Bellmore Striders Independence Day Run

Age Group Results

July 04, 2015


Just - In - Time - Racing


Men: Top Finishers 0-12 13-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-89
Women: Top Finishers 0-12 13-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jen Dagan Middle Island 985 31 1 32 24:16 24:16 6:04/M
2 Shari Klarfeld Plainview 1949 34 1 33 24:27 24:27 6:07/M
3 Nicole Cronin Babylon 586 23 1 34 24:31 24:31 6:08/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stansell Danu Islip 1491 0 1 254 34:10 34:10 8:33/M
2 Bardin Althea New York 1485 0 1 268 34:43 34:43 8:41/M
3 Marissa McDoughall Ronkonkoma 945 9 1 341 37:40 37:40 9:25/M
4 Leanna Trefcer Bellmore 936 8 1 388 39:43 39:43 9:56/M
5 Sather Sydney Bellmore 1939 12 1 462 42:44 42:44 10:41/M
6 King Rachel Jerricho 905 1 1 553 51:51 51:51 12:58/M
Top

Female 13 to 18

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Olivia Conlon Bellmore 570 15 1 75 27:18 27:18 6:50/M
2 Kaitlin Veiel Holbrook 835 17 1 139 29:50 29:50 7:28/M
3 Jillian Conlon Bellmore 569 13 1 178 31:29 31:29 7:52/M
4 Hightower Rosemarie West Islip 1440 14 1 185 31:38 31:38 7:55/M
5 Berberis Angela Huntington 934 15 1 233 33:09 33:09 8:17/M
6 Theresa Mattei New Hyde Park 866 17 1 284 35:05 35:05 8:46/M
7 Taylor O'Brien Bellmore 1984 16 1 309 35:53 35:53 8:58/M
8 Kunzmann Stephanie Mariettta GA 884 18 1 347 37:50 37:50 9:28/M
9 Condoluci Lisa N. Bellmore 1447 18 1 348 37:52 37:52 9:28/M
10 Karin Durels Wantagh 1987 18 1 349 37:52 37:52 9:28/M
11 Julie Aronsky 1788 13 1 363 38:45 38:45 9:41/M
12 Ciara Marsh Massapequa 719 14 1 390 39:45 39:45 9:56/M
13 Eliza Ostrofsky Bellmore 764 13 1 411 40:53 40:53 10:13/M
14 Trousdell Alyssa Bellmore 1998 13 1 416 41:16 41:16 10:19/M
15 Kunzmann Lissette Mariettta GA 885 15 1 432 41:33 41:33 10:23/M
16 Julia Conniff Merrick 573 15 1 459 42:42 42:42 10:41/M
17 Monica Mattei New Hyde Park 867 15 1 524 47:14 47:14 11:49/M
18 Catherine Bonacasa Bellmore 528 18 1 561 53:28 53:28 13:22/M
19 Angelina Bonacasa Bellmore 526 15 1 600 1:07:44 1:07:44 16:56/M
20 Rosalie Bonacasa Bellmore 527 17 1 603 1:08:13 1:08:13 17:03/M
Top

