2013 Maggie Fischer Cross Bay Swim

Age Group Results

July 12, 2013


Just - In - Time - Racing


Men: 0-29 30-49 50-99
Women: 0-29 30-49 50-99

(5.44 mile swim)

Top

Female 29 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephanie Palmeri 77 25 6 2:13:52.36 2:13:52.36
2 Julia Pucciarelli Clifton Park NY 82 17 12 2:25:52.55 2:25:52.55
3 Leanne Iorio Sayville NY 41 29 18 2:30:04.84 2:30:04.84
4 Isabella Danzi Brightwaters NY 22 16 38 2:52:39.81 2:52:39.81
5 Abby Shelley Brightwaters NY 93 18 41 2:58:38.58 2:58:38.58
6 Geraldine Chapey Bay Shore NY 9 17 67 3:28:12.80 3:28:12.80
7 Laura Bostrom 5 29 70 3:32:52.77 3:32:52.77
8 Brianne Corcoran New York NY 17 23 73 3:38:36.56 3:38:36.56
9 Carissa Stavrakos West Islip NY 96 28 81 3:52:37.55 3:52:37.55
Top

Female 30 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cynthia Rowley Sayville NY 86 33 10 2:24:01.57 2:24:01.57
2 Nadine Moors Rocky Point NY 70 35 13 2:27:03.62 2:27:03.62
3 Erin Miller 68 38 17 2:29:41.16 2:29:41.16
4 Danielle Sullivan West Islip NY 98 36 19 2:30:13.55 2:30:13.55
5 Karen Donnelly Sayville NY 27 46 22 2:34:04.51 2:34:04.51
6 Katrina Lundstedt 54 43 28 2:42:30.84 2:42:30.84
7 Susan Cosentino East Islip NY 18 46 52 3:06:37.55 3:06:37.55
8 Jo Anne Collins Remsenburg NY 15 38 57 3:09:25.97 3:09:25.97
9 Alison Fassnacht Babylon NY 31 33 64 3:21:09.19 3:21:09.19
10 Kathleen Martin Merrick NY 60 39 72 3:38:14.53 3:38:14.53
11 Tara Manzella Shirley NY 59 30 75 3:39:42.70 3:39:42.70
12 Julie Ahern Hanover NH 2 35 76 3:40:12.58 3:40:12.58
13 Stephania Ziems Islip NY 110 44 82 3:53:55.45 3:53:55.45
Top

Female 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Daphne Hoffman Brightwaters NY 40 51 35 2:47:59.74 2:47:59.74
2 Angela King-Horne Bayport NY 46 50 48 3:03:23.64 3:03:23.64
3 Melissa Grappone Yaphank NY 37 51 74 3:39:00.16 3:39:00.16
Top

Male 29 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Sheerin Cranford NJ 92 27 16 2:28:44.20 2:28:44.20
2 John Peters Southampton NY 79 29 36 2:48:30.69 2:48:30.69
3 Corey Luquer West Islip NY 55 24 43 3:00:21.54 3:00:21.54
4 Owen Cole Bay Shore NY 14 18 46 3:01:46.87 3:01:46.87
Top

