2016 The Bench 5K Run/Walk

Age Group Results

May 07, 2016


Just - In - Time - Racing


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Frankie Brillante Port Jefferson Stati NY 754 23 5 19:48 19:48 6:23/M
2 Danielle Murphy Port Jefferson Stati NY 894 23 18 21:17 21:17 6:52/M
3 Munira Fuhrmann Saint James NY 3318 36 19 21:27 21:27 6:55/M
Top

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Amanda Probst Stony Brook NY 915 9 28 22:22 22:22 7:13/M
2 Morgan Bullis Port Jefferson NY 760 11 29 22:27 22:27 7:15/M
3 Sarah Thornton Stony Brook NY 976 14 82 26:04 26:04 8:25/M
4 Madison Cole Port Jefferson Stati NY 775 9 99 27:24 27:24 8:50/M
5 Virginia Holt East Setauket NY 838 11 102 27:32 27:32 8:53/M
6 Kaitlyn Probst Stony Brook NY 916 12 125 28:26 28:26 9:10/M
7 Laura Liebowitz Stony Brook NY 861 11 137 28:51 28:51 9:18/M
8 Amber Koeppel Holbrook NY 855 12 138 28:51 28:51 9:18/M
9 Sabrina Middleton Lake Grove NY 884 10 152 29:38 29:38 9:34/M
10 Jennifer Araneo Stony Brook NY 3419 14 180 30:36 30:36 9:52/M
11 Sydney Savickis Kings Park NY 942 11 193 31:12 31:12 10:04/M
12 Ryann DeCrescenzo Stony Brook NY 789 12 214 33:24 33:24 10:46/M
13 Taylor Spellmeyer Jersey City NJ 962 12 245 36:17 36:17 11:42/M
14 Meena Tommasino-Storz East Setauket NY 979 11 255 37:36 37:36 12:08/M
15 Charlotte Glotch Stony Brook NY 825 7 272 42:09 42:09 13:36/M
16 Lily Mignone East Setauket NY 885 12 274 42:41 42:41 13:46/M
17 Addy Doherty Stony Brook NY 3382 14 295 47:18 47:18 15:15/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Olivia Schmitt Stony Brook NY 947 16 42 23:29 23:29 7:35/M
2 Samantha Savickis Kings Park NY 941 16 163 30:01 30:01 9:41/M
3 Hannah Fondacaro East Setauket NY 810 15 171 30:18 30:18 9:46/M
4 Alaina Daly East Islip NY 786 18 175 30:23 30:23 9:48/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alyssa Febbraro Central Islip NY 807 22 62 24:27 24:27 7:53/M
2 Kelsey Lorusso West Haven CT 867 23 134 28:48 28:48 9:17/M
3 Jaclyn Berthiaume Port Jefferson Stati NY 746 24 149 29:30 29:30 9:31/M
4 Megan Gumersal Stony Brook NY 3413 22 162 29:59 29:59 9:40/M
5 Nicole Wagner Babylon NY 3385 24 165 30:04 30:04 9:42/M
6 Kaleigh Gorman Stony Brook NY 827 22 187 31:01 31:01 10:00/M
7 Taylor DaSilva Stony Brook NY 787 22 190 31:06 31:06 10:02/M
8 Erica Domino New York NY 791 23 232 34:56 34:56 11:16/M
9 Nicolina Risco Mount Sinai NY 928 20 269 42:07 42:07 13:35/M
10 Victoria Onorato Port Jefferson Stati NY 905 20 294 47:01 47:01 15:10/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Hannah Callen East Setauket NY 3408 28 46 23:42 23:42 7:39/M
2 Laurel Ohe East Setauket NY 904 27 70 25:07 25:07 8:06/M
