Just in Time Racing - Contractor License                    HY-TEK's Meet Manager
               Section XI  Division  XC  Championships - 10/27/2015               
                             Sunken Meadow State Park                             
                               Last Completed Event                               
 
Event 1  Boys 5k Run CC Championship
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Division  1 Results 5000 Run                                                      
  1  #353 Jonathan Lauer      11 Sachem North            5:14.7   16:17.52    1   
  2  #356 Christopher Tibbet  11 Sachem North            5:17.1   16:24.97    2   
  3  #127 Kevin Foley         11 Commack                 5:22.4   16:41.52    3   
  4  #256 Skyler Lattuca      11 Longwood                5:23.8   16:45.93        
  5  #245 Cabel McCandless    12 Lindenhurst             5:24.4   16:47.74        
  6  #347 Brandon Guerrera    11 Sachem East             5:27.5   16:57.27    4   
  7  #349 Nick Pandolfo       12 Sachem East             5:28.6   17:00.73    5   
  8  #102 Jeff Reyes          12 Bay Shore               5:30.1   17:05.52        
  9  #300 Vincent Ballarano   12 Northport               5:30.3   17:06.21    6   
 10  #350 Matt Patsy          12 Sachem East             5:31.2   17:08.78    7   
 11  #144 Tim Monahan         12 Connetquot              5:32.9   17:14.27        
 12  #385 Marius Sidlauskas   11 Smithtown               5:33.2   17:14.97    8   
 13  #357 Joseph Varca        12 Sachem North            5:33.9   17:17.41    9   
 14  #302 Isaiah Claiborne    10 Northport               5:38.9   17:32.84   10   
 15  #301 Dan Behrens         12 Northport               5:39.2   17:33.85   11   
 16  #126 Mike Bischoff       11 Commack                 5:39.6   17:34.86   12   
 17  #303 Sam Napoli          12 Northport               5:40.0   17:36.27   13   
 18  #305 Keith Pecora        11 Northport               5:40.2   17:36.77   14   
 19  #299 Evan Atherton       11 Northport               5:40.4   17:37.53   15   
 20  #304 Eddie Obrien-Curci  11 Northport               5:40.7   17:38.27   16   
 21  #348 Max Osterberg       12 Sachem East             5:41.1   17:39.57   17   
 22  #346 Vincent Cavallino   12 Sachem East             5:41.8   17:41.78   18   
 23  #128 Dean Gouskos        12 Commack                 5:43.1   17:45.82   19   
 24  #143 Brandon McCormick   10 Connetquot              5:44.1   17:49.00        
 25  #131 Hassam Syed         12 Commack                 5:45.0   17:51.78   20   
 26  #408 Michael Giarrizzo   11 Walt Whitman            5:45.6   17:53.53   21   
 27  #345 Ian Carroll         12 Sachem East             5:46.6   17:56.67   22   
 28  #380 John Boyzok         12 Smithtown               5:47.2   17:58.53   23   
 29  #411 Aiden Smyth         10 Walt Whitman            5:48.0   18:01.15   24   
 30  #354 Jack McGlinchey     11 Sachem North            5:48.4   18:02.21   25   
 31  #129 Brad Husted         12 Commack                 5:48.6   18:02.99   26   
 32  #383 Alex Martin         10 Smithtown               5:49.7   18:06.42   27   
 33  #382 Nicholas Cipolla    10 Smithtown               5:50.3   18:08.20   28   
 34  #130 Mike Pont           11 Commack                 5:50.4   18:08.44   29   
 35  #351 Kyle Heihs          11 Sachem North            5:51.8   18:12.78   30   
 36  #409 Zach Lella          10 Walt Whitman            5:52.9   18:16.36   31   
 37  #410 Joe Mendoza         11 Walt Whitman            5:53.9   18:19.53   32   
 38  #132 Brendan Zeng        10 Commack                 5:56.2   18:26.53   33   
 39  #252 Tristin Delvecchio  12 Longwood                5:56.3   18:26.75        
 40  #407 Jonathan Brigati    11 Walt Whitman            5:56.4   18:27.28   34   
 41  #352 Andreas Larsen      11 Sachem North            5:56.8   18:28.36   35   
 42  #344 Edmund Carroll      12 Sachem East             5:56.8   18:28.53   36   
 43  #413 Jack Wrobel         10 Walt Whitman            5:58.9   18:34.82   37   
 44  #379 Matthew Blauvelt    11 Smithtown               6:00.5   18:39.98   38   
 45  #384 Harrison Moss       10 Smithtown               6:03.7   18:49.70   39   
 46  #412 Sean Smyth          10 Walt Whitman            6:06.1   18:57.28   40   
 47  #381 Kevin Cawley         9 Smithtown               6:17.4   19:32.53   41   
 48  #355 Josh Prentice       11 Sachem North            6:22.9   19:49.53   42   
Division  2 Results 5000 Run                                                      
  1  #431 Kyle Kelly          12 West Islip              5:23.5   16:44.90    1   
  2  #328 Luke Coulter        12 Riverhead               5:31.0   17:08.26        
  3  #169 Ammar Chishti       11 East Islip              5:34.1   17:17.82    2   
  4  #176 Ryan Corbett        11 Eastport/SouthMano      5:37.3   17:27.75    3   
  5  #172 Will Reed           12 East Islip              5:40.8   17:38.76    4   
  6  #429 Daniel Cameron      12 West Islip              5:41.9   17:42.22    5   
  7  #243 Doug Mullen         11 Kings Park              5:42.1   17:42.83    6   
  8  #180 Brandon Turbush     12 Eastport/SouthMano      5:43.6   17:47.51    7   
  9  #430 Charles Hetterich   12 West Islip              5:53.3   18:17.59    8   
 10  #434 Aidan Nowakowski    12 West Islip              5:56.6   18:27.75    9   
 11  #206 Richard Pleasants    9 Hhh East                5:56.9   18:28.77   10   
 12  #207 Phil Portalatin     12 Hhh East                5:57.6   18:30.98   11   
 13  #432 Liam Kelly          12 West Islip              5:58.1   18:32.53   12   
 14  #433 Michael Martiny     12 West Islip              6:00.1   18:38.75   13   
 15  #170 Troy Donnelly       12 East Islip              6:00.6   18:40.20   14   
 16  #238 John Davignon       12 Kings Park              6:01.6   18:43.42   15   
 17  #241 Brian Homeyer       12 Kings Park              6:02.5   18:46.26   16   
 18  #428 Darius Benton       12 West Islip              6:03.7   18:49.91   17   
 19  #178 Sam Havens          11 Eastport/SouthMano      6:04.2   18:51.28   18   
 20  #168 Brian Allgeier      12 East Islip              6:08.2   19:03.78   19   
 21  #175 Sean Brogan         12 Eastport/SouthMano      6:11.6   19:14.26   20   
 22  #174 Caleb Shulman       12 East Islip              6:12.1   19:15.91   21   
 23  #204 Jason Emmett        12 Hhh East                6:13.7   19:20.78   22   
 24  #244 Connor Pickford     11 Kings Park              6:16.5   19:29.73   23   
 25  #205 Manny Fuentes       12 Hhh East                6:16.5   19:29.73   24   
 26  #239 Michael DiSalvo      9 Kings Park              6:16.7   19:30.32   25   
 27  #171 Dylan Lopez          9 East Islip              6:18.4   19:35.53   26   
 28  #209 James Taufman        9 Hhh East                6:19.7   19:39.48   27   
 29  #208 Christian Sam       10 Hhh East                6:26.9   20:01.79   28   
 30  #242 Matthew Martinsen   12 Kings Park              6:27.1   20:02.61   29   
 31  #203 Duardo Akerele      10 Hhh East                6:27.7   20:04.28   30   
 32  #177 Tom Feil            12 Eastport/SouthMano      6:28.8   20:07.69   31   
 33  #181 Joe Vultaggio       12 Eastport/SouthMano      6:30.3   20:12.57   32   
 34  #179 Zach Margiotta      12 Eastport/SouthMano      6:32.2   20:18.44   33   
 35  #173 Kyle Rucky          12 East Islip              6:44.4   20:56.33   34   
Division  3 Results 5000 Run                                                      
  1  #162 Erik Engstrom       12 East Hampton            5:20.7   16:36.28    1   
  2  #195 ryan scanlon        12 Harborfields            5:23.3   16:44.17    2   
  3  #282 Tom Schott          11 Miller Place            5:31.8   17:10.82        
  4  #107 Victor Garifo       12 Bayport/Bluepoint       5:35.3   17:21.67    3   
  5  #108 Jason Giunta        12 Bayport/Bluepoint       5:40.0   17:36.28    4   
  6  #277 Pat Engel           12 Miller Place            5:41.4   17:40.52        
  7  #110 Jacob Ocon          11 Bayport/Bluepoint       5:42.4   17:43.52    5   
  8  #161 Josh Dempsey        11 East Hampton            5:43.1   17:45.76    6   
  9  #230 Ilya Wilson         12 Islip                   5:44.4   17:49.75    7   
 10  #191 matthew katz        11 Harborfields            5:44.9   17:51.37    8   
 11  #165 Thomas Paradiso     12 East Hampton            5:47.7   18:00.15    9   
 12  #163 Emilo Espinoza      10 East Hampton            5:50.4   18:08.67   10   
 13  #106 Matteo Bracco       12 Bayport/Bluepoint       5:50.6   18:09.26   11   
 14  #164 James Makrianes     12 East Hampton            5:53.5   18:18.20   12   
 15  #190 jimmy desantis      10 Harborfields            5:55.3   18:23.86   13   
 16  #228 Tom DePaola         12 Islip                   5:55.8   18:25.30   14   
 17  #194 eric radecki        11 Harborfields            5:56.8   18:28.32   15   
 18  #111 Joe Salaway         10 Bayport/Bluepoint       6:03.0   18:47.78   16   
 19  #167 Jackson Rafferty    12 East Hampton            6:07.4   19:01.25   17   
 20  #193 jake miller         12 Harborfields            6:07.8   19:02.50   18   
 21  #166 Eric Perez          12 East Hampton            6:11.0   19:12.47   19   
 22  #229 Brendan Mercado     11 Islip                   6:12.0   19:15.50   20   
 23  #192 alex martin         11 Harborfields            6:12.2   19:16.33   21   
 24  #227 Brandon Chungata    12 Islip                   6:12.5   19:17.14   22   
 25  #189 andrew azzara       10 Harborfields            6:14.0   19:21.78   23   
 26  #105 Corey Case          12 Bayport/Bluepoint       6:24.1   19:53.34   24   
 27  #109 Jason Mueller       11 Bayport/Bluepoint       6:25.3   19:56.94   25   
 28  #225 Shane Boyd           9 Islip                   6:39.3   20:40.57   26   
 29  #224 Mike Bienkowski     10 Islip                   6:43.5   20:53.38   27   
 30  #226 Dylan Chambers      10 Islip                   6:48.3   21:08.29   28   
Division  4 Results 5000 Run                                                      
  1  #392 Gustavo Morastitla  10 Southampton             5:34.4   17:18.79    1   
  2  #370 Kal Lewis            8 Shelter Island          5:36.4   17:24.91    2   
  3  #321 Justin Julich       12 Port Jefferson          5:37.4   17:28.16    3   
  4  #388 Spencer Crough      11 Southampton             5:45.5   17:53.27    4   
  5  #389 Sebastian Hunter-C  12 Southampton             5:52.9   18:16.36    5   
  6  #386 Charlie Bedard      11 Southampton             5:55.8   18:25.23    6   
  7  #390 Ryan McCabe         11 Southampton             5:59.8   18:37.72    7   
  8  #325 Samuel Walker       10 Port Jefferson          6:00.6   18:40.19    8   
  9  #365 Will Garrison       11 Shelter Island          6:03.7   18:49.91    9   
 10  #326 William Witrock     12 Port Jefferson          6:08.6   19:04.95   10   
 11  #322 Alex Rebic          10 Port Jefferson          6:09.8   19:08.79   11   
 12  #391 Michael Minogue     12 Southampton             6:13.1   19:19.17   12   
 13  #387 Artemi Gavalas       8 Southampton             6:14.2   19:22.53   13   
 14  #366 Joshua Green        10 Shelter Island          6:15.1   19:25.26   14   
 15  #367 Jack Kimmelmann     12 Shelter Island          6:22.7   19:48.78   15   
 16  #368 Jonas Kinsey         8 Shelter Island          6:38.7   20:38.53   16   
 17  #323 Michael Ruggiero    10 Port Jefferson          6:39.1   20:39.97   17   
 18  #320 James Concepcion    11 Port Jefferson          6:57.6   21:37.29   18   
 19  #371 Michael Payano       9 Shelter Island          6:59.4   21:42.90   19   
 20  #324 Joseph Samara       10 Port Jefferson          7:04.9   21:59.96   20   
 21  #369 Jack Lang           10 Shelter Island          7:48.7   24:16.00   21   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
Division  1 Results 5000 Run                                                      
   1 Sachem East                  51    4    5    7   17   18   22   36           
      Total Time:  1:26:28.13                                                     
         Average:    17:17.63                                                     
   2 Northport                    54    6   10   11   13   14   15   16           
      Total Time:  1:27:25.94                                                     
         Average:    17:29.19                                                     
   3 Sachem North                 67    1    2    9   25   30   35   42           
      Total Time:  1:26:14.89                                                     
         Average:    17:14.98                                                     
   4 Commack                      80    3   12   19   20   26   29   33           
      Total Time:  1:27:56.97                                                     
         Average:    17:35.40                                                     
   5 Smithtown                   124    8   23   27   28   38   39   41           
      Total Time:  1:30:08.10                                                     
         Average:    18:01.62                                                     
   6 Walt Whitman                142   21   24   31   32   34   37   40           
      Total Time:  1:30:57.86                                                     
         Average:    18:11.57                                                     
Division  2 Results 5000 Run                                                      
   1 West Islip                   35    1    5    8    9   12   13   17           
      Total Time:  1:29:44.99                                                     
         Average:    17:57.00                                                     
   2 East Islip                   60    2    4   14   19   21   26   34           
      Total Time:  1:31:56.47                                                     
         Average:    18:23.30                                                     
   3 Eastport/SouthMano           79    3    7   18   20   31   32   33           
      Total Time:  1:33:28.49                                                     
         Average:    18:41.70                                                     
   4 Kings Park                   85    6   15   16   23   25   29                
      Total Time:  1:34:12.56                                                     
         Average:    18:50.52                                                     
   5 Hhh East                     94   10   11   22   24   27   28   30           
      Total Time:  1:35:29.74                                                     
         Average:    19:05.95                                                     
Division  3 Results 5000 Run                                                      
   1 East Hampton                 38    1    6    9   10   12   17   19           
      Total Time:  1:28:49.06                                                     
         Average:    17:45.82                                                     
   2 Bayport/Bluepoint            39    3    4    5   11   16   24   25           
      Total Time:  1:29:38.52                                                     
         Average:    17:55.71                                                     
   3 Harborfields                 56    2    8   13   15   18   21   23           
      Total Time:  1:30:30.22                                                     
         Average:    18:06.05                                                     
   4 Islip                        89    7   14   20   22   26   27   28           
      Total Time:  1:35:28.26                                                     
         Average:    19:05.66                                                     
Division  4 Results 5000 Run                                                      
   1 Southampton                  23    1    4    5    6    7   12   13           
      Total Time:  1:30:31.37                                                     
         Average:    18:06.28                                                     
   2 Port Jefferson               49    3    8   10   11   17   18   20           
      Total Time:  1:35:02.06                                                     
         Average:    19:00.42                                                     
   3 Shelter Island               56    2    9   14   15   16   19   21           
      Total Time:  1:36:07.40                                                     
         Average:    19:13.48
 