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dorsky Lauren Huntington 1486 20 1 69 27:03 27:03 6:46/M
2 Milo Danielle West Islip 1973 20 1 71 27:10 27:10 6:48/M
3 Fiume Melanie Plainview 1988 20 1 91 28:10 28:10 7:03/M
4 Lauren Zakhelm Philadelphia, PA 859 23 1 115 29:09 29:09 7:17/M
5 Reilly Rebecca Wantagh 889 23 1 166 30:45 30:45 7:41/M
6 Carlson Elizabeth Merrick 1444 19 1 174 31:13 31:13 7:48/M
7 Becky Derison Dix Hills 611 21 1 197 32:07 32:07 8:02/M
8 Wallace Cora Point Pleasant 971 22 1 223 32:49 32:49 8:12/M
9 Alexandra Giorgos Bellmore 653 22 1 240 33:33 33:33 8:23/M
10 Kerin Cunningham East Meadow 587 23 1 282 35:00 35:00 8:45/M
11 Sara Lemke Merrick 701 19 1 370 39:04 39:04 9:46/M
12 Sugendorph Samantha Bellmore 1773 22 1 381 39:32 39:32 9:53/M
13 Savoia Catherine Haverstraw 1976 23 1 382 39:32 39:32 9:53/M
14 Dunn Shannon Wantagh 1990 23 1 428 41:29 41:29 10:22/M
15 Casey Sneider Centereach 1782 22 1 460 42:43 42:43 10:41/M
16 Lauren Conniff Merrick 574 20 1 497 45:04 45:04 11:16/M
17 Megan Hallquest East Meadow 665 24 1 503 45:20 45:20 11:20/M
18 Nicole Mulvey Merrick 753 20 1 604 1:08:13 1:08:13 17:03/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Kirsch Stony Brook 690 26 1 116 29:11 29:11 7:18/M
2 Bonanni lisa Selden 1975 28 1 152 30:16 30:16 7:34/M
3 Melissa West Massapequa 850 26 1 163 30:39 30:39 7:40/M
4 Ekber Hatira New York 1955 26 1 214 32:33 32:33 8:08/M
5 Erica Cazenenve Baldwin 1780 28 1 243 33:38 33:38 8:25/M
6 Bauer Alison Hoboken 978 26 1 264 34:34 34:34 8:39/M
7 Jessica Dzienius Bellmore 621 26 1 273 34:46 34:46 8:42/M
8 Kathleen Cascio Long Beach 556 29 1 299 35:37 35:37 8:54/M
9 Bennett Amanda Wantagh 1494 25 1 313 36:06 36:06 9:02/M
10 Courtney Secada Wantagh 800 29 1 316 36:32 36:32 9:08/M
11 Brianne Lustenring Massapequa 709 26 1 320 36:45 36:45 9:11/M
12 Amy Yeucharis Babylon 857 27 1 325 37:01 37:01 9:15/M
13 Murphy Laurel Amityville 1446 29 1 352 37:58 37:58 9:30/M
14 Sofia Tolentino Brooklyn 1481 26 1 414 41:12 41:12 10:18/M
15 Naomi Hansen New York 907 29 1 465 42:50 42:50 10:43/M
16 Pamela Karchinski Bellmore 686 27 1 495 44:58 44:58 11:15/M
17 Kellie Clifford Bellmore 565 28 1 511 46:06 46:06 11:32/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Melissa Moschetto Long Beach 1781 34 1 38 24:50 24:50 6:13/M
2 Perno Grosser Kelly Seaford 904 32 1 43 25:01 25:01 6:15/M
3 Petrina Jessica Old Bethpage 991 33 1 64 26:45 26:45 6:41/M
4 Donna Battiste Wantagh 517 33 1 105 28:52 28:52 7:13/M
5 Lauren Coonan Malverne 1790 30 1 272 34:46 34:46 8:42/M
6 Jones Krity N. Bellmore 910 32 1 314 36:18 36:18 9:05/M
7 Kristi Lay Bellmore 696 33 1 327 37:06 37:06 9:17/M
8 Kelly Forquignon Massapequa 640 34 1 355 38:11 38:11 9:33/M
9 Miller Laura Mineola 1504 33 1 423 41:24 41:24 10:21/M
10 Paniagun Saira Massapequa 1923 34 1 438 41:48 41:48 10:27/M
11 McGuire Cyndi Levittown 924 33 1 447 42:17 42:17 10:34/M
12 Kelly Portnay Wantagh 777 33 1 451 42:28 42:28 10:37/M
13 Stephanie Perceval Lynbrook 1457 33 1 453 42:33 42:33 10:38/M
14 Lisa Verdolino Mineola 836 33 1 467 43:07 43:07 10:47/M
15 Laura Softy Bethpage 811 30 1 520 46:57 46:57 11:44/M
16 Colleen Deere Bellmore 598 31 1 534 48:29 48:29 12:07/M
17 Heather Softy Bethpage 812 32 1 536 48:33 48:33 12:08/M
18 Susan Werner Massapequa 849 32 1 537 48:34 48:34 12:09/M
19 Jennie McGuire Merrick 731 30 1 557 52:55 52:55 13:14/M
20 Kristin McDonough Merrick 725 32 1 576 56:34 56:34 14:09/M
21 Fowler Anisa West Hempstead 876 31 1 578 56:44 56:44 14:11/M
22 Rivera Rebecca Massapequa Park 922 32 1 587 1:01:15 1:01:15 15:19/M
23 Young Marci Babylon 1449 32 1 605 1:08:46 1:08:46 17:12/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tara Wilson West Islip 960 38 1 66 26:51 26:51 6:43/M
2 Stephanie Arnell Bellmore 513 37 1 84 27:50 27:50 6:58/M
3 Reyes Faith Fresh Meadows 965 39 1 182 31:36 31:36 7:54/M
4 Catie Zientarski Bellmore 861 37 1 204 32:21 32:21 8:05/M
5 Sully Turner Ozone Park 829 37 1 252 34:04 34:04 8:31/M
6 Giordano Helene Bellmore 1448 38 1 253 34:05 34:05 8:31/M
7 Batkin Sharon Rockville Centre 1961 38 1 257 34:21 34:21 8:35/M
8 Eileen Prymaczek Whitestone 779 38 1 303 35:40 35:40 8:55/M
9 Pisano Tracey West Islip 1787 36 1 319 36:42 36:42 9:11/M
10 Roberts Katie Princton WV 1798 35 1 356 38:14 38:14 9:34/M
11 Destafano Melissa East Meadow 943 36 1 398 40:07 40:07 10:02/M
12 Matthews Nicole East Meadow 942 35 1 399 40:07 40:07 10:02/M
13 DeGirolamo Luisa Bellmore 1484 37 1 419 41:19 41:19 10:20/M
14 Erica Misorek Syosset 1506 37 1 437 41:48 41:48 10:27/M
15 Tiffany Gordon Island Park 656 37 1 455 42:34 42:34 10:39/M
16 Emily Chan Forest Hills 1933 36 1 457 42:40 42:40 10:40/M
17 Monica Tamayo Oyster Bay 818 35 1 471 43:19 43:19 10:50/M
18 Robyn Rothman Briarwood 793 37 1 475 43:24 43:24 10:51/M
19 Johnson Suzanne N. Bellmore 1487 37 1 493 44:39 44:39 11:10/M
20 Janne Stein Central Islip 916 35 1 512 46:10 46:10 11:33/M
21 Claudia Cabanas Lindenhurst 959 37 1 514 46:17 46:17 11:34/M
22 Mary Speranza Bellmore 814 37 1 522 47:12 47:12 11:48/M
23 Hammas Edyta N. Bellmore 932 39 1 546 50:50 50:50 12:43/M
24 Hamel Maureen Bethpage 926 39 1 581 57:34 57:34 14:24/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Slater Lori Bayshore 1964 43 1 151 30:15 30:15 7:34/M
2 Fraiberg Erica Greenlawn 976 41 1 154 30:24 30:24 7:36/M
3 Kathleen McCormale New York 1789 44 1 172 31:08 31:08 7:47/M
4 Jenney Tesoriero Westbury 823 44 1 191 31:54 31:54 7:59/M
5 Erica Summer Floral Park 817 44 1 199 32:12 32:12 8:03/M
6 Jennifer Ebert Elmont 623 44 1 211 32:29 32:29 8:07/M
7 McElroy Lisa Merrick 1488 43 1 230 33:02 33:02 8:16/M
8 Denyse Kofod East Meadow 692 43 1 259 34:22 34:22 8:36/M
9 Suzanne Venus Seaford 1462 40 1 261 34:25 34:25 8:36/M
10 Heather Stachlik Wantagh 815 40 1 275 34:50 34:50 8:43/M
11 Natalie Backman Bellmore 516 44 1 344 37:50 37:50 9:28/M
12 Rose Milano Bellmore 1473 41 1 346 37:50 37:50 9:28/M
13 Ferrulli Jennifer Merrick 1965 41 1 364 38:46 38:46 9:42/M
14 Jessica Flanagan Bellmore 637 41 1 368 38:57 38:57 9:44/M
15 Kelly Rhatigan Merrick 782 42 1 377 39:26 39:26 9:52/M
16 Juliane Trefcer Bellmore 824 42 1 391 39:46 39:46 9:57/M
17 Susan Reid Valley Stream 1792 44 1 393 39:50 39:50 9:58/M
18 Agulles Christine Merrick 1957 40 1 400 40:15 40:15 10:04/M
19 Kathy McDermott Mineola 1466 40 1 433 41:43 41:43 10:26/M
20 Luanna Alicea Massapequa 507 42 1 458 42:41 42:41 10:40/M
21 Shalvey Karen Floral Park 1934 42 1 484 43:58 43:58 11:00/M
22 Meg Naratto Oceanside 914 40 1 489 44:33 44:33 11:08/M
23 Melissa Altschuler Freeport 508 42 1 498 45:05 45:05 11:16/M
24 Gina Grieco Seaford 659 43 1 516 46:35 46:35 11:39/M
25 Pamala Ricotta Bellmore 917 40 1 541 49:55 49:55 12:29/M