3 Natalie Mackow East Setauket NY 3405 26 75 25:36 25:36 8:15/M
4 Sarah McDermott Oakdale NY 880 25 105 27:33 27:33 8:53/M
5 Aimee Ronzetti East Northport NY 934 29 127 28:33 28:33 9:13/M
6 Alexandra Porcu Port Jefferson Stati NY 913 27 128 28:34 28:34 9:13/M
7 Meghan Molano East Setauket NY 886 25 140 28:54 28:54 9:19/M
8 Allison Hoefener East Setauket NY 834 27 146 29:14 29:14 9:26/M
9 Amy Maskell Hauppauge NY 877 26 173 30:22 30:22 9:48/M
10 Brittani Burrows Stony Brook NY 761 28 184 30:45 30:45 9:55/M
11 Jayne Thide Northport NY 970 26 207 32:32 32:32 10:30/M
12 Anna Li Ronkonkoma NY 859 29 218 33:36 33:36 10:50/M
13 Julianne Domino New York NY 792 27 241 36:02 36:02 11:37/M
14 Nancy Swezey Patchogue NY 967 29 256 38:12 38:12 12:19/M
15 Michele D'Angelo Stony Brook NY 3371 25 270 42:08 42:08 13:35/M
16 Xiaoyu Zhao Stony Brook NY 3314 27 275 42:59 42:59 13:52/M
17 Patricia Rodriguez Lugo Ridge NY 930 25 301 48:07 48:07 15:31/M
18 Maureen Purdy Ridge NY 917 28 302 48:07 48:07 15:31/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Jones Stony Brook NY 844 31 20 21:34 21:34 6:57/M
2 Amy Raupp Stony Brook NY 922 33 108 27:37 27:37 8:55/M
3 Kathryn O'Dwyer Huntington NY 900 34 157 29:49 29:49 9:37/M
4 Anna Kogan Melville NY 3378 34 158 29:51 29:51 9:38/M
5 Debra Holden Massapequa NY 836 32 159 29:54 29:54 9:39/M
6 Lisa Santeramo Stony Brook NY 937 34 178 30:33 30:33 9:51/M
7 Donna Mincieli Kings Park NY 3356 31 195 31:36 31:36 10:12/M
8 Michelle Kellner Hicksville NY 850 32 220 33:51 33:51 10:55/M
9 Amanda Jones Mount Sinai NY 845 31 228 34:39 34:39 11:11/M
10 Allison Marchese New York NY 870 30 246 36:17 36:17 11:42/M
11 Margaret Maloney Stony Brook NY 868 31 250 36:58 36:58 11:55/M
12 Cherry Yaibuathes Holbrook NY 998 30 287 46:07 46:07 14:53/M
13 Emily Giammanco Port Jefferson Stati NY 822 34 313 58:29 58:29 18:52/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elizabeth Enxuto Port Jefferson Stati NY 802 36 52 24:05 24:05 7:46/M
2 Eileen Cole Port Jefferson Stati NY 774 38 100 27:28 27:28 8:52/M
3 Blanca Reyes Bay Shore NY 924 36 104 27:33 27:33 8:53/M
4 Susan Sorbera Stony Brook NY 959 37 132 28:46 28:46 9:17/M
5 Emily Prinzeulli East Setauket NY 3403 38 143 29:05 29:05 9:23/M
6 Sofia Gerolemos Smithtown NY 3379 35 160 29:56 29:56 9:39/M
7 MaryEllen Schneider Port Jefferson Stati NY 949 38 172 30:21 30:21 9:47/M
8 Melissa Wrenn Saint James NY 3365 37 179 30:35 30:35 9:52/M
9 Kristin Harrison East Setauket NY 828 36 208 32:34 32:34 10:30/M
10 Laura Galati Rocky Point NY 819 37 254 37:31 37:31 12:06/M
11 Christina Kellner Jersey City NJ 851 39 281 44:35 44:35 14:23/M
12 Sasha-Ann Thompson Coram NY 972 36 286 45:55 45:55 14:49/M
