachem East           18:01.50  
 47 Brian Windisch            10 Walt Whitman          18:02.90  
 48 Matthew Marotta           11 Commack               18:03.00  
 49 Brendan Ruppel            11 Lindenhurst           18:03.60  
 50 Vincent Cicale            10 Ward Melvill          18:05.30  
 51 Nick Swain                11 Bayshore              18:08.60  
 52 Lloyd Webb                10 Ward Melvill          18:08.90  
 53 Zach Rosado               12 William Floy          18:09.60  
 54 Ryan Tantone                 West Islip            18:10.30  
 55 Alex Gershowitz           11 Hills East            18:12.40  
 56 John McNeece              12 Sachem North          18:14.40  
 57 kyle fitzgerald           12 Hills West            18:15.50  
 58 Jack Bonardi              12 Bayshore              18:15.60  
 59 Rashawn Perry             12 North Babylo          18:15.70  
 60 Rob Festa                 11 Lindenhurst           18:16.10  
 61 Alex Fitzgerald           10 Ward Melvill          18:17.40  
 62 Stephen Foppiano          12 West Islip            18:17.70  
 63 Wesley Merriwether        11 Copiague              18:18.90  
 64 Andrew Preda              12 Copiague              18:20.00  
 65 Phil Rascona              12 Sachem East           18:21.40  
 66 Greg Apostle              11 Walt Whitman          18:22.50  
 67 Colin Kern                10 Northport             18:23.40  
 68 Chris Laucella            11 Walt Whitman          18:24.20  
 69 Chase Nackenson           11 Hills East            18:24.40  
 70 DJ Brown                  10 Copiague              18:24.80  
 71 James Vallar              10 Walt Whitman          18:27.20  
 72 Greg Coleman              10 Sachem North          18:27.30  
 73 Brock Schmid              10 North Babylo          18:31.00  
 74 Kyle Cropsey              11 Lindenhurst           18:31.20  
 75 Franklin Perez            11 Sachem East           18:31.60  
 76 Will Norris               11 Bayshore              18:33.90  
 77 Christopher Penteck       10 Sachem North          18:36.20  
 77 Ross Dinger               12 Connetquot            18:36.20  
 79 Jeremy Warner             12 Riverhead             18:37.40  
 80 Jake Ethe                 10 Hills East            18:38.20  
 81 Alex Freedman             12 Hills East            18:42.30  
 82 Justin Thomas             11 William Floy          18:44.60  
 83 Andrew Gruber             10 Hills East            18:45.30  
 84 Emmet Farnan              10 Bayshore              18:46.00  
 85 Rob Mullen                12 Riverhead             18:46.70  
 86 max berger                10 Hills West            18:47.50  
 87 Andrew Palmer             12 Connetquot            18:48.00  
 88 Nick DeNuzzo              11 Walt Whitman          18:49.30  
 89 Michael Calcasola         12 North Babylo          18:53.90  
 90 Louis Romero              11 Copiague              18:54.10  
 91 Billy Martin              10 West Islip            18:58.10  
 92 Anthony Galvin            10 Riverhead             18:59.20  
 93 Kris Barsauskas           12 Longwood              19:00.50  
 94 ryan barbaccia            12 Hills West            19:03.20  
 95 Kyle Wind                 12 Bayshore              19:04.50  
 96 Michael Nowotarski        11 West Islip            19:10.50  
 97 Dennis Fox                12 Longwood              19:13.10  
 98 Skylar Ellison            12 West Islip            19:16.30  
 99 James Trofa               10 Sachem North          19:19.90  
100 Marc Weilandics           12 Longwood              19:22.50  
101 Ryan Hubbard               9 Riverhead             19:24.50  
102 Travis Wooten              9 Riverhead             19:26.90  
103 Zachary Malik              9 Longwood              19:29.70  
104 cody levine               12 Hills West            19:31.60  
105 Scott Nelson               9 West Islip            19:32.80  
106 Kevin Williams            11 Riverhead             19:40.60  
107 Chris Nohilly             10 West Islip            19:41.30  
108 Michael Mirrione          10 Sachem North          19:41.40  
109 Brandon Wyman             11 William Floy          19:44.50  
110 Robert Johnson            12 William Floy          19:46.60  
111 Michael Beierle           12 Riverhead             19:48.10  
