2016 R2r Run to Remember 5K Run/Walk

Age Group Results

May 15, 2016


Just - In - Time - Racing


Men: Top Finishers 0- 9 10-11 12-13 14-15 16-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 0- 9 10-11 12-13 14-15 16-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Hannah Connolly-Sporing Southampton NY 3601 19 13 20:13.3 20:13.3 6:31/M
2 Isabella Burke East Moriches NY 3444 12 23 22:29.9 22:29.9 7:15/M
3 Madison Stromski Jamesport NY 3597 13 24 22:34.1 22:34.1 7:17/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Martha Kennelly Mattituck NY 3582 1 129 55:48.1 55:48.1 18:00/M
Top

Female 10 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Morgan Stromski Jamesport NY 3596 10 65 29:35.1 29:35.1 9:33/M
2 Adriana Veliz Riverhead NY 3542 10 112 47:39.1 47:39.1 15:22/M
Top

Female 12 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Shannon O'Brien Laurel NY 3506 12 42 26:38.3 26:38.3 8:35/M
Top

Female 14 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Karyn Borner Calverton NY 3440 15 47 26:58.1 26:58.1 8:42/M
Top

Female 16 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Megan Carrick Riverhead NY 3451 17 33 23:46.6 23:46.6 7:40/M
2 Annie Connolly-Sporing Southampton NY 3602 18 45 26:47.9 26:47.9 8:38/M
3 Natalie Scura Wading River NY 3530 17 63 29:24.4 29:24.4 9:29/M
4 Carley Hayon Riverhead NY 3479 17 79 34:18.9 34:18.9 11:04/M
5 Ariana Breest Riverhead NY 3560 16 87 37:59.7 37:59.7 12:15/M
6 luz villeda Riverhead NY 3546 18 93 38:47.5 38:47.5 12:31/M
7 Hayley Bingham Riverhead NY 3439 18 96 40:30.9 40:30.9 13:04/M
8 Dunn Sam Riverhead NY 3578 17 97 40:32.2 40:32.2 13:05/M
9 Jessica Nicholson Calverton NY 3503 18 99 40:32.9 40:32.9 13:05/M
10 Brooke Murphy Riverhead NY 3502 17 101 40:44.9 40:44.9 13:08/M
11 Zoe Krey Riverhead NY 3598 18 102 40:44.9 40:44.9 13:08/M
12 Emily Pearce Riverhead NY 3510 18 103 40:45.3 40:45.3 13:09/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Hautsch East Setauket NY 3478 29 25 22:39.3 22:39.3 7:18/M
2 Maggie Zielinski Mastic NY 3557 22 50 27:37.1 27:37.1 8:55/M
3 Brittany Woznick Oakdale NY 3552 27 54 28:13.1 28:13.1 9:06/M
4 Anna Philcox Wading River NY 3514 26 58 28:50.1 28:50.1 9:18/M
5 Cher Armstrong Riverhead NY 3584 29 68 30:15.5 30:15.5 9:45/M
6 Andrea Diaz BRENTWOOD 3600 20 73 31:37.4 31:37.4 10:12/M
7 Athena Angerhauser Mastic NY 3432 27 81 34:50.1 34:50.1 11:14/M
8 Robin Yates Hampton Bays NY 3554 20 82 34:57.4 34:57.4 11:16/M
9 Trisha McCauley Seaford NY 3497 28 88 38:06.8 38:06.8 12:17/M
10 Mary Caraballo Riverhead NY 3449 20 91 38:22.6 38:22.6 12:23/M
11 Asia Brown Riverhead NY 3442 23 123 52:55.6 52:55.6 17:04/M
12 Shannan Maida Riverhead NY 3492 28 142 1:00:58.5 1:00:58.5 19:40/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Patricia McGoey Riverhead NY 3498 32 46 26:48.6 26:48.6 8:39/M
2 Michelle Wilinski Riverhead NY 3550 38 60 29:06.8 29:06.8 9:23/M
3 Erica Peralta East Setauket NY 3572 32 66 29:36.9 29:36.9 9:33/M
4 Lindasy Finter Riverhead NY 3605 31 69 30:39.5 30:39.5 9:53/M
5 Anne Keillor Wading River NY 3604 30 70 30:39.7 30:39.7 9:53/M
6 Flory Villeda Riverhead NY 3545 35 92 38:47.4 38:47.4 12:31/M
7 Karen Skop Calverton NY 3532 38 106 42:18.9 42:18.9 13:39/M
8 Catie Callaghan Jamesport NY 3692 33 120 51:00.5 51:00.5 16:27/M
9 Constance Capone Manorville NY 3447 38 133 56:44.4 56:44.4 18:18/M
10 Melissa Messina Riverhead NY 3501 39 136 58:51.5 58:51.5 18:59/M
11 Alyson Grassman Ridge NY 3473 38 141 1:00:58.2 1:00:58.2 19:40/M