26 Maria Fontana Massapequa 639 40 1 556 52:40 52:40 13:10/M
27 Susan Geoghan Mineola 651 41 1 599 1:07:12 1:07:12 16:48/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Una Broderick Wantagh NY 538 48 1 47 25:20 25:20 6:20/M
2 Diana Ceylan Norwood, NJ 561 47 1 86 27:56 27:56 6:59/M
3 Merilyn Charles Brooklyn 1931 47 1 93 28:20 28:20 7:05/M
4 Leippert Yvonne Coram 1795 47 1 104 28:50 28:50 7:13/M
5 Hiller Lesli New Hyde Park 970 49 1 121 29:17 29:17 7:19/M
6 Themistocleous Eliana Melville 1978 48 1 141 29:51 29:51 7:28/M
7 Ryce Dionida Valley Stream 875 46 1 168 30:55 30:55 7:44/M
8 McCoulen Magaly Williston Park 881 47 1 221 32:47 32:47 8:12/M
9 Browne Lorraine Bayside 977 45 1 227 32:54 32:54 8:14/M
10 Schmuck Susan Westbury 1966 48 1 269 34:45 34:45 8:41/M
11 Ximena Ninahuanca New York 1981 47 1 281 34:56 34:56 8:44/M
12 Kane Deborah Levittown 937 47 1 331 37:10 37:10 9:18/M
13 Linda Manno Lindenhurst 715 48 1 335 37:25 37:25 9:21/M
14 Going Carole Plainview 928 46 1 367 38:52 38:52 9:43/M
15 Mullin Kathleen Bellmore 989 46 1 387 39:39 39:39 9:55/M
16 Fritz Lisa Bellmore 948 45 1 435 41:45 41:45 10:26/M
17 Michele Myers Rochester 754 47 1 439 41:51 41:51 10:28/M
18 Ducorsky Suzy Oceanside 964 47 1 440 41:52 41:52 10:28/M
19 Sather Erica Bellmore 1940 48 1 469 43:10 43:10 10:48/M
20 Jassette Dawes Elmont 595 45 1 473 43:22 43:22 10:51/M
21 Janet Escher Baldwin 982 45 1 476 43:30 43:30 10:53/M
22 Christine Cook Bellmore 577 49 1 502 45:17 45:17 11:19/M
23 ToniAnn Conlon Bellmore 571 47 1 504 45:24 45:24 11:21/M
24 Graziose Leeann Bellmore 996 47 1 506 45:32 45:32 11:23/M
25 Diane DeLissio West Babylon 604 49 1 525 47:17 47:17 11:49/M
26 Nancy Nowak Mineola 760 46 1 530 47:51 47:51 11:58/M
27 Heidi Hannula Bellmore 668 45 1 542 50:09 50:09 12:32/M
28 Anita Wootem Riverhead 856 49 3 554 52:21 52:21 13:05/M
29 Jacki Ambrisco Bellmore 510 48 1 570 55:38 55:38 13:55/M
30 PaulaAnn Calvagno Freeport 547 46 1 575 56:28 56:28 14:07/M
31 Janet Ambrisco Bellmore 509 47 3 597 1:06:30 1:06:30 16:38/M
32 Ann Marie Conniff Merrick 575 47 1 601 1:07:58 1:07:58 17:00/M
33 Joan Bonacasa Bellmore 530 47 1 602 1:07:58 1:07:58 17:00/M
34 Roseanne Losquadro Merrick 708 47 1 606 1:09:08 1:09:08 17:17/M
35 Suzanne Pascual Freeport 770 46 1 607 1:09:08 1:09:08 17:17/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Skelly Jill Baldwin 903 51 1 63 26:44 26:44 6:41/M
2 Monica Enright Massapequa 624 52 1 110 28:59 28:59 7:15/M
3 Mary Lenzi Hauppauge NY 702 54 1 113 29:07 29:07 7:17/M
4 Tracy Epstein Smithtown 625 54 1 119 29:14 29:14 7:19/M
5 Christine McCain Deer Park 941 53 1 162 30:39 30:39 7:40/M
6 Sharon Warkala Cherry Hill, NJ 843 51 1 173 31:11 31:11 7:48/M
7 Colby Lisa Smithtown 1794 50 1 187 31:44 31:44 7:56/M
8 Barbara Stagnaf Mineola 1476 53 1 210 32:28 32:28 8:07/M
9 Sue Corrie New Hyde Park 920 54 1 229 32:58 32:58 8:15/M
10 Angela Medalla Hicksville 736 50 1 247 33:54 33:54 8:29/M
11 Treasa Goodwin-Smyth Middle Village 655 54 1 288 35:10 35:10 8:48/M
12 Elizabeth Melillo Northport NY 738 50 1 289 35:12 35:12 8:48/M
13 Seso Pavung Kew Gardens 1943 52 1 295 35:27 35:27 8:52/M
14 Trotman Claudelle Jamaica 974 51 1 343 37:49 37:49 9:27/M
15 Maria Fucella Levittown 646 54 1 374 39:17 39:17 9:49/M
16 Parccell Sulliv Regina East Meadow 893 52 1 378 39:29 39:29 9:52/M
17 Paula MacCulloch Bethpage 712 54 1 408 40:37 40:37 10:09/M
18 Beth Marinis Hicksville 717 51 1 413 41:05 41:05 10:16/M
19 Terri Lester Plainview 895 51 1 415 41:15 41:15 10:19/M
20 Trousdell Claudia Bellmore 1997 54 1 418 41:17 41:17 10:19/M
21 Pauline Schachner Malverne 796 53 1 424 41:26 41:26 10:22/M
22 Doreen McDoughall Ronkonkoma 726 51 1 425 41:27 41:27 10:22/M
23 MaryAnn Demmett Bellmore 609 50 1 426 41:28 41:28 10:22/M
24 Brynn Dacher Merrick 591 52 1 446 42:13 42:13 10:33/M
25 Maria Plumeri Massapequa 1985 52 1 555 52:40 52:40 13:10/M
26 Chornski Consuelo Northport 1925 51 1 571 56:02 56:02 14:01/M
27 Mathison Ingrid West Hempstead 874 52 1 580 56:45 56:45 14:11/M
28 Perruggiani dawn West Islip 930 50 1 583 57:41 57:41 14:25/M
29 Ellen Caravella Wantagh 551 50 1 584 58:53 58:53 14:43/M
30 Laurie Lettieri Bellmore 703 50 1 596 1:06:30 1:06:30 16:38/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dolores Daman Dix Hills 1471 58 1 125 29:22 29:22 7:21/M
2 Huether Lorraine Melville 871 59 1 189 31:51 31:51 7:58/M
3 Deb Wyatt 1441 58 1 280 34:56 34:56 8:44/M
4 Brown Janice Valley Stream 1501 59 1 323 36:49 36:49 9:12/M
5 Maura Carroll Islip 553 55 1 326 37:03 37:03 9:16/M
6 Robin Sitzer Northport 806 55 1 351 37:57 37:57 9:29/M
7 Merz Maureen Hempstead 1800 55 1 359 38:37 38:37 9:39/M
8 Donna Rosen Woodbury NY 792 59 1 366 38:50 38:50 9:43/M
9 Renee Harrigan Seaford 669 58 1 417 41:16 41:16 10:19/M
10 Mindy Davidson Seaford NY 594 55 1 421 41:21 41:21 10:20/M
11 Pam Weess Great Neck 847 57 1 449 42:19 42:19 10:35/M
12 Mattie Bryan Massapequa 540 56 1 486 44:17 44:17 11:04/M
13 Mindy Mentzel Merrick 744 55 1 527 47:36 47:36 11:54/M
14 Jackie Dzienius Bellmore 622 57 1 559 53:06 53:06 13:17/M
15 Cathy Drechsel Bellmore 617 59 1 564 54:28 54:28 13:37/M
16 Mary Ostop Merrick 763 57 1 609 1:10:46 1:10:46 17:42/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jodi Brodsky Atlantic Beach 957 60 1 177 31:28 31:28 7:52/M
2 Susan Keogh Bellmore 939 62 1 208 32:26 32:26 8:07/M
3 Marianne Zacharia Northport 858 60 1 222 32:48 32:48 8:12/M
4 Pamela Lee Syosset NY 700 62 1 245 33:49 33:49 8:27/M
5 Eve Volonakis Huntington 838 62 1 255 34:19 34:19 8:35/M
6 Marie Brewer Mineola 536 60 1 298 35:35 35:35 8:54/M
7 Maryanne Langro Hicksville 695 63 1 357 38:27 38:27 9:37/M
8 Cynthia Delorantis East Meadow 606 61 1 452 42:29 42:29 10:37/M
9 Rochelle Holden Westbury NY 671 61 1 515 46:17 46:17 11:34/M
10 Gail Boyd Eastport 533 64 1 531 47:56 47:56 11:59/M
11 Laurice Firenze Westbury 635 63 1 539 49:36 49:36 12:24/M
12 Mary Cordero-Driver Central Islip 579 61 1 543 50:30 50:30 12:38/M
13 Angela Johnson Amity Harbor 680 64 1 544 50:47 50:47 12:42/M
14 June Smith Wantagh 809 61 1 558 53:06 53:06 13:17/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Maureen Frisone New Hyde Park 644 66 1 308 35:51 35:51 8:58/M
2 Gloria Withus Brentwood NY 854 65 1 310 35:55 35:55 8:59/M
3 Abby Gonzalez Dix Hills 654 67 1 333 37:15 37:15 9:19/M
4 Irene Robinson West Islip 788 69 1 345 37:50 37:50 9:28/M
5 Anne Fitzgibbon Glen Cove NY 636 66 1 405 40:24 40:24 10:06/M
6 Christine Brakel Brightwaters NY 534 67 1 513 46:11 46:11 11:33/M
7 Carol Wakefield Baldwin 839 68 1 565 54:36 54:36 13:39/M
8 Donna Hahl Valley Stream 664 68 1 610 1:10:47 1:10:47 17:42/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Helma Clavin Ronkonkoma NY 563 72 1 384 39:35 39:35 9:54/M
Top