112 Mike Engesser             10 Longwood              19:48.20  
113 Jamison Sherretts          9 North Babylo          19:56.00  
114 Dariuz Adamczyk           12 Lindenhurst           19:56.70  
115 Antonios Mourdoukoutas    12 Lindenhurst           20:10.10  
116 Charles DiGiovanna        10 North Babylo          20:11.80  
117 Richard Arcuri            10 Bayshore              20:20.40  
118 Clinton Boone             12 Copiague              20:27.60  
119 Randy Fernandez           12 Copiague              20:30.60  
120 Juan Taveras              10 Copiague              21:22.10  


                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men
   1 Connetquot                   63    4    5    8   11   35   77   87
      Total Time:  1:24:48.70
         Average:    16:57.74
   2 Smithtown                    82   12   13   14   17   26   33
      Total Time:  1:25:47.10
         Average:    17:09.42
   3 Sachem East                  82    1    2   10   23   46   65   75
      Total Time:  1:24:56.00
         Average:    16:59.20
   4 Northport                   113    9   20   22   28   34   40   67
      Total Time:  1:27:25.90
         Average:    17:29.18
   5 Commack                     136   15   24   29   32   36   41   48
      Total Time:  1:28:03.80
         Average:    17:36.76
   6 Ward Melville               179   18   30   39   42   50   52   61
      Total Time:  1:28:58.61
         Average:    17:47.72
   7 Walt Whitman                190    3    6   47   66   68   71   88
      Total Time:  1:27:58.20
         Average:    17:35.64
   8 Half Hollow Hills West      229   16   27   43   57   86   94  104
      Total Time:  1:29:49.40
         Average:    17:57.88
   9 Lindenhurst                 241   21   37   49   60   74  114  115
      Total Time:  1:30:12.30
         Average:    18:02.46
  10 Sachem North                289   38   45   56   72   78   99  108
      Total Time:  1:31:13.50
         Average:    18:14.70
  ....Event 2  Boys 5000 Meter Run Class    AA AA
  11 Bayshore                    300   31   51   58   76   84   95  117
      Total Time:  1:31:31.00
         Average:    18:18.20
  12 Half Hollow Hills East      304   19   55   69   80   81   83
      Total Time:  1:31:23.10
         Average:    18:16.62
  13 North Babylon               341    7   59   73   89  113  116
      Total Time:  1:32:17.60
         Average:    18:27.52
  14 William Floyd               398   44   53   82  109  110
      Total Time:  1:34:24.40
         Average:    18:52.88
  15 West Islip                  401   54   62   91   96   98  105  107
      Total Time:  1:33:52.90
         Average:    18:46.58
  16 Copiague                    405   63   64   70   90  118  119  120
      Total Time:  1:34:25.40
         Average:    18:53.08
  17 Longwood                    418   25   93   97  100  103  112
      Total Time:  1:34:43.90
         Average:    18:56.78
  18 Riverhead                   459   79   85   92  101  102  106  111
      Total Time:  1:35:14.70
         Average:    19:02.94








 
Event 6  Boys 5000 Meter Run   Class  A 
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John Lee                  11 Shoreham Wad          16:40.80  
  2 austin coneys             11 Harborfields          16:56.00  
  3 Ben Tuttle                12 Eastport/Sou          16:56.90  
  4 Ryan Colabella            11 Hauppauge             17:16.30  
  5 Nick Juliano              11 Miller Place          17:18.80  
  6 cameron coneys            11 Harborfields          17:21.30  
  7 Brandon Penn              12 Westhampton           17:23.90  
  8 Kevin Sanders             12 Shoreham Wad          17:34.70  
  9 Nick Hirdt                10 Miller Place          17:38.50  
 10 Tyler Keys                11 Shoreham Wad          17:40.70  
 11 ty gamble                 11 Harborfields          17:42.10  
 12 Ricardo Gallegos          12 Harborfields          17:45.60  
 13 Zachery Thorne            12 Eastport/Sou          17:45.70  
 14 Tyler Wolfe                9 Huntington            17:48.60  
 15 colin davis               12 Harborfields          17:50.50  
 16 Jeremy Miekley             9 Miller Place          17:52.40  
 17 Kieran Harrison           10 Sayville              17:54.20  
 18 Conor Murphy              11 Harborfields          17:57.70  