Event 3  Boys 5k Run CC Team Qualifier - Varsity
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Division  1 Results 5000 Run                                                      
  1  #251 Jeevan Vangala      12 Lindenhurst             5:42.7   17:44.71    1   
  2  #104 Michael West        12 Bay Shore               5:42.8   17:44.90    2   
  3  #420 Eric Zulkofske      10 Ward Melville           5:45.3   17:52.62    3   
  4  #447 Ted Oster           12 William Floyd           5:45.7   17:54.00    4   
  5  #419 Dean Zulkofske      12 Ward Melville           5:48.9   18:03.75    5   
  6  #417 Robert Sanchez      11 Ward Melville           5:53.0   18:16.65    6   
  7  #415 Dan Kikel           12 Ward Melville           5:53.9   18:19.40    7   
  8  #142 Frankie Kelly       11 Connetquot              5:56.2   18:26.51    8   
  9  #272 Luis-Antonio Ferna  11 Middle Country          5:59.0   18:35.28    9   
 10  #416 Connor Riley        10 Ward Melville           6:00.2   18:38.81   10   
 11  #248 William Miller      12 Lindenhurst             6:01.9   18:44.37   11   
 12  #414 Connor Fitzpatrick  12 Ward Melville           6:04.0   18:50.66   12   
 13  #802 Dan O'Donovan       10 Bay Shore               6:04.5   18:52.40   13   
 14  #418 Alex Wiggins        10 Ward Melville           6:06.3   18:58.00   14   
 15  #312 Alex Soltanpan       9 Patchogue/Medford       6:07.2   19:00.63   15   
 16  #145 Brendan Stegner     10 Connetquot              6:07.9   19:02.89   16   
 17  #801 Brandon Cotto       12 Bay Shore               6:11.4   19:13.83   17   
 18  #310 Thomas Newham       11 Patchogue/Medford       6:12.6   19:17.54   18   
 19  #309 Sebastian Mesa      11 Patchogue/Medford       6:13.0   19:18.75   19   
 20  #257 Brian Schaaf        10 Longwood                6:14.2   19:22.40   20   
 21  #444 Dan Dern            12 William Floyd           6:14.6   19:23.64   21   
 22  #141 Sean Cudia          10 Connetquot              6:15.5   19:26.65   22   
 23  #800 Steven Balsamo      11 Bay Shore               6:16.2   19:28.66   23   
 24  #446 Patrick Moloney     12 William Floyd           6:16.2   19:28.73   24   
 25  #255 Zack Johnson        12 Longwood                6:16.5   19:29.75   25   
 26  #146 Daniel Suchopar     11 Connetquot              6:18.9   19:37.15   26   
 27  #250 Aidan Pollard       12 Lindenhurst             6:19.0   19:37.25   27   
 28  #249 Peter Moran         10 Lindenhurst             6:19.5   19:38.90   28   
 29  #246 Evan McCrann        11 Lindenhurst             6:20.1   19:40.81   29   
 30  #140 Dillon Burke        12 Connetquot              6:22.1   19:46.93   30   
 31  #103 Ken Rubio           10 Bay Shore               6:23.2   19:50.48   31   
 32  #101 Ryan Peattie        12 Bay Shore               6:24.5   19:54.34   32   
 33  #253 Cameron Garguilo    11 Longwood                6:25.6   19:57.99   33   
 34  #307 Lucien DeNeve        9 Patchogue/Medford       6:28.5   20:06.74   34   
 35  #247 Ryan McKeon         11 Lindenhurst             6:31.0   20:14.66   35   
 36  #311 Trevor Okula        12 Patchogue/Medford       6:32.6   20:19.55   36   
 37  #270 Matthew Ciavarelli  10 Middle Country          6:33.6   20:22.59   37   
 38  #273 Michael Furchert    11 Middle Country          6:34.9   20:26.86   38   
 39  #269 Leo Chen            11 Middle Country          6:35.5   20:28.52   39   
 40  #275 Salvatore Piazza    12 Middle Country          6:36.6   20:31.91   40   
 41  #306 Jacob Bernocco      12 Patchogue/Medford       6:39.7   20:41.72   41   
 42  #258 Matt Wottowa        12 Longwood                6:40.6   20:44.57   42   
 43  #274 Connor McMurray      9 Middle Country          6:43.2   20:52.52   43   
 44  #254 Marcus Glenn        11 Longwood                6:45.4   20:59.40   44   
 45  #308 Evan McGlone        10 Patchogue/Medford       6:56.1   21:32.59   45   
 46  #442 Calvin Arancibia    12 William Floyd           6:56.7   21:34.62   46   
 47  #271 Nicholas DeSantis   11 Middle Country          7:01.9   21:50.66   47   
 48  #445 Kevin Langdon       11 William Floyd           7:16.1   22:34.65   48   
Division  2 Results 5000 Run                                                      
  1  #112 Thomas Brock        10 Bellport                5:40.3   17:37.14    1   
  2  #196 Cullen Armstrong    11 Hauppauge               5:42.8   17:44.90    2   
  3  #219 Shane McGuire       11 Huntington              5:49.7   18:06.19    3   
  4  #291 Nicholas DiGiovann  12 North Babylon           5:51.5   18:11.91    4   
  5  #152 Erick Rivera        12 Copiague                5:52.7   18:15.54    5   
  6  #115 Matt Krompier       11 Bellport                5:55.7   18:24.89    6   
  7  #157 Chris Cox           11 Deer Park               5:56.5   18:27.33    7   
  8  #329 Eric Cunha          11 Riverhead               6:01.2   18:42.20    8   
  9  #211 Denzel Hardy        12 Hhh West                6:03.9   18:50.46    9   
 10  #220 Kyle O'Brien        12 Huntington              6:04.0   18:50.63   10   
 11  #198 Dylan Flynn         11 Hauppauge               6:07.6   19:01.85   11   
 12  #158 Alvin Sime          12 Deer Park               6:07.7   19:02.26   12   
 13  #216 Yun Jin Woo         11 Hhh West                6:08.7   19:05.49   13   
 14  #327 Ryan Carrick         9 Riverhead               6:13.2   19:19.36   14   
 15  #213 Kenneth Meserole    12 Hhh West                6:13.5   19:20.15   15   
 16  #215 Cameron Wolk        11 Hhh West                6:14.6   19:23.85   16   
 17  #200 Derick Seneus        9 Hauppauge               6:18.2   19:34.82   17   
 18  #330 Cole Devereaux      10 Riverhead               6:20.0   19:40.40   18   
 19  #222 Ryan Smith          10 Huntington              6:20.1   19:40.69   19   
 20  #331 Michael Harris      12 Riverhead               6:21.2   19:44.34   20   
 21  #159 Mike Theiling       12 Deer Park               6:21.4   19:44.96   21   
 22  #116 Jamison Leach       12 Bellport                6:22.8   19:49.15   22   
 23  #114 Zach Knapp          11 Bellport                6:23.9   19:52.65   23   
 24  #118 Tyler Zapata         9 Bellport                6:24.2   19:53.65   24   
 25  #218 Ethan Dwyer         12 Huntington              6:24.3   19:53.98   25   
 26  #202 Xiaoyu Yan          12 Hauppauge               6:26.0   19:59.00   26   
 27  #154 Ryan Brooks          9 Deer Park               6:26.9   20:01.87   27   
 28  #332 Joseph Messina      12 Riverhead               6:28.3   20:06.33   28   
 29  #217 Daniel Collins      11 Huntington              6:28.7   20:07.36   29   
 30  #155 Ryan Brown          11 Deer Park               6:30.2   20:12.26   30   
 31  #333 Noah Schoettle      12 Riverhead               6:30.6   20:13.27   31   
 32  #425 Kevin Naviloff      12 West Babylon            6:33.1   20:21.17   32   
 33  #113 Michael Foley        9 Bellport                6:34.1   20:24.42   33   
 34  #149 Joshua Hitzel       12 Copiague                6:35.2   20:27.65   34   
 35  #117 Matt Sabolenko       9 Bellport                6:35.5   20:28.52   35   
 36  #221 Nicolas Sanin       10 Huntington              6:39.8   20:42.14   36   
 37  #199 Chris Kelly          9 Hauppauge               6:43.9   20:54.65   37   
 38  #223 Graham Young         9 Huntington              6:44.8   20:57.39   38   
 39  #197 Danny Claps         10 Hauppauge               6:45.7   21:00.24   39   
 40  #298 Jayson Wu           12 North Babylon           6:46.0   21:01.24   40   
 41  #201 Luke Strand          9 Hauppauge               6:46.7   21:03.40   41   
 42  #147 Humberto Bonilla    12 Copiague                6:47.8   21:06.76   42   
 43  #148 Kevin Gutierrez     12 Copiague                6:49.9   21:13.28   43   
 44  #297 Sullivan Terrence   11 North Babylon           6:50.0   21:13.74   44   
 45  #151 Brian Nunez         12 Copiague                6:50.8   21:16.32   45   
 46  #293 Kevin McKewn        11 North Babylon           6:51.0   21:16.92   46   
 47  #290 Ryan Cherry         11 North Babylon           6:51.3   21:17.65   47   
 48  #421 Connor Acosta       10 West Babylon            6:51.8   21:19.36   48   
 49  #153 Edwin Yanes         10 Copiague                6:52.1   21:20.15   49   
 50  #426 Joe Paolella        11 West Babylon            6:55.7   21:31.36   50   
 51  #160 Elijah Zaccheo      11 Deer Park               6:59.4   21:42.90   51   
 52  #150 Antoine Moore       10 Copiague                7:00.5   21:46.18   52   
 53  #422 Alex Barrett        12 West Babylon            7:06.7   22:05.49   53   
 54  #156 Matt Calogaines     10 Deer Park               7:07.0   22:06.54   54   
 55  #212 Josh Kimelstein     10 Hhh West                7:12.1   22:22.34   55   
 56  #210 Christopher Buonan  10 Hhh West                7:13.7   22:27.41   56   
 57  #295 Mateo Steiner       11 North Babylon           7:14.1   22:28.41   57   
 58  #294 Marcus Murray       12 North Babylon           7:16.8   22:36.91   58   
 59  #427 Michael Valenti     11 West Babylon            7:18.0   22:40.66   59   
 60  #423 Trent Boock         10 West Babylon            7:26.7   23:07.84   60   
 61  #424 Angelo Cuozzo       12 West Babylon            7:27.7   23:10.88   61   
Division  3 Results 5000 Run                                                      
  1  #359 Philip Gunther      11 Sayville                5:35.7   17:22.89    1   
  2  #375 Michael Godfrey     12 Shoreham Wad            5:37.7   17:29.14    2   
  3  #439 Jack Ryan           11 Westhampton Beach       5:48.3   18:01.89    3   
  4  #358 Eric Bartlett       12 Sayville                5:49.9   18:06.81    4   
  5  #280 Aditya Mehra        11 Miller Place            5:51.5   18:11.90    5   
  6  #139 Robert Verdisco     12 Comsewogue              5:57.0   18:28.97    6   
  7  #363 Zach Schulz         12 Sayville                6:01.1   18:41.64    7   
  8  #378 Anthony Peraza      11 Shoreham Wad            6:02.7   18:46.65    8   
  9  #137 Chris Pyzikiewicz   12 Comsewogue              6:06.5   18:58.40    9   
 10  #182 Chris Downs         11 Hampton Bays            6:06.6   18:58.82   10   
 11  #285 Nick DeLuca         12 Mount Sinai             6:07.0   19:00.17   11   
 12  #373 Joseph Chianese     11 Shoreham Wad            6:07.7   19:02.40   12   
 13  #372 Bruce Anderson      12 Shoreham Wad            6:09.1   19:06.65   13   
 14  #362 Ryan MacDonell      12 Sayville                6:09.3   19:07.11   14   
 15  #377 Anthony Lynch       11 Shoreham Wad            6:09.3   19:07.31   15   
 16  #436 Gerald Gwinn        10 Westhampton Beach       6:10.5   19:10.90   16   
 17  #437 Khai Henderson      12 Westhampton Beach       6:11.1   19:12.81   17   
 18  #279 Anthony Gianforton  11 Miller Place            6:16.1   19:28.32   18   
 19  #374 Joseph Godfrey      10 Shoreham Wad            6:16.5   19:29.55   19   
 20  #360 Luke Hession        11 Sayville                6:16.8   19:30.57   20   
 21  #441 Comeragh Sheehan     9 Westhampton Beach       6:18.7   19:36.40   21   
 22  #361 Elias Kalomiris     12 Sayville                6:23.4   19:51.15   22   
 23  #336 Andy Guerro         12 Rocky Point             6:23.7   19:52.11   23   
 24  #438 Caleb Mason         11 Westhampton Beach       6:24.4   19:54.14   24   
 25  #237 Michael Stranieri   12 John Glenn              6:25.8   19:58.59   25   
 26  #283 Anthony Bosio       11 Mount Sinai             6:26.1   19:59.41   26   
 27  #281 Ryan Salvia          9 Miller Place            6:26.5   20:00.63   27   
 28  #376 Joey Krause          9 Shoreham Wad            6:27.0   20:02.26   28   
 29  #236 Zakir Siddiqui       9 John Glenn              6:29.6   20:10.42   29   
 30  #235 Russell Rohan        9 John Glenn              6:32.0   20:17.90   30   
 31  #364 Donald Schweikert    9 Sayville                6:32.4   20:19.16   31   
 32  #335 Alex Demottie       12 Rocky Point             6:34.8   20:26.43   32   
 33  #183 John Ferguson       11 Hampton Bays            6:35.7   20:29.40   33   
 34  #133 Doug Greene          9 Comsewogue              6:35.9   20:29.90   34   
 35  #184 Conor Fleming       10 Hampton Bays            6:38.1   20:36.60   35   
 36  #287 Sean Higgins         9 Mount Sinai             6:39.6   20:41.31   36   
 37  #276 Mike Cirrito        11 Miller Place            6:39.8   20:42.13   37   
 38  #278 Jack Hewson         10 Miller Place            6:40.1   20:42.90   38   
 39  #185 Jesse Haynes        11 Hampton Bays            6:42.2   20:49.54   39   
 40  #338 Kyle Markland       10 Rocky Point             6:43.8   20:54.35   40   
 41  #339 Joe Roeckel         12 Rocky Point             6:44.4   20:56.15   41   
 42  #289 Ryan Wilson          9 Mount Sinai             6:46.2   21:01.85   42   
 43  #435 Laurence Barr-Forg  10 Westhampton Beach       6:48.6   21:09.39   43   
 44  #138 Aidan Reindl        12 Comsewogue              6:49.4   21:11.85   44   
 45  #284 Nicholas Bosio      11 Mount Sinai             6:50.1   21:14.14   45   
 46  #440 Sam Santora         12 Westhampton Beach       6:50.2   21:14.29   46   
 47  #286 James Elgort        11 Mount Sinai             6:50.7   21:15.91   47   
 48  #187 Daniel Ruiz         11 Hampton Bays            6:53.5   21:24.64   48   
 49  #188 Gary Tetrault       10 Hampton Bays            6:53.6   21:24.84   49   
 50  #232 Patrick Gaimbruno   10 John Glenn              6:58.7   21:40.65   50   
 51  #288 John McCrory         9 Mount Sinai             7:00.9   21:47.62   51   
 52  #186 Alejandro Reyes     12 Hampton Bays            7:01.1   21:48.13   52   
 53  #234 Sean Murphy         11 John Glenn              7:01.1   21:48.14   53   
 54  #340 Chris Valleau       11 Rocky Point             7:07.6   22:08.37   54   
 55  #233 Qai Hardy           11 John Glenn              7:09.1   22:13.11   55   
 56  #136 Anthony Papariello  12 Comsewogue              7:09.7   22:14.84   56   
 57  #134 Michael Herold      12 Comsewogue              7:11.0   22:18.89   57   
 58  #231 Matthew Cerrato      9 John Glenn              7:12.9   22:24.78   58   
 59  #135 Erick Diaz          12 Comsewogue              7:21.3   22:50.91   59   
 60  #337 Adam Jacobsen       12 Rocky Point             7:47.3   24:11.66   60   
 61  #334 Ryan Bouhslaw       10 Rocky Point             7:51.0   24:23.11   61   
Division  4 Results 5000 Run                                                      
  1  #396 Owen Klipstein      11 Southold                5:46.6   17:56.84    1   
  2  #120 Michael Donegan      9 Center Moriches         5:54.2   18:20.39    2   
  3  #121 Daniel Gross        10 Center Moriches         5:54.5   18:21.39    3   
  4  #119 Tyler Cosma         11 Center Moriches         6:06.1   18:57.40    4   
  5  #260 jack dufton         12 Mattituck               6:13.5   19:20.17    5   
  6  #261 dan harkin          11 Mattituck               6:17.4   19:32.39    6   
  7  #316 Jack Schleicher     12 Pierson                 6:19.2   19:37.85    7   
  8  #125 Aidan Spiller        9 Center Moriches         6:19.7   19:39.65    8   
  9  #122 Michael Koscinski    8 Center Moriches         6:21.9   19:46.37    9   
 10  #259 christian demchak    9 Mattituck               6:22.4   19:47.83   10   
 11  #397 Max Kruszeski        9 Southold                6:25.2   19:56.65   11   
 12  #795 Ryan Cosgro         12 Babylon                 6:29.0   20:08.59   12   
 13  #318 Angelo Tascano      11 Pierson                 6:29.9   20:11.23   13   
 14  #394 Michael Chacon       9 Southold                6:30.7   20:13.62   14   
 15  #265 lucas webb          12 Mattituck               6:31.7   20:16.91   15   
 16  #313 Aidan Crowley       11 Pierson                 6:35.0   20:27.15   16   
 17  #262 thomas hoeg         11 Mattituck               6:36.2   20:30.72   17   
 18  #403 Lucas Otero-Novas   10 Stony Brook             6:37.7   20:35.60   18   
 19  #123 Joseph Luongo        8 Center Moriches         6:40.8   20:45.15   19   
 20  #794 Connor Brown        12 Babylon                 6:40.9   20:45.40   20   
 21  #319 Harrison Yardley    12 Pierson                 6:41.7   20:47.83   21   
 22  #315 Jack Lyons           8 Pierson                 6:42.0   20:48.86   22   
 23  #399 Ethan Sisson        12 Southold                6:43.2   20:52.66   23   
 24  #797 Greg Kowalcyzk      10 Babylon                 6:43.3   20:52.90   24   
 25  #317 Max Tabasso         10 Pierson                 6:44.2   20:55.57   25   
 26  #401 Joshua Lin           9 Stony Brook             6:48.9   21:10.40   26   
 27  #314 Jose Cruz           10 Pierson                 6:49.8   21:13.15   27   
 28  #799 Tom Newman          10 Babylon                 6:50.4   21:14.89   28   
 29  #124 Joshua Schmidt       9 Center Moriches         6:51.6   21:18.74   29   
 30  #402 Justin Moreno       10 Stony Brook             6:52.8   21:22.39   30   
 31  #400 Hyun Cho            11 Stony Brook             6:59.8   21:44.16   31   
 32  #395 Patrick Connolly     9 Southold                6:59.9   21:44.56   32   
 33  #406 Matthew Wong        12 Stony Brook             7:01.6   21:49.63   33   
 34  #398 Joseph Saporita     11 Southold                7:02.8   21:53.48   34   
 35  #798 James Malone        11 Babylon                 7:03.7   21:56.40   35   
 36  #343 Markk Tong          11 Ross                    7:04.9   21:59.97        
 37  #404 Harrison Plhak       9 Stony Brook             7:06.9   22:06.33   36   
 38  #263 frank Imbriano      12 Mattituck               7:07.0   22:06.65   37   
 39  #796 Greg Delapi         10 Babylon                 7:08.0   22:09.65   38   
 40  #264 josh prager         11 Mattituck               7:14.7   22:30.45   39   
 41  #393 Gage Bennett        11 Southold                7:23.5   22:57.89   40   
 42  #405 Pieter van Zeijts   10 Stony Brook             7:37.7   23:41.92   41   
 43  #793 Daniel Barkan       12 Babylon                 8:07.3   25:14.00   42   
 44  #341 Jack Li             11 Ross                    8:21.2   25:57.13        
 45  #342 Mark Liu            11 Ross                    9:26.2   29:19.00        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
Division  1 Results 5000 Run                                                      
   1 Ward Melville                31    3    5    6    7   10   12   14           
      Total Time:  1:31:11.23                                                     
         Average:    18:14.25                                                     
   2 Bay Shore                    86    2   13   17   23   31   32                
      Total Time:  1:35:10.27                                                     
         Average:    19:02.06                                                     
   3 Lindenhurst                  96    1   11   27   28   29   35                
      Total Time:  1:35:26.04                                                     
         Average:    19:05.21                                                     
   4 Connetquot                  102    8   16   22   26   30                     
      Total Time:  1:36:20.13                                                     
         Average:    19:16.03                                                     
   5 Patchogue/Medford           122   15   18   19   34   36   41   45           
      Total Time:  1:38:03.21                                                     
         Average:    19:36.65                                                     
   6 William Floyd               143    4   21   24   46   48                     
      Total Time:  1:40:55.64                                                     
         Average:    20:11.13                                                     
   7 Middle Country              163    9   37   38   39   40   43   47           
      Total Time:  1:40:25.16                                                     
         Average:    20:05.04                                                     
   8 Longwood                    164   20   25   33   42   44                     
      Total Time:  1:40:34.11                                                     
         Average:    20:06.83                                                     
Division  2 Results 5000 Run                                                      
   1 Bellport                     76    1    6   22   23   24   33   35           
      Total Time:  1:35:37.48                                                     
         Average:    19:07.50                                                     
   2 Huntington                   86    3   10   19   25   29   36   38           
      Total Time:  1:36:38.85                                                     
         Average:    19:19.77                                                     
   3 Riverhead                    88    8   14   18   20   28   31                
      Total Time:  1:37:32.63                                                     
         Average:    19:30.53                                                     
   4 Hauppauge                    93    2   11   17   26   37   39   41           
      Total Time:  1:37:15.22                                                     
         Average:    19:27.05                                                     
   5 Deer Park                    97    7   12   21   27   30   51   54           
      Total Time:  1:37:28.68                                                     
         Average:    19:29.74                                                     
   6 Hhh West                    108    9   13   15   16   55   56                
      Total Time:  1:39:02.29                                                     
         Average:    19:48.46                                                     
   7 Copiague                    169    5   34   42   43   45   49   52           
      Total Time:  1:42:19.55                                                     
         Average:    20:27.91                                                     
   8 North Babylon               181    4   40   44   46   47   57   58           
      Total Time:  1:43:01.46                                                     
         Average:    20:36.30                                                     
   9 West Babylon                242   32   48   50   53   59   60   61           
      Total Time:  1:47:58.04                                                     
         Average:    21:35.61                                                     
Division  3 Results 5000 Run                                                      
   1 Sayville                     46    1    4    7   14   20   22   31           
      Total Time:  1:32:49.02                                                     
         Average:    18:33.81                                                     
   2 Shoreham Wading River        50    2    8   12   13   15   19   28           
      Total Time:  1:33:32.15                                                     
         Average:    18:42.43                                                     
   3 Westhampton Beach            81    3   16   17   21   24   43   46           
      Total Time:  1:35:56.14                                                     
         Average:    19:11.23                                                     
   4 Miller Place                125    5   18   27   37   38                     
      Total Time:  1:39:05.88                                                     
         Average:    19:49.18                                                     
   5 Comsewogue                  149    6    9   34   44   56   57   59           
      Total Time:  1:41:23.96                                                     
         Average:    20:16.80                                                     
   6 Mount Sinai                 160   11   26   36   42   45   47   51           
      Total Time:  1:41:56.88                                                     
         Average:    20:23.38                                                     
   7 Hampton Bays                165   10   33   35   39   48   49   52           
      Total Time:  1:42:19.00                                                     
         Average:    20:27.80                                                     
   8 John Glenn                  187   25   29   30   50   53   55   58           
      Total Time:  1:43:55.70                                                     
         Average:    20:47.14                                                     
   9 Rocky Point                 190   23   32   40   41   54   60   61           
      Total Time:  1:44:17.41                                                     
         Average:    20:51.49                                                     
Division  4 Results 5000 Run                                                      
   1 Center Moriches              26    2    3    4    8    9   19   29           
      Total Time:  1:35:05.20                                                     
         Average:    19:01.04                                                     
   2 Mattituck                    53    5    6   10   15   17   37   39           
      Total Time:  1:39:28.03                                                     
         Average:    19:53.61                                                     
   3 Pierson                      79    7   13   16   21   22   25   27           
      Total Time:  1:41:52.92                                                     
         Average:    20:22.59                                                     
   4 Southold                     81    1   11   14   23   32   34   40           
      Total Time:  1:40:44.33                                                     
         Average:    20:08.87                                                     
   5 Babylon                     119   12   20   24   28   35   38   42           
      Total Time:  1:44:58.18                                                     
         Average:    20:59.64                                                     
   6 Stony Brook                 138   18   26   30   31   33   36   41           
      Total Time:  1:46:42.18                                                     
         Average:    21:20.44