13 Deanne Rogers Stony Brook NY 931 39 304 48:16 48:16 15:34/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bernice Garcia Centereach NY 820 42 101 27:30 27:30 8:52/M
2 Danielle Forsythe Stony Brook NY 813 42 118 28:05 28:05 9:04/M
3 Jae-Sook Park East Setauket NY 908 41 136 28:50 28:50 9:18/M
4 Dana Brun Stony Brook NY 757 44 164 30:03 30:03 9:42/M
5 Kristine Urea Port Jefferson NY 982 43 174 30:23 30:23 9:48/M
6 Caroline Costanza Stony Brook NY 782 44 183 30:44 30:44 9:55/M
7 Lori Kaley Stony Brook NY 848 44 206 32:22 32:22 10:26/M
8 Karen Smrek Port Jefferson NY 958 42 233 35:12 35:12 11:21/M
9 Elyssa Werner East Setauket NY 992 41 243 36:13 36:13 11:41/M
10 Christine Martinek Patchogue NY 875 42 264 41:48 41:48 13:29/M
11 VIKTORIA NEUS Sound Beach NY 896 42 265 41:50 41:50 13:30/M
12 MELISSA ALTHOLTZ East Setauket NY 733 44 279 43:30 43:30 14:02/M
13 Monica Rogers Port Jefferson Stati NY 932 40 297 47:33 47:33 15:20/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Sloat Stony Brook NY 957 46 103 27:32 27:32 8:53/M
2 Christine Silverman Stony Brook NY 3424 45 114 27:56 27:56 9:01/M
3 Susan Belli Stony Brook NY 3394 49 130 28:36 28:36 9:14/M
4 Joanne Davila Stony Brook NY 788 49 139 28:51 28:51 9:18/M
5 Julie Weinheimer Coram NY 3407 49 155 29:49 29:49 9:37/M
6 Christine Fanning Mount Sinai NY 805 46 181 30:39 30:39 9:53/M
7 Erin McCoy Lake Grove NY 879 45 182 30:43 30:43 9:55/M
8 Deana Tietjen Mount Sinai NY 3427 45 215 33:25 33:25 10:47/M
9 Christine Vella Lake Grove NY 3391 49 221 33:58 33:58 10:57/M
10 Patricia Seegers Babylon NY 3388 46 231 34:51 34:51 11:15/M
11 Gina Lollo East Setauket NY 866 45 236 35:46 35:46 11:32/M
12 Liz Simon Hauppauge NY 955 45 239 35:57 35:57 11:36/M
13 Susan Katz Smithtown NY 3418 46 259 39:25 39:25 12:43/M
14 Melissa Tommasino-Storz East Setauket NY 978 45 261 39:59 39:59 12:54/M
15 Donna Bolognesi Port Jefferson Stati NY 748 46 262 41:14 41:14 13:18/M
16 Jennifer Savickis Kings Park NY 939 45 266 41:58 41:58 13:32/M
17 Kathryn Comiskey East Setauket NY 776 45 288 46:36 46:36 15:02/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Roxanne Brockner Mount Sinai NY 3317 50 58 24:21 24:21 7:51/M
2 Karen McGregor Centereach NY 3406 51 107 27:36 27:36 8:54/M
3 Natalie Thompson Woodbury NY 3428 50 124 28:26 28:26 9:10/M
4 Dawn Morgan Stony Brook NY 890 50 150 29:35 29:35 9:33/M
5 Nicole Sampson East Setauket NY 3421 50 154 29:42 29:42 9:35/M
6 Dianne Fitzpatrick East Setauket NY 3416 50 156 29:49 29:49 9:37/M
7 Andrea Sawyers Stony Brook NY 943 51 186 31:01 31:01 10:00/M
8 Patti Schmitt Stony Brook NY 945 52 192 31:10 31:10 10:03/M
9 Celeste Rice Stony Brook NY 926 50 204 32:18 32:18 10:25/M