12 Rebecca Ramsey Calverton NY 3520 38 144 1:01:24.0 1:01:24.0 19:48/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Briana Taylor Wading River NY 3591 43 27 23:10.5 23:10.5 7:28/M
2 Flory Veliz Riverhead NY 3540 41 43 26:40.1 26:40.1 8:36/M
3 Alison Conroy Sayville NY 3455 44 48 27:06.6 27:06.6 8:45/M
4 Jennifer Burke East Moriches NY 3443 42 55 28:22.1 28:22.1 9:09/M
5 Yolanda Thompson Riverhead NY 3573 44 56 28:31.9 28:31.9 9:12/M
6 Maritza Santos Patchogue NY 3525 43 67 29:43.6 29:43.6 9:35/M
7 Amy Gosker Wading River NY 3472 40 72 31:37.1 31:37.1 10:12/M
8 Katy Pettit Rocky Point NY 3512 48 74 32:13.7 32:13.7 10:24/M
9 Linda O'Brien Laurel NY 3507 48 77 33:41.7 33:41.7 10:52/M
10 Crystal Green Jamesport NY 3474 44 85 35:34.4 35:34.4 11:28/M
11 Cassandra Pileggi Montauk NY 3515 45 94 39:14.9 39:14.9 12:39/M
12 Kathleen Timpone Aquebogue NY 3539 44 105 42:11.1 42:11.1 13:36/M
13 Keri Stromski Jamesport NY 3595 42 107 43:01.7 43:01.7 13:53/M
14 Alma Klein Brentwood NY 3489 45 109 45:32.7 45:32.7 14:41/M
15 Jennifer Garrett-Callaghan Moriches NY 3470 47 110 46:01.6 46:01.6 14:51/M
16 sunita rodriguez Patchogue NY 3522 45 114 48:04.8 48:04.8 15:30/M
17 Roberta MacGray Wading River NY 3491 44 116 50:38.4 50:38.4 16:20/M
18 Sarah Peters Shirley NY 3511 41 117 50:39.4 50:39.4 16:20/M
19 Trisha Fragnito Wading River NY 3466 41 118 50:41.2 50:41.2 16:21/M
20 Deborah Ann Miles Riverhead NY 3594 49 121 51:26.2 51:26.2 16:35/M
21 Laverne Oliver Mastic Beach NY 3509 42 124 52:57.5 52:57.5 17:05/M
22 Connie A Kenter Riverhead NY 3487 48 130 55:49.5 55:49.5 18:00/M
23 Pamela Nagorski Wading River NY 3570 41 135 58:32.4 58:32.4 18:53/M
24 Kim Birong Patchogue NY 3579 47 139 1:00:39.8 1:00:39.8 19:34/M
25 Emily Puccio Aquebogue NY 3517 41 147 1:01:51.7 1:01:51.7 19:57/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Deborah Baron Calverton NY 3434 51 49 27:26.9 27:26.9 8:51/M
2 Jackie Andrejack Jamesport NY 3430 52 75 32:34.2 32:34.2 10:30/M
3 Donna Woznick Oakdale NY 3553 54 86 36:39.3 36:39.3 11:49/M
4 Eileen Manitta Wading River NY 3567 52 98 40:32.4 40:32.4 13:05/M
5 Penny Czelatka Riverhead NY 3460 55 100 40:39.9 40:39.9 13:07/M
6 Nancy Carney Riverhead NY 3450 57 115 49:13.1 49:13.1 15:53/M
7 Jean Callaghan Yaphank NY 3693 56 119 51:00.4 51:00.4 16:27/M
8 Traci Viklund Manhasset NY 3544 58 128 55:47.5 55:47.5 18:00/M
9 Antonia Trentacoste Aquebogue NY 3588 54 132 55:50.7 55:50.7 18:01/M
10 Laurie Zaneski Riverhead NY 3556 50 137 58:57.8 58:57.8 19:01/M
11 Diane Miller Patchogue NY 3580 50 140 1:00:40.8 1:00:40.8 19:34/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Steffi Joerq Riverhead NY 3575 66 95 39:56.7 39:56.7 12:53/M
2 Laura Feuerman Hampton Bays NY 3464 63 108 43:26.3 43:26.3 14:01/M
3 Maryann Soika Riverhead NY 3535 62 131 55:49.9 55:49.9 18:00/M
4 Linda Nagorski Calverton NY 3589 66 143 1:01:04.2 1:01:04.2 19:42/M
5 Beth Hennessey Granby CO 3480 68 146 1:01:51.6 1:01:51.6 19:57/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cynthia Brinkman Calverton NY 3441 70 145 1:01:25.6 1:01:25.6 19:49/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Luke Coulter Riverhead NY 3457 17 1 16:56.3 16:56.3 5:28/M
2 eric Cunha Riverhead NY 3458 17 2 16:56.3 16:56.3 5:28/M
3 Joseph Messina Aquebogue NY 3500 18 3 17:53.1 17:53.1 5:46/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Camden Wallace Greenport NY 3549 9 71 30:48.1 30:48.1 9:56/M
Top