Male 30 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Thomas Dolan Breezy Point NY 26 45 1 2:01:16.94 2:01:16.94
2 Glenn Cummings West Nyack NY 20 42 2 2:06:58.92 2:06:58.92
3 Robert Toedter Hastings on Hudson NY 101 43 3 2:07:26.64 2:07:26.64
4 Eric Zaratin Aquebogue NY 109 33 4 2:08:27.44 2:08:27.44
5 Shawn Drum East Islip NY 29 43 5 2:08:54.01 2:08:54.01
6 Kenneth Murphy 72 42 7 2:14:19.40 2:14:19.40
7 Richard Wilde Brooklyn NY 106 40 8 2:16:39.26 2:16:39.26
8 Robert McNulty Great River NY 66 44 9 2:17:18.33 2:17:18.33
9 Richard Sweeney Orange CT 100 48 15 2:28:31.86 2:28:31.86
10 Connor Lambert Islip NY 51 33 24 2:38:49.15 2:38:49.15
11 Tom Sconzo Stony Brook NY 91 47 26 2:41:12.35 2:41:12.35
12 Garret Golden Brightwaters NY 36 31 27 2:41:41.39 2:41:41.39
13 Jeff Feeney Long Beach NY 32 46 31 2:45:10.36 2:45:10.36
14 Jim Schaefer Sayville NY 88 48 32 2:45:51.06 2:45:51.06
15 Robert Linger Brookhaven NY 53 48 33 2:46:02.52 2:46:02.52
16 Dean Rothman Deer Park NY 85 34 37 2:51:50.30 2:51:50.30
17 Joseph Silvestri West Sayville NY 95 48 39 2:55:41.49 2:55:41.49
18 Jason Schulz 89 30 44 3:00:23.53 3:00:23.53
19 Tom DiGilio Brightwaters NY 25 41 45 3:01:22.15 3:01:22.15
20 Jonathan Maier 58 49 47 3:02:37.38 3:02:37.38
21 Brian Sieger East Setauket NY 94 39 50 3:06:00.78 3:06:00.78
22 Timothy Daly Garden City NY 21 33 53 3:07:23.17 3:07:23.17
23 Claude Mattessich Brightwaters NY 61 43 55 3:08:29.34 3:08:29.34
24 Christopher Carew West Islip NY 8 40 58 3:11:02.41 3:11:02.41
25 Joseph Fiorillo Brightwaters NY 33 46 61 3:17:32.00 3:17:32.00
26 Justin Galbraith Brightwaters NY 34 44 62 3:17:32.07 3:17:32.07
27 Adam Wernersbach Bay Shore NY 105 41 66 3:26:56.32 3:26:56.32
28 John Hall Bay Shore NY 38 42 71 3:37:45.53 3:37:45.53
29 Matthew Driscoll 28 41 77 3:42:40.11 3:42:40.11
30 Robert Roos Clifton Park NY 84 46 78 3:42:41.25 3:42:41.25
31 Luigi Canepa Huntington Station NY 7 31 79 3:50:20.80 3:50:20.80
Top

Male 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Betz 4 57 11 2:24:15.02 2:24:15.02
2 Mark Sagliocca Brightwaters NY 87 53 14 2:27:26.12 2:27:26.12
3 Patrick Kilgallen Breezy Point NY 45 55 20 2:30:47.61 2:30:47.61
4 Dan Weinlandt New York NY 104 64 21 2:33:29.97 2:33:29.97
5 Reed Halstead Boulder CO 39 51 23 2:36:37.91 2:36:37.91
6 David Fabian Rockville Centre NY 30 54 25 2:39:59.12 2:39:59.12
7 James Morgan New York NY 71 55 29 2:42:39.84 2:42:39.84
8 Mark Dempsey Bay Shore NY 23 54 30 2:43:11.57 2:43:11.57
9 Tom Vautier Wading River NY 102 57 34 2:47:41.79 2:47:41.79
10 John Abernethy Rocky Point NY 1 55 40 2:56:41.76 2:56:41.76
11 Richard Kertzner Calabasas CA 44 63 42 2:59:36.39 2:59:36.39
12 Tim Corcoran Babylon NY 16 51 49 3:04:20.70 3:04:20.70
13 Michael Steinmetz Needham MA 97 66 51 3:06:02.51 3:06:02.51
14 John McLoughlin East Islip NY 65 51 54 3:07:49.86 3:07:49.86
15 Alexander Chefetz New York NY 10 50 56 3:08:55.46 3:08:55.46
16 Geoffrey Ringstad Woodstock MD 83 52 59 3:12:47.80 3:12:47.80
17 Jim Sconzo 90 57 60 3:15:14.00 3:15:14.00
18 Basil Palmeri 76 53 63 3:19:35.64 3:19:35.64
19 Don Podesta 81 61 65 3:26:36.12 3:26:36.12
20 Michael Luvin Rockville Centre NY 57 54 68 3:28:19.80 3:28:19.80
21 Curtis Barteau Bay Shore NY 3 60 69 3:31:53.49 3:31:53.49
22 Bryan McLoughlin Islip NY 64 56 80 3:50:48.50 3:50:48.50
23 Dave Williams Brightwaters NY 107 57 83 4:02:41.98 4:02:41.98