Event 5  Boys 5k Run CC Indiv.  Team
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #1790 Shawn Weigand       11 Northport               5:45.5   17:53.43    1   
  2 #1826 Justin Allone       10 Sachem East             5:46.3   17:55.88    2   
  3 #1787 Tom Thall           11 Northport               5:48.8   18:03.42    3   
  4 #1780 Cameron Jacobs      11 Northport               5:52.3   18:14.45    4   
  5 #1528 Ben Feldman         12 Commack                 5:52.7   18:15.77    5   
  6 #1788 Ryan Tschirhart     12 Northport               5:54.3   18:20.73    6   
  7 #2025 Stephen Pappas      12 West Islip              5:54.8   18:22.16    7   
  8 #1845 Ryan Hayes          11 Sachem East             5:55.5   18:24.32    8   
  9 #1783 Scott Marino        11 Northport               5:55.7   18:24.87    9   
 10 #1915 Matthew Maidhof     10 Smithtown               5:57.7   18:31.16   10   
 11 #1999 Josh Meyer          10 Ward Melville           6:00.2   18:38.81   11   
 12 #1911 Scott Dinger        11 Smithtown               6:00.6   18:40.36   12   
 13 #1769 Elijah Claiborne    10 Northport               6:00.9   18:41.25   13   
 14 #1530 Sean Kennedy        11 Commack                 6:01.1   18:41.82   14   
 15 #1912 Matthew Healy       12 Smithtown               6:01.5   18:42.85   15   
 16 #1532 Anthony Mallardi    12 Commack                 6:02.0   18:44.69   16   
 17 #2020 Greg Bove           10 West Islip              6:02.6   18:46.30   17   
 18  #195 unknown runner                                 6:03.9   18:50.47   18   
 19 #1828 Peter Argerakis     10 Sachem East             6:04.9   18:53.68   19   
 20 #1957 John Creeron        11 Walt Whitman            6:05.5   18:55.37   20   
 21 #2005 Glen Pinkava        11 Ward Melville           6:05.6   18:55.83   21   
 22  #209 James Taufman        9 Hhh East                6:05.8   18:56.23   22   
 23  #205 Manny Fuentes       12 Hhh East                6:05.9   18:56.58   23   
 24    #1 Late Registration      Boys Team A             6:06.0   18:56.86        
 25 #1964 Alec Gonzalez       12 Walt Whitman            6:06.8   18:59.39   24   
 26 #1784 Luke Petronella     10 Northport               6:07.2   19:00.70   25   
 27 #1596 Ryan Fowkes          9 East Hampton            6:07.4   19:01.41   26   
 28 #1979 Raj Shah             9 Walt Whitman            6:08.0   19:03.30   27   
 29 #1770 John Cooney         10 Northport               6:08.8   19:05.79        
 30 #1922 Javier Sanchez      12 Smithtown               6:10.1   19:09.61   28   
 31 #1924 Matthew Tullo       11 Smithtown               6:10.8   19:11.91   29   
 32 #1775 Ryan Ewaynk         10 Northport               6:11.4   19:13.65        
 33 #1988 Brandon Difede       9 Ward Melville           6:11.8   19:15.09   30   
 34 #1785 Sean Ryan            9 Northport               6:12.2   19:16.25        
 35 #1997 Teddy Lane          12 Ward Melville           6:12.6   19:17.57   31   
 36 #1992 Jake Fontanelli     11 Ward Melville           6:13.2   19:19.20   32   
 37 #1772 Tyler Dollhausen    10 Northport               6:13.6   19:20.61        
 38 #1849 Scott McDonald      11 Sachem East             6:13.7   19:20.95   33   
 39 #1525 Joe Christian       10 Commack                 6:13.8   19:21.23   34   
 40 #1909 James Bindert       12 Smithtown               6:15.9   19:27.77   35   
 41 #1641 patrick wilson       9 Harborfields            6:16.4   19:29.33   36   
 42 #1882 Vidit Parikh         9 Sachem North            6:16.7   19:30.18   37   
 43 #1778 James Heinzman      11 Northport               6:17.0   19:31.09        
 44 #1517 Anthony Monaco      11 Center Moriches         6:17.2   19:31.75   38   
 45 #2023 Brandon LeHen       12 West Islip              6:17.5   19:32.67   39   
 46 #1632 joe flanagan        11 Harborfields            6:17.7   19:33.45   40   
 47 #1974 Eyvin Moreira       10 Walt Whitman            6:17.9   19:34.06   41   
 48 #1923 Ryan Scheinberg     12 Smithtown               6:18.7   19:36.51   42   
 49 #2026 Kyle Thompson       11 West Islip              6:19.2   19:37.92   43   
 50 #1600 Ethan McCormac       9 East Hampton            6:19.4   19:38.73   44   
 51 #1827 Mike Ceccarini         Sachem East             6:19.7   19:39.64   45   
 52 #1920 Hunter Pitcoff      11 Smithtown               6:20.8   19:42.89        
 53 #1533 Noah Marinaro       12 Commack                 6:20.9   19:43.24   46   
 54 #1540 Anthony Yandolino   11 Commack                 6:21.0   19:43.57   47   
 55 #1629 anthony alfiero     10 Harborfields            6:21.1   19:43.92   48   
 56 #2021 Peter DeMicco       10 West Islip              6:21.3   19:44.65   49   
 57    #2 Late Registration      Boys Team A             6:21.8   19:46.11        
 58 #1874 Alexander Giudice   11 Sachem North            6:22.1   19:47.10   50   
 59 #1633 max hafen           10 Harborfields            6:22.2   19:47.44   51   
 60 #1710 Doug Gradel         11 Kings Park              6:22.4   19:47.95   52   
 61 #1489 Zachary Rohr         9 Bay Shore               6:22.5   19:48.37   53   
 62 #2022 Jack Hueber         12 West Islip              6:23.3   19:50.86   54   
 63 #1570 Brian Paris          9 Connetquot              6:24.1   19:53.20   55   
 64 #1921 Tanner Quinn        12 Smithtown               6:24.2   19:53.48        
 65 #1782 Daniel Longo         9 Northport               6:24.8   19:55.49        
 66 #1879 Justin McMahon      11 Sachem North            6:25.0   19:55.93   56   
 67 #2024 Nolan Lotter        12 West Islip              6:25.1   19:56.44   57   
 68 #1718 Andrew Vavricka     11 Kings Park              6:26.4   20:00.22   58   
 69 #1994 Jake Gazuru          9 Ward Melville           6:26.5   20:00.78   59   
 70 #1856 Sean Ryan           12 Sachem East             6:27.4   20:03.33   60   
 71 #1916 Eoghan McCarroll    11 Smithtown               6:27.6   20:04.20        
 72 #2019 Desmond Benton      10 West Islip              6:28.3   20:06.33        
 73 #1636 justin klei          9 Harborfields            6:28.4   20:06.70   61   
 74 #1779 Sean Inzerillo      11 Northport               6:28.7   20:07.43        
 75 #1851 Andrew Polakos      12 Sachem East             6:28.9   20:08.14   62   
 76 #1773 Ben Donohue          9 Northport               6:29.2   20:08.91        
 77 #1986 Luke Damenti        11 Ward Melville           6:29.3   20:09.32   63   
 78 #2009 Michael Ripa        11 Ward Melville           6:29.4   20:09.61        
 79 #1842 Brian Guan          12 Sachem East             6:29.5   20:09.96        
 80 #1661 Joe Viglucci        10 Hhh East                6:29.6   20:10.27   64   
 81 #1521 Aaron Angeles       10 Commack                 6:29.7   20:10.72   65   
 82 #1723 Brandon Horn        12 Lindenhurst             6:29.8   20:11.05   66   
 83    #3 Late Registration      Boys Team A             6:30.0   20:11.40        
 84 #2001 Chris Nienburg       9 Ward Melville           6:30.0   20:11.69        
 85 #1855 John Roach          10 Sachem East             6:30.1   20:12.01        
 86 #1881 Nicholas Olsen      12 Sachem North            6:30.3   20:12.36   67   
 87 #1898 Darien Hunter       10 Shelter Island          6:30.6   20:13.39   68   
 88 #1709 Richard Gomez       11 Kings Park              6:31.0   20:14.58   69   
 89 #1781 Nick Lembo          10 Northport               6:31.1   20:15.05        
 90 #2004 Lukas Parbst        10 Ward Melville           6:31.4   20:15.85        
 91 #1918 John Musumeci       12 Smithtown               6:31.5   20:16.24        
 92    #4 Late Registration      Boys Team A             6:31.9   20:17.38        
 93 #1835 Tim Chiu            10 Sachem East             6:32.0   20:17.90        
 94  #268 connor white        12 Mercy                   6:32.2   20:18.23        
 95 #1768 Pat Ballarano       10 Northport               6:32.2   20:18.51        
 96 #1607 Robert Weiss        10 East Hampton            6:32.8   20:20.24   70   
 97 #1708 Louis Frank         10 Kings Park              6:33.2   20:21.51   71   
 98 #1771 Julian Corbeaux      9 Northport               6:33.4   20:22.13        
 99 #1541 Nick Yandolino      10 Commack                 6:33.6   20:22.65        
100 #1888 Daniel Wylie        11 Sachem North            6:33.7   20:22.97   72   
101 #1572 Chris Robinson       9 Connetquot              6:33.8   20:23.32   73   
102 #1864 Nicholas Ambrosino   9 Sachem North            6:33.9   20:23.62   74   
103 #2016 Caleb Wheeler        9 Ward Melville           6:34.2   20:24.49        
104 #1971 Andrew Martin       11 Walt Whitman            6:34.4   20:25.11   75   
105 #1682 Jon McCandless      12 Islip                   6:34.5   20:25.49   76   
106 #1829 John Arrigo         10 Sachem East             6:34.7   20:26.14        
107 #1499 Patrick Salaway     12 Bayport/Bluepoint       6:36.1   20:30.53   77   
108 #1516 Joselino Molina     11 Center Moriches         6:36.3   20:30.97   78   
109 #1967 Jon Juliano         11 Walt Whitman            6:36.4   20:31.41   79   
110 #1978 Brett Schankin      12 Walt Whitman            6:36.5   20:31.79   80   
111 #2002 Cole Palmer         10 Ward Melville           6:36.7   20:32.26        
112 #1478 Rajah Ferrell       10 Bay Shore               6:36.8   20:32.63   81   
113 #1481 William Goode        9 Bay Shore               6:36.9   20:33.09   82   
114 #1716 Chris Trimble       10 Kings Park              6:37.4   20:34.49   83   
115 #1712 Thomas Moeller       9 Kings Park              6:37.7   20:35.41   84   
116 #1714 Joe Scully          11 Kings Park              6:38.1   20:36.62   85   
117 #1776 Jason Gibbons        9 Northport               6:38.4   20:37.55        
118 #1487 Jordan Norris       10 Bay Shore               6:38.6   20:38.40   86   
119 #1464 Perry Balsamo        8 Bay Shore               6:38.9   20:39.15   87   
120 #2006 James Powell        10 Ward Melville           6:39.1   20:39.76        
121 #1635 jack kenyon         11 Harborfields            6:39.2   20:40.22   88   
122 #1567 Sean McNamee        10 Connetquot              6:39.4   20:40.70   89   
123 #1491 Andrew Bracco       12 Bayport/Bluepoint       6:39.6   20:41.53   90   
124 #1983 Maxim Baduk         10 Ward Melville           6:39.8   20:41.96        
125   #11 Late Registration      Boys Team B             6:39.9   20:42.34        
126 #1840 Adam DeMonte        10 Sachem East             6:40.0   20:42.74        
127 #1981 Dylan Abad          12 Ward Melville           6:40.2   20:43.33        
128 #1639 brian tucker        11 Harborfields            6:40.4   20:43.79        
129   #12 Late Registration      Boys Team B             6:40.5   20:44.21        
130 #1894 Declan Westmen      12 Sayville                6:40.6   20:44.62   91   
131 #1892 Griffin Mills       12 Sayville                6:40.8   20:45.03   92   
132 #1850 Connor Neimeth       9 Sachem East             6:40.9   20:45.43        
133 #2007 Danny Raber         10 Ward Melville           6:41.2   20:46.47        
134 #1861 Nick Vierling       12 Sachem East             6:41.4   20:46.88        
135   #13 Late Registration      Boys Team B             6:41.6   20:47.52        
136 #1908 Joseph Adler        12 Smithtown               6:41.7   20:47.99        
137 #1526 Anthony Ciccarelli  12 Commack                 6:41.9   20:48.39        
138 #1929 Ted Jennings        11 Southampton             6:42.0   20:48.93   93   
139 #1574 Joe Shenk           10 Connetquot              6:42.3   20:49.70   94   
140 #1982 Jett Badalament-Ti   9 Ward Melville           6:42.4   20:50.17        
141 #1789 Kieran Weaver        9 Northport               6:42.5   20:50.53        
142 #1878 Daniel McKay         9 Sachem North            6:42.7   20:50.89   95   
143 #1859 Dominick Scaglione  10 Sachem East             6:42.8   20:51.17        
144 #1703 Tim Boyle           10 Kings Park              6:42.9   20:51.48        
145 #2000 James Moore          9 Ward Melville           6:42.9   20:51.78        
146 #1615 Ryan Nelson         11 East Islip              6:43.6   20:53.91   96   
147 #1963 Paul Follo          10 Walt Whitman            6:44.0   20:55.08        
148 #1860 Jeremy Shaffar       9 Sachem East             6:44.3   20:55.89        
149 #1655 Justin Busch         9 Hhh East                6:44.6   20:57.05   97   
150 #1977 Michael Naughton    10 Walt Whitman            6:44.8   20:57.68        
151 #1960 Greg DeRosa          9 Walt Whitman            6:45.0   20:58.06        
152 #1537 Jordan Rothstein    11 Commack                 6:45.2   20:58.92        
153 #1871 Nicholas DeSimone    9 Sachem North            6:45.4   20:59.42        
154 #1538 Dominick Urso       10 Commack                 6:45.5   20:59.76        
155 #1638 kyle stolba         11 Harborfields            6:45.8   21:00.62        
156 #1630 jake dyer           10 Harborfields            6:46.1   21:01.44        
157 #1763 Jonathan Figueroa    9 North Babylon           6:46.2   21:01.78   98   
158 #1493 Paul Dreyer         12 Bayport/Bluepoint       6:46.3   21:02.19   99   
159 #1877 Kent Lin            10 Sachem North            6:46.8   21:03.83        
160 #1910 Ryan Budney         12 Smithtown               6:47.1   21:04.77        
161 #1524 Jordan Bloom        12 Commack                 6:47.7   21:06.45        
162 #1599 Avery Martinsen      9 East Hampton            6:47.8   21:06.82  100   
163 #1535 James Oldham        11 Commack                 6:48.0   21:07.60        
164 #1836 Jordan Chong-Gayle  10 Sachem East             6:48.1   21:07.92        
165 #1523 Nick Bianconiello   11 Commack                 6:48.3   21:08.27        
166 #1483 Christopher Kellar  10 Bay Shore               6:48.4   21:08.63  101   
167 #1968 Jack Karmen         12 Walt Whitman            6:48.6   21:09.48        
168 #2033 Tyler Chieffo          Westhampton Beach       6:49.0   21:10.58  102   
169 #1913 Stephen Kyranakis   11 Smithtown               6:49.6   21:12.42        
170 #1550 Alan Abrue          10 Connetquot              6:50.2   21:14.21  103   
171 #1876 Matthew Kruse        9 Sachem North            6:50.6   21:15.53        
172 #1975 Kevin Morrissey      9 Walt Whitman            6:50.8   21:16.10        
173 #1843 Victor Guan         10 Sachem East             6:50.9   21:16.43        
174 #1687 Rob Phalen          11 Islip                   6:51.0   21:16.78  104   
175   #14 Late Registration      Boys Team B             6:51.1   21:17.11        
176   #21 Late Registration      Boys Team C             6:51.2   21:17.46        
177 #1472 Alex DiLegge        11 Bay Shore               6:51.3   21:17.85  105   
178 #1505 Chris Heebner       11 Bellport                6:51.5   21:18.23  106   
179 #1821 Gavin Rizzo         12 Riverhead               6:51.6   21:18.63        
180 #1515 Ryan Magill         10 Center Moriches         6:51.8   21:19.42  107   
181 #1721 Gavin Gannon        10 Lindenhurst             6:52.0   21:19.80  108   
182 #1796 Stephen Galvin       9 Patchogue/Medford       6:52.2   21:20.41  109   
183 #1704 J.C Broems          11 Kings Park              6:52.3   21:20.86        
184 #1484 Louie Lourenco      12 Bay Shore               6:52.6   21:21.80        
185 #1603 Nicholas Pucci      12 East Hampton            6:53.2   21:23.73  110   
186 #1683 Jack Michael        10 Islip                   6:53.9   21:25.86  111   
187 #1653 Bill Yang           11 Hauppauge               6:54.2   21:26.73  112   
188 #1764 Connor McKeever      9 North Babylon           6:54.6   21:28.02  113   
189 #1795 Ethan Franco         9 Patchogue/Medford       6:54.8   21:28.48  114   
190 #1631 sam edelstein       10 Harborfields            6:54.9   21:28.86        
191 #1753 Thomas Ventiquattr   9 Miller Place            6:55.0   21:29.25  115   
192 #1848 Josh Luba           12 Sachem East             6:55.4   21:30.41        
193 #1496 Ben Papa            10 Bayport/Bluepoint       6:55.5   21:30.88  116   
194 #1588 Andy Orellano       11 Copiague                6:55.7   21:31.39  117   