10 Annie Ford East Setauket NY 812 52 219 33:50 33:50 10:55/M
11 Laura Ewall Stony Brook NY 803 52 227 34:36 34:36 11:10/M
12 Christine Villanueva Bohemia NY 988 51 277 43:28 43:28 14:01/M
13 Barbara Heedles Hauppauge NY 3422 52 283 44:48 44:48 14:27/M
14 LYNN MCGINLEY East Setauket NY 3351 50 310 48:26 48:26 15:37/M
15 Laurie Favaloro Port Jefferson Stati NY 806 52 315 58:37 58:37 18:55/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Colleen Moore Port Jefferson Stati NY 889 55 235 35:33 35:33 11:28/M
2 Kellie Gumersal Stony Brook NY 3412 56 242 36:09 36:09 11:40/M
3 Lisa Molano East Setauket NY 888 56 247 36:24 36:24 11:45/M
4 Denise Barry Wading River NY 3386 55 257 38:17 38:17 12:21/M
5 Sue Ann Sisto East Setauket NY 956 58 267 41:58 41:58 13:32/M
6 Elisabeth Barrows Port Jefferson Stati NY 745 59 276 43:10 43:10 13:55/M
7 Patricia Brooks Bohemia NY 756 56 278 43:28 43:28 14:01/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Peggy Tuttle Shoreham NY 981 61 142 29:01 29:01 9:22/M
2 Jo Ann Ingrao Ehlers Stony Brook NY 840 60 194 31:24 31:24 10:08/M
3 Lynn Ingrao Smithtown NY 839 63 260 39:31 39:31 12:45/M
4 Linda Simon Jericho NY 954 62 273 42:18 42:18 13:39/M
5 Elizabeth Quirk Patchogue NY 920 60 289 46:46 46:46 15:05/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lucia Martinek Ronkonkoma NY 872 69 252 37:13 37:13 12:00/M
2 Gail Hoefener East Setauket NY 832 65 280 44:34 44:34 14:23/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tom Holowka Port Jefferson NY 3404 30 1 17:49 17:49 5:45/M
2 Corey Hirschman Saint James NY 831 40 2 18:26 18:26 5:57/M
3 Gregory Shank Saint James NY 951 25 3 18:38 18:38 6:01/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelby Bishop-Scioki Ronkonkoma NY 747 14 4 19:02 19:02 6:08/M
2 Matt Cracchiola Saint James NY 783 12 6 20:05 20:05 6:29/M
3 Andrew Araneo Stony Brook NY 740 12 8 20:14 20:14 6:32/M
4 Brennan Foster Stony Brook NY 814 14 9 20:14 20:14 6:32/M
5 DOUGLAS ANTAKY Smithtown NY 737 10 11 20:31 20:31 6:37/M
6 Jack Thornton Stony Brook NY 975 14 14 20:51 20:51 6:44/M
7 Brian Liebowitz Stony Brook NY 860 10 15 20:57 20:57 6:45/M
8 Zachary Lam Stony Brook NY 3373 14 26 22:21 22:21 7:13/M
9 George Austin Stony Brook NY 742 9 38 23:16 23:16 7:30/M
10 Ryan Fagan Stony Brook NY 3390 14 47 23:47 23:47 7:40/M
11 Zachary Young Stony Brook NY 1000 10 51 24:02 24:02 7:45/M
12 Wes Silverman Stony Brook NY 3425 11 55 24:18 24:18 7:50/M
13 Brendan Clarkin Centereach NY 773 11 77 25:42 25:42 8:17/M
14 Rowan Dunn Stony Brook NY 798 9 83 26:05 26:05 8:25/M
15 Ryan Eno East Northport NY 801 13 84 26:05 26:05 8:25/M
16 Nicholas Danza Saint James NY 3395 14 86 26:18 26:18 8:29/M