Male 10 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cameron Rothwell Wading River NY 3585 11 62 29:12.9 29:12.9 9:25/M
2 Brian Berman Calverton NY 3437 10 64 29:34.4 29:34.4 9:32/M
3 Hunter Fragnito Wading River NY 3465 11 104 41:49.5 41:49.5 13:29/M
4 Pamela Nagorski Wading River NY 3571 10 138 1:00:31.7 1:00:31.7 19:31/M
Top

Male 12 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 William Green Jamesport NY 3475 12 37 25:21.6 25:21.6 8:11/M
2 Luke Boffy Riverhead NY 3583 12 61 29:10.9 29:10.9 9:25/M
Top

Male 14 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryan Carrick Riverhead NY 3452 14 4 18:03.3 18:03.3 5:49/M
2 Anton Majewski Riverhead NY 3581 15 6 18:17.5 18:17.5 5:54/M
3 Ryan Keane Calverton NY 3485 15 10 19:37.9 19:37.9 6:20/M
4 Liam Adipietro Shelter Island NY 3558 14 22 22:21.6 22:21.6 7:13/M
5 Daniel Martin Shelter Island NY 3568 14 34 23:52.2 23:52.2 7:42/M
6 Shane Coleman Manorville NY 3608 14 78 34:17.9 34:17.9 11:04/M
7 Cole Krey Riverhead NY 3599 15 83 35:00.4 35:00.4 11:17/M
Top