195 #1506 MacGilvary James     9 Bellport                6:55.9   21:31.88  118   
196 #1797 Alexander Hamarich   9 Patchogue/Medford       6:56.5   21:33.83  119   
197 #1933 Joshua Reyes        10 Southampton             6:56.8   21:34.95  120   
198 #1985 Dominick Cosentino  10 Ward Melville           6:57.4   21:36.66        
199 #1592 Eric Taveras         9 Copiague                6:58.0   21:38.50  121   
200 #1873 Tyler Flynn         12 Sachem North            6:58.7   21:40.82        
201 #1706 Thomas Fanelli       9 Kings Park              6:59.2   21:42.26        
202 #2017 Danny Winkler       10 Ward Melville           6:59.6   21:43.53        
203 #1580 Robert Elias         9 Copiague                6:59.9   21:44.35  122   
204 #1500 Kyle Schmitt        11 Bayport/Bluepoint       7:00.2   21:45.27  123   
205 #1617 Zach Schurman       10 East Islip              7:00.9   21:47.50  124   
206 #1511 Andrew Zimlinghaus   9 Bellport                7:01.1   21:48.15  125   
207 #1991 John Flatley        10 Ward Melville           7:01.2   21:48.57        
208 #1889 Corey Cutrone        9 Sayville                7:01.4   21:48.97  126   
209 #1814 Ray Pettigrew       12 Pierson                 7:01.5   21:49.43  127   
210 #1896 Liam Adipietro       8 Shelter Island          7:01.7   21:50.04  128   
211 #1847 Jared Jackson        9 Sachem East             7:01.8   21:50.35        
212 #1990 Tristin Eckstein     9 Ward Melville           7:01.9   21:50.73        
213 #1715 Thomas Strizl        9 Kings Park              7:02.1   21:51.16        
214 #1645 Andrew Crecca       10 Hauppauge               7:02.2   21:51.57  129   
215 #1891 Michael Fleming     11 Sayville                7:02.4   21:52.07  130   
216 #1679 Sean Henrikson      11 Islip                   7:02.9   21:53.67  131   
217 #1564 Daniel Marinelli     9 Connetquot              7:03.1   21:54.45  132   
218 #1691 Erik Schassberger   10 Islip                   7:03.5   21:55.68  133   
219 #1513 Armand Lannerd      10 Center Moriches         7:03.7   21:56.37  134   
220 #1959 Tom DeGaetano       10 Walt Whitman            7:03.9   21:56.81        
221 #1887 Christopher Ventre   9 Sachem North            7:04.1   21:57.34        
222 #1767 Joseph Shepherd      9 North Babylon           7:04.2   21:57.90  135   
223 #1604 Erik Sanchez        12 East Hampton            7:04.5   21:58.64  136   
224 #2003 Reid Palmer         10 Ward Melville           7:04.6   21:58.98        
225 #1581 Aryes Garrett        9 Copiague                7:04.7   21:59.42  137   
226   #22 Late Registration      Boys Team C             7:04.9   21:59.85        
227 #1494 Colton Farley       10 Bayport/Bluepoint       7:05.0   22:00.34  138   
228 #1801 Nick Lyons           9 Patchogue/Medford       7:05.3   22:01.09  139   
229 #1707 Erik Fennes          9 Kings Park              7:05.4   22:01.49        
230 #1736 David Aguayo        11 Middle Country          7:05.5   22:01.92  140   
231 #1672 Sebastian Camino     9 Islip                   7:05.6   22:02.28  141   
232 #1470 Joshua deCosteau    10 Bay Shore               7:05.8   22:02.67        
233 #1705 Ryan Doyle          11 Kings Park              7:05.9   22:03.22        
234 #1931 Nicholas Menghini   12 Southampton             7:06.4   22:04.68  142   
235 #1602 Evan Menelaws       12 East Hampton            7:06.6   22:05.24  143   
236   #23 Late Registration      Boys Team C             7:06.7   22:05.63        
237 #1872 Justin Droutman      9 Sachem North            7:06.8   22:06.00        
238 #1619 Alex Viruet         12 East Islip              7:06.9   22:06.32  144   
239 #1674 Alex DaSilva        11 Islip                   7:07.1   22:06.76  145   
240 #1616 Gabriel Poroslay     9 East Islip              7:07.5   22:08.11  146   
241 #1777 Andrew Granger       9 Northport               7:07.7   22:08.56        
242 #1495 Tim Mathew          12 Bayport/Bluepoint       7:07.8   22:09.02  147   
243 #1647 Owen Kells           9 Hauppauge               7:08.0   22:09.48  148   
244 #1846 Zach Hughes         11 Sachem East             7:08.1   22:09.87        
245 #1556 Ian Doxsee          12 Connetquot              7:08.2   22:10.35  149   
246 #1884 Max Rinaldi          9 Sachem North            7:09.0   22:12.68        
247 #1623 Patrick Gilbert     10 Hampton Bays            7:09.2   22:13.37  150   
248 #1566 Robert McNamee      12 Connetquot              7:09.3   22:13.70        
249 #1539 Matt Weinstein      12 Commack                 7:09.8   22:15.05        
250 #1671 Connor Brody        11 Islip                   7:10.0   22:15.69        
251 #1701 Dorian Albanese     12 Kings Park              7:10.2   22:16.40        
252 #1531 Sean Lageraaen      10 Commack                 7:10.7   22:17.96        
253 #1937 Steven An           10 Stony Brook             7:11.2   22:19.69  151   
254 #1794 Christian Dolan      9 Patchogue/Medford       7:12.3   22:22.92  152   
255 #1831 Bryan Brown         10 Sachem East             7:12.5   22:23.50        
256 #1473 Grant Dollmann      10 Bay Shore               7:13.1   22:25.52        
257 #1659 Josh Serure          9 Hhh East                7:13.7   22:27.27  153   
258 #1973 Ryan McQuade        10 Walt Whitman            7:13.9   22:27.94        
259 #1608 Nicholas Conzo       9 East Islip              7:14.1   22:28.55  154   
260 #1477 Gianni Feliciano    11 Bay Shore               7:14.2   22:28.87        
261 #1741 Ryan Huston          9 Middle Country          7:14.4   22:29.55  155   
262 #1927 Jordan Corwith       9 Southampton             7:15.4   22:32.74  156   
263 #1601 Kyle McKee          12 East Hampton            7:16.2   22:34.97        
264 #1685 James O'Halloran    11 Islip                   7:16.3   22:35.39        
265 #1611 Donte Iodice        12 East Islip              7:16.4   22:35.81  157   
266 #1479 Alex Gartland       10 Bay Shore               7:17.2   22:38.08        
267 #1695 Aidan Hines          9 John Glenn              7:17.6   22:39.56  158   
268 #1597 Anthony Franzone    10 East Hampton            7:17.8   22:40.02        
269 #1624 Thomas O'Connell     9 Hampton Bays            7:18.0   22:40.64  159   
270 #1498 Donovan Reilly      12 Bayport/Bluepoint       7:18.1   22:40.97        
271 #1660 Lucas Stein          9 Hhh East                7:18.2   22:41.35  160   
272 #1965 Matthew Harrigan    11 Walt Whitman            7:18.4   22:41.79        
273 #2034 Sage Lewis             Westhampton Beach       7:18.7   22:42.76  161   
274 #1459 Greg Sharp          11 Babylon                 7:18.8   22:43.28  162   
275 #1854 Sean Reid           11 Sachem East             7:19.0   22:43.72        
276   #31 Late Registration      Boys Team D             7:19.5   22:45.43        
277   #32 Late Registration      Boys Team D             7:19.8   22:46.22        
278 #1700 Zackary Stickelman   9 John Glenn              7:20.1   22:47.21  163   
279 #1962 John Eichner        11 Walt Whitman            7:20.2   22:47.57        
280 #1480 Sam Golembeski      11 Bay Shore               7:20.3   22:47.95        
281 #1816 Mark Russo           9 Pierson                 7:20.5   22:48.33  164   
282 #1681 Brian Lithen        12 Islip                   7:20.7   22:48.97        
283 #1476 Carlos Espinal      10 Bay Shore               7:21.1   22:50.24        
284 #1807 Justin Zhou          9 Patchogue/Medford       7:21.9   22:52.68  165   
285 #1713 Sam Schuyler        11 Kings Park              7:22.2   22:53.81        
286 #1702 Cooper Ball          9 Kings Park              7:22.6   22:54.83        
287 #1458 Zach Rupolo         12 Babylon                 7:23.0   22:56.18  166   
288   #33 Late Registration      Boys Team D             7:23.4   22:57.37        
289 #1815 Tristan Remkus       9 Pierson                 7:23.8   22:58.74  167   
290 #1866 Luke Bordonaro      11 Sachem North            7:25.0   23:02.45        
291 #1995 Kevin Henry          9 Ward Melville           7:25.2   23:03.07        
292 #2027 Alvin Yang             Port Jefferson          7:26.8   23:08.06        
293 #1946 Alan Wang            9 Stony Brook             7:27.1   23:08.97  168   
294 #1673 Daniel Croteau      12 Islip                   7:27.4   23:09.81        
295 #1670 Spencer Boos        10 Islip                   7:27.7   23:10.88        
296 #1627 Nick Terry           9 Hampton Bays            7:27.8   23:11.21  169   
297 #1752 Nicholas Ventiquat   9 Miller Place            7:27.9   23:11.55  170   
298 #1589 Jorge Ramos         10 Copiague                7:28.1   23:12.00  171   
299 #1806 Anson Zhou           9 Patchogue/Medford       7:28.3   23:12.70  172   
300 #1987 Jake Depinto         9 Ward Melville           7:28.6   23:13.54        
301 #1576 Cole Thompson       10 Connetquot              7:28.7   23:13.87        
302 #1677 Cameron Germano     11 Islip                   7:29.0   23:14.87        
303 #2012 Ryan Stuven          9 Ward Melville           7:29.1   23:15.27        
304 #1482 Moises Hernandez     9 Bay Shore               7:29.2   23:15.59        
305 #1750 Liam Schibi          9 Miller Place            7:29.4   23:16.21  173   
306 #1791 Jay Ahir             9 Patchogue/Medford       7:29.6   23:16.86        
307 #1949 Tion Wong           12 Stony Brook             7:30.1   23:18.36  174   
308 #1544 Jacob Feldman        9 Comsewogue              7:30.7   23:20.01  175   
309 #1598 Erick Lopez         11 East Hampton            7:30.8   23:20.53        
310 #1594 Derek Adamcewicz     9 East Hampton            7:31.0   23:20.92        
311 #1675 Sean Dineen         12 Islip                   7:31.1   23:21.45        
312 #1582 Jefferson Guevara   11 Copiague                7:31.4   23:22.16  176   
313 #1800 Jared Leonard        9 Patchogue/Medford       7:31.7   23:23.34        
314 #1900 Walter Richards      8 Shelter Island          7:32.0   23:24.29  177   
315 #1465 Shane Boone         10 Bay Shore               7:32.2   23:24.80        
316 #1998 Ryan McCoy          11 Ward Melville           7:32.3   23:25.20        
317   #34 Late Registration      Boys Team D             7:32.5   23:25.78        
318 #1811 Max Chang           11 Pierson                 7:32.7   23:26.24  178   
319 #1880 David Morelli        9 Sachem North            7:32.9   23:27.04        
320 #1893 Jack Saracino       12 Sayville                7:33.0   23:27.40  179   
321   #41 Late Registration      Boys Team E             7:33.2   23:27.79        
322   #42 Late Registration      Boys Team E             7:33.4   23:28.39        
323 #1467 Rudy Caligure       10 Bay Shore               7:33.5   23:28.73        
324 #1614 Tim McCann          10 East Islip              7:33.6   23:29.07  180   
325   #43 Late Registration      Boys Team E             7:33.7   23:29.53        
326 #1738 Matthew Dickerson    9 Middle Country          7:34.4   23:31.62  181   
327 #1536 Brian Picolla       12 Commack                 7:34.6   23:32.21        
328 #1507 Maxwell Kaczmarek    9 Bellport                7:34.8   23:32.80  182   
329 #1534 Kyle Mitra          11 Commack                 7:34.9   23:33.30        
330 #1522 Robert Arena        10 Commack                 7:35.1   23:33.89        
331 #1830 Emilio Atanacio     10 Sachem East             7:35.5   23:35.03        
332 #1649 Kyle Madison        12 Hauppauge               7:35.8   23:35.91  183   
333 #1451 Bryan Everitt       10 Babylon                 7:36.0   23:36.51  184   
334 #1640 james white         10 Harborfields            7:36.2   23:37.36        
335 #1497 Darren Plante       12 Bayport/Bluepoint       7:36.4   23:37.76        
336 #1563 Tom Mahoney         12 Connetquot              7:37.0   23:39.74        
337 #1954 Chris Bias          10 Walt Whitman            7:37.5   23:41.33        
338 #1732 Brandon Rosenburg   12 Lindenhurst             7:38.0   23:42.91  185   
339 #1618 Gabe Sotek          10 East Islip              7:38.5   23:44.50        
340 #1625 Patricio Pulla       9 Hampton Bays            7:38.9   23:45.76  186   
341 #1725 John LaBianca       12 Lindenhurst             7:39.2   23:46.57  187   
342 #1452 Shaun Gentilin      10 Babylon                 7:39.4   23:47.02  188   
343 #1740 Edgar Gianninoto    11 Middle Country          7:39.5   23:47.40  189   
344 #1980 Patrick Wuss         9 Walt Whitman            7:39.9   23:48.61        
345 #1652 Jared Shelby         9 Hauppauge               7:41.5   23:53.72  190   
346 #1583 David Harahah       11 Copiague                7:41.9   23:54.88  191   
347 #1646 Chris Egan          11 Hauppauge               7:42.0   23:55.18  192   
348   #51 Late Registration      Boys Team F             7:42.2   23:55.95        
349 #1620 Daniel Dimijian     10 Hampton Bays            7:42.6   23:57.24  193   
350 #1549 James Nielsen        9 Comsewogue              7:43.0   23:58.33  194   
351 #1762 jason Escobar       11 North Babylon           7:43.2   23:58.87  195   
352 #1562 Scott Lyons          9 Connetquot              7:43.3   23:59.19        
353   #52 Late Registration      Boys Team F             7:43.4   23:59.55        
354 #1885 Alexander Sarmient   9 Sachem North            7:43.7   24:00.56        
355 #1952 Jack Yu              9 Stony Brook             7:44.1   24:01.67  196   
356 #1548 Matt Moran          10 Comsewogue              7:44.5   24:03.06  197   
357 #1841 Michael Golden      12 Sachem East             7:44.6   24:03.44        
358 #1934 Eric Simioni        12 Southampton             7:44.8   24:04.02  198   
359 #1606 Luke Tyrrell         9 East Hampton            7:45.0   24:04.67        
360 #1870 Jack Delane          9 Sachem North            7:45.5   24:06.08        
361 #1745 Matt Buscemi        10 Miller Place            7:45.6   24:06.52  199   
362 #1689 Elijah Pyatt         9 Islip                   7:46.0   24:07.65        
363 #1512 John Kelly           8 Center Moriches         7:46.5   24:09.10  200   
364 #1692 Anthony Zavala      10 Islip                   7:46.9   24:10.55        
365 #1584 Jason Hernandez     11 Copiague                7:47.1   24:11.15        
366 #1833 Sharier Butt        11 Sachem East             7:47.3   24:11.82        
367 #1684 Pat Mugan           11 Islip                   7:47.5   24:12.31        
368 #1501 Nick Vlachos        10 Bayport/Bluepoint       7:47.7   24:12.81        
369 #1554 Jacob DeRosa        10 Connetquot              7:47.8   24:13.26        
370 #1805 Bryce Wadsworth      9 Patchogue/Medford       7:48.3   24:14.96        
371 #1460 Kyle Tracey          9 Babylon                 7:48.5   24:15.47  201   
372 #1895 Jack Wilkens        10 Sayville                7:48.7   24:16.03  202   
373 #1468 Joseph Corrado      10 Bay Shore               7:49.1   24:17.30        
374 #1953 Henry Zhao          10 Stony Brook             7:49.3   24:17.80  203   
375 #1454 Ben Leibstein       10 Babylon                 7:49.4   24:18.34  204   
376 #1626 Evan Signorelli     12 Hampton Bays            7:50.2   24:20.70  205   
377 #2032 Garrett Battenberg     Westhampton Beach       7:50.4   24:21.30  206   
378 #1509 Jason McGlynn       10 Bellport                7:50.5   24:21.77  207   
379 #1930 James Kearney        9 Southampton             7:50.7   24:22.32  208   
380 #1897 Tyler Gulluscio      7 Shelter Island          7:50.9   24:22.89  209   
381 #1751 James Sottilo       11 Miller Place            7:51.4   24:24.46  210   
382 #1510 Keegan Pardo        10 Bellport                7:51.6   24:25.09  211   
383 #1474 Zachary Dorsch       9 Bay Shore               7:51.8   24:25.60        
384 #1803 Kevin Schelling     12 Patchogue/Medford       7:52.0   24:26.30        
385 #1662 Noah Zimmerman       9 Hhh East                7:52.1   24:26.63  212   
386 #1686 Plabon Paul         11 Islip                   7:52.6   24:28.24        
387 #1678 Kevin Guzman        11 Islip                   7:53.4   24:30.79        
388 #1969 Graham Lunt         10 Walt Whitman            7:54.1   24:32.89        
389 #1958 Mark Dammer         10 Walt Whitman            7:56.0   24:38.64        
390 #1812 Otis Eames          12 Pierson                 7:56.2   24:39.36  213   