17 Mathew Belli Stony Brook NY 3393 14 87 26:19 26:19 8:29/M
18 Hunter Morgan Stony Brook NY 892 11 88 26:20 26:20 8:30/M
19 Brody Morgan Stony Brook NY 893 9 90 26:28 26:28 8:32/M
20 Leif Halrovsen East Setauket NY 3402 14 110 27:42 27:42 8:56/M
21 Elijah Lam Stony Brook NY 3374 10 141 29:00 29:00 9:21/M
22 Nicholas Cherival East Setauket NY 3376 9 161 29:57 29:57 9:40/M
23 Thomas Jablonsky East Setauket NY 842 10 201 32:12 32:12 10:23/M
24 Thomas Koeppel Holbrook NY 856 9 203 32:18 32:18 10:25/M
25 Ryan Cartisano East Setauket NY 771 13 213 33:02 33:02 10:39/M
26 Enzo Brun Stony Brook NY 758 11 222 34:12 34:12 11:02/M
27 Liam Connolly Ronkonkoma NY 781 13 223 34:12 34:12 11:02/M
28 Jacob Fondacaro East Setauket NY 811 13 238 35:53 35:53 11:35/M
29 Ryan Conety Farmingville NY 780 10 244 36:16 36:16 11:42/M
30 Jake Cassidy East Setauket NY 3364 14 258 39:21 39:21 12:42/M
31 KIERAN MCGINLEY East Setauket NY 3350 14 291 46:48 46:48 15:06/M
32 Cameron Glotch Stony Brook NY 826 5 305 48:17 48:17 15:35/M
33 Michael Conety Farmingville NY 779 14 306 48:22 48:22 15:36/M
34 Hayden Camarda Port Jefferson NY 766 11 312 49:23 49:23 15:56/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Bogush East Setauket NY 3360 17 33 22:38 22:38 7:18/M
2 Kyle Cassidy East Setauket NY 3363 19 36 22:55 22:55 7:24/M
3 Phillip Foucher East Setauket NY 816 15 133 28:47 28:47 9:17/M
4 Connor Stafford East Setauket NY 964 16 170 30:18 30:18 9:46/M
5 WILLIAM MCGINLEY East Setauket NY 3352 19 290 46:47 46:47 15:05/M
6 Charles Werner Port Jefferson Stati NY 994 19 293 47:00 47:00 15:10/M
7 CONNOR MCGINLEY East Setauket NY 3349 17 308 48:26 48:26 15:37/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Steven Mahon East Setauket NY 3368 24 23 22:06 22:06 7:08/M
2 Jack Harvazinski East Setauket NY 829 22 24 22:10 22:10 7:09/M
3 Scott Sanders East Setauket NY 936 22 27 22:22 22:22 7:13/M
4 Jeff Bohn East Setauket NY 3359 21 30 22:28 22:28 7:15/M
5 Edward Carey Hawthorne NY 769 23 34 22:44 22:44 7:20/M
6 Zach Zanone Stony Brook NY 3313 22 49 23:59 23:59 7:44/M
7 Ryu DongHyun Stony Brook NY 793 22 79 25:49 25:49 8:20/M
8 Nate Reynolds Endicott NY 925 24 92 26:40 26:40 8:36/M
9 Brandon Martinez Port Jefferson Stati NY 876 21 94 26:47 26:47 8:38/M
10 Stephan Broderick Stony Brook NY 755 24 135 28:49 28:49 9:18/M
11 Jonathan Velazquez Hauppauge NY 987 22 210 32:50 32:50 10:35/M
12 Jim Hurley Greenlawn NY 3383 23 299 47:47 47:47 15:25/M
13 Jovan Booker Port Jefferson Stati NY 752 22 317 58:38 58:38 18:55/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matt Flamman New York NY 808 28 7 20:10 20:10 6:30/M