Female 75 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Pat Delaney Bay Shore 603 76 1 488 44:29 44:29 11:07/M
2 Joan Ackerman Farmingdale NY 501 75 1 549 51:14 51:14 12:49/M
3 Daisy Mendez Brentwood NY 739 76 1 591 1:02:56 1:02:56 15:44/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Almonte Ivan Farmingdale 1786 38 1 1 19:53 19:53 4:58/M
2 Gargano Dan Jerricho 1937 25 1 2 20:25 20:25 5:06/M
3 Culhane Colin Sayville 1926 25 1 3 20:26 20:26 5:07/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 McCoulen Kailen Williston Park 883 11 1 73 27:14 27:14 6:49/M
2 Timothy New York 1942 0 1 134 29:42 29:42 7:26/M
3 Jeremay Sessler Seaford 1480 0 1 354 38:02 38:02 9:31/M
4 Sullivan Mark East Meadow 894 1 1 362 38:44 38:44 9:41/M
5 Marissa McDougall 995 9 1 407 40:36 40:36 10:09/M
6 Fowler Romario West Hempstead 877 7 1 579 56:44 56:44 14:11/M
Top

Male 13 to 18

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dietrich Mosel Manhassett 983 18 1 4 20:38 20:38 5:10/M
2 Dean Ostrofsky Bellmore 766 18 1 21 22:59 22:59 5:45/M
3 Dylan Ambroise Lido Beach 511 15 1 24 23:18 23:18 5:50/M
4 Michael Ted Masapequa 870 16 1 30 24:05 24:05 6:01/M
5 McCoulen Brendan Williston Park 882 15 1 42 24:59 24:59 6:15/M
6 Collins Chris Rockville Centre 1776 15 1 45 25:04 25:04 6:16/M
7 Andrew Warkala Cherry Hill, NJ 841 16 1 48 25:23 25:23 6:21/M
8 Rice Nick East Meadow 1996 16 1 55 26:14 26:14 6:34/M
9 Jordan Mentzel Merrick 743 18 1 58 26:24 26:24 6:36/M
10 David Trudeau Syosset 826 17 1 70 27:06 27:06 6:47/M
11 Capobianco Christian Farmingdale 944 16 1 76 27:22 27:22 6:51/M
12 Brandon Diaz Levittown 612 17 1 80 27:40 27:40 6:55/M
13 Greg Miland Wantagh 745 16 1 106 28:53 28:53 7:13/M
14 Jack Ostrofsky Bellmore 765 17 1 112 29:06 29:06 7:17/M
15 Singh Harmanpreet Richmond Hill 1930 16 1 145 30:00 30:00 7:30/M
16 Skidmore Charles Bellmore 972 17 1 150 30:11 30:11 7:33/M
17 Daniel Isreal Syosset 1479 15 1 159 30:35 30:35 7:39/M
18 Sanchez Juan West New York 1784 17 1 161 30:37 30:37 7:39/M
19 Carlsan Kevin Merrick 1443 17 1 181 31:32 31:32 7:53/M
20 Pedro Sanchez Bellmore 1777 17 1 224 32:50 32:50 8:13/M
21 Martorana Peter N. Bellmore 912 13 1 251 34:01 34:01 8:30/M
22 Isabella Infuso Merrick 674 14 1 285 35:05 35:05 8:46/M
23 Campos Cristian Brooklyn 1947 18 1 322 36:47 36:47 9:12/M
24 Daniel Mattei New Hyde Park 865 13 1 375 39:19 39:19 9:50/M
25 Dominguez Darei West New York 1779 17 1 403 40:19 40:19 10:05/M
26 Brandon Berkowitz Oceanside 520 13 1 508 46:04 46:04 11:31/M
27 Jimmy Schaefer Levittown 798 18 1 560 53:28 53:28 13:22/M
28 Andy Nowak Mineola 759 15 1 598 1:07:05 1:07:05 16:46/M
Top