391 #1867 Matthew Carr         9 Sachem North            7:57.4   24:43.03        
392 #1462 Matthew Wanderman    9 Babylon                 7:57.7   24:44.14  214   
393 #1939 Christian Cataudel   9 Stony Brook             7:58.5   24:46.66  215   
394 #1697 Thomas Marino        9 John Glenn              7:59.1   24:48.31  216   
395 #1457 James O'Hara        11 Babylon                 7:59.3   24:49.01        
396 #1733 Ziad Sabry          11 Lindenhurst             7:59.8   24:50.46  217   
397 #1853 Evan Rasco          10 Sachem East             8:00.0   24:51.29        
398 #1699 Caleb Shim           9 John Glenn              8:00.9   24:54.00  218   
399 #1518 Patrick Murray       8 Center Moriches         8:02.4   24:58.52  219   
400 #1719 Aidan Danaher       12 Lindenhurst             8:04.5   25:05.10  220   
401 #1621 Tyler Gaffney       10 Hampton Bays            8:04.6   25:05.53  221   
402 #1739 Aidan Donnelly       9 Middle Country          8:04.9   25:06.42  222   
403 #1485 Kyle Miller          9 Bay Shore               8:05.1   25:07.05        
404 #1595 James Arias         10 East Hampton            8:05.5   25:08.35        
405 #1951 Tiger Yi            11 Stony Brook             8:10.1   25:22.53  223   
406 #1756 Nicholas Mastrella  11 Mount Sinai             8:10.3   25:23.13        
407 #1754 Asad Azim            9 Mount Sinai             8:10.5   25:23.68        
408 #1693 Marc Choi           12 John Glenn              8:10.9   25:25.11  224   
409 #1450 Jack Corcoran       12 Babylon                 8:12.7   25:30.51        
410 #1936 Emmanuel Ajewole     8 Stony Brook             8:12.8   25:31.03        
411 #1940 David Chen           9 Stony Brook             8:13.0   25:31.63        
412 #1504 Tyler Brock          9 Bellport                8:14.7   25:36.69  225   
413 #2036 George Niflis          Westhampton Beach       8:14.9   25:37.51  226   
414 #1824 Renya Tanaka         9 Ross                    8:18.5   25:48.51        
415 #1579 Chris Carbajal       9 Copiague                8:19.0   25:50.15        
416 #1577 Kyle Walter         12 Connetquot              8:19.3   25:51.15        
417 #1568 Kyle Medina         12 Connetquot              8:20.2   25:53.94        
418 #1810 Alex Browngardt     12 Pierson                 8:20.5   25:55.00  227   
419 #1996 Tim Hsu             10 Ward Melville           8:20.8   25:55.92        
420 #1613 Nataniel Lipinski   10 East Islip              8:21.3   25:57.43        
421 #1553 Brandon Baron        9 Connetquot              8:21.6   25:58.18        
422 #1453 Jeffery Kaji        10 Babylon                 8:21.8   25:58.96        
423 #2030 Tom Mungioli           Port Jefferson          8:22.1   25:59.84        
424 #1573 Peter Russo         12 Connetquot              8:22.7   26:01.63        
425 #1560 Zach Kalish         10 Connetquot              8:22.9   26:02.40        
426 #1793 Tyler Cruz           9 Patchogue/Medford       8:23.1   26:03.00        
427 #1890 Adam Fisher         12 Sayville                8:24.8   26:08.16  228   
428 #1746 Michael Frueh        9 Miller Place            8:26.8   26:14.41  229   
429 #1545 Matt Landman        11 Comsewogue              8:28.5   26:19.70  230   
430 #1503 Jerome Belford      10 Bellport                8:29.9   26:24.21        
431 #1696 Anthony Marasciull  11 John Glenn              8:30.6   26:26.20  231   
432  #267 tyler mcburnie       9 Mercy                   8:32.6   26:32.38        
433 #1862 Zach Wally          11 Sachem East             8:34.6   26:38.61        
434 #1585 James Holland        9 Copiague                8:35.0   26:40.06        
435 #1950 Bob Wu               8 Stony Brook             8:36.2   26:43.58        
436 #2037 Pat Stallow            Westhampton Beach       8:37.5   26:47.81  232   
437 #1799 Jianxiang Huang      9 Patchogue/Medford       8:37.8   26:48.67        
438 #1475 James Dykes          9 Bay Shore               8:40.4   26:56.80        
439 #1735 Dan Veliz           11 Lindenhurst             8:40.9   26:58.10  233   
440 #1547 Eddie Meehan        12 Comsewogue              8:41.8   27:01.08  234   
441 #1698 James Russo         11 John Glenn              8:42.8   27:04.09  235   
442 #2011 Alex Sakal           9 Ward Melville           8:43.3   27:05.69        
443 #1823 James Song           9 Ross                    8:43.5   27:06.42        
444 #1520 Jesse Sawyer        12 Center Moriches         8:44.0   27:07.99  236   
445 #1680 Peter Leonard       10 Islip                   8:46.9   27:16.86        
446 #1455 Paul Mikowski        9 Babylon                 8:50.9   27:29.20        
447 #1565 Doug McAllister      9 Connetquot              8:52.0   27:32.67        
448 #1813 Jack Nolan           9 Pierson                 8:52.3   27:33.80  237   
449 #1542 Matt Beck            9 Comsewogue              8:53.8   27:38.29  238   
450 #1822 Mike Jin             9 Ross                    8:54.1   27:39.11        
451 #1945 Jason Tao           10 Stony Brook             8:55.0   27:41.90        
452 #1456 Freddy Nocella      10 Babylon                 8:56.3   27:46.08        
453 #1941 William Choi        12 Stony Brook             8:58.8   27:53.95        
454 #1610 Liam Doyle          12 East Islip              8:59.0   27:54.47        
455 #1858 Dylan Santos         9 Sachem East             9:08.0   28:22.45        
456 #1883 Michael Pellegrini  10 Sachem North            9:08.1   28:22.77        
457 #1817 Jon Severance       12 Pierson                 9:13.5   28:39.45        
458 #1766 Joseph Patino       10 North Babylon           9:19.4   28:57.79  239   
459 #2028 Connor Curley          Port Jefferson          9:29.3   29:28.75        
460 #1755 Russ Magnussen      10 Mount Sinai             9:32.7   29:39.18        
461 #1605 Jake Talmage        11 East Hampton            9:33.5   29:41.76        
462 #1899 Chanin Inturam      11 Shelter Island          9:36.0   29:49.42  240   
463 #1612 Atakan Kemal        12 East Islip              9:41.5   30:06.37        
464 #1942 Louis Chuang         9 Stony Brook            10:04.1   31:16.64        
465 #1948 Samuel Wong          9 Stony Brook            10:13.5   31:45.78        
466 #1966 Ricky Hauser        11 Walt Whitman           10:21.2   32:09.86        
467 #1938 Nathaniel Broomes    9 Stony Brook            10:22.8   32:14.94        
468 #1943 Mike Hu              9 Stony Brook            10:23.1   32:15.89        
469 #1944 Jerry Liu            9 Stony Brook            10:23.6   32:17.34        
470 #1993 Johnny Gaccek       11 Ward Melville          10:24.6   32:20.39        
471 #1886 Utsav Shah           9 Sachem North           10:48.9   33:36.00        
472 #1569 Vincent Paluzzi     10 Connetquot             10:50.0   33:39.23        
473 #1869 Nish Chowdury        9 Sachem North           11:16.3   35:01.01        
474 #1502 Kwaku Amoako-Ababi  12 Bellport               11:31.1   35:47.11        
475 #1808 Stephen Arkinson    11 Pierson                11:39.8   36:13.93        
476 #1690 Faizan Raheel       11 Islip                  12:02.5   37:24.61        
477 #1947 William Wei          9 Stony Brook            12:11.9   37:53.74        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Northport                    23    1    3    4    6    9   13   25           
      Total Time:  1:30:56.90                                                     
         Average:    18:11.38                                                     
   2 Smithtown                    94   10   12   15   28   29   35   42           
      Total Time:  1:34:15.89                                                     
         Average:    18:51.18                                                     
   3 Sachem East                 107    2    8   19   33   45   60   62           
      Total Time:  1:34:14.47                                                     
         Average:    18:50.90                                                     
   4 Commack                     115    5   14   16   34   46   47   65           
      Total Time:  1:34:46.75                                                     
         Average:    18:57.35                                                     
   5 Ward Melville               125   11   21   30   31   32   59   63           
      Total Time:  1:35:26.50                                                     
         Average:    19:05.30                                                     
   6 West Islip                  155    7   17   39   43   49   54   57           
      Total Time:  1:36:03.70                                                     
         Average:    19:12.74                                                     
   7 Walt Whitman                187   20   24   27   41   75   79   80           
      Total Time:  1:36:57.23                                                     
         Average:    19:23.45                                                     
   8 Harborfields                193   18   36   40   48   51   61   88           
      Total Time:  1:37:24.61                                                     
         Average:    19:28.93                                                     
   9 Sachem North                282   37   50   56   67   72   74   95           
      Total Time:  1:39:48.54                                                     
         Average:    19:57.71                                                     
  10 Kings Park                  333   52   58   69   71   83   84   85           
      Total Time:  1:40:58.75                                                     
         Average:    20:11.75                                                     
  11 East Hampton                350   26   44   70  100  110  136  143           
      Total Time:  1:41:30.93                                                     
         Average:    20:18.19                                                     
  12 Hhh East                    359   22   23   64   97  153  160  212           
      Total Time:  1:41:27.40                                                     
         Average:    20:17.48                                                     
  13 Bay Shore                   389   53   81   82   86   87  101  105           
      Total Time:  1:42:11.64                                                     
         Average:    20:26.33                                                     
  14 Connetquot                  414   55   73   89   94  103  132  149           
      Total Time:  1:43:01.13                                                     
         Average:    20:36.23                                                     
  15 Bayport/Bluepoint           505   77   90   99  116  123  138  147           
      Total Time:  1:45:30.40                                                     
         Average:    21:06.08                                                     
  16 Islip                       555   76  104  111  131  133  141  145           
      Total Time:  1:46:57.48                                                     
         Average:    21:23.50                                                     
  17 Center Moriches             557   38   78  107  134  200  219  236           
      Total Time:  1:47:27.61                                                     
         Average:    21:29.53                                                     
  18 Sayville                    618   91   92  126  130  179  202  228           
      Total Time:  1:48:38.09                                                     
         Average:    21:43.62                                                     
  19 Patchogue/Medford           633  109  114  119  139  152  165  172           
      Total Time:  1:48:46.73                                                     
         Average:    21:45.35                                                     
  20 East Islip                  664   96  124  144  146  154  157  180           
      Total Time:  1:49:24.39                                                     
         Average:    21:52.88                                                     
  21 Copiague                    668  117  121  122  137  171  176  191           
      Total Time:  1:50:05.66                                                     
         Average:    22:01.14                                                     
  22 Southampton                 709   93  120  142  156  198  208                
      Total Time:  1:51:05.32                                                     
         Average:    22:13.07                                                     
  23 Bellport                    738  106  118  125  182  207  211  225           
      Total Time:  1:52:32.83                                                     
         Average:    22:30.57                                                     
  24 Hauppauge                   762  112  129  148  183  190  192                
      Total Time:  1:52:57.41                                                     
         Average:    22:35.49                                                     
  25 Lindenhurst                 763   66  108  185  187  217  220  233           
      Total Time:  1:53:50.79                                                     
         Average:    22:46.16                                                     
  26 North Babylon               780   98  113  135  195  239                     
      Total Time:  1:57:24.36                                                     
         Average:    23:28.88                                                     
  27 Shelter Island              822   68  128  177  209  240                     
      Total Time:  1:59:40.03                                                     
         Average:    23:56.01                                                     
  28 Pierson                     849  127  164  167  178  213  227  237           
      Total Time:  1:55:42.10                                                     
         Average:    23:08.42                                                     
  29 Hampton Bays                857  150  159  169  186  193  205  221           
      Total Time:  1:55:48.22                                                     
         Average:    23:09.65                                                     
  30 Miller Place                867  115  170  173  199  210  229                
      Total Time:  1:56:27.99                                                     
         Average:    23:17.60                                                     
  31 Middle Country              887  140  155  181  189  222                     
      Total Time:  1:56:56.91                                                     
         Average:    23:23.39                                                     
  32 Stony Brook                 892  151  168  174  196  203  215  223           
      Total Time:  1:57:06.49                                                     
         Average:    23:25.30                                                     
  33 Babylon                     901  162  166  184  188  201  204  214           
      Total Time:  1:57:18.46                                                     
         Average:    23:27.70                                                     
  34 Westhampton Beach           927  102  161  206  226  232                     
      Total Time:  2:00:39.96                                                     
         Average:    24:08.00                                                     
  35 John Glenn                  979  158  163  216  218  224  231  235           
      Total Time:  2:00:34.19                                                     
         Average:    24:06.84                                                     
  36 Comsewogue                 1030  175  194  197  230  234  238                
      Total Time:  2:04:42.18                                                     
         Average:    24:56.44 