2 Eric St. Germain Port Jefferson Stati NY 963 27 12 20:32 20:32 6:37/M
3 Ross Edmunds Port Jefferson Stati NY 744 29 21 21:41 21:41 7:00/M
4 Tyler Marchese New York NY 871 29 39 23:17 23:17 7:31/M
5 Gregory Thide Northport NY 971 27 45 23:42 23:42 7:39/M
6 Robert Koke East Northport NY 3411 29 53 24:15 24:15 7:49/M
7 Alec Frank Central Islip NY 818 25 60 24:26 24:26 7:53/M
8 Sergiy Nazarenko Ronkonkoma NY 895 29 61 24:27 24:27 7:53/M
9 Dan Butera Nesconset NY 764 28 64 24:48 24:48 8:00/M
10 Zhimin Liu Stony Brook NY 862 28 67 25:00 25:00 8:04/M
11 Andrew Koke Stony Brook NY 3414 26 80 25:52 25:52 8:21/M
12 Robert Rodriguez Port Jefferson Stati NY 929 29 115 28:00 28:00 9:02/M
13 Douglas Sheahan Stony Brook NY 952 25 129 28:34 28:34 9:13/M
14 Stephen Soussa Port Jefferson Stati NY 961 25 166 30:09 30:09 9:44/M
15 Steven Velazquez Hauppauge NY 986 26 185 30:50 30:50 9:57/M
16 John Cuff Ridge NY 785 25 300 48:07 48:07 15:31/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 WILLIAM O'DWYER Huntington NY 901 34 10 20:21 20:21 6:34/M
2 Thomas O'Dwyer East Setauket NY 902 30 31 22:37 22:37 7:18/M
3 Douglas Butera Nesconset NY 763 30 43 23:38 23:38 7:37/M
4 Michael Long Smithtown NY 3320 31 66 24:59 24:59 8:04/M
5 Nicholas Holowka Cambridge MA 837 30 71 25:09 25:09 8:07/M
6 Owen Cary East Setauket NY 3417 31 98 27:22 27:22 8:50/M
7 Anthony Andreach Stony Brook NY 736 31 126 28:29 28:29 9:11/M
8 Michael Bowe Islip NY 753 34 144 29:09 29:09 9:24/M
9 Matthew Purdy Ridge NY 918 30 303 48:08 48:08 15:32/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Roseman East Setauket NY 935 36 17 21:02 21:02 6:47/M
2 Bill Ciraco East Setauket NY 3415 36 25 22:15 22:15 7:11/M
3 Brian Axman Nesconset NY 3316 38 32 22:37 22:37 7:18/M
4 Mathew Cary Stony Brook NY 3389 36 44 23:42 23:42 7:39/M
5 Timothy Carey Port Jefferson NY 768 39 50 24:02 24:02 7:45/M
6 Adam Shotland Port Jefferson Stati NY 953 38 57 24:19 24:19 7:51/M
7 Ryan Bohr East Setauket NY 3361 39 69 25:04 25:04 8:05/M
8 Brett Mauser Stony Brook NY 878 37 73 25:25 25:25 8:12/M
9 Ryan Pifko Rocky Point NY 909 39 74 25:32 25:32 8:14/M
10 Jonathan Sorbera Stony Brook NY 960 39 109 27:38 27:38 8:55/M
11 Mike Wisniewski Levittown NY 997 35 113 27:45 27:45 8:57/M
12 Gerard Wrenn Saint James NY 3366 39 211 32:51 32:51 10:36/M
13 Timothy Glotch Stony Brook NY 824 38 271 42:09 42:09 13:36/M
14 Matthew Kellner Jersey City NJ 852 39 282 44:36 44:36 14:23/M
15 Lenny Giammanco Port Jefferson Stati NY 821 35 314 58:30 58:30 18:52/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stephen Probst Stony Brook NY 914 41 41 23:24 23:24 7:33/M
2 Michael Kearns Bay Shore NY 849 40 93 26:44 26:44 8:37/M