Male 16 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Harris Speonk NY 3477 18 7 19:19.6 19:19.6 6:14/M
2 Christian Baron Calverton NY 3433 17 8 19:21.2 19:21.2 6:15/M
3 Peter Cook Wading River NY 3456 17 9 19:33.6 19:33.6 6:18/M
4 Dmytro Dzoban Riverhead NY 3587 18 14 20:33.4 20:33.4 6:38/M
5 Brian Clarie South Jamesport NY 3577 17 17 21:19.9 21:19.9 6:53/M
6 Curtis Flippen Riverhead NY 3576 18 19 21:55.4 21:55.4 7:04/M
7 Dillon Fava Riverhead NY 3603 17 29 23:30.6 23:30.6 7:35/M
8 Noah Markewitz Riverhead NY 3495 18 51 27:37.6 27:37.6 8:55/M
9 Alec Buczynski Riverhead NY 3694 16 52 27:37.9 27:37.9 8:55/M
10 Michael Pozamantir Riverhead NY 3516 18 53 27:44.8 27:44.8 8:57/M
11 Jacob Coleman Manorville NY 3690 16 80 34:21.1 34:21.1 11:05/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anthony Gavlan Riverhead NY 3471 22 5 18:16.6 18:16.6 5:54/M
2 Ryan DiResta Jamesport NY 3462 19 11 19:46.6 19:46.6 6:23/M
3 Marian Dzoban Riverhead NY 3586 20 15 20:46.6 20:46.6 6:42/M
4 Michael Smalling Coram NY 3534 23 20 21:56.6 21:56.6 7:05/M
5 Michael Beierle Calverton NY 3436 22 21 22:12.1 22:12.1 7:10/M
6 Nicholas Cunha Calverton NY 3459 19 32 23:46.6 23:46.6 7:40/M
7 John Castaldo Brentwood NY 3454 24 36 24:45.2 24:45.2 7:59/M
8 Peter Tureski Rocky Point NY 3574 21 84 35:16.1 35:16.1 11:23/M
9 Abner Caraballo Riverhead NY 3448 23 90 38:22.2 38:22.2 12:23/M
10 Daniel Schilpp Riverhead NY 3528 28 125 55:17.4 55:17.4 17:50/M
11 Chris Quackenbush Manhasset NY 3518 23 126 55:17.4 55:17.4 17:50/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Skop Calverton NY 3533 38 28 23:15.4 23:15.4 7:30/M
2 Brian Fowkes East Moriches NY 3590 36 30 23:39.8 23:39.8 7:38/M
3 Stephen Gallagh Ronkonkoma NY 3468 38 44 26:43.9 26:43.9 8:37/M
4 Jamal Davis Riverhead NY 3461 30 57 28:48.4 28:48.4 9:17/M
5 Evan Philcox Wading River NY 3513 33 59 28:50.3 28:50.3 9:18/M
6 James Magee Riverhead NY 3695 30 111 46:23.9 46:23.9 14:58/M
7 Frank Capone Wading River NY 3446 38 134 56:44.7 56:44.7 18:18/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John O'Brien Laurel NY 3508 44 12 19:47.5 19:47.5 6:23/M
2 john manitta Wading River NY 3494 49 16 20:47.2 20:47.2 6:42/M
3 Brandon Berman Calverton NY 3438 43 18 21:26.7 21:26.7 6:55/M
4 Hector Veliz Riverhead NY 3541 43 26 23:00.6 23:00.6 7:25/M
5 Nelson Montalvo Riverhead NY 3592 43 31 23:41.3 23:41.3 7:38/M
6 Neil Russo Calverton NY 3593 45 35 24:31.8 24:31.8 7:55/M
7 Robert Hines Patchogue NY 3481 42 38 25:37.6 25:37.6 8:16/M
8 Joseph Maiorana Shirley 3493 46 39 25:53.1 25:53.1 8:21/M
9 Steven Breest Riverhead NY 3561 45 89 38:13.9 38:13.9 12:20/M
10 John Rossetti Wading River NY 3606 42 113 47:40.2 47:40.2 15:23/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Frank Adipietro Shelter Island NY 3559 57 40 26:15.2 26:15.2 8:28/M
2 Steven Winckler Riverhead NY 3551 54 76 32:49.1 32:49.1 10:35/M
3 Philip Kent Aquebogue NY 3486 51 122 51:26.4 51:26.4 16:35/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Charles McGoey Riverhead NY 3499 64 41 26:25.9 26:25.9 8:31/M
2 George Schilpp Riverhead NY 3526 60 127 55:47.5 55:47.5 18:00/M