 




MERGE 

 				Section XI  Division  XC  Championships - 10/27/2015              
                           Sunken Meadow State Park                            
                                    Results                                    
 
  
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Results - Men
  1   353 Jonathan Lauer      11 Sachem North                   16:17.52  23 
  2   356 Christopher Tibbet  11 Sachem North                   16:24.97  23 
  3   162 Erik Engstrom       12 East Hampton                   16:36.28  23 
  4   127 Kevin Foley         11 Commack                        16:41.52  23 
  5   195 ryan scanlon        12 Harborfields                   16:44.17  23 
  6   431 Kyle Kelly          12 West Islip                     16:44.90  23 
  7   256 Skyler Lattuca      11 Longwood                       16:45.93  24 
  8   245 Cabel McCandless    12 Lindenhurst                    16:47.74  24 
  9   347 Brandon Guerrera    11 Sachem East                    16:57.27  25 
 10   349 Nick Pandolfo       12 Sachem East                    17:00.73  25 
 11   102 Jeff Reyes          12 Bay Shore                      17:05.52  26 
 12   300 Vincent Ballarano   12 Northport                      17:06.21  26 
 13   328 Luke Coulter        12 Riverhead                      17:08.26  23 
 14   350 Matt Patsy          12 Sachem East                    17:08.78  26 
 15   282 Tom Schott          11 Miller Place                   17:10.82  24 
 16   144 Tim Monahan         12 Connetquot                     17:14.27  27 
 17   385 Marius Sidlauskas   11 Smithtown                      17:14.97  27 
 18   357 Joseph Varca        12 Sachem North                   17:17.41  27 
 19   169 Ammar Chishti       11 East Islip                     17:17.82  23 
 20   392 Gustavo Morastitla  10 Southampton                    17:18.79  23 
 21   107 Victor Garifo       12 Bayport/Blue                   17:21.67  24 
 22   359 Philip Gunther      11 Sayville                       17:22.89   1 
 23   370 Kal Lewis            8 Shelter Island                 17:24.91  23 
 24   176 Ryan Corbett        11 Eastport/Sou                   17:27.75  24 
 25   321 Justin Julich       12 Port Jeffers                   17:28.16  24 
 26   375 Michael Godfrey     12 Shoreham Wad                   17:29.14   1 
 27   302 Isaiah Claiborne    10 Northport                      17:32.84  28 
 28   301 Dan Behrens         12 Northport                      17:33.85  28 
 29   126 Mike Bischoff       11 Commack                        17:34.86  29 
 30   303 Sam Napoli          12 Northport                      17:36.27  29 
 31   108 Jason Giunta        12 Bayport/Blue                   17:36.28  24 
 32   305 Keith Pecora        11 Northport                      17:36.77  30 
 33   112 Thomas Brock        10 Bellport                       17:37.14   1 
 34   299 Evan Atherton       11 Northport                      17:37.53  30 
 35   304 Eddie Obrien-Curci  11 Northport                      17:38.27  30 
 36   172 Will Reed           12 East Islip                     17:38.76  24 
 37   348 Max Osterberg       12 Sachem East                    17:39.57  31 
 38   277 Pat Engel           12 Miller Place                   17:40.52  25 
 39   346 Vincent Cavallino   12 Sachem East                    17:41.78  31 
 40   429 Daniel Cameron      12 West Islip                     17:42.22  25 
 41   243 Doug Mullen         11 Kings Park                     17:42.83  25 
 42   110 Jacob Ocon          11 Bayport/Blue                   17:43.52  25 
 43   251 Jeevan Vangala      12 Lindenhurst                    17:44.71   1 
 44   196 Cullen Armstrong    11 Hauppauge                      17:44.90   1 
 44   104 Michael West        12 Bay Shore                      17:44.90   1 
 46   161 Josh Dempsey        11 East Hampton                   17:45.76  25 
 47   128 Dean Gouskos        12 Commack                        17:45.82  31 
 48   180 Brandon Turbush     12 Eastport/Sou                   17:47.51  25 
 49   143 Brandon McCormick   10 Connetquot                     17:49.00  32 
 50   230 Ilya Wilson         12 Islip                          17:49.75  26 
 51   191 matthew katz        11 Harborfields                   17:51.37  26 
 52   131 Hassam Syed         12 Commack                        17:51.78  32 
 53   420 Eric Zulkofske      10 Ward Melvill                   17:52.62   1 
 54   388 Spencer Crough      11 Southampton                    17:53.27  24 
 55   408 Michael Giarrizzo   11 Walt Whitman                   17:53.53  32 
 56   447 Ted Oster           12 William Floy                   17:54.00   2 
 57   345 Ian Carroll         12 Sachem East                    17:56.67  32 
 58   396 Owen Klipstein      11 Southold                       17:56.84   1 
 59   380 John Boyzok         12 Smithtown                      17:58.53  33 
 60   165 Thomas Paradiso     12 East Hampton                   18:00.15  27 
 61   411 Aiden Smyth         10 Walt Whitman                   18:01.15  33 
 62   439 Jack Ryan           11 Westhampton                    18:01.89   1 
 63   354 Jack McGlinchey     11 Sachem North                   18:02.21  34 
 64   129 Brad Husted         12 Commack                        18:02.99  34 
 65   419 Dean Zulkofske      12 Ward Melvill                   18:03.75   2 
 66   219 Shane McGuire       11 Huntington                     18:06.19   2 
 67   383 Alex Martin         10 Smithtown                      18:06.42  34 
 68   358 Eric Bartlett       12 Sayville                       18:06.81   2 
 69   382 Nicholas Cipolla    10 Smithtown                      18:08.20  34 
 70   130 Mike Pont           11 Commack                        18:08.44  34 
 71   163 Emilo Espinoza      10 East Hampton                   18:08.67  27 
 72   106 Matteo Bracco       12 Bayport/Blue                   18:09.26  27 
 73   280 Aditya Mehra        11 Miller Place                   18:11.90   2 
 74   291 Nicholas DiGiovann  12 North Babylo                   18:11.91   2 
 75   351 Kyle Heihs          11 Sachem North                   18:12.78  34 
 76   152 Erick Rivera        12 Copiague                       18:15.54   2 
 77   389 Sebastian Hunter-C  12 Southampton                    18:16.36  24 
 77   409 Zach Lella          10 Walt Whitman                   18:16.36  35 
 79   417 Robert Sanchez      11 Ward Melvill                   18:16.65   3 
 80   430 Charles Hetterich   12 West Islip                     18:17.59  26 
 81   164 James Makrianes     12 East Hampton                   18:18.20  28 
 82   415 Dan Kikel           12 Ward Melvill                   18:19.40   3 
 83   410 Joe Mendoza         11 Walt Whitman                   18:19.53  35 
 84   120 Michael Donegan      9 Center Moric                   18:20.39   1 
 85   121 Daniel Gross        10 Center Moric                   18:21.39   2 
 86   190 jimmy desantis      10 Harborfields                   18:23.86  28 
 87   115 Matt Krompier       11 Bellport                       18:24.89   3 
 88   386 Charlie Bedard      11 Southampton                    18:25.23  25 
 89   228 Tom DePaola         12 Islip                          18:25.30  29 
 90   142 Frankie Kelly       11 Connetquot                     18:26.51   4 
 91   132 Brendan Zeng        10 Commack                        18:26.53  35 
 92   252 Tristin Delvecchio  12 Longwood                       18:26.75  35 
 93   407 Jonathan Brigati    11 Walt Whitman                   18:27.28  35 
 94   157 Chris Cox           11 Deer Park                      18:27.33   3 
 95   434 Aidan Nowakowski    12 West Islip                     18:27.75  26 
 96   194 eric radecki        11 Harborfields                   18:28.32  29 
 97   352 Andreas Larsen      11 Sachem North                   18:28.36  35 
 98   344 Edmund Carroll      12 Sachem East                    18:28.53  35 
 99   206 Richard Pleasants    9 Hhh East                       18:28.77  27 
100   139 Robert Verdisco     12 Comsewogue                     18:28.97   3 
101   207 Phil Portalatin     12 Hhh East                       18:30.98  27 
102   432 Liam Kelly          12 West Islip                     18:32.53  28 
103   413 Jack Wrobel         10 Walt Whitman                   18:34.82  35 
104   272 Luis-Antonio Ferna  11 Middle Count                   18:35.28   4 
105   390 Ryan McCabe         11 Southampton                    18:37.72  25 
106   433 Michael Martiny     12 West Islip                     18:38.75  28 
107   416 Connor Riley        10 Ward Melvill                   18:38.81   4 
108   379 Matthew Blauvelt    11 Smithtown                      18:39.98  35 
109   325 Samuel Walker       10 Port Jeffers                   18:40.19  26 
110   170 Troy Donnelly       12 East Islip                     18:40.20  28 
111   363 Zach Schulz         12 Sayville                       18:41.64   3 
112   329 Eric Cunha          11 Riverhead                      18:42.20   3 
113   238 John Davignon       12 Kings Park                     18:43.42  29 
114   248 William Miller      12 Lindenhurst                    18:44.37   5 
115   241 Brian Homeyer       12 Kings Park                     18:46.26  29 
116   378 Anthony Peraza      11 Shoreham Wad                   18:46.65   3 
117   111 Joe Salaway         10 Bayport/Blue                   18:47.78  29 
118   384 Harrison Moss       10 Smithtown                      18:49.70  36 
119   365 Will Garrison       11 Shelter Island                 18:49.91  26 
119   428 Darius Benton       12 West Islip                     18:49.91  29 
121   211 Denzel Hardy        12 Hhh West                       18:50.46   4 
122   220 Kyle O'Brien        12 Huntington                     18:50.63   4 
123   414 Connor Fitzpatrick  12 Ward Melvill                   18:50.66   5 
124   178 Sam Havens          11 Eastport/Sou                   18:51.28  30 
125   802 Dan O'Donovan       10 Bay Shore                      18:52.40   5 
126   412 Sean Smyth          10 Walt Whitman                   18:57.28  36 
127   119 Tyler Cosma         11 Center Moric                   18:57.40   2 
128   418 Alex Wiggins        10 Ward Melvill                   18:58.00   6 
129   137 Chris Pyzikiewicz   12 Comsewogue                     18:58.40   4 
130   182 Chris Downs         11 Hampton Bays                   18:58.82   4 
131   285 Nick DeLuca         12 Mount Sinai                    19:00.17   5 
132   312 Alex Soltanpan       9 Patchogue/Me                   19:00.63   6 
133   167 Jackson Rafferty    12 East Hampton                   19:01.25  30 
134   198 Dylan Flynn         11 Hauppauge                      19:01.85   5 
135   158 Alvin Sime          12 Deer Park                      19:02.26   5 
136   373 Joseph Chianese     11 Shoreham Wad                   19:02.40   5 
137   193 jake miller         12 Harborfields                   19:02.50  30 
138   145 Brendan Stegner     10 Connetquot                     19:02.89   7 
139   168 Brian Allgeier      12 East Islip                     19:03.78  30 
140   326 William Witrock     12 Port Jeffers                   19:04.95  26 
141   216 Yun Jin Woo         11 Hhh West                       19:05.49   6 
142   372 Bruce Anderson      12 Shoreham Wad                   19:06.65   6 
143   362 Ryan MacDonell      12 Sayville                       19:07.11   6 
144   377 Anthony Lynch       11 Shoreham Wad                   19:07.31   6 
145   322 Alex Rebic          10 Port Jeffers                   19:08.79  27 
146   436 Gerald Gwinn        10 Westhampton                    19:10.90   7 
147   166 Eric Perez          12 East Hampton                   19:12.47  31 
148   437 Khai Henderson      12 Westhampton                    19:12.81   7 
149   801 Brandon Cotto       12 Bay Shore                      19:13.83   7 
150   175 Sean Brogan         12 Eastport/Sou                   19:14.26  31 
151   229 Brendan Mercado     11 Islip                          19:15.50  31 
152   174 Caleb Shulman       12 East Islip                     19:15.91  31 
153   192 alex martin         11 Harborfields                   19:16.33  31 
154   227 Brandon Chungata    12 Islip                          19:17.14  32 
155   310 Thomas Newham       11 Patchogue/Me                   19:17.54   8 
156   309 Sebastian Mesa      11 Patchogue/Me                   19:18.75   8 
157   391 Michael Minogue     12 Southampton                    19:19.17  27 
158   327 Ryan Carrick         9 Riverhead                      19:19.36   6 
159   213 Kenneth Meserole    12 Hhh West                       19:20.15   6 
160   260 jack dufton         12 Mattituck                      19:20.17   2 
161   204 Jason Emmett        12 Hhh East                       19:20.78  31 
162   189 andrew azzara       10 Harborfields                   19:21.78  32 
163   257 Brian Schaaf        10 Longwood                       19:22.40   8 
164   387 Artemi Gavalas       8 Southampton                    19:22.53  28 
165   444 Dan Dern            12 William Floy                   19:23.64   9 
166   215 Cameron Wolk        11 Hhh West                       19:23.85   7 
167   366 Joshua Green        10 Shelter Island                 19:25.26  28 
168   141 Sean Cudia          10 Connetquot                     19:26.65   9 
169   279 Anthony Gianforton  11 Miller Place                   19:28.32   8 
170   800 Steven Balsamo      11 Bay Shore                      19:28.66  10 
171   446 Patrick Moloney     12 William Floy                   19:28.73  10 
172   374 Joseph Godfrey      10 Shoreham Wad                   19:29.55   8 