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jaryd Flank Easton, PA 638 21 1 7 21:06 21:06 5:17/M
2 Steven Forte Bellmore 641 19 1 8 21:13 21:13 5:18/M
3 Luke Munyan Nazareth 950 22 1 12 21:44 21:44 5:26/M
4 Jarrett Felix Babylon 632 23 1 14 22:16 22:16 5:34/M
5 Charlie Kline Philadelphia, PA 691 23 1 16 22:26 22:26 5:37/M
6 Zach Lifman Merrick 704 22 1 20 22:53 22:53 5:43/M
7 Martinez Jacinto Brooklyn 1971 20 1 23 23:12 23:12 5:48/M
8 Merz Andrew Hempstead 1944 23 1 26 23:43 23:43 5:56/M
9 Daniel Multer Merrick 752 20 1 39 24:54 24:54 6:14/M
10 Aaron Zucker Cherry Hill, NJ 863 21 1 57 26:22 26:22 6:36/M
11 Robert Demmett Bellmore 608 23 1 78 27:34 27:34 6:54/M
12 Lipari Chris Plainview 1989 20 1 81 27:41 27:41 6:55/M
13 Brandon Tauber Allentown, PA 820 21 1 88 27:59 27:59 7:00/M
14 Merz Phillip Hempstead 1945 20 1 98 28:36 28:36 7:09/M
15 John McKeon Massapequa 733 20 1 108 28:56 28:56 7:14/M
16 John Warkala Cherry Hill, NJ 842 19 1 132 29:38 29:38 7:25/M
17 Chornski Joseph Northport 1924 20 1 165 30:43 30:43 7:41/M
18 Patrick Creegan Bellmore 582 24 1 184 31:38 31:38 7:55/M
19 Spencer D'Aulisa Merrick 593 19 1 190 31:54 31:54 7:59/M
20 Thomas Boylan Rockville Centre 955 19 1 192 31:54 31:54 7:59/M
21 Marion Daniel Brooklyn 1962 23 1 205 32:21 32:21 8:05/M
22 Michael Albaranes Massapequa 504 22 1 296 35:32 35:32 8:53/M
23 David Albaranes Massapequa 503 22 1 430 41:31 41:31 10:23/M
24 Dinarte David Westbury 999 21 1 436 41:47 41:47 10:27/M
25 Nick Gangi Bellmore 1783 21 1 461 42:43 42:43 10:41/M
26 Greggory Lester Plainview 898 24 1 482 43:56 43:56 10:59/M
27 Austin Lester Plainview 897 21 1 500 45:13 45:13 11:18/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Shelly Conor Rockville Centre 1938 27 1 5 20:53 20:53 5:13/M
2 Ariza Alejandro Brooklyn 1953 25 1 6 20:55 20:55 5:14/M
3 Berger Michael Bellmore 880 26 1 11 21:26 21:26 5:22/M
4 Thomas Mihailin 1936 28 1 62 26:42 26:42 6:41/M
5 Elder Crisostomo San Mateo, CA 584 29 1 83 27:48 27:48 6:57/M
6 Postol Chris Valley Stream 975 25 1 87 27:57 27:57 6:59/M
7 Keith Galante Massapequa 902 27 1 102 28:49 28:49 7:12/M
8 Daniel Molunski Cedarhurst 1464 29 1 147 30:01 30:01 7:30/M
9 Kevin O'Connell Massapequa 761 27 1 149 30:10 30:10 7:33/M
10 Will Winger Bellmore 852 27 1 188 31:46 31:46 7:57/M
11 Dan Giuffrida New York 742 29 1 201 32:18 32:18 8:05/M
12 Tim Vetere PA 1791 29 1 202 32:19 32:19 8:05/M
13 Michael Galeotafiore Massapequa 648 25 1 225 32:52 32:52 8:13/M
14 Chris Drechsel Bellmore 616 29 1 265 34:35 34:35 8:39/M
15 Joseph Patino Seaford 772 25 1 271 34:46 34:46 8:42/M
16 Frank Cascio Bellmore 555 28 1 300 35:37 35:37 8:54/M
17 Ben Turner Babylon 828 28 1 305 35:45 35:45 8:56/M
18 Bennett Michael Wantagh 1493 28 1 312 36:06 36:06 9:02/M
19 Thomas McGuire Merrick 730 29 1 353 38:00 38:00 9:30/M
20 Brendan Lustenring Massapequa 710 28 1 376 39:23 39:23 9:51/M
21 Brian Farmer Bellmore 629 28 1 466 42:57 42:57 10:44/M
22 Angel Jimenez Brentwood NY 1477 28 1 494 44:44 44:44 11:11/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kampf Seth Phoenixville PA 906 30 1 9 21:20 21:20 5:20/M
2 Confesor Angel Brooklyn 1952 30 1 10 21:23 21:23 5:21/M
3 Puente Roberto Queens 1969 32 1 13 21:49 21:49 5:27/M
4 Yean Jimenez Union City, NJ 679 31 1 15 22:17 22:17 5:34/M
5 Diaz Franklin Farmingdale 963 31 1 28 23:57 23:57 5:59/M
6 Miguel Cabrara Great Neck 546 32 1 89 28:03 28:03 7:01/M
7 Abreu Jesus Union City 1958 31 1 95 28:27 28:27 7:07/M
8 Donald Perceval Lynbrook 1455 31 1 133 29:41 29:41 7:25/M
9 Cordova Douglas Freeport 1963 32 1 137 29:48 29:48 7:27/M
10 DiNiso Christopher Staten Island 946 31 1 196 32:07 32:07 8:02/M
11 Michael Franchi Ronkonkoma 643 32 1 231 33:06 33:06 8:17/M
12 Thomas Tammany Bellmore 819 31 1 256 34:19 34:19 8:35/M
13 Tom Burke Bellmore 542 33 1 277 34:51 34:51 8:43/M
14 Kaufman Jack Lindenhurst 1951 33 1 290 35:15 35:15 8:49/M
15 Rubin Richard Massapequa 990 34 1 361 38:41 38:41 9:40/M
16 Hix Matthew Brooklyn 909 33 1 372 39:14 39:14 9:49/M
17 William Telese Bellmore 822 33 1 394 39:51 39:51 9:58/M
18 Miller Andrew Mineola 1503 32 1 422 41:23 41:23 10:21/M
19 Dunn Joe Wantagh 1991 33 1 431 41:33 41:33 10:23/M
20 Anthony Virgilio Mineola 837 33 1 463 42:44 42:44 10:41/M
21 Anthony Secada Wantagh 801 32 1 480 43:49 43:49 10:57/M
22 Brian Portnay Wantagh 778 33 1 496 44:59 44:59 11:15/M
23 Stephen Deere Bellmore 597 30 1 535 48:30 48:30 12:08/M
24 Tommy McDonough Merrick 724 31 1 577 56:35 56:35 14:09/M
25 Juan Rivera Massapequa 921 33 1 586 1:01:14 1:01:14 15:19/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Martinez Carlo West New York 1778 37 1 25 23:39 23:39 5:55/M
2 Castro Lino Sunnyside 1967 39 1 35 24:34 24:34 6:09/M
3 Alberto Cristian Brooklyn 1970 38 1 36 24:35 24:35 6:09/M
4 Donal Coll Baldwin 567 39 1 40 24:57 24:57 6:14/M
5 Weiss Steven Plainview 998 38 3 53 25:54 25:54 6:29/M
6 Macedonia John Bellmore 1999 36 1 100 28:39 28:39 7:10/M
7 Pomulo Brito Uniondale 1454 37 1 118 29:13 29:13 7:18/M
8 Delaney Colin Glendale 1922 35 1 120 29:16 29:16 7:19/M
9 Ramirez Nelon Jamaica 966 38 1 131 29:36 29:36 7:24/M