3 Matt Dunn Stony Brook NY 799 43 97 27:20 27:20 8:49/M
4 Adam Holden Massapequa NY 835 40 145 29:13 29:13 9:25/M
5 David Morgan Stony Brook NY 891 43 151 29:35 29:35 9:33/M
6 Michael Paik Bayside NY 906 44 177 30:29 30:29 9:50/M
7 Cliff Koeppel Holbrook NY 854 40 191 31:06 31:06 10:02/M
8 Brian Rogers Port Jefferson Stati NY 933 41 296 47:32 47:32 15:20/M
9 James Doherty Stony Brook NY 3381 40 298 47:46 47:46 15:25/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Keith Camacho Babylon NY 3384 47 16 20:59 20:59 6:46/M
2 Mike Vulpis Islip Terrace NY 991 48 48 23:53 23:53 7:42/M
3 Kevin Bullis Port Jefferson NY 759 49 59 24:24 24:24 7:52/M
4 Matthew Nocerino Nesconset NY 897 47 63 24:42 24:42 7:58/M
5 Fred Martinek Patchogue NY 873 47 76 25:41 25:41 8:17/M
6 Frank McCoy Lake Grove NY 3358 45 81 25:53 25:53 8:21/M
7 Todd Oconnell Hauppauge NY 898 48 89 26:23 26:23 8:31/M
8 John Fondacaro East Setauket NY 809 45 111 27:43 27:43 8:56/M
9 Timothy Austin Stony Brook NY 741 48 117 28:02 28:02 9:03/M
10 Brian Savickis Kings Park NY 940 48 148 29:29 29:29 9:31/M
11 Michael Amato Stony Brook NY 734 49 168 30:17 30:17 9:46/M
12 Kirt Vovou Bethpage NY 990 49 198 31:52 31:52 10:17/M
13 Kirk Jablonsky East Setauket NY 841 45 200 32:11 32:11 10:23/M
14 Dominic Lollo East Setauket NY 865 45 202 32:14 32:14 10:24/M
15 Christian DiPaler Mount Sinai NY 3426 48 216 33:25 33:25 10:47/M
16 Adam Seligson Huntington Station NY 950 47 226 34:32 34:32 11:08/M
17 Marc Foucher East Setauket NY 815 49 230 34:48 34:48 11:14/M
18 Jason Kahn Port Jefferson NY 847 45 237 35:49 35:49 11:33/M
19 Gary Martinek Patchogue NY 874 45 240 36:00 36:00 11:37/M
20 Ed Adams Patchogue NY 3409 45 251 37:11 37:11 12:00/M
21 Ralph Perricelli Woodbury NY 3429 48 263 41:22 41:22 13:21/M
22 Marc Werner Port Jefferson Stati NY 993 47 316 58:37 58:37 18:55/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Marc Anderes Stony Brook NY 735 50 22 21:49 21:49 7:02/M
2 David Parker Shelter Island NY 3392 51 35 22:46 22:46 7:21/M
3 Christopher Vachris East Setauket NY 983 52 40 23:19 23:19 7:31/M
4 Brent Young Stony Brook NY 3263 50 54 24:16 24:16 7:50/M
5 Peter Morelli East Setauket NY 3369 54 65 24:58 24:58 8:03/M
6 Robert Grober East Setauket NY 3370 53 68 25:02 25:02 8:05/M
7 Robert Rate Selden NY 921 51 95 26:50 26:50 8:39/M
8 Marty Schmitt Stony Brook NY 946 52 96 27:11 27:11 8:46/M
9 Jeffrey Rosenhing Westbury NY 3401 54 112 27:44 27:44 8:57/M
10 Peter Canese Smithtown NY 767 54 119 28:08 28:08 9:05/M
11 John Kearney West Hempstead NY 3319 50 121 28:21 28:21 9:09/M
12 Robert Spagnoli Stony Brook NY 3375 54 123 28:22 28:22 9:09/M
13 Scott Middleton Lake Grove NY 883 54 153 29:39 29:39 9:34/M