173   244 Connor Pickford     11 Kings Park                     19:29.73  32 
173   205 Manny Fuentes       12 Hhh East                       19:29.73  32 
175   255 Zack Johnson        12 Longwood                       19:29.75  10 
176   239 Michael DiSalvo      9 Kings Park                     19:30.32  32 
177   360 Luke Hession        11 Sayville                       19:30.57   8 
178   261 dan harkin          11 Mattituck                      19:32.39   3 
179   381 Kevin Cawley         9 Smithtown                      19:32.53  36 
180   200 Derick Seneus        9 Hauppauge                      19:34.82   7 
181   171 Dylan Lopez          9 East Islip                     19:35.53  33 
182   441 Comeragh Sheehan     9 Westhampton                    19:36.40   9 
183   146 Daniel Suchopar     11 Connetquot                     19:37.15  11 
184   250 Aidan Pollard       12 Lindenhurst                    19:37.25  11 
185   316 Jack Schleicher     12 Pierson                        19:37.85   3 
186   249 Peter Moran         10 Lindenhurst                    19:38.90  11 
187   209 James Taufman        9 Hhh East                       19:39.48  33 
188   125 Aidan Spiller        9 Center Moric                   19:39.65   4 
189   330 Cole Devereaux      10 Riverhead                      19:40.40   7 
190   222 Ryan Smith          10 Huntington                     19:40.69   8 
191   246 Evan McCrann        11 Lindenhurst                    19:40.81  12 
192   331 Michael Harris      12 Riverhead                      19:44.34   8 
193   159 Mike Theiling       12 Deer Park                      19:44.96   9 
194   122 Michael Koscinski    8 Center Moric                   19:46.37   4 
195   140 Dillon Burke        12 Connetquot                     19:46.93  12 
196   259 christian demchak    9 Mattituck                      19:47.83   4 
197   367 Jack Kimmelmann     12 Shelter Island                 19:48.78  28 
198   116 Jamison Leach       12 Bellport                       19:49.15   9 
199   355 Josh Prentice       11 Sachem North                   19:49.53  36 
200   103 Ken Rubio           10 Bay Shore                      19:50.48  13 
201   361 Elias Kalomiris     12 Sayville                       19:51.15   9 
202   336 Andy Guerro         12 Rocky Point                    19:52.11   9 
203   114 Zach Knapp          11 Bellport                       19:52.65   9 
204   105 Corey Case          12 Bayport/Blue                   19:53.34  32 
205   118 Tyler Zapata         9 Bellport                       19:53.65  10 
206   218 Ethan Dwyer         12 Huntington                     19:53.98  10 
207   438 Caleb Mason         11 Westhampton                    19:54.14  10 
208   101 Ryan Peattie        12 Bay Shore                      19:54.34  13 
209   397 Max Kruszeski        9 Southold                       19:56.65   5 
210   109 Jason Mueller       11 Bayport/Blue                   19:56.94  33 
211   253 Cameron Garguilo    11 Longwood                       19:57.99  14 
212   237 Michael Stranieri   12 John Glenn                     19:58.59  10 
213   202 Xiaoyu Yan          12 Hauppauge                      19:59.00  11 
214   283 Anthony Bosio       11 Mount Sinai                    19:59.41  11 
215   281 Ryan Salvia          9 Miller Place                   20:00.63  11 
216   208 Christian Sam       10 Hhh East                       20:01.79  33 
217   154 Ryan Brooks          9 Deer Park                      20:01.87  11 
218   376 Joey Krause          9 Shoreham Wad                   20:02.26  12 
219   242 Matthew Martinsen   12 Kings Park                     20:02.61  33 
220   203 Duardo Akerele      10 Hhh East                       20:04.28  34 
221   332 Joseph Messina      12 Riverhead                      20:06.33  12 
222   307 Lucien DeNeve        9 Patchogue/Me                   20:06.74  14 
223   217 Daniel Collins      11 Huntington                     20:07.36  12 
224   177 Tom Feil            12 Eastport/Sou                   20:07.69  34 
225   795 Ryan Cosgro         12 Babylon                        20:08.59   5 
226   236 Zakir Siddiqui       9 John Glenn                     20:10.42  12 
227   318 Angelo Tascano      11 Pierson                        20:11.23   5 
228   155 Ryan Brown          11 Deer Park                      20:12.26  12 
229   181 Joe Vultaggio       12 Eastport/Sou                   20:12.57  34 
230   333 Noah Schoettle      12 Riverhead                      20:13.27  13 
231   394 Michael Chacon       9 Southold                       20:13.62   6 
232   247 Ryan McKeon         11 Lindenhurst                    20:14.66  14 
233   265 lucas webb          12 Mattituck                      20:16.91   6 
234   235 Russell Rohan        9 John Glenn                     20:17.90  12 
235   179 Zach Margiotta      12 Eastport/Sou                   20:18.44  34 
236   364 Donald Schweikert    9 Sayville                       20:19.16  13 
237   311 Trevor Okula        12 Patchogue/Me                   20:19.55  15 
238   425 Kevin Naviloff      12 West Babylon                   20:21.17  13 
239   270 Matthew Ciavarelli  10 Middle Count                   20:22.59  15 
240   113 Michael Foley        9 Bellport                       20:24.42  13 
241   335 Alex Demottie       12 Rocky Point                    20:26.43  13 
242   273 Michael Furchert    11 Middle Count                   20:26.86  15 
243   313 Aidan Crowley       11 Pierson                        20:27.15   7 
244   149 Joshua Hitzel       12 Copiague                       20:27.65  14 
245   117 Matt Sabolenko       9 Bellport                       20:28.52  14 
245   269 Leo Chen            11 Middle Count                   20:28.52  16 
247   183 John Ferguson       11 Hampton Bays                   20:29.40  13 
248   133 Doug Greene          9 Comsewogue                     20:29.90  14 
249   262 thomas hoeg         11 Mattituck                      20:30.72   7 
250   275 Salvatore Piazza    12 Middle Count                   20:31.91  16 
251   403 Lucas Otero-Novas   10 Stony Brook                    20:35.60   7 
252   184 Conor Fleming       10 Hampton Bays                   20:36.60  14 
253   368 Jonas Kinsey         8 Shelter Island                 20:38.53  29 
254   323 Michael Ruggiero    10 Port Jeffers                   20:39.97  29 
255   225 Shane Boyd           9 Islip                          20:40.57  33 
256   287 Sean Higgins         9 Mount Sinai                    20:41.31  15 
257   306 Jacob Bernocco      12 Patchogue/Me                   20:41.72  17 
258   276 Mike Cirrito        11 Miller Place                   20:42.13  15 
259   221 Nicolas Sanin       10 Huntington                     20:42.14  15 
260   278 Jack Hewson         10 Miller Place                   20:42.90  16 
261   258 Matt Wottowa        12 Longwood                       20:44.57  17 
262   123 Joseph Luongo        8 Center Moric                   20:45.15   8 
263   794 Connor Brown        12 Babylon                        20:45.40   8 
264   319 Harrison Yardley    12 Pierson                        20:47.83   9 
265   315 Jack Lyons           8 Pierson                        20:48.86   9 
266   185 Jesse Haynes        11 Hampton Bays                   20:49.54  16 
267   274 Connor McMurray      9 Middle Count                   20:52.52  18 
268   399 Ethan Sisson        12 Southold                       20:52.66  10 
269   797 Greg Kowalcyzk      10 Babylon                        20:52.90  10 
270   224 Mike Bienkowski     10 Islip                          20:53.38  33 
271   338 Kyle Markland       10 Rocky Point                    20:54.35  16 
272   199 Chris Kelly          9 Hauppauge                      20:54.65  15 
273   317 Max Tabasso         10 Pierson                        20:55.57  10 
274   339 Joe Roeckel         12 Rocky Point                    20:56.15  17 
275   173 Kyle Rucky          12 East Islip                     20:56.33  35 
276   223 Graham Young         9 Huntington                     20:57.39  15 
277   254 Marcus Glenn        11 Longwood                       20:59.40  18 
278   197 Danny Claps         10 Hauppauge                      21:00.24  16 
279   298 Jayson Wu           12 North Babylo                   21:01.24  16 
280   289 Ryan Wilson          9 Mount Sinai                    21:01.85  17 
281   201 Luke Strand          9 Hauppauge                      21:03.40  17 
282   147 Humberto Bonilla    12 Copiague                       21:06.76  17 
283   226 Dylan Chambers      10 Islip                          21:08.29  33 
284   435 Laurence Barr-Forg  10 Westhampton                    21:09.39  17 
285   401 Joshua Lin           9 Stony Brook                    21:10.40  11 
286   138 Aidan Reindl        12 Comsewogue                     21:11.85  18 
287   314 Jose Cruz           10 Pierson                        21:13.15  11 
288   148 Kevin Gutierrez     12 Copiague                       21:13.28  18 
289   297 Sullivan Terrence   11 North Babylo                   21:13.74  18 
290   284 Nicholas Bosio      11 Mount Sinai                    21:14.14  18 
291   440 Sam Santora         12 Westhampton                    21:14.29  19 
292   799 Tom Newman          10 Babylon                        21:14.89  11 
293   286 James Elgort        11 Mount Sinai                    21:15.91  19 
294   151 Brian Nunez         12 Copiague                       21:16.32  18 
295   293 Kevin McKewn        11 North Babylo                   21:16.92  19 
296   290 Ryan Cherry         11 North Babylo                   21:17.65  19 
297   124 Joshua Schmidt       9 Center Moric                   21:18.74  12 
298   421 Connor Acosta       10 West Babylon                   21:19.36  19 
299   153 Edwin Yanes         10 Copiague                       21:20.15  20 
300   402 Justin Moreno       10 Stony Brook                    21:22.39  12 
301   187 Daniel Ruiz         11 Hampton Bays                   21:24.64  19 
302   188 Gary Tetrault       10 Hampton Bays                   21:24.84  19 
303   426 Joe Paolella        11 West Babylon                   21:31.36  20 
304   308 Evan McGlone        10 Patchogue/Me                   21:32.59  18 
305   442 Calvin Arancibia    12 William Floy                   21:34.62  19 
306   320 James Concepcion    11 Port Jeffers                   21:37.29  30 
307   232 Patrick Gaimbruno   10 John Glenn                     21:40.65  20 
308   160 Elijah Zaccheo      11 Deer Park                      21:42.90  20 
308   371 Michael Payano       9 Shelter Island                 21:42.90  30 
310   400 Hyun Cho            11 Stony Brook                    21:44.16  13 
311   395 Patrick Connolly     9 Southold                       21:44.56  13 
312   150 Antoine Moore       10 Copiague                       21:46.18  20 
313   288 John McCrory         9 Mount Sinai                    21:47.62  20 
314   186 Alejandro Reyes     12 Hampton Bays                   21:48.13  20 
315   234 Sean Murphy         11 John Glenn                     21:48.14  20 
316   406 Matthew Wong        12 Stony Brook                    21:49.63  14 
317   271 Nicholas DeSantis   11 Middle Count                   21:50.66  19 
318   398 Joseph Saporita     11 Southold                       21:53.48  14 
319   798 James Malone        11 Babylon                        21:56.40  14 
320   324 Joseph Samara       10 Port Jeffers                   21:59.96  30 
321   343 Markk Tong          11 Ross                           21:59.97  15 
322   422 Alex Barrett        12 West Babylon                   22:05.49  20 
323   404 Harrison Plhak       9 Stony Brook                    22:06.33  15 
324   156 Matt Calogaines     10 Deer Park                      22:06.54  21 
325   263 frank Imbriano      12 Mattituck                      22:06.65  16 
326   340 Chris Valleau       11 Rocky Point                    22:08.37  20 
327   796 Greg Delapi         10 Babylon                        22:09.65  16 
328   233 Qai Hardy           11 John Glenn                     22:13.11  21 
329   136 Anthony Papariello  12 Comsewogue                     22:14.84  21 
330   134 Michael Herold      12 Comsewogue                     22:18.89  21 
331   212 Josh Kimelstein     10 Hhh West                       22:22.34  21 
332   231 Matthew Cerrato      9 John Glenn                     22:24.78  21 
333   210 Christopher Buonan  10 Hhh West                       22:27.41  21 
334   295 Mateo Steiner       11 North Babylo                   22:28.41  21 
335   264 josh prager         11 Mattituck                      22:30.45  16 
336   445 Kevin Langdon       11 William Floy                   22:34.65  19 
337   294 Marcus Murray       12 North Babylo                   22:36.91  21 
338   427 Michael Valenti     11 West Babylon                   22:40.66  21 
339   135 Erick Diaz          12 Comsewogue                     22:50.91  22 
340   393 Gage Bennett        11 Southold                       22:57.89  17 
341   423 Trent Boock         10 West Babylon                   23:07.84  22 
342   424 Angelo Cuozzo       12 West Babylon                   23:10.88  22 
343   405 Pieter van Zeijts   10 Stony Brook                    23:41.92  17 
344   337 Adam Jacobsen       12 Rocky Point                    24:11.66  22 
345   369 Jack Lang           10 Shelter Island                 24:16.00  31 
346   334 Ryan Bouhslaw       10 Rocky Point                    24:23.11  22 
347   793 Daniel Barkan       12 Babylon                        25:14.00  17 
348   341 Jack Li             11 Ross                           25:57.13  18 
349   342 Mark Liu            11 Ross                           29:19.00  18 




Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
Results - Men
1 Sachem East 109 9 10 14 37 39 57 98 9 10
Total Time: 1:26:28.13
Average: 17:17.63

2 Northport 129 12 27 28 30 32 34 35 12 27
Total Time: 1:27:25.94
Average: 17:29.19


3 Sachem North 159 1 2 18 63 75 97 199 1 2
Total Time: 1:26:14.89
Average: 17:14.98


4 Commack 196 4 29 47 52 64 70 91 4 29
Total Time: 1:27:56.97
Average: 17:35.40


5 East Hampton 261 3 46 60 71 81 133 147 3 46
Total Time: 1:28:49.06
Average: 17:45.82


6 Bayport/Bluepoint 283 21 31 42 72 117 204 210 21 31
Total Time: 1:29:38.52
Average: 17:55.71


7 Smithtown 320 17 59 67 69 108 118 179 17 59
Total Time: 1:30:08.10
Average: 18:01.62


8 West Islip 323 6 40 80 95 102 106 120 6 40
Total Time: 1:29:44.99
Average: 17:57.00


9 Southampton 344 20 54 77 88 105 157 164 20 54
Total Time: 1:30:31.37
Average: 18:06.28


10 Walt Whitman 370 55 61 78 83 93 103 126 55 61
Total Time: 1:30:57.86
Average: 18:11.57


11 Harborfields 375 5 51 86 96 137 153 162 5 51
Total Time: 1:30:30.22
Average: 18:06.05


12 Ward Melville 386 53 65 79 82 107 123 128 53 65
Total Time: 1:31:11.23
Average: 18:14.25


13 East Islip 456 19 36 110 139 152 181 275 19 36
Total Time: 1:31:56.47
Average: 18:23.30


14 Connetquot 461 16 49 90 138 168 183 195 16 49
Total Time: 1:31:59.32
Average: 18:23.87

15 Bay Shore 500 11 45 125 149 170 200 208 11 45
Total Time: 1:32:25.31
Average: 18:29.07


16 Miller Place 510 15 38 73 169 215 258 260 15 38
Total Time: 1:32:32.19
Average: 18:30.44


17 Sayville 521 22 68 111 143 177 201 236 22 68
Total Time: 1:32:49.02
Average: 18:33.81
18 Lindenhurst 535 8 43 114 184 186 191 232 8 43
Total Time: 1:32:32.97
Average: 18:30.60
19 Shoreham Wading River 564 26 116 136 142 144 172 218 26 116
Total Time: 1:33:32.15
Average: 18:42.43
20 Eastport/SouthMano 570 24 48 124 150 224 229 235 24 48
Total Time: 1:33:28.49
Average: 18:41.70
21 Kings Park 618 41 113 115 173 176 219 41 113 115
Total Time: 1:34:12.56
Average: 18:50.52
22 Longwood 648 7 92 163 175 211 261 277 7 92
Total Time: 1:34:02.82
Average: 18:48.57
23 Riverhead 664 13 112 158 189 192 221 230 13 112
Total Time: 1:34:34.56
Average: 18:54.92
24 Port Jefferson 673 25 109 140 145 254 306 320 25 109
Total Time: 1:35:02.06
Average: 19:00.42
25 Center Moriches 678 84 85 127 188 194 262 297 84 85
Total Time: 1:35:05.20
Average: 19:01.04
26 Islip 699 50 89 151 154 255 270 283 50 89
Total Time: 1:35:28.26
Average: 19:05.66
27 Hhh East 722 99 101 161 174 187 216 220 99 101
Total Time: 1:35:29.74
Average: 19:05.95
28 Bellport 726 33 87 198 203 205 240 245 33 87
Total Time: 1:35:37.48
Average: 19:07.50
29 Westhampton Beach 745 62 146 148 182 207 284 291 62 146
Total Time: 1:35:56.14
Average: 19:11.23
30 Shelter Island 759 23 119 167 197 253 309 344 23 119
Total Time: 1:36:07.40
Average: 19:13.48
31 Huntington 807 66 122 190 206 223 259 276 66 122
Total Time: 1:36:38.85
Average: 19:19.77
32 Hauppauge 843 44 134 180 213 272 278 281 44 134
Total Time: 1:37:15.22
Average: 19:27.05

33 Deer Park 867 94 135 193 217 228 308 323 94 135
Total Time: 1:37:28.68
Average: 19:29.74
34 Patchogue/Medford 902 132 155 156 222 237 257 304 132 155
Total Time: 1:38:03.21
Average: 19:36.65
35 Hhh West 917 121 141 159 166 330 332 121 141 159
Total Time: 1:39:02.29
Average: 19:48.46
36 Mattituck 1016 160 178 196 233 249 324 334 160 178
Total Time: 1:39:28.03
Average: 19:53.61
37 William Floyd 1032 56 165 171 305 335 56 165 171 305
Total Time: 1:40:55.64
Average: 20:11.13
38 Southold 1077 58 209 231 268 311 318 339 58 209
Total Time: 1:40:44.33
Average: 20:08.87
39 Middle Country 1081 104 239 242 246 250 267 317 104 239
Total Time: 1:40:25.16
Average: 20:05.04
40 Comsewogue 1091 100 129 248 286 328 329 338 100 129
Total Time: 1:41:23.96
Average: 20:16.80
41 Mount Sinai 1171 131 214 256 280 290 293 313 131 214
Total Time: 1:41:56.88
Average: 20:23.38
42 Pierson 1184 185 227 243 264 265 273 287 185 227
Total Time: 1:41:52.92
Average: 20:22.59
43 Copiague 1184 76 244 282 288 294 299 312 76 244
Total Time: 1:42:19.55
Average: 20:27.91
44 Hampton Bays 1196 130 247 252 266 301 302 314 130 247
Total Time: 1:42:19.00
Average: 20:27.80
45 North Babylon 1233 74 279 289 295 296 333 336 74 279
Total Time: 1:43:01.46
Average: 20:36.30
46 John Glenn 1294 212 226 234 307 315 327 331 212 226
Total Time: 1:43:55.70
Average: 20:47.14
47 Rocky Point 1313 202 241 271 274 325 343 345 202 241
Total Time: 1:44:17.41
Average: 20:51.49
48 Babylon 1368 225 263 269 292 319 326 346 225 263
Total Time: 1:44:58.18
Average: 20:59.64
49 Stony Brook 1462 251 285 300 310 316 322 342 251 285
Total Time: 1:46:42.18
Average: 21:20.44
50 West Babylon 1497 238 298 303 321 337 340 341 238 298
Total Time: 1:47:58.04
Average: 21:35.61