 19 Dylan McAllister          11 Westhampton           18:03.10  
 20 Matt Neumann              12 Kings Park            18:07.40  
 21 Mike Fortounas            12 Miller Place          18:07.80  
 22 Evan Purdy                10 Shoreham Wad          18:20.70  
 23 Daniel Purschke           10 Shoreham Wad          18:22.80  
 24 Xavier Gomez              10 Islip                 18:22.90  
 25 kevin feeney              12 Harborfields          18:24.10  
 26 Matt Waldeck              11 Comsewogue            18:25.10  
 27 Michael Peraza            12 Shoreham Wad          18:28.00  
 28 Mike Newell               11 Comsewogue            18:30.00  
 29 Ronnie Cavaliere          10 Hauppauge             18:32.30  
 30 Tim Stead                 11 Miller Place          18:35.90  
 31 Jesse Petrucci            10 Kings Park            18:42.00  
 32 Tom Meehan                 9 Eastport/Sou          18:46.20  
 33 John McKee                11 Kings Park            18:47.90  
 34 Brendan O'Connell         11 Miller Place          18:49.50  
 35 Tom Lattanzi              12 Kings Park            18:51.30  
 36 Mike Watts                 9 Islip                 18:52.00  
 37 Matthew Ingham            10 Shoreham Wad          18:52.10  
 38 Christian Patrizio        10 Comsewogue            18:55.30  
 39 Willie Carson             10 Hauppauge             18:57.70  
 40 mike Nigro                11 Hauppauge             18:58.40  
 41 Ian Berry                 10 Islip                 19:00.90  
 42 Dan Happe                 10 Eastport/Sou          19:01.70  
 43 Matt Beesley              11 Comsewogue            19:03.20  
 44 Blane Bossung             11 Westhampton           19:07.60  
 44 Forest Gilbakian          12 Westhampton           19:07.60  
 46 Chris Von Bevern          11 Kings Park            19:10.30  
 47 Kyle Schlecht             12 Westhampton           19:13.40  
 48 Jeff Shuder               12 Kings Park            19:17.90  
 49 Nick Diaz                 10 Hauppauge             19:20.30  
 50 Gary Murano               10 Eastport/Sou          19:22.00  
 51 Tim Hulse                 12 Westhampton           19:32.10  
 52 Dan Tapia                 10 Eastport/Sou          19:36.80  
 53 Omer Ataserver             9 Hauppauge             19:41.60  
 54 Eric Klein                11 Comsewogue            19:43.60  
 55 Graham Brown               9 Westhampton           19:43.90  
 56 Chris Whalen              12 Islip                 19:44.70  
 57 Nick LaRocco              11 Islip                 19:45.80  
 58 Ian Gerken                12 Eastport/Sou          19:46.90  
 59 David Neves               12 Comsewogue            20:00.60  
 60 Alex Harvey                9 Kings Park            20:04.10  
 61 Michael Boyd               9 Islip                 20:10.60  
 62 David Wu                  11 Comsewogue            20:28.60  
 63 Ryan Lamattina            10 Miller Place          20:29.40  
 64 Matt Williams             12 Islip                 20:46.70  


                                   Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men
   1 Harborfields                 45    2    6   11   12   14   16   23
      Total Time:  1:27:35.50
         Average:    17:31.10
   2 Shoreham Wading River        60    1    8   10   20   21   25   35
      Total Time:  1:28:39.70
         Average:    17:43.94
   3 Miller Place                 76    5    9   15   19   28   32   61
      Total Time:  1:29:33.40
         Average:    17:54.68
   4 Eastport/SouthMano          134    3   13   30   40   48   50   56
      Total Time:  1:31:52.50
         Average:    18:22.50
   5 Hauppauge                   153    4   27   37   38   47   51
      Total Time:  1:33:05.00
         Average:    18:37.00
   6 Westhampton Beach           154    7   17   43   42   45   49   53
      Total Time:  1:32:55.60
         Average:    18:35.12
   7 Kings Park                  155   18   29   31   33   44   46   58
      Total Time:  1:33:38.90
         Average:    18:43.78
   8 Comsewogue                  179   24   26   36   41   52   57   60
      Total Time:  1:34:37.20
         Average:    18:55.44
   9 Islip                       204   22   34   39   54   55   59   62
      Total Time:  1:35:46.30
         Average:    19:09.26