10 Kaplan Adam Merrick 1495 38 1 143 29:56 29:56 7:29/M
11 Morzain Ian Melville 947 36 1 170 31:01 31:01 7:45/M
12 Brian Boder Wantagh 525 38 1 194 31:59 31:59 8:00/M
13 Mark Berger Great Neck 952 38 1 206 32:22 32:22 8:06/M
14 Mroz Jared Rockville Centre 1950 38 1 207 32:25 32:25 8:06/M
15 Connell Esan Brooklyn 1499 38 1 236 33:23 33:23 8:21/M
16 Borrelli Michael Garden City 2000 39 1 248 33:56 33:56 8:29/M
17 Christopher Howe Bellmore 672 39 1 266 34:39 34:39 8:40/M
18 Wisniewski Mike Dix Hills 1000 35 1 287 35:09 35:09 8:47/M
19 Anthony Lay Bellmore 697 37 1 328 37:08 37:08 9:17/M
20 Thomas Fren Jr Merrick 1429 38 1 340 37:36 37:36 9:24/M
21 Thomas Turner Ozone Park 830 39 3 396 40:02 40:02 10:01/M
22 Brian Gambale Wantagh 650 37 1 444 42:08 42:08 10:32/M
23 Zelaya Alex Bellmore 1994 38 1 468 43:08 43:08 10:47/M
24 McGuire Sean Levittown 925 35 1 481 43:50 43:50 10:58/M
25 Tom Mannix Wantagh 987 38 1 490 44:34 44:34 11:09/M
26 Brad Stein Wantagh 1979 35 1 540 49:37 49:37 12:24/M
27 Hammas Eric N. Bellmore 931 37 1 545 50:49 50:49 12:42/M
28 Paul Ginocchio Lynbrook 652 38 1 550 51:24 51:24 12:51/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Boyd Carrington Amityville NY 552 42 1 17 22:35 22:35 5:39/M
2 Campos Daniel Brooklyn 1946 41 1 22 23:05 23:05 5:46/M
3 Robert Moscato Islip 751 44 1 27 23:48 23:48 5:57/M
4 Gomez Alberto Queens 1968 44 1 29 24:00 24:00 6:00/M
5 Russell Raymond New York 1956 44 1 61 26:38 26:38 6:40/M
6 Hector Jaramillo Baldwin 677 44 1 67 26:55 26:55 6:44/M
7 Adrian Wander Merrick 1465 41 1 96 28:27 28:27 7:07/M
8 Freedberg Mike Roslyn 1442 41 1 109 28:56 28:56 7:14/M
9 Sexton John Jamaica 968 42 1 129 29:26 29:26 7:22/M
10 Taran Jesse Rockville Centre 1928 42 1 135 29:44 29:44 7:26/M
11 Robert Vargas Bellmore 832 40 1 136 29:46 29:46 7:27/M
12 Peter Naratto Oceanside 915 40 3 140 29:50 29:50 7:28/M
13 Shawn Yoseurtz Merrick 1460 41 1 144 29:58 29:58 7:30/M
14 Heyer Mike Hickville 992 40 1 171 31:05 31:05 7:46/M
15 Nguyen Michael Brooklyn 908 40 1 175 31:15 31:15 7:49/M
16 Scott Gallagher Merrick 649 40 1 186 31:42 31:42 7:56/M
17 McElroy Kevin Merrick 1489 42 1 198 32:12 32:12 8:03/M
18 Michael Cohen Plainview 566 40 1 209 32:27 32:27 8:07/M
19 Dellunto Rob Rockville Centre 1960 42 1 212 32:31 32:31 8:08/M
20 Matthew Kogan Plainview 693 41 1 220 32:47 32:47 8:12/M
21 Lee Charlie Sea Cliff 1451 43 1 226 32:53 32:53 8:13/M
22 Brian Rooney Bellmore 1458 41 1 238 33:28 33:28 8:22/M
23 Thomas Coll Massapequa Park 568 44 3 241 33:36 33:36 8:24/M
24 Justin Krell East Meadow 1461 41 1 274 34:47 34:47 8:42/M
25 Alan Doorly Maspeth 1470 43 1 293 35:23 35:23 8:51/M
26 Jashua Parez Selden 768 41 1 297 35:33 35:33 8:53/M
27 Reitz William West Islip 940 40 1 332 37:11 37:11 9:18/M
28 Jen Roth Bellmore 1459 40 1 404 40:19 40:19 10:05/M
29 Galanga Charlie Mineola 1502 40 1 420 41:20 41:20 10:20/M
30 Jim McDermott Mineola 1467 41 1 434 41:44 41:44 10:26/M
31 Burkhoff Stuart Great Neck 1785 43 1 445 42:10 42:10 10:33/M
32 Jones David Merrick 1929 42 1 478 43:42 43:42 10:56/M
33 Ronald Berkowitz Oceanside 521 42 1 509 46:04 46:04 11:31/M
34 Jon Simone Seaford 805 40 1 538 49:35 49:35 12:24/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Keith Guilfoyle Commack 663 48 1 19 22:43 22:43 5:41/M
2 Kane John Levittown 938 46 1 31 24:05 24:05 6:01/M
3 Rohan Dawes Elmont 596 48 1 49 25:36 25:36 6:24/M
4 Keith Ferrara Farmingdale 634 49 3 51 25:48 25:48 6:27/M
5 Arthur Vendryes Brooklyn 1793 46 1 59 26:28 26:28 6:37/M
6 Conroy Matthew Melville 1772 46 1 60 26:34 26:34 6:39/M
7 Ira Kaplan East Meadow 685 45 1 65 26:45 26:45 6:41/M
8 Rafael Medalla Hicksville 735 46 1 72 27:12 27:12 6:48/M
9 Gutierrez Jose Glendale 1439 48 1 94 28:21 28:21 7:05/M
10 James Murray Holtsville 1935 49 1 103 28:50 28:50 7:13/M
11 Robert Smith Northport 807 47 1 124 29:22 29:22 7:21/M
12 Pan Richard Wantagh 891 45 1 126 29:23 29:23 7:21/M
13 Charles Crowe Deer Park NY 981 48 1 127 29:24 29:24 7:21/M
14 Jerry Ambroise Lido Beach 512 49 1 179 31:30 31:30 7:53/M
15 Malley Anthony Wantagh 1774 45 1 180 31:31 31:31 7:53/M
16 Len Oppenheimer Hewlett 1474 47 1 219 32:45 32:45 8:11/M
17 Marc Kornheiser Queens 979 46 1 246 33:51 33:51 8:28/M
18 Mullin Kevin Bellmore 988 46 1 260 34:23 34:23 8:36/M
19 Scott Horowitz Bellmore 986 45 1 321 36:46 36:46 9:12/M
20 Martorana Franklin N. Bellmore 911 48 1 339 37:33 37:33 9:23/M
21 Rich Conniff Merrick 576 49 1 380 39:31 39:31 9:53/M
22 Robert Trefcer Bellmore 825 45 1 389 39:45 39:45 9:56/M
23 Robert Ostrofsky Bellmore 767 48 1 410 40:52 40:52 10:13/M
24 Richard Bowlin Queens 1463 48 1 443 41:59 41:59 10:30/M
25 Burke Richard Merrick 927 49 1 487 44:27 44:27 11:07/M
26 Beverly Timothy Freeport 1496 46 1 499 45:09 45:09 11:17/M
27 Brain Dobkin New Hyde Park 614 49 1 505 45:29 45:29 11:22/M
28 Vincent Corrado Massapequa 580 48 1 518 46:43 46:43 11:41/M
29 Mare Losquadro Merrick 707 46 1 594 1:05:22 1:05:22 16:21/M
30 Michael Bobacasa Bellmore 524 47 1 595 1:05:23 1:05:23 16:21/M