14 Perry Cassidy East Setauket NY 3362 50 169 30:17 30:17 9:46/M
15 Brian Storz East Setauket NY 965 50 199 32:07 32:07 10:22/M
16 Wenzheng Zhao Stony Brook NY 3315 53 205 32:20 32:20 10:26/M
17 Ralph Cartisano East Setauket NY 770 50 212 32:58 32:58 10:38/M
18 Roland Bain East Setauket NY 3377 53 217 33:34 33:34 10:50/M
19 Glenn Denzler West Islip NY 790 54 229 34:40 34:40 11:11/M
20 Michael Reilly Merrick NY 923 54 248 36:31 36:31 11:47/M
21 Richard Villanueva Bohemia NY 989 51 268 42:01 42:01 13:33/M
22 Michael Heedles Hauppauge NY 3423 54 284 44:49 44:49 14:27/M
23 Brian McGinley East Setauket NY 3348 50 309 48:26 48:26 15:37/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dale Drueckhammer Centereach NY 797 55 13 20:50 20:50 6:43/M
2 Rick Johnson Kings Park NY 3420 58 37 23:07 23:07 7:27/M
3 Jerry Crennan Patchogue NY 784 58 78 25:44 25:44 8:18/M
4 Charles Mandemaker Smithtown NY 869 57 85 26:12 26:12 8:27/M
5 Dominick Logiudice Patchogue NY 864 58 116 28:00 28:00 9:02/M
6 Paul Molano East Setauket NY 887 57 122 28:21 28:21 9:09/M
7 Joe Marotta Commack NY 3357 58 196 31:37 31:37 10:12/M
8 Bill Lofmark Ronkonkoma NY 3380 57 197 31:45 31:45 10:15/M
9 Anthony Velazquez Hauppauge NY 985 57 234 35:21 35:21 11:24/M
10 Joseph Ahearn Farmingville NY 732 58 307 48:23 48:23 15:36/M
11 Joseph Camarda Port Jefferson NY 765 55 311 49:21 49:21 15:55/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Landini Smithtown NY 857 64 56 24:18 24:18 7:50/M
2 Daniel O'Donnell Smithtown NY 899 63 91 26:29 26:29 8:33/M
3 Thomas Tully Port Jefferson NY 980 61 120 28:17 28:17 9:07/M
4 Thomas Kellner Holbrook NY 853 63 189 31:06 31:06 10:02/M
5 James Suazo Stony Brook NY 966 61 225 34:29 34:29 11:07/M
6 Marty Fox East Setauket NY 817 62 249 36:40 36:40 11:50/M
7 WIlliam Burrows Bellport NY 762 62 253 37:25 37:25 12:04/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Len Carolan East Setauket NY 3367 66 106 27:34 27:34 8:54/M
2 Richard Hoefener East Setauket NY 833 69 167 30:11 30:11 9:44/M
3 Samuel Taube Port Jefferson NY 969 69 176 30:25 30:25 9:49/M
4 Michael Jezewski Centereach NY 843 69 209 32:37 32:37 10:31/M
5 Steve Shultz Brightwaters NY 3372 66 285 44:56 44:56 14:30/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Lazzaro Ridge NY 858 70 72 25:13 25:13 8:08/M
2 Vincent LoCicero Port Jefferson NY 863 72 131 28:40 28:40 9:15/M
3 Lewis Thornton Medford NY 973 73 147 29:14 29:14 9:26/M
Top

Male 75 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Floyd Thornton Ronkonkoma NY 974 77 188 31:04 31:04 10:01/M
2 Michael Ogazon Garden City NY 3387 75 224 34:25 34:25 11:06/M
3 Dan Dooley Mount Sinai NY 794 81 292 46:52 46:52 15:07/M