31 Joe Pascual Freeport 771 47 1 612 1:18:15 1:18:15 19:34/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Koelbel Joseph Brooklyn 1498 51 1 18 22:38 22:38 5:40/M
2 Bill Schroeder Garden City 799 54 1 41 24:58 24:58 6:15/M
3 Jeff Steinberg Westbury 816 53 1 46 25:10 25:10 6:18/M
4 Bill Mazza West Gilgo Beach 723 53 1 52 25:50 25:50 6:28/M
5 Rick Secor Ronkonkoma 802 53 1 56 26:20 26:20 6:35/M
6 Rich Bury Bellmore 544 53 1 79 27:38 27:38 6:55/M
7 Michael Casale Bellmore 554 54 1 90 28:07 28:07 7:02/M
8 Conner Calvin Staten Island 1450 52 1 92 28:17 28:17 7:04/M
9 Bender Evan Tarrytown 1954 50 1 97 28:36 28:36 7:09/M
10 Paul Bonanni Selden NY 531 54 1 99 28:37 28:37 7:09/M
11 Chris Conlon Bellmore 572 50 1 107 28:53 28:53 7:13/M
12 Scott Brennan East Meadow 535 54 1 117 29:12 29:12 7:18/M
13 Bob Monaco Woodbury 748 52 1 123 29:21 29:21 7:20/M
14 Clifford Tsao Brooklyn 827 54 1 130 29:28 29:28 7:22/M
15 Frank Borgi Massapequa 1478 52 3 148 30:02 30:02 7:31/M
16 Kenneth Fradkin Bellmore 642 51 1 153 30:17 30:17 7:34/M
17 Eric Miller Bellmore 746 51 1 158 30:33 30:33 7:38/M
18 Goldstein Daniel Huntington 913 53 1 193 31:55 31:55 7:59/M
19 Dwayne Taylor Baldwin 821 52 1 195 32:00 32:00 8:00/M
20 Gross Dan Wantagh 1490 50 1 203 32:20 32:20 8:05/M
21 Gallego John Long Beach 1959 52 1 213 32:32 32:32 8:08/M
22 Dennis Gowen Massapequa Park 657 53 1 218 32:45 32:45 8:11/M
23 Barberis Andrew Huntington 933 52 1 232 33:09 33:09 8:17/M
24 Mattei Dan New Hyde Park 868 53 1 235 33:18 33:18 8:20/M
25 Breiter Russell Plainview 1492 54 1 244 33:47 33:47 8:27/M
26 Larssan Jeffrey Hempstead 1497 50 1 262 34:26 34:26 8:37/M
27 Gerord Lester Plainview 896 52 1 263 34:33 34:33 8:38/M
28 Dan McGuigan New Hyde Park 729 51 1 278 34:52 34:52 8:43/M
29 Larry Shames Levittown 804 53 1 279 34:54 34:54 8:44/M
30 Dan Hulihan Rexford 673 52 1 315 36:30 36:30 9:08/M
31 Skidmore Ed Sea Cliff 1452 52 1 317 36:32 36:32 9:08/M
32 Annunziata Giovanni East Meadow 994 54 1 336 37:25 37:25 9:21/M
33 Cosgrove John Bellmore 1927 50 1 338 37:33 37:33 9:23/M
34 Skidmore John Bellmore 973 53 1 379 39:31 39:31 9:53/M
35 Tim Whelan Bellmore 1986 51 1 385 39:37 39:37 9:54/M
36 Donovan Wilson Rosedale 1453 52 1 386 39:39 39:39 9:55/M
37 Michael Campanelli Greenlawn 548 52 1 397 40:06 40:06 10:02/M
38 Adam Rothstein Wantagh 1438 52 1 409 40:45 40:45 10:11/M
39 Hayes James Bellmore 969 53 1 442 41:58 41:58 10:30/M
40 Carlson Richard Merrick 1445 52 1 448 42:17 42:17 10:34/M
41 Mike Bryan Massapequa 539 54 3 454 42:33 42:33 10:38/M
42 Merz Charles Hempstead 1799 53 1 456 42:38 42:38 10:40/M
43 Sather Kenny Bellmore 1941 50 1 464 42:46 42:46 10:42/M
44 Joseph Riotta Massapequa 785 54 1 517 46:35 46:35 11:39/M
45 Michael Cefali Freeport 559 53 1 574 56:28 56:28 14:07/M
46 David Kaplan Glen Cove 1983 51 1 611 1:15:04 1:15:04 18:46/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Robles Smithtown 790 56 1 37 24:48 24:48 6:12/M
2 Cesar Estevez South Ozone Park 627 57 1 50 25:46 25:46 6:27/M
3 Patrick Diskin Mineola 613 59 1 74 27:15 27:15 6:49/M
4 Karnik Seferian Setauket 803 57 1 85 27:53 27:53 6:58/M
5 Conrad Ulechta Copiague 1982 59 1 111 29:05 29:05 7:16/M
6 Ed Ward West Hempstead 1437 59 1 128 29:26 29:26 7:22/M
7 Jay Masten Bohemia 722 56 1 138 29:48 29:48 7:27/M
8 Daniel Joseph Levittown 682 57 1 142 29:52 29:52 7:28/M
9 Lafleur Louis Holbrook 1974 59 1 146 30:01 30:01 7:30/M
10 Gary Albaranes Massapequa 505 57 1 155 30:29 30:29 7:37/M
11 Paul Aloe Port Washington 1469 58 1 156 30:30 30:30 7:38/M
12 John Mangino East Rockaway 713 59 1 157 30:30 30:30 7:38/M
13 Stephen Cipot New Hyde Park 562 58 1 164 30:42 30:42 7:41/M
14 Bill Crispino Freeport 585 57 1 228 32:57 32:57 8:14/M
15 Alan Hlavenea Seaford 1980 55 1 237 33:28 33:28 8:22/M
16 Engelher Alex Huntington 873 58 1 249 33:56 33:56 8:29/M
17 Lloyd Wagner Plainview NY 869 57 1 250 34:00 34:00 8:30/M
18 Ernie Lustenring Massapequa 711 56 1 270 34:46 34:46 8:42/M
19 Tom Cunningham East Meadow 588 56 1 283 35:02 35:02 8:46/M
20 Bill Niedfeld Seaford 756 56 1 286 35:05 35:05 8:46/M
21 Laurence Campbell Merrick 549 59 1 304 35:44 35:44 8:56/M
22 Bob McKee Lindenhurst 732 59 1 311 36:02 36:02 9:01/M
23 Tom Trousdell Bellmore 1992 55 1 318 36:38 36:38 9:10/M
24 Joseph DeFino Bellmore 601 59 1 330 37:08 37:08 9:17/M
25 Jeff Marquit Massapequa Park 718 55 1 342 37:48 37:48 9:27/M
26 Gerard Ruiz Hicksville NY 795 55 1 369 39:01 39:01 9:45/M
27 Lofmark Bill Ronkonkoma 962 57 1 402 40:17 40:17 10:04/M
28 Jack Berger Richmond Hills 1932 55 1 412 41:00 41:00 10:15/M
29 Thomas Linsalata Seaford 705 55 1 450 42:22 42:22 10:36/M
30 Bedics Joeph Oceanside 929 57 1 472 43:20 43:20 10:50/M
31 Larry Schachner Malverne 797 55 1 474 43:24 43:24 10:51/M
32 Rob Demmett Bellmore 610 55 1 483 43:57 43:57 10:59/M
33 teve Gerson East Meadow 899 57 1 507 45:34 45:34 11:24/M
34 Douglas Softy Bethpage 813 59 1 519 46:48 46:48 11:42/M
35 Millon Steven East Meadow 967 56 1 521 47:00 47:00 11:45/M
36 John DeLissio West Babylon 605 56 1 547 50:53 50:53 12:43/M
37 Ken Bernstan Merrick 1775 56 1 552 51:46 51:46 12:57/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carroll Kevin Huntington 1948 62 1 44 25:03 25:03 6:16/M
2 Eric Zimmer St James 862 63 1 54 25:58 25:58 6:30/M
3 Baard Mike Merrick 961 60 1 68 26:56 26:56 6:44/M
4 Frank Notarstefano Seaford 758 62 1 82 27:47 27:47 6:57/M
5 Jay Byrne Massapequa 545 61 1 101 28:44 28:44 7:11/M
6 Scott Fairgrieve NY 628 64 3 160 30:36 30:36 7:39/M
7 Kevin Creegan Bellmore 583 60 1 167 30:46 30:46 7:42/M
8 Eric Perrotta Massapequa 774 60 1 176 31:25 31:25 7:51/M
9 Tom Brewer Mineola 537 60 1 200 32:18 32:18 8:05/M
10 Robert Genovese Baldwin 923 61 1 216 32:38 32:38 8:10/M
11 DeMasters Drew Westbury 901 60 1 217 32:43 32:43 8:11/M
12 James McDoughall Ronkonkoma 727 60 1 242 33:38 33:38 8:25/M
13 Terry Bisogno Brentwood NY 522 60 1 294 35:23 35:23 8:51/M
14 Philip Handy Syosset 666 60 1 302 35:40 35:40 8:55/M
15 Golos Ehud East Hills 1796 64 1 306 35:46 35:46 8:57/M
16 Richard Delorants East Meadow 607 60 1 307 35:47 35:47 8:57/M
17 Robert Burns Bellmore 543 62 1 329 37:08 37:08 9:17/M
18 Howie Mann Roslyn Heights 714 60 1 334 37:19 37:19 9:20/M
19 Freddy Smith Wantagh 808 61 1 337 37:32 37:32 9:23/M
20 Richard Brodsky Atlantic Beach 958 62 1 350 37:55 37:55 9:29/M
21 Ed Mace Deer Park 984 64 1 360 38:38 38:38 9:40/M
22 Jeffrey Miller Merrick 747 63 1 371 39:13 39:13 9:48/M
23 Lively John Hickville 1500 61 1 373 39:16 39:16 9:49/M
24 Timothy Droge Merrick 956 60 1 392 39:46 39:46 9:57/M
25 Joseph Ninessling Amityville 757 60 1 395 39:58 39:58 10:00/M
26 Donald Farmer Bellmore 630 61 1 427 41:29 41:29 10:22/M
27 Stephen McGloin Merrick 728 62 1 441 41:53 41:53 10:28/M
28 Warren Drezen Massapequa 619 62 1 470 43:15 43:15 10:49/M
29 Arthur Jones Rockville Center 681 62 1 479 43:46 43:46 10:57/M
30 Mitchel Rlch 1468 60 1 485 44:12 44:12 11:03/M
31 Ken Ramondino Floral Park 1456 61 1 501 45:16 45:16 11:19/M
32 Dennis Boyd Eastport 532 64 1 532 47:57 47:57 11:59/M
33 Don Drechsel Bellmore 618 60 1 563 54:28 54:28 13:37/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Oman Alan Babylon 1972 65 1 77 27:28 27:28 6:52/M
2 Peter Martin Bellmore NY 720 65 1 114 29:09 29:09 7:17/M
3 Barry Jerson Plainview 678 67 1 169 30:58 30:58 7:45/M
4 Hickey Gabriel Bethpage 993 67 1 258 34:22 34:22 8:36/M
5 Cody Franklin Macmee OH 879 67 1 291 35:18 35:18 8:50/M
6 Perry Zeichner Brentwood NY 860 66 1 301 35:38 35:38 8:55/M
7 Joe King Westbury 689 66 1 324 36:56 36:56 9:14/M
8 William Meisner Plainview 737 67 1 358 38:37 38:37 9:39/M
9 Schneidman David Melville 872 67 1 406 40:28 40:28 10:07/M
10 James Wegrzyn Brightwaters NY 848 69 1 492 44:38 44:38 11:10/M
11 Alexander Parzych Bellmore 769 68 1 523 47:13 47:13 11:48/M
12 Paul Fotscher Long Beach 1475 69 1 533 48:18 48:18 12:05/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Frisone New Hyde Park 645 70 1 122 29:21 29:21 7:20/M
2 Pike Bob Levittown 892 71 1 183 31:37 31:37 7:54/M
3 Gary Muhrck Huntington 1472 74 1 215 32:35 32:35 8:09/M
4 Flyntz Alex Seaford 864 73 1 234 33:13 33:13 8:18/M
5 Hubert Keen Farmingdale 687 70 1 267 34:39 34:39 8:40/M
6 Doug Escher Garden City NY 626 70 3 276 34:51 34:51 8:43/M
7 Patrick Wilkinson Malverne 851 72 1 292 35:22 35:22 8:51/M
8 Cammarata Roberto Merrick 1505 71 1 383 39:34 39:34 9:54/M
9 Carillo Franklin Freeport 997 70 1 401 40:15 40:15 10:04/M
10 Richard Astarita Babylon 515 72 1 429 41:31 41:31 10:23/M
11 Michael Ogazon Garden City NY 762 74 3 491 44:37 44:37 11:09/M
12 Jacob Cysner Forest Hills 589 72 1 529 47:50 47:50 11:58/M
13 Krugman Jeffrey Roslyn 1771 72 1 551 51:46 51:46 12:57/M
14 Alan Greenberg Delray Beach, FL 658 73 1 562 54:08 54:08 13:32/M
15 Bill Cassidy Rockville Center 557 73 1 566 54:49 54:49 13:42/M
16 Philip Joyce Oceanside 683 72 1 569 54:52 54:52 13:43/M
17 Barry Aronowsky Greenlawn 514 74 1 585 59:36 59:36 14:54/M
18 Feinstein Rick Jerricho 1977 72 1 590 1:01:55 1:01:55 15:29/M
19 Rich Czarnowski Palm Bay, FL 590 71 1 608 1:09:28 1:09:28 17:22/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Cordero Central Islip NY 578 77 1 239 33:31 33:31 8:23/M
2 Jose Mendez Brentwood NY 740 76 1 365 38:46 38:46 9:42/M
3 Norman Feldman Freeport 949 75 1 510 46:05 46:05 11:31/M
4 Jack Jacobs Sea Cliff 676 75 1 526 47:24 47:24 11:51/M
5 Martin Radner Island Park 780 75 1 567 54:49 54:49 13:42/M
6 Norman Hershkowitz Massapequa 670 76 1 568 54:52 54:52 13:43/M
7 Brudge Joseph Jericho 980 78 1 572 56:04 56:04 14:01/M
8 Joseph Guardino Williston Park NY 662 76 1 582 57:39 57:39 14:25/M
9 Jack Blumberg Westbury 523 77 1 592 1:03:46 1:03:46 15:57/M
10 James Doyle Lynbrook 615 76 1 593 1:04:29 1:04:29 16:07/M
Top

Male 80 to 84

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carlos Morales Corona 750 81 1 477 43:37 43:37 10:54/M
2 Geza Feld Farmingdale 631 81 1 528 47:36 47:36 11:54/M
3 Frank Martin Bay Shore NY 721 80 1 573 56:16 56:16 14:04/M
4 Howard Kestenbaum Plainview NY 688 83 1 589 1:01:38 1:01:38 15:25/M
Top

Male 85 to 89

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bert Jablon Syosset NY 675 88 1 548 51:03 51:03 12:46/M
2 Roger Loberto East Meadow 706 86 1 588 1:01:29 1:01:29 15:22/M